homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7-5


#77 2011-06-13 12:44:01

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

camy,. nu dau cu pietre ca n-am niciun drept, dar nu sunt de acord cu tine smile (si, dupa cum am scrs mai sus, nu-i "parerea mea", e bazata pe unele mai "oficiale"). evident, fiecare e liber sa tina cont sau nu, ca si parerile oficiale sunt fff impartite smile (oi fi io mai gaina, dar am PLANS cand am citit cartea de care v-am zis, acolo unde descria ce asteptari are un bebe si cum nu intelegem noi sa i le implinim supa )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#78 2011-06-13 12:44:03

mylacik
Hero member
De la: Slovacia
Inregistrat: 2010-06-30
Mesaje: 3883

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata, daca plange da..nici eu nu il las..(l`am lasat o data si apoi mi`a parut rau.. ) sa nu mai zic sotul..cum il aude cum e langa el.. uneori mai incepe sa planga in somn si apoi adoarme iar..asa nu il iau..sau cand se trezeste ..mai intai scanceste putin apoi iar tace..
azi noapte auzeam ca scoate niste sunete ..m`am mirat ca nu plange..ma duc la el si el se chinuia sa prinda paturica cu gura..credea ca e tzitzi hjarta asa drag mi`a fost de el !


http://www.fertilityfriend.com/home/Mylacik
21.05.2011 Mamica fericita de puiut Fabian !! hjarta hjarta Iti multumesc Doamne pentru minune !
bebe avem 3 anisori hjarta hjarta

Offline

 

#79 2011-06-13 12:52:46

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

da kata deacor cu cei ce au scris..eu daca ies din camera fiicamea deja incepe sa urle ca ramane singura si atunci tot timpu cand ies vorbesc si asa nu mai plange ca stie mami e acolo undeva ca o aude..si ma si vede ca ii mai fac semne smile


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#80 2011-06-13 12:55:18

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Daca a mea are o zi cand e mai maraita si daca ii intorc spatele deja incepe sa bazaie... Trebuie sa imi vada fata ca sa fie ok, sa ma auda vorbind, fac dus cu ea in usa de la baie rotfl2

Offline

 

#81 2011-06-13 12:57:17

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Papucica a scris:

Daca a mea are o zi cand e mai maraita si daca ii intorc spatele deja incepe sa bazaie... Trebuie sa imi vada fata ca sa fie ok, sa ma auda vorbind, fac dus cu ea in usa de la baie rotfl2

eu cu ea in baie rotfl2 cand sunt singura cand nu sta cu taicasu

mai fetelor eu nu stiu de voi dar eu inca imi aduc aminte de acele sentimente de fustrare si panica ,ramanand singura fara parinti sau cand plangeam pt alte chestii si eui nu erau atunci langa mine..si din cauza asta vreu sa fiu langa copilul meu ca stie ca e tare naspa,si cand era mai mica(nu dati cu pietre dar nu imi placea sa o tin in brate ca ma dureau bratele)ma intindeam langa ea si discutam si ne jucam nu neaparat o luam in brate dar eram acolo..acuma wrapul este ceva extraordinar ..e la pieptul meu si eu nu imi obosesc mainile chicot

Ultima oara a fost editat de czuky (2011-06-13 13:00:42)


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

 Publicitate


loading...

#82 2011-06-13 13:17:28

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Eu una nu pot sa-l aud ca plange si sa nu-i ofer alinare(brate,san,jucat,vorbit cu el,schimbat etc...) Ptr ca e clar ca plange dintr-un anume motiv...Am primit si eu sfaturi de genul ''dar mai lasa-l un pic''...sau ''nu-l mai lua in brate cand plange ptr ca asa il inveti'' dar apucaturile astea la o mama sunt instinctive...daca simt ca lui ii e bine la mine in brate asa o s-o ducem 20 de ani de-acum incolo lol Si bine zis Czuky, cred ca wrapul e o inventie minunata! Mai salveaza mainile si spatele mamicilor wink


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#83 2011-06-13 13:23:24

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

czuky a scris:

mai fetelor eu nu stiu de voi dar eu inca imi aduc aminte de acele sentimente de fustrare si panica ,ramanand singura fara parinti sau cand plangeam pt alte chestii si eui nu erau atunci langa mine..si din cauza asta vreu sa fiu langa copilul meu ca stie ca e tare naspa,si cand era mai mica(nu dati cu pietre dar nu imi placea sa o tin in brate ca ma dureau bratele)ma intindeam langa ea si discutam si ne jucam nu neaparat o luam in brate dar eram acolo..acuma wrapul este ceva extraordinar ..e la pieptul meu si eu nu imi obosesc mainile chicot

exact, nimeni nu zice sa stai cu bebe in brate, dar eu nu puteam sa nu fiu prezenta acolo langa ea, ca ssi tine, poate eram obosita dar ma intindeam langa ea si ii vorbeam, ma jucam cu ea, faceam gimnastica  lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#84 2011-06-13 13:47:18

Papucica
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-06-30
Mesaje: 5558

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Mamici poate ma ajutati si pe mine cu ceva, la un moment dat erau mai multe fete interesate de scaune de masina iar Coco pusese o poza sau un link cu un scaun de masina "smecher" rosu si cu vreo 5 pozitii de inclinare a scaunului dar eu nu am salvat link-ul sad desi mi-a placut mult scaunul , ma gandeam ca poate am noroc si vreuna din voi a salvat...
puss

Offline

 

#85 2011-06-13 14:04:32

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Kata,nu reusesc sa gasesc cartea pe net.help please big_smile


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#86 2011-06-13 14:07:11

guguluta
Full member
De la: Castelul lui Dracula!
Inregistrat: 2010-04-14
Mesaje: 730

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Papu la multe lunite innainte pentru Iulia ca am uitat sa iti scriu la tine!
Si eu am aceiasi problema ca si tine scaunul de masinava rog care ma aveti pe facebok in lista de prieteni intrati si dati-mi un sfat referitor la scaunele care sunt acolo.
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s … o/23881181

Am ales doua care ma gandesc eu ca ar fi bune dar al doilea nu pot sa vil arat aici! bang
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s … 9/27268487
http://kleinanzeigen.ebay.de/anzeigen/s … tz/6154775

Ultima oara a fost editat de guguluta (2011-06-13 15:03:08)


Din 17 septembrie 2010 mamica de Leonardo Cristian!hjarta  hjarta  hjarta
Multumim doamne pentru minunea trimisa!puss  puss

Offline

 

#87 2011-06-13 14:28:23

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

wave
Noi am fost de ieri pana astazi la munte cu Maria. Nu ne-a prea pritt, ieri nu a vrut sa doarma deloc, a fost maraita. abia ne-am inteles cu ea.Am venit mai obositi decat am plecat.

Ultima oara a fost editat de Andreed (2011-06-13 14:49:22)


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#88 2011-06-13 14:38:11

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

kata, si celelalte fete care ati mai scris: I-AM SPUS  ce nu imi convine si cum vreau sa fie. pe moment a comentat cam la tot ce am zis dar parea ca e de acord, ca oricum nu are de ales. peste cateva zile atmosfera era deja la fel.
discutia cu "drepturi egale" a avut loc la telefon si i-am zis ca NU sunt de acord cu ea. apoi cand ne-am intalnit i-am cerut sa-mi explice ce a vrut sa zica. si a intors-o "eu sunt doar bunica, tu esti mama, eu nu o sa fiu niciodata pe acelasi plan cu tine" . bun.

kataaaa, maica-mea nu face asa !!!! tocmai maica-mea e cea care intelege si ma lasa sa fac ce cred. imi da sfaturi, vorbim mult, dar decizia e a mea. nu suntem mereu de acord dar ea nu se oftica, nu comenteaza. ea intelege ca eu sunt mama copilului.

blue, ai dreptate, exact la asta ma gandeam si eu: ea acum retraieste perioada in care era mamica de bebel mic. si cauta sa se impuna. nu mai zic ca cumpara lucruri in  disperare, de toate... mie uneori mi se pare obsesie...

se oftica rau de tot ca nu ascult de sfaturile ei. mi-a reprosat asta, ca eu mai bine ma uit pe forum decat sa o ascult pe ea (ce bine m-am simtit la faza asta  rotfl ) si i-am explicat ca eu selectez sfaturile pe care le primesc si ca pe forum vorbesc cu mamici care isi cresc copiii ACUM si impartasim pareri, cerem sfaturi, dar ca nu-s dementa sa ma apuc sa ii fac ceva fetei (vreun tratament sau asa ceva...) pt ca am vazut eu pe forum.

sotul.... ooof cum nu pot eu sa am liniste in casa. nu vrea sa o supere pe maica-sa.  nu e de acord cu mine. ce daca  imi ia maica-sa fata sa se duca ea sa o schimbe, ca doar ajuta si o iubeste pe fata. si m-am chinuit sa ii explic ca eu ma ocup de ingrijirea fetei ,daca eu sunt acasa eu o schimb, imbrac, dezbrac etc. ca nu sunt aici de bibelou. ca fata e obisnuita cu mine. si ei i-am cerut sa nu mai faca asta cand sunt eu acasa (si sunt mereu acasa) dar nu ii convine, ma critica pt ca invat fata numai cu mine si o sa fie dependenta de mine..... etc. m-am certat cu el, i-am explicat ca acum s-a insurat, ca are familia lui (de parca trebuia sa ii explic  asta grater ) , ca ar trebui sa ma puna pe mine pe primul loc, sa fie de partea mea. el inca mai crede ca ne poate multumi pe amandoua si asta incearca, sa gaseasca echilibrul. ei, nu exista asa ceva. de dragul lui m-am purtat frumos cu maica-sa, am incercat sa las de la mine.
a facut maica-sa o scena cand i-am spus absolut civilizat sa nu intre in camera cand doarme fata, ca o trezeste. (pt ca s-a intamplat de multe ori). si s-a enervat si a vrut sa plece afara din casa. m-am dus dupa ea sa o fac sa ramana ca sa discutam, sa lamurim. am facut asta pt ca e mama lui si nu voiam sa il supar pe el, sa ne certam. acum lui i se pare ca "s-au rezolvat problemele".  nici vorba. dar sa ii spun lui nu vreau pt ca ne certam iar. sa discut iar cu ea, nu are sens. daca ii spun ceva nu recunoaste, se supara, incepe sa planga, face scene din astea si sotul se supara pe mine, ca eu sunt rea si eu gandesc aiurea.
ei au fost crescuti altfel, el le-a permis mereu sa se amestece foarte mult in viata lui, probabil pt ca asa a simtit el ca e ok. eu nu vreau sa traim asa.

scandalul va izbucni din nou la un moment dat, pt ca eu nu voi sta sa faca ea ce vrea, ca ma termina cu nervii, iar ea se va bosumfla si... Doamne ajuta ce o urma !!! dar am sa il intreb pe el daca asa vrea sa fie, pt ca nu vom avea liniste niciodata in felul asta. sa se hotarasca cu cine e in privinta asta.

multumesc pt sfaturi.

p.s. kata, sa vezi cand m-o vedea cu slingul/wrapul rotfl2 nici maica-mea nu a fost incantata, ca-i "sta spatele rau", daramite ea...

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-06-13 14:40:47)

Offline

 

#89 2011-06-13 14:39:25

mylacik
Hero member
De la: Slovacia
Inregistrat: 2010-06-30
Mesaje: 3883

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Al meu pui nu vrea sa doarma..de la 7 e treaz..i`am dat sa pape .. doarme doar 10 min..apoi iar vrea sa pape..si tot laptele il da afara.. tot asa de dimineata..l`am scos afara..nici asa nu vrea.. cred ca nici lapte nu mai am supa adica daca apas tasneste dar el se enerveaza la san..ce sa mai cred ? (si parca ii am prea moi )supa


http://www.fertilityfriend.com/home/Mylacik
21.05.2011 Mamica fericita de puiut Fabian !! hjarta hjarta Iti multumesc Doamne pentru minune !
bebe avem 3 anisori hjarta hjarta

Offline

 

#90 2011-06-13 14:44:18

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

myla, cred ca vrea doar sa stea la san, daca il cauta apoi varsa. asa facea si Ana si o lasam sa stea... nu stiu ce sa-ti zic, decat ca zilele astea trec si vin alea bune smile

kata, cartea se gaseste la noi ? sau pe net, gratis ? big_smile

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-06-13 14:45:39)

Offline

 

#91 2011-06-13 14:48:41

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Buna ziua!
Fetelor, va cer iar ajutorul. De ieri fetita mea se lupta cu durerile de burtica, are crize, o apuca prin somn. Azi nu prea a dormit, doarme 5 minute, o ia plansul prin somn. Plange cu lacrimi si nu stiu ce sa ii fac. Alinanul nu mai da roade. As trece pe bonisan, mi-e sa nu ii provoace mare foamen, mai ales ca urmeaza sa ma deplasez doua zile pentru examene si in timpul exameneleor va fi greu cu alaptatul.
Ma gandesc sa trec pe medicamente, dar intre atatea picaturi, siropuiri care contin simeticona..pe care il recomandati/Eu citisem despre infacol, dar inteleg ca si espumisan are aceasta substanta. Nu stiu ce sa mai fac. Ajutor!

Despre soacre....nu am timp acum sa scriu, dar a mea face exceptie. E o dulce. Nu se baga, doar daca e intrebata ofera sugestii.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#92 2011-06-13 14:54:03

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

razu, eu am acum un preparat din farmacie. nu are o denumire anume. il fac ei si cica e bun tare. numai ca a mea nu prea maiare probleme ca sa iti pot spune din pexperienta daca e bun. intreaba la farmacie daca au asa ceva. Esculap e farmacia. poate esi la voi in oras. espumisan i-am dat si eu o vreme. nu stiu daca face sau nu bine. Anewi i-au cam trecut colicile, din fericire. pupam bebeii cu colici, ca stim cat de rau este grater

ce norocoasa esti sa ai asa o soacra. la cum ma intelegeam eu cu ea inainte, credeam ca va fi genul ala de soacra care nu ma streseaza, dar de unde ??!

pls, uitati-va si pe pagina anterioara smile cam postat ditamai.. postu' big_smile

Ultima oara a fost editat de adina84 (2011-06-13 14:54:37)

Offline

 

#93 2011-06-13 15:12:58

mylacik
Hero member
De la: Slovacia
Inregistrat: 2010-06-30
Mesaje: 3883

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

Adina,e de belea soacra asta a ta bang
Razu, sad la noi ajuta cat de cat espumisan.. dar vreau sa incerc si pernuta cu samburi de cirese..mi`o aduce azi cineva..

i`am dat lapte praf si a baut 80 ml..si inainte cu juma` de ora a supt si de la san.. neutral acum a adormit.. dar vad ca ii vine sa vomite in somn si se stramba ... nustiu
la faze de astea soacra`mea nu mai are sfaturi ..

Adina, nici a mea nu suporta forumul..i`a zis lu al meu sa nu ma mai lase sa citesc pe net si sa imi cresc copilul asa.. (de parca are asta vreo treaba ) si lu al meu i`a intrat pe o ureche si i`a iesit pe cealalta.. lol


http://www.fertilityfriend.com/home/Mylacik
21.05.2011 Mamica fericita de puiut Fabian !! hjarta hjarta Iti multumesc Doamne pentru minune !
bebe avem 3 anisori hjarta hjarta

Offline

 

#94 2011-06-13 15:14:27

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

adina84
Din pacate nu exista la noi in oras asemenea farmacie. Imi poti spune daca ai cumva reteta sau daca pe ambalaj este trecuta compozitia preparatului?
Mai astept si alte sugestii.


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#95 2011-06-13 15:16:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici- 7

adina. ce cunoscuta mi-e faza si cu sotul supa Exaaact aceiasi situatie si exaaaact aceleasi discutii si la noi in casa sad


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.