homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

PROBLEMA!!!


#1 2011-06-14 10:02:35

ioanacristina10
Membru
Inregistrat: 2011-06-09
Mesaje: 2

PROBLEMA!!!

Buna fetelor.

Am o nedumerire:

Luna trecuta am avut 3 cintacte sexuale (la inceputul lunii).Mentionez ca luam logest si am folosit si prezervativ pt ca mi-e f frica de o sarcina nedorita.Ultimul prezervativ a atins din greseala penisul, el fiind rulat spre interior si apoi l-am desfacut folosindul normal.
Ciclul mi-a venit normal,fara nici o intarziere.Luna care a urmat,adica asta, nu am mai luat anticonceptionale si nici nu am mai avut contact sexual dar mi-e f frica ca nu o sa imi vina ciclul (adica cam prin 19 iunie).Este posibil sa fiu insarcinata?

Va multumesc!

Va rog sa ma ajutati,m-a stapanit frica!

VE MULTUMESC PENTRU CA SUNTETI F ATENTE CU CEI CARE AU ASTFEL DE PROBLEME.

Ultima oara a fost editat de ioanacristina10 (2011-06-14 10:41:32)

Offline

 



#2 2011-06-14 10:36:20

cornflower
Hero member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 2053

Re: PROBLEMA!!!

daca ai luat pastile corect nu ar trebui sa fi insarcinata

Offline

 

#3 2011-06-14 10:40:23

*joy*
Insomniac member
Inregistrat: 2011-02-09
Mesaje: 7760

Re: PROBLEMA!!!

Pentru contactele respective ai fost protejata,nu stiu daca ai de ce sa iti faci griji.

Offline

 

#4 2011-06-14 16:08:11

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: PROBLEMA!!!

ai luat si anticonceptionale si ai folosit si prezervativ.. atingerea cu penisul nu inseamna contact cu spermatozoizii neaparat, deci nu ai de ce sa-ti faci nici cea mai mica grija. logest(ca si orice alt contraceptiv) se poate folosi singur(fara prezervativ, spermicide sau alt mijloc de contraceptie) avand o eficienta ff mare daca este folosit corect.


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#5 2011-06-14 17:01:42

hai_faiv
Hero member
De la: bubulina gospodina
Inregistrat: 2008-08-18
Mesaje: 2364

Re: PROBLEMA!!!

mihaela2289 a scris:

ai luat si anticonceptionale si ai folosit si prezervativ.. atingerea cu penisul nu inseamna contact cu spermatozoizii neaparat, deci nu ai de ce sa-ti faci nici cea mai mica grija. logest(ca si orice alt contraceptiv) se poate folosi singur(fara prezervativ, spermicide sau alt mijloc de contraceptie) avand o eficienta ff mare daca este folosit corect.

subscriu. deci stai fara grija. daca o sa iti intarzie e pentru ca ai intrerupt anticonceptionalele, nu pentru ca esti insarcinata.


When morals decline and good men do nothing, evil flourishes. A society unwilling to learn from past is doomed. We must never forget our history.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-17 12:42:27

MiRaBhellA
New member
Inregistrat: 2011-07-17
Mesaje: 11

Re: PROBLEMA!!!

Buna ! Am avut un contact sexual impreuna cu prietenul meu vineri spre sambata si ne?am protejat numai ca la sfarsit, prezervativul a ramas jumatate in vagin , jumatate inauntru..! Se poate sa fi ramas insarcinata?..Mentionez ca trecuse 2 zile de la terminarea menstruatie! Ma gandeam sa iau pilula de a 2-a zis, acel Postinor...dar am auzit ca nu prea e bun, deoarece iti deregleaza menstruatia si iti da tot organismul peste cap!..

Offline

 

#7 2011-07-17 12:57:20

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: PROBLEMA!!!

^ daca a ramas cu jumatatea desfacuta... ca sa zic asa, in exterior si nu s-a scurs nimic inauntru totul e in regula.

Depinde daca ai un ciclu regulat poti sa iti caulculezi si pe net perioada fertila sa vezi daca era ceva dar eu una nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.

L.E si legat de postinor da... e o pastila care contine multi multi muulti hormoni, nu e prea sanatoasa pentru organism (tocmai de aceea e bine sa o iei maxim de 2 ori pe an) dar in situatii de urgenta... decat un avort sau doamne fereste mai bine pastila.

Ultima oara a fost editat de V. (2011-07-17 12:58:32)

Offline

 

#8 2011-07-17 14:04:05

QueenOfRoses
Moderator
De la: Where the wild roses grow.
Inregistrat: 2009-08-21
Mesaje: 17999

Re: PROBLEMA!!!

Toi-am raspuns si eu la topicul facut. Numai posta peste tot ca iti iei warn.


"Yesterday is not ours to recover, but tomorrow is ours to win or lose." Lyndon B. Johnson

Offline

 

#9 2011-08-04 23:52:09

missy elenaki
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 10

Re: PROBLEMA!!!

buna , in ultima zi de anticonceptionale pot avea contact sexual ?

Offline

 

#10 2011-08-05 00:07:51

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: PROBLEMA!!!

missy elenaki a scris:

buna , in ultima zi de anticonceptionale pot avea contact sexual ?

de ce nu ai putea?

Offline

 

#11 2011-08-05 01:41:29

missy elenaki
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 10

Re: PROBLEMA!!!

pai nu exista riscul de a ramane insarcinata?

Offline

 

#12 2011-08-05 02:06:17

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: PROBLEMA!!!

missy elenaki a scris:

pai nu exista riscul de a ramane insarcinata?

pai tie cine ti-a prescris anticonceptionale nu s-a asigurat ca si stii cum se folosesc? sau nu ai avut curiozitatea sa citesti prospectul si toate informatiile de pe acest forum?

nu iti inteleg intrebarea pur si simplu. ce vrei sa zici cu ultima pastila? ultima pastila inainte de pauza? sau vrei sa nu le mai iei? nu ma prind.

altfel, daca te referi la ultima inainte de pauza si nu ai baut o galeata de suc de grapefruit, ai vomitat mult, ai avut diaree exploziva sau ai luat antibiotice/alte medicamente care sa influenteze metabolismul pastilelor, nu, nu exista riscul de a ramane insarcinata.

contact sexual poti avea oricand. intrebarea e daca vrei sa ramai insarcinata (si nu vrei, de aia te protejezi) si daca vrei sa iei hiv/sifilis/hepatita/hpv/trichomonas/multe alte infectii (de astea nu te protejezi, deci deduc ca ori le ignori, ori ai facut analizele cu partenerul tau inainte de a renunta la protectie si sunteti ok).

Offline

 

#13 2011-08-05 02:19:01

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: PROBLEMA!!!

moksha a scris:

missy elenaki a scris:

pai nu exista riscul de a ramane insarcinata?

pai tie cine ti-a prescris anticonceptionale nu s-a asigurat ca si stii cum se folosesc? sau nu ai avut curiozitatea sa citesti prospectul si toate informatiile de pe acest forum?

nu iti inteleg intrebarea pur si simplu. ce vrei sa zici cu ultima pastila? ultima pastila inainte de pauza? sau vrei sa nu le mai iei? nu ma prind.

altfel, daca te referi la ultima inainte de pauza si nu ai baut o galeata de suc de grapefruit, ai vomitat mult, ai avut diaree exploziva sau ai luat antibiotice/alte medicamente care sa influenteze metabolismul pastilelor, nu, nu exista riscul de a ramane insarcinata.

contact sexual poti avea oricand. intrebarea e daca vrei sa ramai insarcinata (si nu vrei, de aia te protejezi) si daca vrei sa iei hiv/sifilis/hepatita/hpv/trichomonas/multe alte infectii (de astea nu te protejezi, deci deduc ca ori le ignori, ori ai facut analizele cu partenerul tau inainte de a renunta la protectie si sunteti ok).

tummenupp subscriu  tummenupp


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#14 2011-08-05 09:39:20

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: PROBLEMA!!!

usurel fetelor smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#15 2011-08-05 10:38:03

missy elenaki
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 10

Re: PROBLEMA!!!

in ultima zi adica inainte sa fac pauza de menstruatie . smile prospectul l-am citit dar nu scrie ca ai avea voie sau nu sa ai contact sexual in ultima zi inainte de menstruatie .

Offline

 

#16 2011-08-05 10:40:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: PROBLEMA!!!

esti ok missy atata timp cat iei pastilele corect poti avea contact in oricare zi smile


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#17 2011-08-05 10:40:40

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: PROBLEMA!!!

Ai voie missy! Ai voie wink Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#18 2011-08-05 20:52:45

missy elenaki
New member
Inregistrat: 2011-06-06
Mesaje: 10

Re: PROBLEMA!!!

multumesc mult fetelor puss

Offline

 

#19 2011-08-05 23:36:40

darkmelania
Sr. member
De la: iasi
Inregistrat: 2007-08-24
Mesaje: 1186

Re: PROBLEMA!!!

MiRaBhellA a scris:

Buna ! Am avut un contact sexual impreuna cu prietenul meu vineri spre sambata si ne?am protejat numai ca la sfarsit, prezervativul a ramas jumatate in vagin , jumatate inauntru..! Se poate sa fi ramas insarcinata?..Mentionez ca trecuse 2 zile de la terminarea menstruatie! Ma gandeam sa iau pilula de a 2-a zis, acel Postinor...dar am auzit ca nu prea e bun, deoarece iti deregleaza menstruatia si iti da tot organismul peste cap!..

2 zile de la terminarea ciclului ar putea fi perioada feritila, dar nu obligatoriu. de obicei perioada e intre a 12 si a 15 zi si e insotita de secretii abundente de cele mai multe ori gelatinoase, dar pot fi si mai lichide, daca ai fi atenta ti ai da seama cand ovulezi. si de preferat e sa nu faci nimic neprotejat 2-3 zile inainte de ovulatie.

V. a scris:

^ daca a ramas cu jumatatea desfacuta... ca sa zic asa, in exterior si nu s-a scurs nimic inauntru totul e in regula.

Depinde daca ai un ciclu regulat poti sa iti caulculezi si pe net perioada fertila sa vezi daca era ceva dar eu una nu cred ca ai de ce sa iti faci griji.

L.E si legat de postinor da... e o pastila care contine multi multi muulti hormoni, nu e prea sanatoasa pentru organism (tocmai de aceea e bine sa o iei maxim de 2 ori pe an) dar in situatii de urgenta... decat un avort sau doamne fereste mai bine pastila.

de ar fi atat de simplu . eu nu zic sa nu riscati sa o folositi, chiar si o data, dar pe langa faptul ca este daunatoare poate fi si ineficienta. am intalnit personal un caz unde tot asa s a rupt prezervativul si pastila s a luat la timp si in timp util si dupa tot a trebuit sa se intervina cu chiuretaj. cel mai bine e sa evitati sa faceti sex in perioada fertila( cu orice metoda doar daca iei pastile si sigur nu ai uitat vreo una)!sunt 5 zile in care tre sa va abtineti! nu mi se pare mult.


nu vreau sa fiu citata!

m-as baga intr-o relatie serioasa , dar nu stiu in a cui.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.