homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Scurgeri maronii


#1 2011-08-02 11:27:15

laviniacristina
Membru
Inregistrat: 2011-08-02
Mesaje: 3

scurgeri maronii

buna! in loc sa imi vina menstruatia de cateva zile am scurgeri maro inchis dar azi au devenit maro deschis. sex fac protejat..e posibil sa fiu insarcinata?

Offline

 



#2 2011-08-02 11:28:32

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

Daca prin protejat intelegi "cu prezervativ", iar acesta nu s-a rupt, nu e sarcina; poate e o raceala smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2011-08-02 11:39:09

laviniacristina
Membru
Inregistrat: 2011-08-02
Mesaje: 3

Re: scurgeri maronii

ci menstruatia mai vine?el zice ca nu s-a rupt...

Offline

 

#4 2011-08-02 11:42:19

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

nu stiu ce sa zic... nu te doare nimic? sigur nu strica sa mergi la un control smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2011-08-02 11:49:28

laviniacristina
Membru
Inregistrat: 2011-08-02
Mesaje: 3

Re: scurgeri maronii

nu ma doare nimic.inainte de menstruatie ma dureau sanii ff tare,luna asta m-au durut mai putin.imi voi lua un test de sarcina ca sa vad.multumesc pt raspunsuri.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-08-02 12:07:31

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

bafta smile
daca iese negativ, repet, nu strica un control smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2011-08-02 16:59:07

Oana-Luiza27
Membru
Inregistrat: 2011-08-02
Mesaje: 2

Re: scurgeri maronii

hei! sunt noua pe acest forum si am si eu o intrebare...sunt in prima luna de anticonceptionale mercilon, luate la indrumarea medicului, si mai am 2 pastile pana la terminarea foliei. problema este ca am avut spotting toata perioada dupa menstruatia. medicul a spus ca este normal, ca organismul se obisnuieste cu pilulele, si la fel scrie si in prospect. intrebarea mea este: am fost protejata cat timp am luat pilulele desi am avut spotting? dupa pilula a 16-a am facut sex neprotejat si fiind prima oara cand iau anticonceptionale sunt foarte foarte nedumerita.
va multumesc anticipat!

Offline

 

#8 2011-08-02 17:25:18

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: scurgeri maronii

daca ai inceput pastilele din prima zi de menstruatie ai fost protejata inca de la prima pastila. Spottingul nu are nicio legatura cu protectia


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#9 2011-08-02 21:41:38

Oana-Luiza27
Membru
Inregistrat: 2011-08-02
Mesaje: 2

Re: scurgeri maronii

da, am inceput pastilele din prima zi de menstruatie big_smile sa inteleg ca este in regula! phew, ce bine:D multumesc mult de tot!

Offline

 

#10 2011-08-04 01:58:15

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: scurgeri maronii

Buna, am si eu o problema:( Niciodata nu am aut un ciclu foarte regulat ... il aveam cam la 31-34 zile. Data trecuta mi-a venit in data de 15 iulie, cu o intirziere de 1 saptamana. A fost in cantitate normala si cu aspect normal. Acum suntem in data de 4 august si am observat ca am niste scurgeri slabe de culoare maronie. Mentionez ca mai am de vre-o 2 saptamani si niste usturimi slabe la urinare, contacte sexuale neprotejate nu am avut, anticonceptionale nu folosesc. ce ar putea fi ? O dereglare hormonala ? Urmarile unei infectii urinare ? Altceva ? sad La medic sper sa ajung zilele viitoare cu toate ca nu ma prea trage inima ...


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#11 2011-08-04 13:51:28

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: scurgeri maronii

Orange probabil este vorba de menstra, sunt femei la care vine deodata si femei la care apare treptat, intai prin pete neinsemnate cantitativ apoi ca o menstra normala. Usturimile la urinare da, pot fi simptome ale unei infectii urinare, iti recomand o vizita la medic


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#12 2011-08-04 23:25:09

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: scurgeri maronii

azi au continuat (((( e deja a doua luna cand la ziua a 18-20 de la menstr apar...daata trecuta m-au tinut vre-o saptamana apoi trece ((( poate avea legatura cu ovulatia ? e cam in aceeasi periada ...

Ultima oara a fost editat de Orange (2011-08-04 23:25:26)


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#13 2011-08-05 10:34:52

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: scurgeri maronii

Orange a scris:

azi au continuat (((( e deja a doua luna cand la ziua a 18-20 de la menstr apar...daata trecuta m-au tinut vre-o saptamana apoi trece ((( poate avea legatura cu ovulatia ? e cam in aceeasi periada ...

Si eu am avut aceasi problema, in a 15a zi a ciclului menstrual mi-a aparut o secretie maronie care m-a tinut 2 saptamani, ciclul trebuia sa imi vina pe 30 si inca intarzie. Cautand pe internet am dat peste un raspuns la o intrebare asemanatoare ce m-a speriat : poate fi ceva grav sau serios : chist ovarian, anexita severa, hiperplazie de endometru. Cica in cazul nostru ar fi necesar un consult ginecologic, endocrinologic, o ecografie pelvina si analize de sange. Eu o sa ma duc la un control ginecologic saptamana viitoare indiferent daca vine menstra pana atunci sau nu iar daca doctora considera ca sunt necesare si alte analize dupa ma duc...

In iarna mi-am facut analize de sange si mi-a iesit progesteronul scazut, poate fi motivul problemelor? Mai am si un nodul la san care tot asa, nu mi-a mai trecut de o luna. Stiam ca aveam probleme dar nodulii imi treceau dupa menstra dar asta nu vrea sa dispara...

Ultima oara a fost editat de Karina_ (2011-08-05 10:35:11)

Offline

 

#14 2011-08-05 10:41:18

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

Fetelor, daca nu luati AC, scurgerile alea pot fi semn de ovulatie smile Nu e totusi normal sa tina atat; din cate stiu eu, tin o zi-doua.
O ecografie pentru inceput nu strica smile Nu va alarmati, orice ar fi, se trateaza big_smile chisturi am avut si eu, la fel si anexita... inca traiesc si sunt bine mersi lol puss nu va faceti scenarii negative pana nu aveti un diagnostic in mana.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#15 2011-08-05 10:46:38

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: scurgeri maronii

yoyolina a scris:

Fetelor, daca nu luati AC, scurgerile alea pot fi semn de ovulatie smile Nu e totusi normal sa tina atat; din cate stiu eu, tin o zi-doua.
O ecografie pentru inceput nu strica smile Nu va alarmati, orice ar fi, se trateaza big_smile chisturi am avut si eu, la fel si anexita... inca traiesc si sunt bine mersi lol puss nu va faceti scenarii negative pana nu aveti un diagnostic in mana.

Pai eu din cauza asta imi faceam griji, asa stiam ca sunt normala scurgeri de genul dar pe mine m-au tinut 2 saptamani. Si ecografia aceea trebuie facuta intr-o anumita zi a ciclului menstrual nu? Dar nu mai stiu a cata zi era...parca si pentru dozari hormonale era la fel: trebuie facute dupa nu stiu cate zile dupa menstra. AC nu am luat niciodata  neutral

Offline

 

#16 2011-08-05 10:48:41

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: scurgeri maronii

Dozarile se fac in anumite zile, da, dar nu stiu sa iti spun pt ca nu am facut niciodata big_smile
Ecografiile s-or fi facand si ele in anumite zile, eu le-am facut aiurea; adica m-a intrebat dr cand imi venise ultima data, probabil ca sa stie la ce sa se uite, dar cam atat smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2011-08-06 00:24:40

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: scurgeri maronii

eu totusi sper sa fie bine((( cel putin pentru ca nu am nici un fel de dureri... iar la medic ajung abia peste o saptamana pentru ca sunt niste liste si inscrieri pe o saptamana inainte ... Sper ca nu e ceva ce se agraveaza in o sapt (( Sau sa caut pe altcineva (alt ginecolog) ?


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

#18 2011-08-06 10:51:46

Karina_
Full member
Inregistrat: 2010-12-16
Mesaje: 763

Re: scurgeri maronii

Orange a scris:

eu totusi sper sa fie bine((( cel putin pentru ca nu am nici un fel de dureri... iar la medic ajung abia peste o saptamana pentru ca sunt niste liste si inscrieri pe o saptamana inainte ... Sper ca nu e ceva ce se agraveaza in o sapt (( Sau sa caut pe altcineva (alt ginecolog) ?

Si eu ajung tot peste o saptamana la ginecolog. Plec la mare si cand ma introc ma voi duce. Ma duc la medicul meu, la care am fost de la primul control, stiu ca e un medic bun si nu ma las pe mana altuia(cel putin deocamdata).
Eu zic sa te duci la un ginecolog bun, iar daca trebuie sa astepti asta e...asteapta ca intr-o saptamana nu se agraveaza problema...

Offline

 

#19 2011-08-10 01:42:18

Orange
Full member
Inregistrat: 2009-12-04
Mesaje: 723

Re: scurgeri maronii

au incetat ... totusi am inscriere pentru data de 16. Totusi stau cu fricaaaaaaa((((....Revin cu detalii neutral


Am invatat ca nu merita sa irosesti nici macar o clipa din viata pentru a te gandi la oamenii care nu iti plac sau nu te plac hjarta Va pup si aveti grija de vOi hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.