homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sarcina sau nu?


#1 2011-07-04 21:31:07

danza
New member
Inregistrat: 2011-07-04
Mesaje: 14

sarcina sau nu?

Buna fetelor!
Sunt noua pe aici si as avea nevoie de ajutorul vostru.
O sa va explic problema mea cat mai clar ca sa am parte de sfaturi care sa ma ajute cat mai mult.
Luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 2 iunie. In mod normal, ciclul menstrual este de 28-29 de zile la mine.
Am avut un contact sexual pe 27 iunie, nu ne-am protejat, insa el nu a ejaculat( nici in interiorul vaginului, nici apoi). Initial am folosit prezervativ, pt 2 minute cred, apoi a renuntat la el si contactul a mai durat inca aproximativ 1 minut-lunga povestea: ne-am certat de la ideea lui de a nu ne proteja ca are el grija..bla bla
Ideea este ca, menstruatia de luna aceasta a fost un pic mai ciudata: pe 1 am avut niste dureri de groaza, mi-a venit pe 2- a curs foarte putin sange, apoi pe 3 a fost normala, azi normala.
Ideea e ca imi e teama sa nu fi ramas insarcinata.
Credeti ca e posibil?
Din cate stiu, era cam greu sa fiu atunci in perioada fertila....As vrea sa fac un test, dar imi e foarte teama...si nici nu stiu daca e relevant asa devreme, practic e o saptamana de la contact...
ajutooooor!!!!!

Offline

 



#2 2011-07-04 21:45:50

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: sarcina sau nu?

eu cred ca nu esti insarcinata daca zici ca ti-a venit menstra  cesafac


.

Offline

 

#3 2011-07-04 21:47:22

danza
New member
Inregistrat: 2011-07-04
Mesaje: 14

Re: sarcina sau nu?

eu sunt foarte ingrijorata...nu as vrea sarcina...grater((((((
mai ales ca tipul e un dobitoc

Offline

 

#4 2011-07-04 21:51:26

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: sarcina sau nu?

nu inteleg de ce ai acceptat sa o faceti fara prezervativ nustiu


.

Offline

 

#5 2011-07-04 21:53:39

danza
New member
Inregistrat: 2011-07-04
Mesaje: 14

Re: sarcina sau nu?

Pentru ca in tot timpul asta am crezut ca se va schimba si nu am facut altceva decat sa incerc sa ii fiu pe plac....
Nu am acceptat sa o facem fara...dar mi-a luat un minunt aproximativ sa ma sustrag...si mi-e teama ca minutul ala sa nu ma fi costat linistea...
am o saptamana de cand plang si nu ma pot concentra la nimic...
de aia aveam nevoie de ajutorul si sfaturile cuiva..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-07-05 12:51:50

onlygirl
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 13

Re: sarcina sau nu?

Buna!
Am o mica problema.Luna trecuta mi'a venit menstra pe 1 iunie si a tinut pana pe 6,dar luna asta inca nu a aparut.Zilele trecute am avut dureri de sani si de vreo 2 zile ma doare si spatele destul de tare.Contacte sexuale am avut 2,pe 9 si 10 iunie,insa ambele au fost protejate cu prezervativ si acesta nu s'a rupt si nici nu a alunecat.E totusi posibil sa fiu insarcinata sau nu trebuie sa ma speri?(imi cer scuze daca intrebarea e putin prosteasca,da' sunt putin speriata pt ca nu imi apare menstra:(( )

Offline

 

#7 2011-07-05 13:38:17

papushik
Full member
Inregistrat: 2008-02-17
Mesaje: 579

Re: sarcina sau nu?

danza a scris:

Pentru ca in tot timpul asta am crezut ca se va schimba si nu am facut altceva decat sa incerc sa ii fiu pe plac....
Nu am acceptat sa o facem fara...dar mi-a luat un minunt aproximativ sa ma sustrag...si mi-e teama ca minutul ala sa nu ma fi costat linistea...
am o saptamana de cand plang si nu ma pot concentra la nimic...
de aia aveam nevoie de ajutorul si sfaturile cuiva..

stai linistita daca ti-a venit si iti vine normal nu esti insrcinata
pentru linistea ta fa un test de sarcina
nu mai fi asa stresata

Offline

 

#8 2011-07-05 16:02:07

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: sarcina sau nu?

danza .. nu esti insrcinata .. stai linistita


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#9 2011-07-05 21:58:01

onlygirl
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 13

Re: sarcina sau nu?

imi raspundeti si mie,va rog?cesafac

Offline

 

#10 2011-07-05 22:07:12

V.
Banat
Inregistrat: 2010-08-10
Mesaje: 176

Re: sarcina sau nu?

daca spui ca toate cele 3 contacte au fost protejate,si ca nu era prezervativul rupt...nu aid e ce sa iti faci griji.Poate iti intarzie din cauza stresului /alte n cazue. smile

Offline

 

#11 2011-07-05 23:23:05

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: sarcina sau nu?

Buna fetele! am si eu o problema. Luna aceasta am luat tratament ptr raceala cu antibiotice si pe toata durata m-am protejat, am stat apoi 7 zile in continuare protejata si dupa cele 7 zile nu m-am mai protejat. Astazi a fost a doua pastila alba dintr-un blister Jaz, si de 3 luni de cand le iau asta e ziua in care trebuia sa-mi vina. Ingrijorarea mea este sa nu fiu insarcinata. Este posibil sa fi afectat cu ceva antibioticele? Need help sad


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#12 2011-07-05 23:33:17

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sarcina sau nu?

Nu Adea. Daca ai facut asa cum ai spus nu ai motive de ingrijorare. Poate sa iti vina in oricare zi. Mie spre exemplu imi vine dupa a 3 a pastila alba. Posibil sa se fi schimbat ceva  in organismul tau de la tratament dar asta nu inseamna ca esti insarcinata. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#13 2011-07-05 23:44:03

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: sarcina sau nu?

Deci sa inteleg ca poate veni in zile diferite chiar daca iei anticonceptionale? Ms frumos! Sper sa fie asa sa pot dormi linistita sad. puss


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#14 2011-07-05 23:46:02

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: sarcina sau nu?

Pe prospect scrie ca de regula sangerarea apare dupa a 2 a pastila alba (cea fara continut hormonal), dar poate sa apara in oricare alta zi de pauza. De regula vine cam in aceeasi zi dar in conditii de stres, frig, medicamente, etc poate sa mai sufere modificari. Poti dormi linistita wink .


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#15 2011-07-05 23:49:26

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: sarcina sau nu?

Ms frumos! puss


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#16 2011-07-06 15:31:25

onlygirl
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 13

Re: sarcina sau nu?

V. a scris:

daca spui ca toate cele 3 contacte au fost protejate,si ca nu era prezervativul rupt...nu aid e ce sa iti faci griji.Poate iti intarzie din cauza stresului /alte n cazue. smile

Au fost doar 2,da' am incurcat datele:nu au fost p 9 si 10,ci pe 16 si 17 si au fost protejate si nici prez nu s'a rupt.
Nu inteleg de ce intarzie atata.grater(
Am facut si bai fierbinti,am luat aspirina si nimic.:-<

Offline

 

#17 2011-07-06 20:28:14

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: sarcina sau nu?

x_ynna a scris:

Nu Adea. Daca ai facut asa cum ai spus nu ai motive de ingrijorare. Poate sa iti vina in oricare zi. Mie spre exemplu imi vine dupa a 3 a pastila alba. Posibil sa se fi schimbat ceva  in organismul tau de la tratament dar asta nu inseamna ca esti insarcinata. Mult succes!!

Asa a si fost. Astazi mi-a venit sh sunt mai linistita. puss Ms de sfaturi sh sprijin.


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#18 2011-07-08 16:14:13

onlygirl
New member
Inregistrat: 2011-01-03
Mesaje: 13

Re: sarcina sau nu?

A venit ieri.Si e totul ok.smile

Offline

 

#19 2011-07-09 18:22:11

analu21
New member
Inregistrat: 2011-07-09
Mesaje: 5

Re: sarcina sau nu?

Buna. Iau anticonceptionale Mercilon de aproximativ 8 luni de cand mi-am inceput viata sexuala (Am mai luat si inainte ca tratamente prescrise de ginecolog). De obicei le iau la ora 22. Trebuia sa incep folia ieri, vineri 8 iulie, insa am uitat. Pe prospect scrie ca in cazul  unei pastile uitate mai mult de 12 ore in prima saptamana, trebuie sa iau pastila uitata cand imi amintesc si urmatoarea la ora normala. Ca urmare, am luat prima pastila astazi (sambata) la ora 12 urmand ca pe urmatoarea sa o iau diseara la 22. Stiu ca trebuie sa ma protejez suplimentar 7 zile, insa tot pe prospect scrie ca in cazul unui contact sexual in saptamana dinaintea pastilei uitate in prima saptamana, exista un risc de sarcina. Eu am avut contact sexual vineri, imediat dupa terminarea ciclului menstrual, in ziua in care ar fi trebuit sa iau prima pastila, fara ejaculare inauntru (daca are vreo importanta). Exista riscul de sarcina?  Atazi am avut si o mica sangerare, e posibil sa fie sangerarea cauzata de fecundarea ovulului (nidatie parca se numeste)? am citit ca aceasta nu apare la a 2-a zi dupa contact. ma gandesc ca se datoreaza faptului ca abia mi-a trecut CM, de obicei ma tine cam 3-4 zile, si mai apare cate o sangerare scurta in a 5-6 zi. Sper ca am fost explicita, sunt destul de stresata din cauza contactului de vineri. exista riscul sarcinii? sad

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.