homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Interactioneaza?-2


#20 2012-02-09 17:21:37

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: interactioneaza?

poate reactiona cu "espumizan" (pt o digestie mai buna si impotriva balonarii) ?


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 



#21 2012-02-09 17:23:03

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interactioneaza?

nu

Offline

 

#22 2012-02-17 15:31:03

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: interactioneaza?

interactioneaza anticonceptionalele..cu polenul..precizez ca iau o lingurita pe zi de polen


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

#23 2012-02-17 15:31:39

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interactioneaza?

nu

Offline

 

#24 2012-02-17 15:34:31

irina17
Full member
Inregistrat: 2009-11-03
Mesaje: 562

Re: interactioneaza?

multumesc:*


Pe cel care astazi il indepartezi ranindu-l, maine il vei regreta, simtind lipsa imbratisarii lui.hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-02-27 23:14:22

pisicutzaflory
New member
Inregistrat: 2012-02-11
Mesaje: 6

Re: interactioneaza?

interactioneaza anticonceptionalele cu nolicin?

Compozitie: Un comprimat filmat contine 400 mg norfloxacina. Alti ingredienti: colorant portocaliu FCF (E110), propilen glicol, povidona, hidroxipropil metilceluloza, celuloza microcristalina, carboxymetil amidon de sodiu (tip A), siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu, talc, dioxid de titan (E171), apa purificata.
Este un chimioterapic din grupul chinolonelor.Actioneaza prin distrugerea bacteriilor ce produc infectii variate in organismul uman.

Ultima oara a fost editat de pisicutzaflory (2012-02-27 23:19:38)

Offline

 

#26 2012-03-01 15:07:32

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: interactioneaza?

Buna! Eu o sa iau Midocalm, Arcoxia si Plasturi chinezesti si vroiam sa stiu daca interactioneaza cu YAZ. Merci

Offline

 

#27 2012-03-01 15:17:48

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interactioneaza?

am inteles ca Arcoxia interactioneaza

Offline

 

#28 2012-03-03 10:57:16

and112
New member
Inregistrat: 2009-06-11
Mesaje: 84

Re: interactioneaza?

Acestea sunt interactiunile pe care le-am gasit:

Anticoagulante orale- La pacientii cu situatie clinica stabilizata n tratament cronic cu warfarina. administrarea de etoricoxib 120 mg o data pe zi. zilnic. a fost asociata cu cresterea INR.
AINS pot reduce efectul diureticelor si al altor medicamente antihipertensive. La unii pacienti. care prezints functie renals alterats (de exemplu pacienti deshidratati sau vrstnici cu functie renala alterata) administrarea concomitenta a unui inhibitor ECA sau a unui AAII cu medicamente care inhiba ciclooxigenaza poate duce la deteriorarea suplimentara a functiei renale. n general reversibila.
Acid acetilsalicilic- Administrarea concomitenta de doze mici de acid acetilsalicilic cu etoricoxib poate duce la cresterea incidentei ulceratiilor gastro-intestinale sau a altor complicatii. comparativ cu administrarea de etoricoxib n monoterapie. Nu este recomandata administrarea asociata a etoricoxib cu doze de acid acetilsalicilic mai mari dect cele folosite n profilaxia cardiovasculara sau cu alti AINS.
Ciclosporina si tacrolimus- Cu toate ca aceasta interactiune nu a fost studiata cu etoricoxib. administrarea concomitenta de ciclosporina sau de tacrolimus cu orice AINS poate amplifica efectul nefrotoxic al ciclosporinei sau tacrolimusului.
Interactiuni farmacocinetice
AINS reduc excretia renala de litiu. crescnd astfel litemia.
Metotrexat- Atunci cnd etoricoxib se administreaza concomitent cu metotrexat se recomanda monitorizarea corespunzatoare a toxicitatii legate de administrarea metotrexatului.
Contraceptive orale- cresterea incidentei reactiilor adverse asociate cu contraceptive orale (de exemplu evenimente trombo-embolice venoase la femei cu risc).
Terapie de substitutie hormonala- cresterea riscului reactiilor adverse asociate cu terapia de substitutie hormonala.
Prednison/prednisolon- n studii privind interactiunile medicamentoase. etoricoxib nu a prezentat efecte importante din punct de vedere clinic asupra farmacocineticii prednison/prednisolon.
Digoxina- Pacientii cu risc crescut de toxicitate digitalica; trebuie monitorizati din acest punct de vedere atunci cnd se asociaza etoricoxib si digoxina.
Efectele etoricoxibului asupra medicamentelor metabolizate de sulfotransferaze
Etoricoxib este un inhibitor al activitatii sulfotransferazelor umane. n mod special al SULT1E1 si s-a demonstrat ca duce la cresterea concentratiilor plasmatice ale etinilestradiolului.
Ketoconazol- nu a prezentat niciun efect clinic important asupra farmacocineticii etoricoxib administrat n doza unica de 60 mg (crestere cu 43% a ASC).
Rifampicina- Administrarea concomitenta de etoricoxib cu rifampicina a dus la scaderea cu 65% a concentratiilor plasmatice ale etoricoxibului.
Antiacide- Antiacidele nu influenteaza farmacocinetica etoricoxib n mod relevant clinic.

Iar aici: http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=3432 am gasit substantele pe care le contine.

Mie mi-a recomandat sa le iau dimineata, dupa ce am mancat (am avut ulcer si acestea erau cele mai potrivite pt mine) iar ac le iau seara la ora 11-12.

Ultima oara a fost editat de and112 (2012-03-03 11:00:00)

Offline

 

#29 2012-03-22 21:00:55

Nicoleta Cristiana
New member
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 21

Re: interactioneaza?

am si eu o intrebare: interactioneaza anticonceptionalele artizia cu vreuna din urmatoarele pastile si produse naturale: anghirol, ovule feminella hyalosoft sau macerat de miere cu polen?

Offline

 

#30 2012-03-22 21:07:55

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: interactioneaza?

nici unul. orice e natural/ naturist/ homeopat, supliment alimentar nu interactioneaza cu ac.

Offline

 

#31 2012-03-22 21:16:54

Nicoleta Cristiana
New member
Inregistrat: 2011-12-13
Mesaje: 21

Re: interactioneaza?

multumesc frumos

Offline

 

#32 2012-03-22 21:23:15

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: interactioneaza?

puss nu am precizat: orice e natural etc, exceptand sucul de gref/ grefele si ceauil de sunatoare.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-22 21:23:53)

Offline

 

#33 2012-03-25 11:00:22

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: interactioneaza?

salut, fetelor. As dori sa intreb daca Claritine scade efectul ac? este folosit pentru alergii.  aici este prospectul Claritine, comprimate
Prospect

Compozitie
Fiecare tableta de claritine contine 10 mg de loratadina micronizata si urmatorii ingredienti inactivi: amidon de porumb, lactoza si stearat de magneziu.
Fiecare 5 ml de claritine Sirop contin 5 mg de loratadina micronizata si ingredientii inactivi: propilenglicol, glicerina, acid citric monohidrat, benzoat de sodiu, zahar, aroma de piersici si apa distilata.

Actiune terapeutica
Loratadina este un antihistaminic triciclic, cu actiune de lunga durata si activitate antagonista selectiva periferica, la nivelul receptoru
Claritine este indicat in ameliorarea simptomelor asociate cu rinita alergica, cum sunt stranutul, rinoreea, pruritul nazal precum si pruritul si senzatia de usturime la nivel ocular. Semnele si simptomele nazale si oculare sunt ameliorate rapid dupa administrarea orala a produsului. Claritine este de asemenea indicat pentru ameliorarea simptomelor si semnelor din urticaria cronica si alte afectiuni alergice dermatologice.

Mod de administrare
Claritine tablete- Adulti si copii peste 12 ani: o tableta o data pe zi.


Contraindicatii
claritine este contraindicat pacientilor cu hipersensibilitate sau idiosincrazie la componentele sale.

Precautii
Pacientilor cu afectiuni hepatice severe li se va administra o doza initiala mai mica, deoarece acestia pot prezenta un clearance redus al loratadinei; se recomanda administrarea unei doze initiale de 5 mg sau 5 ml o data pe zi, sau de 10 mg sau 10 ml, o data la doua zile. Nu s-a stabilit inca eficacitatea claritine la copiii sub doi ani. Totusi, profilul farmacocinetic al loratadinei la copiii intre 1 si 2 ani, dupa administrarea unei doze unice de 2,5 mg de claritine sirop este similar cu cel constatat in cazul copiilor mai mari sau al adultilor.

sarcina si alaptare
Nu s-a stabilit inca siguranta administrarii claritine in timpul sarcinii; prin urmare, se va administra numai daca beneficiile scontate justifica riscul potential pentru fat. Intrucat loratadina este excretata in laptele matern si datorita riscului crescut pe care il prezinta antihistaminicele pentru sugari, mai ales nou-nascuti si prematuri, trebuie luata o decizie in acest sens, si anume sa se intrerupa fie alaptarea, fie administrarea medicamentului.

Reactii adverse
La dozele zilnice recomandate de 10 mg, Claritine nu are proprietati sedative, relevante din punct de vedere clinic. Cele mai comune efecte adverse raportate includ: stare de oboseala, cefalee, somnolenta, senzatie de uscaciune a gurii, tulburari gastrointestinale precum greata, gastrita si, de asemenea, simptome alergice, cum este exantemul. in cazul administrarii de claritine tablete, s-a raportat foarte rar aparitia alopeciei, anafilaxiei si a perturbarilor functiei hepatice. In mod similar incidenta reactiilor adverse asociate tratamentului cu claritine sirop este comparabila cu cea constatata in cazul administrarii placebo. In cadrul studiilor clinice controlate, la copii, incidenta cefaleei, sedarii si nervozitatii, atribuite administrarii produsului, reactii adverse constatate in cazuri rare, a fost similara cu cea observata in cazul administrarii placebo.

Offline

 

#34 2012-03-25 11:55:20

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: interactioneaza?

revin fetelor. As dori sa stiu daca interactioneaza claritine cu ac dar de fapt cred k nu am alergie, ci bubatul mic.... o alta intrebare, cat timp am bubatul trebuie sa intrerup anticonceptionalele sau pot sa le iau in continuare?

Offline

 

#35 2012-03-25 11:57:54

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: interactioneaza?

nu interactioneaza
nu stiu ce inseamna ce spui tu, inteleg ca e ceva contagios gen pojar, varsat de vant ? in cazul asta intreaba medicul cum sa procedezi si n-o sa te ajute claritine

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-03-25 11:58:05)

Offline

 

#36 2012-03-25 12:35:12

kyttyux
Full member
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 117

Re: interactioneaza?

da, scuze, asa s ezice la noi-bubat- e pojar mic, sunt bubite mici, o sa merg maine la doctor, azi nu am unde sa merg pt k e duminica. Deci dk am pojar, pot sa continui anticonceptionalele? nu o sa am contacte pt k nu vreau sa ia si priet, e plecat si acum o sa il trimit la parinti pt o sapt sau doua dar totusi nu vreau sa intrerup ac k sa nu am dereglari mai tarziu

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.