homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dureri de cap in sarcina


#1 2011-07-17 11:05:45

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Dureri de cap in sarcina

Sunt insarcinata in 10 saptamani si ma confrunt cu migrene. Inainte de a ramane insarcinata deasemenea aveam dureri de cap dar le mai amelioram luand pastile. Acum nu pot sa iau nimic si nu stiu ce sa mai fac. Durerile sunt ffff puternice si ma fac sa vomit, sa nu pot manca, sa ma deranjeze zgomotul si uneori si lumina. E exact migrena obisnuita. Marea problema e ca ma doare in fiecare zi spre seara. Doctorul ginecolog a zis ca nu ar trebui sa am migrene si asa stiam si eu ca trec in perioada sarcinii. Doctorul de familie nu are nici o parere caci nu i-am dat nici o atentie pana acum si se comporta aiurea. (sunt in cautarea unuia nou )
Voi v-ati confruntat cu asa ceva?


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 



#2 2011-07-17 11:13:56

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Dureri de cap in sarcina

Eu asta cred: migrena este o boala de care tu sufereai si inainte sa ramai insarcinata. Diferenta e ca inainte luai pastile ca sa se amelioreze si acum nu poti. Investigatii se pot face: RMN, CT si alte alea dar nu cred ca ai voie in sarcina. Problema asta trebuia sa o ai sub control inainte sa ramai insarcinata. Acum vorbeste cu medicul tau poate stie niste analgezice care sa nu iti afecteze sarcina. Mult succes si sarcina usoara!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2011-07-17 11:20:49

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Dureri de cap in sarcina

Multumesc mult. Intr-adevar sufer de la 12 ani de migrena (acu am 24) dar nu ma tineau o luna intreaga. Maxim 2 saptamani ma simteam rau si stopam cu pastile dar senzatia de oboseala si rau (nu stiu cum sa o explic) o aveam dar nu asa mult. Pe mine de vreo 3 saptamani ma doare in fiecare zi. Doctorul a zis ca nu pot sa iau nimic sad nu am voie. Pun doar comprese si ma masez cu alifie chinezeasca.
In anii astia cat m-a durut capul am mers si am facut tot felul de analize dar nu a stiut nimeni ce sa imi dea sa imi treaca. :-/


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

#4 2011-07-17 11:56:30

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Dureri de cap in sarcina

copilu, felicitari pt bb, sarcina usoara!!

dureile de cap sunt normale, ca si greturile (aceeasi energie in acupunctura). se vor mai atenua in timp smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#5 2011-07-17 12:21:24

copilu
Sr. member
Inregistrat: 2007-10-05
Mesaje: 1000

Re: Dureri de cap in sarcina

multumesc mult katami >big_smile<
sper cesafac


fericita mamica de Teodora din 11.02.2012

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-10-12 22:11:55

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Dureri de cap in sarcina

La mine nu despre dureri de cap este vorba ci despre dureri de burta. Sunt asemenea celor pe care le simteam cand eram in perioada de menstruatie, stiti? Atunci, in primele 2 zile, cand eram sensibila mereu si daca ma duceam la budish imediat ma durea burta.
Dureri suportabile dar de durata. Nu doar azi, ci zi de zi.
Acum am luat No spa dar vreau sa va intreb daca ati trecut prin asa ceva, daca am motiv sau nu de ingrijorare..


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#7 2012-10-14 15:44:00

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Dureri de cap in sarcina

Maje, nu cred ca e in regula, mai ales ca tu ai avut pb cu contractiile. Mie mi-a zis doctorita sa nu stau deloc cu dureri, sa iau no-spa si daca nu cedeaza uscosin. Dureri ca de ciclu eu nu mai am ( am avut la inceput, pana prin sapt 9)  in schimb am niste dureri jos de tot- vezica, uretra, care s-ar parea ca sunt de la ligamente si ar fi ok...De asemenea, cica durerile stanga/dreapta sunt de la ligamente si sunt ok. Dar cu dureri de uter, pe mijloc nu tb sa stai nicicum: no-spa, uscosin si daca nu cedeaza, doctor. Cum te mai simti, ca vad ca postul tau e de cateva zile?


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#8 2012-10-14 17:06:29

majestik
Addicted member
De la: Craiova
Inregistrat: 2008-08-10
Mesaje: 13242

Re: Dureri de cap in sarcina

Ce-i drept, nu luam dimi si seara, cum zicea dr, dar, de cateva zile asa iau, si imi e mai bine, decat daca ies pe la frig imi e asa. Marti ma duc la dr, vad ce imi zice atunci.
Rose, sa nu ai o infectie urinara, sau e de la ligamente sigur?


hjartahjarta Cat a trecut de la 10 septembrie 2011? rodnar hjartahjarta
Copil iubit, bine ai venit in viata noastra! 17.02.2013  hjarta
                    Lucruri crosetate ieftine

Offline

 

#9 2012-10-14 18:20:12

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: Dureri de cap in sarcina

Maje, n-am infectie urinara, ca am facut sumar si urocultura. Doctorul a zis ca e de la ligamente, ca m-a apasat prin toate partile si a zis ca nu e colul, nu e uterul, dar pt ca ma durea cand apasa in sus prin vagin probabil e de la ligamentele pelvine. Ai grija, nu tb sa stai in nici un fel cu dureri, ca alea-s conmtractii, uterul se intareste si bebe nu se oxigeneaza bine. Mie mi-a zis sa iau pana la 4 no-spa pe zi, ca nu-i pb.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.