homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Azitrox


#1 2011-07-31 16:17:10

Argi
Membru
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-07-31
Mesaje: 1

Azitrox

Buna...sunt noua aici si as avea si eu 2 intrebari: iau anticonceptionale karissa de cateva luni si pe la inceputul ultimei folii am inceput sa iau azitrox timp de 10 zile,pt ca mi-a recomandat medicul. As vrea sa stiu daca acest medicament are vreo influenta asupra protectiei? In al doilea rand,sunt in acea pauza de 7 zile,iar in a 3a zi de pauza am avut contact sexual protejat,numai ca la final s-a spart prezervativul si a fost tot in mine...exista vreo sansa sa raman insarcinata? Sa stiu daca recurg la pastila de dupa,pt ca nu au trecut inca 72 de ore!  Mentionez ca mi-a venit menstruatia cam la o ora dupa contact! Multumesc!

Ultima oara a fost editat de Argi (2011-07-31 17:14:21)

Offline

 



#2 2011-07-31 17:39:21

x_ynna
Addicted member
Inregistrat: 2009-01-27
Mesaje: 11945

Re: Azitrox

Mesajul tau e cam ambiguu. O sa incerc sa iti spun cateva lucruri clare poate o sa te lamuresti.
1. Azitrox e antibiotic deci interactioneaza cu AC.urile, cu alte cuvinte nu mai esti protejata.
2. protectia este restabilita daca dupa ce ai luat ultima pastila de antibiotic, iei 7 pastile cu substanta activa de AC.uri, consecutiv;
Acum daca tu ai luat la inceputul foliei, 10 zile, si acum ai avut contact, adica la sfarsit, cel mai probabil ai 7 pastile luate si nu ai nevoie de altfel de protectie. Daca lucrurile nu stau asa exista un risc sa ramai insarcinata. Mult succes!!


O sa te pastrez mereu in sufletul meu mamicutza mea scumpa!! grater

Offline

 

#3 2013-03-21 22:05:05

andreeapopa
Full member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2007-12-26
Mesaje: 203
Site

Re: Azitrox

in legatura cu azitrox,mi l-a prescris medicul pt ureaplasma dar inafara de medicamentul asta nu mi-a mai dat nimic,l-am intrebat daca  mai e nevoie de ovule ceva si a spus ca nu,eu va intreb,fiind antibiotic,nu imi poate deregla flora vaginala si sa fac vreo candidoza ceva? si daca da,ce sa iau ca sa evit dereglarea florei?( care oricum e dereglata ea de la ureaplasma asta si de la sarcina)


I can be sweet,I can be tough,I can be an angel,I can be a bi*ch, I can be your friend or your worst enemy.It depends how you treat me.

Offline

 

#4 2013-03-22 12:31:47

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Azitrox

ia niste probiotice, in cantitati considerabile, fiindca e vorba si de flora intestinala care e afectata in primul rand
cauta unele care au cat mai multe tulpini de lactobacili, de ex Biokult (le poti comanda online); eu am luat Jarro-Dophilus EPS de la Secom... mai cauta si tu pe net
astea recomandate de farmaicste gen Biotics sau Linex au 1-2 tulpini doar

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.