homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu-2


#20 2011-07-16 14:25:50

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

M-am intors de la clinica.M-a vazut o moasa pt ca doctorul plecase pina am ajuns eu.pina la urma m-a dus el cu masina ca autubozul era pprea plin si nu a mai luat calatori.Bebe e bine,doar colul e scurtat.Luni ar trebui sa merg la doctor,dar moasa a zis ca dupa ea nu-mi da voie sa calatoresc,mai ales cu autobuzul.
Daca ma duce luni la ginecolog si-mi da acesta voie sa plec cu avionul ar fi bine.Numai sa-mi ajunga banii,dar nu- mi vor ajunge,de bilet,hotel.Ca acum m-a intrebat deci sint hotarita sa plec...

Offline

 



#21 2011-07-16 15:00:20

bunea georgeta
Platinum member
De la: Prahova
Inregistrat: 2009-07-12
Mesaje: 22533
Site

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Rastalmaci , sa fie bine , sa-ti spuna dr/ moasa ca poti calatori cu avionul si pleaca...Gandeste-te numai la varianta ,ca daca ramai risti sa pleci de la el fara bebe, mie asta mi-a trecut prin cap cand ti-am citit povestea..Referitor la bani , daca nu ai unde sa te imprumuti nu exista varianat sa0i ceri lui si sa-l minti ca iti trebuie sa-ti cumperi  un obiect , medicament? nustiu


Va rog nu ma citati!Ajutati-ma sa nu imi iau ban.Multumesc.

Offline

 

#22 2011-07-16 15:47:09

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Va multumesc tuturor din suflet.
Daca obtin hirtia de la doctor plec cu avionul,daca nu cu autocarul.numai ca daca ma da iar in strada o sa am nevoie de bani de hotel,aici e problema.
Sa-i cer lui bani, e zgircit.m-am rugat 2 sapt de el sa- mi cumpere un parfum si tot nu mu-a luat.

Offline

 

#23 2011-07-16 17:29:12

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

răstălmăcit puss ?mi pare rău să citesc astfel de probleme.. sincer c?nd am ?nceput să citesc povestea ta am crezut că e vorba de un cuplu ?n v?rstă de maxim 30-35 de ani... totuși un om care are 51 de ani și se confruntă cu o așa viață (copii lăsați ?n plata Domnului, logodnică gravidă pe care o dă ?n mod continuu afară din casă = lucru inadmisibil din punctul meu de vedere) nu merită nici să mă uit ?n urmă după el.. nici măcar c?t negru sub unghie nu merită omul ăsta.. sincer.. eu zic să nu ?ți pese de faptul că el ar putea afla de la medicul ginecolog că pleci din țară (am ?nțeles din ce ai scris că nu ai vrea să afle).. at?t timp c?t te dă afară din casă și chiar (probabil) te și roagă să pleci, nu-i pasă nici de tine, nici de copil.. cu at?t mai mult cu c?t ?n țară ai unde să stai.. ?ți țin pumnii să fie totul bine și fă tot ce poți tu să vii ?n țară.. ?n 3-4 zile maxim ești acasă și sunt sigură că Dumnezeu va avea grijă de tine pe drum chiar dacă vei veni cu autocarul..

Aștept vești de la tine goodluck


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#24 2011-07-22 15:55:36

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Dragele mele
Cu parere de rau trebuie sa va dezamagesc..... caci m-am intors tot la el....
Stiu ca "reactiile" lui nu au nici o justificare.... eu una mi-am propus(chiar mi-am notat ca sa nu uit) ca pe viitor cind nu voi fi iar in apele mele sa nu mai las lucrurile  sa ajunga iar aici.Caci de fiecare data urmam acelasi cliseu.Banuiesc ca el ma place ca fiind o femeie puternica,asa cum m-a cunoscut si de aceea de fiecare data cind dau dovada de slabiciune ...... nu-i place,isi iese din minti....plus ca nu suporta gindul sa-l parasesc si sa ramina singur.
Mi-a fost greu sa ma hotarasc,dar sentimentele care inca le am pt el(si aici bebele care-l port ma influenteaza enorm....sau sint doar hormonii) ..... Asa ca am hotarit sa ramin cu el.zilele astea am fost internata la maternitate,de aceea nu am mai scris pe forum.nu este nici o problema medicala,doar colul uterin scurtat,nu mai am nici contractii macar.
Va multumesc tuturor inca o data ca ati fost alaturi de mine,asa de grijulii cum nu ma asteptam-sincera sa fiu.Si va doresc tuturor viata frumoasa,armonie in familii,copii frumosi,sanatosi si destepti.Va pup.
PS- Cit am stat in spital am vorbit cu o psiholoaga(care m-a cam dezamagit,era cam grabita),cu o asistenta medicala , moasa sefa si prietena unui prieten de-al lui(o femeie cu o virsta respectabila si foarte evlavioasa).Din ce mi-au spus ele am ajuns la concluzia ca barbatii de pe aici cam asa sint ei...niste insensibili egoisti....Dar cum sa va spun,el este barbatul care l-am ales ,si l-am ales si in fata lui Dumnezeu,cu bunele si cu relele de care e capabil.Asa ca eu ar trebui sa dau dovada de mai mult tact si sa nu uit proverbul care spune ca barbatul este capul dar femeia este gitul care-l intoarce in ce directie vrea ea.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2011-07-22 18:42:29

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

rastalmacit,succes!daca asta e drumul pe care l-ai ales alaturi de el...eu una n-as fi facut asta.da fiecare cu alegerile lui.mult noroc in viata!


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#26 2011-07-26 18:24:19

ana_misu
Full member
Inregistrat: 2007-10-03
Mesaje: 230

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

O suparare puternica poate declansa nasterea?
Aseara m-am enervat f tare pe un vecin idiot care zice ca am parcat pe locul lui si pur si simplu mi-am iesit din fire, lucru care l-a agitat pe bebele meu si nu am putut dormi toata noaptea de nervi.In afara de agitatia lui bebe in burta n-am avut alt simptom.Am 32+.

Offline

 

#27 2011-07-26 19:10:36

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

supararile intense pot provoca contractii care la randul lor pot scurta si/ sau deschide colul.

Offline

 

#28 2011-08-11 06:41:51

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Buna dimineata tuturor.
Revin cu noutati.M-am intors in Romania, de marti sint aici.Ieri am fost la spitalul judetean Ilfov, am intilnit acolo numai cadre medicale super dragute si un doctor inteligent, care mi-a dat si numarul de telefon personal ca sa- l chem cind voi naste desi stie foarte binr ca nu dispun de nici un ban.Am contractii, mi-a recomandat antispastic si repaus la pat pt o saptamina cind voi merge iar la control.
Despre plecarea mea, joia trecuta mi-am facut bagajele cind era el plecat( inclusiv caruciorul, leaganul, cadita si telefonul mobil cadou de la el), am cerut ajutorul unei doamne in virsta saraca dar cu o inima mare. M-a gazduit la ea, a umblat cu mine pe la spital, asistenta sociala, gara etc. Am venit cu trenul, schimbat in Austia, peste 40 de ore calatoria .
Ce sa spun, el se poarta jalnic, ca nu- i pasa de copil, a luat-o razna cu religia- ca eu trebuie sa fiu supusa barbatului asa cum spune Bilblia, a doua zi m-a acuzat ca i- am furat 100.000 e din casa si m-a amenintat cu jandarmii si altele....
Eu am reusit sa ajung acasa cu citeva haine si scaunul de masina pt bebita, restul sa vedem cum reusim sa mi le trimita aceasta doamna.
Eu ma straduiesc sa ma pregatesc pt nastere, deocamdata am cumparat un pachet mare de scutece Pampers.
Sint foarte stresata, abia mai dorm cite 4 ore din 24, regret multe din cele intimplate, imi fac procese de vinovatie, oncerc sa-l iert pe el, el ma hartuieste mereu zicjndu-mi ce femeie rea sint si cit rau i-am facut etc etc...
Dar stiu ca pe termen lung am luat decizia corecta. Mi-e teama de viitor, la virsta mea singura cu un copil de crescut, dar stiu ca Dumnezeu va avea grija de noi.
Va sarut pe toate si vacdoresc copii sanatosi si viata frumoasa.

Offline

 

#29 2011-08-11 07:49:33

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

neatza...eu cred ca iti va fi mult mai bine asa si ca ai luat decizica corecta...nu avea rost sa traiesti langa un "om" asa ....el acum umbla la psihic,incearca sa te faca sa te intorci...lucru care nu merita...pentru ca astia nu sunt barbati adevarati care se poarta asa cu femeile...fac asa tocmai pentru ca nu se simt indeajuns de masculi  forgetit  o sa vezi ca o sa fie bine pana la urma,si o sa te descurci...nu esti nici prima.nici ultima care creste un bebe singura.e greu...dar cu asa "oameni" forgetit ...


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

#30 2011-08-11 08:28:07

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Multumesc pucca. N-ai idee cit de mult ma ajuta incurajarile primite.
Inca ma simt atit de vulnerabila....
Dar totul o sa fie bine, nu are cum altfel .
Pupici

Offline

 

#31 2011-08-11 09:22:00

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

si eu consider ca ai luat decizia corecta, acum trebuie sa fii tare pt bebelusul tau si sa nu cedezi la spusele lui, o sa te descurci, nu te poti duce la parinti sau rude?

Offline

 

#32 2011-08-11 09:25:33

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Multumesc cristina.o am pe mama mea alaturi. Mi-e greu acum dar cu timpul se vor usura toate.

Offline

 

#33 2011-08-11 09:27:47

cristinaV
Sr. member
Inregistrat: 2008-03-26
Mesaje: 1138

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

e foarte bine, mai tine-ne la curent cu informatii.

Offline

 

#34 2011-08-16 00:15:30

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

buna seara tuturor.
revin cu noutati.de fapt,o intrebare.daca el vine aici si recunoaste copilul,imi poate face probleme pe viitor,adica e mai bine sa nu-l recunoasca si sa deschid eu apoi la tribunal proces de paternitate dar si de incredintare a copilului in grija mea?noi nu sintem nici casatoriti nici nimic.
si da,vrea sa vina incoace.planul lui:vine si plec cu el si nasc acolosau vine,cer provocarea nasterii si apoi dupa ce ies din spital plec cu el pe drum.2000km cu masina...dinspre partea lui,flloare la ureche....deci nici macar mila nu simte pentru mine si pt copilul nenascut inca.
desi ma tot amageam ca poate se schimba...poate.......vad ca cel mai bine ar fi sa-mi piarda urma ca e periculos.
maica-mea e deja speriata.ea crede ca el vrea sa ma duca sa nasc acolo,si atunci poate sa faca ce vrea cu mine,stie ca fara copil n-as pleca,si chiar daca as incerca(cu copil sau fara),n-as avea incotro decit sa ma intorc la el.si el sa fie stapinul si eu si copilul sclavii lui.ca e; vrea o familie asa cum scrie in biblie,femeia trebuie sa asculte de barbat,ca el este seful de familie,dar sef care nu prea are obligatii fata dde familie....
oh,cred ca v-am ametit de tot...
eu stau in pat mai toata ziua,bebita misca bine,incet incet imi revin,dar incet....astept sa nasc si sa mergem mai departe.
va urez noapte buna tutror si "la multi ani" tuturor mariilor,marianelor etc cit si sotilor sau copiilor care au aceste nume.

Offline

 

#35 2011-08-16 11:32:36

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

La ce sa mai pleci inapoi cu el? Tu citesti ce ai scris?? Ce iti poate oferi?? Te chinui singura si chiar nu stii ce vrei.
Da,poate recunoaste copilul,nu cred ca are ce sa iti faca altceva rau,esti in tara ta.Nu are cum sa ti-l ia,daca ai cu ce sa il intreti...zic si eu.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

#36 2011-08-16 11:46:20

Rastalmacit
New member
Inregistrat: 2011-07-15
Mesaje: 12

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

Oh nu, nu vreau sa plec. Nici vorba. Eu stau sa nasc in orice clipa.
Legat de recunoasterea copilului la nastere, eu nu am nici un venit, nici bani.
Dupa ce voi naste voi vedea ce pot face in privinta asta.

Offline

 

#37 2011-08-16 11:54:13

wild_wind
Platinum member
De la: tara nimanui
Inregistrat: 2008-08-14
Mesaje: 23906

Re: Depresia in timpul sarcinii.Probleme de cuplu

In legatura cu recunoasterea,chestia asta te poate ajuta doar pentru a obtine un venit pentru copil,de la tata.Atat.


VA ROG NU MA CITATI CAND SPUN TAMPENII!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.