homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-46


#856 2011-06-22 16:31:12

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ziua buna!
Am fost la medic, a luat fetita mea in doua saptamani 460 grame, va dati seama ca ma bucur mult.
Intrebare:avem voie sa mancam pepene?Am vazut pepene rosu, as manca, dar ma tem sa nu alimentez durerile de burtica ale fetei.
Sweety, fetita ta se trezeste doar de 2 ori pe noapte?A mea mananca mai des, camd in doua in doua ore....intr-un tim sarea peste masa de 12 noaptea, acum s-a "mutat" masa la 1 noaptea.
Kata, ce face Crisu? puss

Ultima oara a fost editat de razu (2011-06-22 16:31:41)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 



#857 2011-06-22 16:35:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu, azi a fost mai ok, da inca nu zic hop, somnul de dupa-amiaza e momentukl lui preferat pt show tongue

ma buur ca sunteti ok applause

eu zic ca pepenele nu ar tb sa dea colici (a ap[arut ala romanesc deja? drool )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#858 2011-06-22 16:36:58

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Razu eu stiu asa: ai voie sa mananci cum mancai in sarcina (excepti: mazare, fasole, varza, alcool).Conditia este sa le introduci treptat si daca vezi ca ii face rau un aliment il scoti...asta stiu eu  hopsieu


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#859 2011-06-22 16:40:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

miri, asa stiu si eu smile

offtopic am pus pachetu. breee, stii cat face un bb in schinare la postarite (schinarea ta, nu a lor lol )? big_smile s-a rez in 5 min, seniiiin big_smile )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#860 2011-06-22 16:51:05

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

katami a scris:

miri, asa stiu si eu smile

offtopic am pus pachetu. breee, stii cat face un bb in schinare la postarite (schinarea ta, nu a lor lol )? big_smile s-a rez in 5 min, seniiiin big_smile )

Brea la mine in oras nesimtirea colcaie  bang  bang  bang cand am fost ultima oara la posta cu el ila veam in wrap si am stat la o coadaaaaa  disperat nu a zis nimeni s ma duc in fata  bang si apoi  o baba (care nu cheltuie banii pe pasta de dinti si sapun  acklad ) mi-a pus mana pe wrap si la dat la o parte  yikes  skitarg sa-l vada  box


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2011-06-22 17:09:11

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

si io am avut succes la posta cu Manduca big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#862 2011-06-22 17:11:17

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Ajutor
Dati-va cu parerea, vreau un sfat ca eu nu mai rezist...cum sa procedez in astfel de situatii: sunt stresata din doua puncte de vedere:
1. Dupa ce isi lasa copilul la gradinita 10 ore pe zi (desi ar putea sa isi ia fetita de la gradi la ora 3.30 cand ajunge acasa in loc de 6), vecina se infiinteaza imediat la usa mea ca sa iesim afara si sa se joace fetele.

2. Iesim afara si aici incepe "show-ul": fetita ei este foarte violenta si agresiva si tot ce-i mai urat la un copil (nu da jucarii decat daca mama ei o ameninta "te spun Anei=Ana este educatoarea si cica este foarte ferma, dura; urla nonstop, are niste unghii imense si negre si mi se face rau etc). Deci fetele ajung fatza in fatza si fata vecinei o iminge si o bate pe a mea. A mea plange si este speriata.
Cred ca este un comportament normal al fetitei vecinei caci vad cum vecina reactioneaza inainte de a actiona fiica-sa --asum ca stie ce va urma. Si o cearta, ii zice ca nui bine ce face dar degeaba ca imediat cum scapa din mainile maamei ei iarasi imi impinge copilul. Ce am vazut este ca vecina ii zice sa nu mai faca dar parca simt o lehamite, o saturatie...

Sincer, cred ca aceasta fetita este asa de agresiva caci nu sta cu mama ei mult timp: 10-11 ore la gradinita si 2 -3 ore sta cu fratele ei si se joaca, cu el si rar o mai vad si pe maica-sa in actiune.

Inafara de luat copilu meu in brate si linistit ce sa mai fac? Ca nu mai rezist...m-am saturat sa ii zic copilului ca totul este ok cand in fapt nu este. Sa o mint ca fetita aia face asa ca ii este rau sau ca este frustrata. Nu vreau sa imi invat copilul sa reactioneze asa cand este frustrata. Nu vreau sa ii zic "da si tu" desi asta simt.
Cum sa procedez? Ca eu nu m-am dus la fetitza sa ii zic sa nu mai dea; am lasat in baza mamei ei sa faca asta.
Sa evit sa mai ies afar cu ele? sa ma duc in parc si sa ignor cand ma suna vecina.

Si mai este o problema: au spart gardul si o facut o poarta intre mine si ei. (tatii desteptii s-au ocupat de asta). Si cand iesim in gradina cu jucarii, imediat vine la noi ca sa se joace cu ce avem noi dar nu aduc o jucarie. Mor de ciuda...aici cum sa mai procedez? Sa bag imediat jucariile in casa? Ca nu-mi convine ca ea sa aiba jucarii noi si a mea sa stea si sa se uite cum altii se joaca, cu jucariile ei.

M-am racorit lol. Dar dati-mi un sfat, va rog ca ma simt neputincioasa.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#863 2011-06-22 17:28:30

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Flower eu as avea o discutie foarte serioasa cu parinti acelei fete, treaba asta dureaza la tine de prea mult timp, chiar nu vad rostul ca tu sa iti chinui copilul doar ca vecina sa fie fericita, pune piciorul in prag si stai de vorba cu vecina, daca nici asa nu merge, o ignori total


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#864 2011-06-22 17:51:54

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

mai, de-aia m-or fi scutit pe mine de taxele vamale? ca m-am tot intrebat dc nu am platit nimic?  yikes  sa vezi ca le-o fi placut de Stef cum dormea in wrap.

flow, eu nu stiu ce sfat sa-ti dau sad

Offline

 

#865 2011-06-22 18:01:02

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

angel_sweety a scris:

Flower eu as avea o discutie foarte serioasa cu parinti acelei fete, treaba asta dureaza la tine de prea mult timp, chiar nu vad rostul ca tu sa iti chinui copilul doar ca vecina sa fie fericita, pune piciorul in prag si stai de vorba cu vecina, daca nici asa nu merge, o ignori total

Angel si ce sa ii spun? Ca ea incearca sa o faca pe fiica ei sa nu mai dea, dar degeaba. Si apoi imi zice ca este "di eiji" =accent spaniol smile(the age) si ca asa reactioneaza ei la varsta asta sau ca are caracterul tatalui ei, ca este "bossy".
Ai dreptate, dureaza de prea mult problema asta si acum a devenit acuta caci copilul ei il loveste, zgarie, tranteste pe al meu si eu nu stiu cum si ce sa ii zic copilului meu.
Si la faza cu jucariile...am observat ca vecina incearca sa profite de situatia asta si sa isi distreze copilul ei cu jucariile nostre, sa ii schimbe mediul si cred ca nu mai ies in gradina ci ma duc intr-un parc si ne vom juca in casa. Sau ies in gradina dar fara jucarii (castele, printese, cai si ce mai avem noi). Mi se pare de prost gust dar eu sunt campion la prostie caci desi vad cat de smecheri sunt unii tac si inghit in mine in inchid ochii. Dar nu cred ca mai rezist.

Am observat ca fiica ei a devenit mai violenta de cand o lasa atat de mult la gradinita. Inaint era zambareata si sociabila, acum este mereu posomorata, nu mai zambeste, zbiara mereu. Si am intrebat-o pe mama ei daca este totul ok la gradinita caci mi se pare ca ceva s-a intamplat cu copilul ei dar  a zis ca totul-i bine doar ca educatoarea este cam dura un pic dar ca ea este multumita.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#866 2011-06-22 18:19:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

flowerpot a scris:

Si apoi imi zice ca este "di eiji" =accent spaniol smile(the age) si ca asa reactioneaza ei la varsta asta

poi atunci zi-i si tu ca data fiind diferenta de "eiji" intre carol si ea, carol se simte speriata de ea si, de aceea, ai vrea sa va vedeti mai rar (ma rog, o varianta pieptanata mai politicos nitel)

Si la faza cu jucariile...am observat ca vecina incearca sa profite de situatia asta si sa isi distreze copilul ei cu jucariile nostre, sa ii schimbe mediul

aici ti-am mai zis, cred... o inteleg perfect sad fara sa scuze, insa, nesimtirea. adica si eu am un copil care in casa urla continuu, afara e super plictisit daca sta mai mult de jum de ora in acelasi loc (unde loc=parc, nu loc=2 m patrati)... si dansez de bucurie cand mi se mai da ocazia sa "schimb mediul"... dar niciodata nu m-am autoinvitat la nimeni cu copii din cauza asta...

si cred ca nu mai ies in gradina ci ma duc intr-un parc si ne vom juca in casa. Sau ies in gradina dar fara jucarii (castele, printese, cai si ce mai avem noi). Mi se pare de prost gust dar eu sunt campion la prostie caci desi vad cat de smecheri sunt unii tac si inghit in mine in inchid ochii. Dar nu cred ca mai rezist.

cum sa nu mai iesiti in gradina TA? yikes noo, iesi, fii acra si rece, jucariile lui carol raman lui carol, daca fetita cealalta face crize o rogi ferm pe mama sa intervina ea si sa te inteleaga, ca asta e "di eiji" la carol, in care se teme de interventii brutale din partea altora (chestie care e normala, si al meu se teme, desi are si momente in care el e "agresorul" - adica sare pe jucariile altora si le ia din mana)

Am observat ca fiica ei a devenit mai violenta de cand o lasa atat de mult la gradinita. Inaint era zambareata si sociabila, acum este mereu posomorata, nu mai zambeste, zbiara mereu. Si am intrebat-o pe mama ei daca este totul ok la gradinita caci mi se pare ca ceva s-a intamplat cu copilul ei dar  a zis ca totul-i bine doar ca educatoarea este cam dura un pic dar ca ea este multumita.

mie din start mi se pare deplasat ca educatoarea sa fie egal cu bau bau neutral sigur aici e pb sad


garga, taxe vamale? big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#867 2011-06-22 18:30:18

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Sweety, continuitate nu puteam sa iau din momenr ce contractul de munca e suspendat si sun in cic. La toamna cealalta treb sa mi caut alt post. Insa tot trag eu sperante sa "invart" altceva pana atunci.

Ana se trezea la 2 ore in primele sapt. Apoi treptat din ce in ce mai rar. Daca papa la10 se mai trezeste pe la 3 apoo la 7-8 10... Dar mai variaza. Nu e mereu la fel.

Azi a plans cu sughituri 3 sferturi de ora de nu mai stiam ce sa fac.  yikes grater

Offline

 

#868 2011-06-22 18:46:01

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

mirik a scris:

Help!!!

Cum se face trecerea le la Milumil 1 la Milumil 2? Treptat sau brusc?

Cand intra cineva care stie rasp plsss help!!!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#869 2011-06-22 19:06:04

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Multumesc Kata.
Am vb cu tati la telefon si mi=a fact ziua la cat eram eu de suparata; mi-a multumit  happydance ca sunt un parinte AT si ca fac sacrificiul de a renunta cateva luni la tot ce fac eu sa sau cu bb. Si si-a cerut iertare ca este atat de ocupat si ca ieri i=a fost rau si nu a putut sta mult cu noi...a zis sa fac cum cred eu ca este mai bine si el ma sustine in toate si ca trebuie sa fim pe aceeasi lungime ca altfel copilul o sa fie disturbat. Citeste si el toate articolele date de Kata cu AT si suplimentar -asta mi-a trimis prin email chiar acum.
http://www.theglobeandmail.com/life/par … le1382205/

http://motherhoodmetamorphosis.blogspot … -your.html

Iar la faza cu vecina cred ca voi face asa: daca o sa mai dea in copilul meu, o iau pe Carol, ii explic ca ceea ce se intampla nu este firesc si ca ar fi mai bine sa ocolim un timp un astfel de comportament si plecam in parc.
In gradina nu mai scot jucarii decat daca aduc si ele; daca nu, sa se uite la pamant ca nou ani s-a uscat iarba si pana la anul nu investim nik acolo.

Fiind atat de fraiera nu o sa am curajul sa ii zic mamei nimic dar este treaba ei cum isi creste copilul. Deja ceva nu-i de bine cand tu nu stai cu copilul tau macar o ora pe zi. Tu, mama si nu alti copii de-ai tai sau tatal (care nu se joaca deloc ci sta in fotoliu si bea o bere si supervizeaza activitatea bb)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#870 2011-06-22 19:10:41

GeoGeo
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-02-15
Mesaje: 4747

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

mirik a scris:

mirik a scris:

Help!!!

Cum se face trecerea le la Milumil 1 la Milumil 2? Treptat sau brusc?

Cand intra cineva care stie rasp plsss help!!!

buna,

eu de la nan1 am trecut direct la nan2. fara complicatii decat o usoooara constipatie, dar care s-a rezolvat singura.


yes it's official  : sunt mamiiiicaaaa ! smile

Offline

 

#871 2011-06-22 19:39:50

ally_na
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-06-25
Mesaje: 4232

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

flow eu as lasa buna crestere la poarta si i-as  spune mamei cele simpatice ca "the age" te face sa vrei sa aiba carol alte prietene.
Orice, dar sa vad cum copilul meu e bruscat , eu nu cred ca mai m-as controla
Eu eram exact ca tine,imi era rusine de rusinea celor din jur, dar de la un timp  nu mai tin cont, reactionez.
Si eu am patit in parc , gen copilul meu ramane fara jucarii si el cand a vrut sa puna mana pe ceva a celui ce ii luase jucariile nu i s-a dat voie, atunci am incercat sa intervin Andu ti-a data aia tu ii dai aia, am vazut ca nu am cu cine sa vorbesc, parintii nu ma sustine , ok mi-am luat copilul , jucariile si am plecat.

E greu la voi ca sunteti vecine, dar Si sa nu mai poti sa iesi cu alte jucarii in curte, sa se simta fata bine, nu e normal sad

Ideea, ca educatoarea e cea rea, e ceva putred si deplasat

Poate trebuie sa iti iei inima in dinti si sa ii explici ca acest comportament violent al fetei , pe tine te face ca un timp sa luati o pauza sad

kata vreau si eu te rog linkurile de care vorbea flow

Ultima oara a fost editat de ally_na (2011-06-22 19:40:41)


http://picasaweb.google.com/alinna.nita/

are mama o minunatie de baietel Andrei Claudiu ....  26 02 2010

Offline

 

#872 2011-06-22 19:53:36

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

milumilul e mai bun decat nan?


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#873 2011-06-22 20:29:18

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Nu cred ca e neaparat mai bun sau mai rau, e pur si simplu diferit, alta marca... Desi la gust sigur e mai bun, nan e chiar bleah...


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#874 2011-06-22 20:56:59

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata, da. era un colet extern si trebuia sa platesc taxa vamala pe ce depasea 10 euro. pana atunci de fiecare data am platit.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.