homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53-118


#2224 2011-09-13 16:27:30

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

M-am intors de la biciclit lol de fapt am inceput sa merg cu bicicleta si am cam ametit asa ca am mers si am mancat pizza  rotfl

Onu puss pentru myco am Polioxidoni+Ziromin(azitromicina) +acid caprilici +clindamicina + ketokonazol + Poligen + Vagilac + fluconazol
nu stiu daca au aceleasi denumiri in Romania, el mi-a dat denumirile rusesti si o sa iau din Chisinau medicamentele
o sa refac analiza la o luna dupa ce termin tratamentul (asa mi-a zis primul doctor din Chisinau, am fost la 2 gineco intr-o singura zi  disperat  ) si daca iese rau evident ca voi mai merge odata...
Sa nu vina fitosul  chicot

Any, multumesc puss daca iese marita prolactina oricum o sa merg la medic inca odata....off  cesafac

Maya puss

Mada branzica cu pepene rosu? Nu am auzit de o astfel de combinatie. E buna?

Green puss le voi repeta

Laurik, te primim smile

Maya, multumesc puss

Nadia, bine ai venit, si eu insist, cum au facut-o si celelalte fete sa faci un test, daca e maroniu sunt sanse sa fie bebe

offtopic credeti ca e necesar sa fac analiza si pt toxoplasma  ?  nustiu


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 



#2225 2011-09-13 16:27:54

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

laurika o zi placuta in continuare  puss si spor la cumparaturi  shopping
Elena, stiu ca eu am sechele cu toxoplasma, insa sfatul meu este sa o faci, crede-ma ca eu nu aveam nici in vis de unde sa o contactez si totusi am contactat-o in 31 de ani exact cat am ramas insarcinata, asa ca daca tot esti in pauza e pacat sa nu o faci  wink

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2011-09-13 16:30:25)

Offline

 

#2226 2011-09-13 16:32:45

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

laurik dupa amiaza placuta

elena am inteles acum, deci tot vei mai merge la doctor pt analize. intelesesem ca ti-a spus ca nu mai e nevoie sa mergi la el dupa ce termini tratamentul
ce multe pastile ai, doamne. e asa pacatoasa mycoplasma asta? am auzit ca e mai pacatoasa decat ureaplasma, dar totusi atatea pastile???
toxoplasma e bine sa o faci, daca nu ai facut-o pana acum, la fel ca si rubeola, cmv, daca nu ai imunitate, e periculoasa daca o contactezi


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#2227 2011-09-13 16:40:36

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

ioana puss am ?nțeles acum.. am zis și eu teoria care o știu lol și dacă ai fi ovulat ?n ziua 17 (prin absurd) eu zic că a fost totuși devreme ieri pentru test retas mai așteaptă și fă altul vineri dacă nu vin ur?ții big_smile
- legat de certuri și jigniri chicot peste tot sunt.. și asta nu din răutate ci pentru că suntem oameni, avem caractere, personalități și moduri de g?ndire diferite.. iar problemele prin care trecem (fie că sunt legate de proiectul bebe, fie că sunt probleme cotidiene) de multe ori ne pun capac și la un moment dat răbufnim... important este să știm să trecem peste wink

laurik puss seară frumoasă

elena puss eu zic că ar fi bine să faci și pentru toxo să vezi cum iese.. măcar să știi dacă trebuie să te ferești de pisici chicot


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#2228 2011-09-13 16:41:07

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Elena puss am mancat branzica cu salata si apoi pepene rosu  chicot

fetelor ma pregatesc si eu sa plec spre casa
va doresc o seara frumoasa puss
pe maine la cofee  wave

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2229 2011-09-13 16:45:52

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

almi  puss multumesc. Foarte corect ceea ce tu ai spus legat de certuri si jigniri, nu incetezi prin a ma surprinde placut cu modul in care gandesti si in care expui lucrurile  smile, sper sa reusesti in cel mai scurt timp sa-ti indeplinesti cea mai mare dorinta  goodluck

Mada  kram  o seara placuta iti doresc  wave

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2011-09-13 16:46:23)

Offline

 

#2230 2011-09-13 16:46:10

sensiblur
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Buna Fetelor, si eu sunt o aspiranta a statutului de viitoare mamica. in momentul de fata ma aflu in a 11 luna de incercare si deja sunt foarte dezamagita ca nu am reusit, stiu ca se va intampla la un moment dat (cel mai probabil cand va vrea d-zeu dar...nu pot sa stapanesc sentimentul neutral ) . Am facut toate analizele premergatoare unei sarcini - au iesit oK, domna doctor mi-a recomandat un plan de urmat...sa urmaresc ovulatia cu teste si na sa facem cele necesare atunci cand ovulez....o tinem asa de ceva luni. Conform planului respectiv ieri trebuia sa fac testul de sarcina....care ca de obicei a iesit negativ  grater ...Daca cunoasteti vr-un pont ceva...sunt deschisa la sugestii...momentan nu imi ramane decat sa astept sa mi vina si sa o luam de la capat. Va pup si va doresc sa se lase cu doua liniute la toate doritoarele.

Offline

 

#2231 2011-09-13 16:52:51

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

mădă puss pe m?ine

ioana puss rodnar mulțumesc de aprecieri! să dea Dumnezeu să se ?mplinească dorințele tuturor de aici smile

sensiblur puss bine ai venit.. goodluck să vină bebe mai repede și să nu se mai lase așteptat big_smile
vreau să te ?ntreb c?te ceva ca să vedem cum stă treaba ?n cazul tău:
- de c?nd ?ți monitorizezi ovulația?
- ai fost vreodată la monitorizare ecografică?
- iei/ai luat vreun tratament anume?
- ai făcut analizele de dinainte de a te apuca de proiectul bebe? (le găsești aici: http://forum.anticonceptionale.ro/p1757 … l#p1757053) pe care din ele le-ai făcut și pe care nu?
- uitasem: c?ți ani ai?

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2011-09-13 16:53:39)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#2232 2011-09-13 16:54:07

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Buna sensiblur, binea-ai venit printre noi  kram .
In afara de rabdare, speranta, credinta si nu in ultimul rand investigatiile si tratamentele necesare nu avem alt pont, insa urmandu-le pe cele enumerate cu siguranta ca toate ne vom vedea dorinta implinita. Eu asa cred. Stiu ca e greu ca in fiecare luna sa treci prin momentul acela de dezamagire, noi toate trecem si am trecut prin asta insa va veni cu siguranta si momentul nostru de glorie si probabil ca este mai aproape decat ne imaginam  goodluck . Pana atunci ne putem sustine reciproc aici pe site, ne putem impartasi din experiente si trairi si putem cere sfatul celor care au trecut deja prin ce trecem noi acum.  hjarta

Offline

 

#2233 2011-09-13 17:10:14

sensiblur
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Am 28 de ani si sotul 31.
Am facut examen secretie vaginala, culturi secretie vaginala, antigen chlamydia, mychoplasma+ureaplasma; papul; toate analizele de sange, sumar urina, rh, hiv...consultatie ginecologica....nu mai stiu daca am facut toxoplasma...dar cred ca da avand in vedere ca am pisic...am facut cam tot ce mi-a recomandat doamna doctor.
Am inceput monitorizarea ovuliatiei de prin martie anul asta, la inceput incepand cu ziua 12 acum am redus la ziua 10. Nu am facut monitorizare ecografica si nu am luat inca niciun tratament fiindca doctora crede ca o sa reusesc (ea e mai increzatoare ca mine:D). Sotul a facut spermograma care a iesti normospermie or smth like that.
Recunosc, de asta m-am si incris pe forum pt sprijin...multumesc mult

Offline

 

#2234 2011-09-13 17:22:05

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

buna fetelor, m-am intors big_smile
nici nu stiti ce bine-mi pare ca au aparut aspirante noi chicot
laurici puss esti ardeleanca de-a mea goodluck


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2235 2011-09-13 17:22:33

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

sensiblur smile mă bucur să aflu că ai făcut analizele acestea și mă bucur că ai un medic ?ncrezător care te ?ncurajează
dacă nu vrei să faci monitorizări eco, poți să-ți monitorizezi ciclul cu TB (=temperatura bazală).. testele de ovulație sunt cu dus-?ntors pentru că depinde mult de calitatea lor.. chiar spuneam mai devreme unei dintre fetele noi că eu personal sfătuiesc pe toată lumea să meargă ori pe monitorizare eco, ori pe monitorizare cu TB..
părerea și sfatul meu este să ?ncerci și cu monitorizare TB.. ?ți faci un cont pe fertility friend și urmezi pașii (ai aici informații necesare http://forum.anticonceptionale.ro/p1756 … l#p1756237 iar dacă mai ai nelămuriri te putem ajuta și noi)
să știi că au fost fete care credeau că ovulează ?n anumite zile și după ce au ?nceput cu monitorizările TB au realizat că nu ovulau c?nd credeau ele și prestau sexinpat oric?nd numai ?n perioada fertilă nu..


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#2236 2011-09-13 17:25:34

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

am revenit wave

mada,multumesc mult puss si eu crezui ca mancasi branza cu pepene lol

elena,multumesc puss daca e vocatie asa o sa fii wink

almisor puss  goodluck in noul an!sa vina si burticaaaaa!

faruc,multumesc puss

neru puss multumesc mult.voiam sa te intreb ceva-o colega de-a mea vrea sa faca si ea inseminare la timisoara.imi poti spune unde ai facut tu?si daca trebuie analize facute dinainte sau iti da dr ce sa faci inainte de inseminare.multumesc mult puss

maya,multumesc din suflet puss am niste emotii...

onu puss multumesc.ganduri negre n-am neaparat,cat mi-e o frica...

laurik,bine-ai venit! goodluck la test!

nadia goodluck sa fie bebe!bine-ai venit!

sensiblu,bine-ai venit la noi!

mikule,tu unde esti? trombon

va pup pe toate puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2237 2011-09-13 17:31:23

sensiblur
New member
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

o sa intru maine sa vad despre ce e vorba, multumesc pentru sfat...acum ma pregatesc sa plec home...va doresc o seara faina si o sa continui cercetarile... Va pup si numa bine

Offline

 

#2238 2011-09-13 17:32:28

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

almisor, ce bine ca esti p'aici puss
ce parere ai?acum nu mi-am mai luat temperatura (nu stiu daca am facut bine sau nu neutral ) dar dupa cum bine stiti luna asta am facut stimulare + monitorizare eco ... intrebarea mea e: Cam la cat timp de la administrarea dozei de Brevactid 5000 se sparg foliculii?oare e ok pozitia liniei ovulatiei din graficul meu daca joi mi s-a administrat injectia?
sensiblur goodluck


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2239 2011-09-13 17:34:26

bmihaela
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2140

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

wave

Am intrat sa va spun ca am primit rezultatul AMH... supa
Mi-au spus la telefon (pentru ca pe mail abia maine o sa il am) ca este o valoare <0,18; De curiozitate, am pus-o si pe sora mea sa il faca (ea are 31 de ani si 2 copii pe cale naturala facuti fara nici un fel de problema sau efort, chiar din primele 2-3 luni de incercari); ei i-a iesit 0,54; Chiar nu stiu ce sa zic despre analiza asta si faptul ca e impusa ca si criteriu pentru FIV atata timp cat se constata la monitorizari repetate ca pacienta are ovulatie.
In fine, un criteriu de rahat intr-o tara de rahat... unde noi continuam sa platim bani la bugetele statului...

Offline

 

#2240 2011-09-13 17:35:29

Almi Ingerash
Addicted member
De la: capătul țării..
Inregistrat: 2009-06-15
Mesaje: 11375

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

far puss eu zic că e bine cum ai trasat-o.. teoretic (și ar trebui și practic) dacă ai administrat joi Brevactid-ul, vineri să se spargă foliculii goodluck

sensiblur te așteptăm ?n continuare la noi smile

bmiha puss ?mi pare rău pentru rezultatul AMH-ului.. unde ai făcut analiza? ?ncearcă și ?n altă/alte parte/părți nustiu c?t trebuie să fie minim?

Ultima oara a fost editat de Almi Ingerash (2011-09-13 17:37:14)


??? Everything will be OK at the end. If it's not OK, it's not the end.  ???
..::: bebe Eveline-Ioana (29.05.2015) prin FIV bebe :::..
..::: bebe Erika-Maria (10.02.2020) natural bebe :::..

Offline

 

#2241 2011-09-13 17:36:44

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

miha supa  puss si nu poti face nimic?


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2242 2011-09-13 17:39:15

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

maya, soniuca puss
almisor puss multumesc pt raspunsul rapid smile acum sa asteptam ... imi pare rau ca si musafirii astia au nimerit intr-o perioada nu tocmai potrivita si de asta nu am decat 3 x-uri in perioada verde supasupasupa dr a zis ca 2/zi ar fi cel mai ok...dar de unde wink

miha kram eu nu ma pricep, dar iti tin pumnii...poate gasesti o rezolvare totusi  goodluck

Ultima oara a fost editat de far_away (2011-09-13 17:40:22)


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.