homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Cancer vezica urinara?


#1 2011-07-01 21:56:24

krina21
New member
Inregistrat: 2010-05-18
Mesaje: 40

Cancer vezica urinara?

Buna seara,am 26 ani si am fost diagnosticata in urma cistoscopiei cu tumora maligna perete lateralal vezicii.M-am si operat(TURV)in aprilie si acum in iulie merg la control.Rezultatul histopatologic:carcinom urotelial papilar neinvaziv;se vad structuri musculare din peretele vezicii fara invazie tumorala.Desi toata lumea imi spune ca am avut noroc ca s-a descoperit devreme,ca o sa fie bine, nu pot sa nu ma gandesc in fiecare zi la recidiva.Vreau pareri,sfaturi,ce sa fac sau ce sa nu fac,incotro sa o apuc.Nu vreau sa fiu luata prin surprindere in iulie la control si sa nu stiu ce sa fac.Si daca stiti un medic bun in Baia Mare sau Cluj pentru o a doua parere.
  O alta problema ce ma framanta acum este o eventuala sarcina.Nu am copii iar acum ma apasa din ce in ce mai mult gandul asta.Medicul mi-a zis ca pot avea copii dar sa asteptam sa vedem daca se mai face dar nu stiu la cat timp s-a referit.Si daca as ramane insarcinata ce s-ar intampla?

Offline

 



#2 2011-07-01 23:18:09

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cancer vezica urinara?

krina21 a scris:

Buna seara,am 26 ani si am fost diagnosticata in urma cistoscopiei cu tumora maligna perete lateralal vezicii.M-am si operat(TURV)in aprilie si acum in iulie merg la control.Rezultatul histopatologic:carcinom urotelial papilar neinvaziv;se vad structuri musculare din peretele vezicii fara invazie tumorala.Desi toata lumea imi spune ca am avut noroc ca s-a descoperit devreme,ca o sa fie bine, nu pot sa nu ma gandesc in fiecare zi la recidiva.Vreau pareri,sfaturi,ce sa fac sau ce sa nu fac,incotro sa o apuc.Nu vreau sa fiu luata prin surprindere in iulie la control si sa nu stiu ce sa fac.Si daca stiti un medic bun in Baia Mare sau Cluj pentru o a doua parere.
  O alta problema ce ma framanta acum este o eventuala sarcina.Nu am copii iar acum ma apasa din ce in ce mai mult gandul asta.Medicul mi-a zis ca pot avea copii dar sa asteptam sa vedem daca se mai face dar nu stiu la cat timp s-a referit.Si daca as ramane insarcinata ce s-ar intampla?

in primul rand sanatate multa!

in al doilea rand, avand in vedere ca intrebi, eu am sa iti raspund, dar asta nu inseamna ca am neaparat dreptate. riscul de recidiva a tumorii pe care ai avut-o este destul de mare, de aceea o sa ti se si recomande controale periodice. ai avut noroc intr-adevar si sa avem incredere ca o sa ai si de acum incolo. nu ai ce sa faci anume decat sa urmezi sfaturile medicilor, sa mergi la controale periodice...in ceea ce priveste o a doua parere, nu cunosc vreun medic in zona in care intrebi, imi pare rau. poti veni la bucuresti la fundeni, daca tii neaparat si te linisteste.

inteleg ca ai vrea sa ai un copil acum, luand in considerare experienta prin care ai trecut. dar eu as zice sa mai astepti un pic, cel putin o perioada. sarcina e, desi o perioada minunata in viata oricarei femei, o perioada cu adevarat solicitanta pentru organism, din toate punctele de vedere. eu una as mai astepta, sa te refaci un pic si sa iti revii, pentru a putea fi pregatita, mai ales ca la nivelul aparatului urinar sunt cateva modificari notabile in sarcina.

sanatate multa!

Offline

 

#3 2011-07-02 21:05:48

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: Cancer vezica urinara?

Cu riscul ca voi supara pe unele si altele ma vor lua peste picior, eu te sfatuiesc sa apelezi la homeopatie... Eu una cred in ea si poate ai o sansa sa lupti impotriva problemelor tale...
Multa sanatate!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#4 2011-07-02 22:02:18

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cancer vezica urinara?

nataroman a scris:

Cu riscul ca voi supara pe unele si altele ma vor lua peste picior, eu te sfatuiesc sa apelezi la homeopatie... Eu una cred in ea si poate ai o sansa sa lupti impotriva problemelor tale...
Multa sanatate!

si eu sunt de acord, atata timp cat respecti controalele periodice la medic si respecti sfaturile sale.

sanatate!

Offline

 

#5 2011-07-03 14:02:23

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cancer vezica urinara?

krina21 a scris:

Va multumesc pt. sfaturi.Si eu m-am gandit la homeopatie dar nu prea stiu incotro s-o apuc si sper sa gasesc un doctor bun care sa-mi dea tratamentul potrivit mie.Bine,poate sunt eu mai neincrezatoare in medici,tot  timpul am zis ca esti ca la loz in plic cu medicii,depinde pe mana cui nimeresti,cum e norocul.
O alta curiozitate o am cu anticonceptionalele.Din martie am facut pauza,ma gandeam la bebe,iar acum ca nu mai e cazul,nu mai stiu daca sa ma apuc inapoi de ele sau nu.Avand in vedere ca la mine si ovulatia e dureroasa si toate durerile de la menstruatie le-as lua iar dar pe de alta parte ma gandesc daca nu cumva ar influenta o recidiva.Cred ca devin paranoica.

daca in medici nu ai incredere, fii sigura ca nici cu homeopatii situatia nu e diferita...trebuie sa ai incredere, exista protocoale si tratamente si atata timp cat tu nu crezi tu in tratament, nu o sa mearga. in plus, pana acum ai fost diagnosticata precoce si operata, deci de ce sa consumi energie cu ganduri negative despre medici?

anticonceptionalele nu vor influenta o recidiva, dar eu as mai astepta o perioada in locul tau. tumorile cresc riscul de tromboze, exista un status pro-coagulant, asa ca eu una (poate doctoressa are o alta parere mai avizata), nu as recomanda inca pastile. dar as recomanda protectie, dupa cum am zis.

succes si sanatate multa!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-30 11:45:52

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Cancer vezica urinara?

Eu as spune sa mai mergi undeva, eventual cum spunea moksha, la Fundeni, si sa mai ceri o parere. Mult succes si multa sanatate! Sa auzim de bine!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#7 2011-07-30 13:40:44

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cancer vezica urinara?

krina21 a scris:

A trecut si controlul si la cistoscopie s-a vazut zona rezecata cu calcificari.Desi el sustine ca nu e recidiva tumorala m-a rechemat peste o luna iar la control nustiu .La o saptamana dupa,mi-am facut o urocultura si mi-a iesit din nou infectie urinara dar acum enterococcus sp(tratament 10 zile:eficef 2/zi si ovule clotrimazol).
Am fost pentru inca o parere la prof. dr.Coman Ioan  la clinica Endoplus in Cluj care mi-a spus ca e necesara inca o operatie pentru a rezeca zona aceea cu calcificari iar ca tratament pentru infectie nitrofurantoin 4/zi "timp indelungat".Nu stiu ce sa fac,sa raman la medicul care m-a operat sau sa merg la dr. Coman?
Nu stiti nimic de el?Eu una nu pot sa zic ca m-a impresionat sau lamurit iar daca ma gandesc la costuri (aprox. 1000e) as vrea sa stiu ca sunt pe maini bune.
Ca si tratament nu stiu pe care sa-l iau,cat de bine e sa iau atata antibiotic?
  Ce ma sfatuiti sa fac?

trebuie sa mergi la fundeni, parerea mea. nu am inteles foarte clar cum s-a vazut zona rezecata daca era rezecata, dar cel mai bine e sa vii la fundeni pentru inca o parere.

NU face tratament antibiotic fara antibiograma, niciodata, orice ar zice oricine. esti predispusa la infectii cu microorganisme dificile, plus ca ai un status imun un pic afectat, asa ca nu lua decat ce scrie pe antibiograma.

nitrofurantoinul probabil ti l-a dat ca un fel de profilaxie, cu care eu una nu sunt de acord, dar probabil ca dr respectiv are mai multa experienta. pentru enterococcus trebuie sa iei neaparat ce a iesit pe antibiograma.

nu stiu nimic de doctorii la care ai fost, pentru ca nu sunt din cluj..sunt convinsa ca sunt doctori buni, faptul ca se contrazic inseamna ca pur si simplu asa e in medicina, lucrurile nu sunt batute in cuie si de aceea iti trebuie inca o parere, pentru a sti exact.

sanatate!

Offline

 

#8 2011-07-31 12:28:58

moksha
Hero member
Inregistrat: 2009-12-19
Mesaje: 2238

Re: Cancer vezica urinara?

krina21 a scris:

La antibiograma mi-a iesit ca-i sensibil la:penicilina,ampicilina,teicoplanin,norfloxacin si nitrofurantoin.Acuma eu nu ma prea pricep la medicamente dar sa inteleg ca medicul de la cluj mi-a dat nitrofurantoin de pe antibiograma si cel de aici de la Baia Mare mi-a dat eficef ca...? Medicul de fam. mi-a recomandat o cura de 5 zile de vit. b1,b6 si vit. c IV dar parca am unele retineri in a lua vitamine.In ce masura ma ajuta pe mine sau poate ajuta altceva?
  Imi cer scuze ca va tot zapacesc cu intrebarile mele dar am cam multe nedumeriri si parerile voastre ma ajuta

inainte de toate, consider ca e foarte bine sa te informezi si sa citesti mult si sa intrebi si sa ai mai multe pareri, dar atata timp cat in permanenta vei "critica" si pune la indoiala absolut orice spun medicii tai, nu o sa fie bine, pentru ca nu o sa poti sa fii urmarita si nu o sa primesti indicatiile adecvate.

eficeful e inrudit cu penicilinele, deci e ok. nitrofurantoinul la fel e bun, daca a iesit pe antibiograma.

de ce ai unele retineri in a lua vitamine? ce altceva pot sa ajute? daca medicul te-a sfatuit, probabil ca stie ce zice si probabil a mai avut si alte cazuri ca al tau...daca te gandesti ca iti poate afecta recidiva tumorala, consider ca nu e chiar asa, din considerente temporale mai ales. vitaminele din complexul b te vor ajuta foarte mult cu refacerea imunitatii, iar vitamina c este foarte bun antioxidant si cicatrizant, ceea ce iti foloseste.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.