homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Am si eu o intrebare


#1 2011-08-03 22:11:16

Dana155
Membru
Inregistrat: 2011-08-03
Mesaje: 3

Am si eu o intrebare

In urma unei analize doctorul mi-a depistat ca am candida.Mi-a prescris Canesten Gyn 3 si sotului meu unguent Clotrimazol.Aseara am luat al doilea ovul de Canesten si de dimineata a inceput sa imi curga aproape tot a iesit din el si am simtit o mancarime din cand in cand, iar inainte cu o zi dupa primul ovul nu mi-a curs deloc si nu am simtit absolut nimic.Oare nu l-am bagat bine?(mentionez ca folosesc instrumentul).Mai am o intrebare big_smile ...in cutia de ovule Canesten Gyn 3 sunt 3 ovule si mai este o pastila de forma rotunda, ce este aceea, cum se foloseste?Va multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2011-08-10 01:40:40

Roxroxrox
Membru
Inregistrat: 2011-08-10
Mesaje: 1

Re: Am si eu o intrebare

Buna fetelor am si eu o intrebare, de mai bine de o saptama iau yasmin si intamplarea face ca iau si niste antibiotice ptr o ibfectie urinara . De 3 zile insa am o greata constanta si aseara am vomitat. Aveti idee cumva daca reqctioneaza anticonfeptionalele cumva cu antibioticEle? Tin sa precizez ca iqu pastilele fara a consulta doctorul,doar am vbit c farmacistul. Sunt intro tara araba si nu ma pot duce lq doctor samI prescrie anticonceptionale caci nu este legal daca nu sunt maritata si nu sunt.anticonceptionalele leam luat dupa 2 sapt de la contactul sexual , in prima zi de menstruatie.pls helllpp sunt impacientata! Exista vreo posibilitate sa fiu gravida ? Desi contactul a fost repetat si neprotejat nu a fost c ejaculare, va multumesc!

Offline

 

#3 2011-08-10 07:56:14

simone11
Full member
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 520

Re: Am si eu o intrebare

Rox, pe durata tratamentului cu antibiotic te protejezi suplimentar (prezervativ) si 7 zile dupa tratament de asemenea. Sau abstinenta.
Daca iei pilule din prima zi a menstruatiei esti protejata din prima zi; doar sa ai grija la niste reguli:
- cand iei antibiotic te protejezi suplimentar cum am spus mai sus-pe toata durata tratamentului + 7 zile, cat iei 7 pilule
- sa nu bei sunatoare
- fara greph sau suc proaspat stors din greph
- sa nu versi sau sa nu ai diaree in primele 4 ore dupa ce iei pilula

Dana, nu exista un prospect pe care sa scrie ce este cu pastiluta aceea?

Ultima oara a fost editat de simone11 (2011-08-10 08:00:14)

Offline

 

#4 2011-08-10 18:14:04

sweeeeety
New member
Inregistrat: 2011-06-14
Mesaje: 71

Re: Am si eu o intrebare

pt dana155 : n-am avut niciodata candida pana acum, dar in schimb ovule am tot luat pentru diverse raceli si mie mi se intampla acelasi lucru, uneori mai imi curge pe lenjeria intima chiar cantitati foarte mari in unele zile, dar nu trebuie sa te ingrijoreze. Este vorba doar de cat se absoarbe acolo sa zic asa, dar ovulele isi fac efectul la fel de bine, stai linistita. Mancarimea o simti tocmai pentru ca ovulele actioneaza si vindeca zona, cel putin mie asta mi-a zis ginecoloaga.

Offline

 

#5 2011-08-25 14:52:57

clau23
Membru
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 3

Re: Am si eu o intrebare

Buna, am si eu o intrebare....iau de 3 luni anticonceptionale jeanine....in prima luna de uitilizare ciclul mentstrual nu a venit in cele 7 zile de pauza, ci numai niste pete maronii, spootinguri, apoi in a doua luna mi-a venit chiar dupa 2 zile de cand am luat ultimul drajeu si m-a tinut 2 zile, acum in a 3 a luna iarasi nu mi-a venit numai o pata maronie in 2 zile si atata....se poate sa fiu insarcinata desi am luat toate pastilele la timp fara sa fi uitat vreuna...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-08-25 15:21:03

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Am si eu o intrebare

menstruatia se schimba dpdv cantitativ si calitativ cand iei ac; daca nu ai luat antibiotice/antidepresive/gref/sunatoare, nu ai vomat/avut scaun apos imediat dupa ce ai luat o pastila, riscul de sarcina e 0, din moment ce zici ca nu ai uitat nici o pastila.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2011-08-26 10:43:12

clau23
Membru
Inregistrat: 2011-08-25
Mesaje: 3

Re: Am si eu o intrebare

ok, dar dupa cat timp se va regla menstruatia?....adica sa nu mai am intr-o luna pete maronii, spootinguri, iar in a doua luna menstra normala....

Offline

 

#8 2011-09-04 21:28:46

angels22
New member
Inregistrat: 2011-09-04
Mesaje: 20

Re: Am si eu o intrebare

buna ziua tuturor!
sunt noua pe acest forum, dar am o nelamurire si sper sa ma ajutati voi.
m-am mutat cu prietenul meu de 2 ani jumate, si in tot acest timp am avut contacte sexuale neprotejate, dar luna asta simt ca este ceva in neregula cu mine, adica am de vreo 2 saptamani stari de voma, ameteli, somnolenta, nu mai pot sa mai suport mirosul de tigara. tin sa precizez ca ultima menstruatie am avut-o pe 3 august si s-a terminat pe 9 august. acum mi-a venit pe data de 2 septembrie, dar a inceput cu o scurgere maronie, cateva picaturi, prima zi, iar azi e rosu, dar inspre roz cu cateva cheaguri, si e la fel de putin imi curge numai cand merg la toaleta, si am dureri in jurul buricului si stari de voma,ma simt si balonata iar dureri de sani nu am deloc,ii simt doar umflati si grei voi credeti ca poate fi vorba de o sarcina si sa imi fi venit ciclul peste sarcina. v-as ramane recunoscatoare daca m-ati ajuta cu o parere celor care a-ti trecut prin asta. va multumesc

Offline

 

#9 2011-09-04 22:10:45

Emilya
Platinum member
De la: munte
Inregistrat: 2006-07-16
Mesaje: 24754
Site

Re: Am si eu o intrebare

da, daca menstra e diferita de alte luni poate fi vorba de o sarcina dar poate fi vorba si de o dereglare pe plan hormonal. Fa un test de sarcina pentru linistea ta, mai ales ca zici k au fost contacte neprotejate


Before I was a mom, I didn't know the feeling of having my heart outside my body
Maia Ecaterina 14.01.2014 hjarta

Offline

 

#10 2011-09-12 22:20:22

Lulee
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 37

Re: Am si eu o intrebare

Buna sera tuturor,
am o mare intrebare... iau yasmin de vreun an si acum mi-e ca am facut o prostie si nu stiu ce implica... luna trecuta mai aveam 3 pastile pana sa termin folia dar seara, la vreo ora de cand am luat pastila, m-am simtit rau si am vomat asa ca am intrerupt atunci pilule si am facut normala pauza de 7 zile. pe urma am reinceput sa iau pastilele, le-am luat pe alea 3 pe care le uitasem si vroiam sa continui direct cu o noua folie dar problema e ca sunt plecata 2 nopti de acasa si bineinteles ca am uitat sa iau cu mine noua folie de yasmin.
acum nu stiu ce sa fac cand ma intorc, fac din nou pauza de 7 zile sau iau direct prima pastila din noua folie? o sa imi vina iar ciclu? eu mai am si probleme la departamentul ciclu ca e tare neregulat pt ca am ovare polichistice... sunt inca protejata in perioada asta?
le-am ametit de tot in ultimul timp, mi-e sa nu am si surprize hormone avand in vedere chisturile...
Multumesc mult!!

Offline

 

#11 2011-09-13 02:24:28

mihaela2289
Hero member
Inregistrat: 2006-09-18
Mesaje: 2945

Re: Am si eu o intrebare

le-ai ametit grav si nu esti nici protejata. le iei cand te intorci, nu mai faci nicio pauza si dupa ce inghiti corect 7 pastile vei fi iar protejata. pana atunci folosesti prezervativul si incearca sa nu le mai uiti
e posibil sa ai spotting fiindca nu iei 2 pastile


www.specialitaticulinare.blogspot.com - Super chec marmorat, neinecacios si simplu de facut!!

Offline

 

#12 2011-09-13 12:48:34

Lulee
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 37

Re: Am si eu o intrebare

Multumesc mult pentru raspuns mihaela2289 smile
deci incep noua folie cand ma intorc dar pe cele pe care le-am uitat nu le mai iau, nu? si pauza o fac normal cand termin noua folie, am inteles corect?

Offline

 

#13 2011-09-13 12:50:20

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Am si eu o intrebare

da smile si nu uita de protectie suplimentara 7 zile.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#14 2011-09-13 14:54:10

Lulee
New member
Inregistrat: 2007-12-27
Mesaje: 37

Re: Am si eu o intrebare

da, nu uit si o sa incerc mult sa nu mai uit nici pastilele.
Va multumesc mult !!!! smile

Offline

 

#15 2011-09-15 21:14:29

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Am si eu o intrebare

fetele am sh eu o intrebare! Mi-a venit mesatruatia undeva acum 2 sapt, iar de duminica am scurgeri maronii-rosiatice. Am fost luni la doctor a zis k sunt spotting-uri, mi-a dat alte Ac ( foloseam yaz), dar de azi am dureri ca la menstruatie si scurgeri mai abundente. Imi puteti spune de la ce pot fi? (mentionez k am cam racit vineri, sa fie de la asta?). eu acum daca am scurgerile astea mai au vreun efect ac? sau trebuie sa ma protejez? ms puss


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#16 2011-09-16 08:19:52

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Am si eu o intrebare

sunt probabil un efect secundar din cauza ca ai schimbat pastilele; daca le-ai luat corect (adica din prima zi de menstra sau din a 8a zi, dupa pauza), si nu ai luat nimic care sa interactioneze esti protejata indiferent ca ai sau nu scurgeri.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#17 2011-09-16 09:32:57

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Am si eu o intrebare

pai inca nu am inceput sa le iau pe cele noi. trebuie sa termin blisterul de yaz si mai am o sapt jumate. de asta nush cum sa explic menstra iar k deja nu mai sunt spotting-uri ca sunt mai abundente


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

#18 2011-09-16 09:44:58

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Am si eu o intrebare

aaaa, pai poate e semnul ca yaz nu iti mai sunt bune, chestie pe care probabil si doctorul a gandit-o din moment ce ti le-a schimbat.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#19 2011-09-16 11:39:57

Adea03
New member
De la: ♫ town of dreams ♫
Inregistrat: 2011-07-05
Mesaje: 73

Re: Am si eu o intrebare

Ms frumos puss ramane sa astept acu smile sa se termine yaz-ul si sa le schimb


"Pe masura ce crestem descoperim ca pana si persoana care nu trebuia sa ne dezamageasca vreodata, probabil o va face. "

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.