homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53-71


#1331 2011-09-05 14:09:45

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

buna fetelor

onu  birthday
ioana eu am rH neg

va  puss  puss  puss pe toate ca nu am timp sa stau acum


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 



#1332 2011-09-05 14:12:01

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

mika:  vreau si eu nectarine drool
deya buna, cand ai timp poate vb putin de asta ca eu am niste semne de intrebare si poate esti mai documentata ca mine cu RH-ul asta.

Offline

 

#1333 2011-09-05 14:21:22

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

hey.... m-au trim fetele aici... smile vreau bebe... cred ca nu e un text nou pt voi... ne straduim si nu iese nimic... ceva ajutor?


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

#1334 2011-09-05 14:23:27

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

ioana, hai la mine  wink sotul ce RH are? daca il are tot negativ n-ar tb sa fie probleme din punctul asta de vedere

mara, bine ai venit!
poate ne zici ceva despre tine/voi ...tb sa existe un motiv pt care bebe nu apare. eu te-as sfatui mai iantai sa-ti faci analizele recomandata inainte de a ramane insarcinata ...uite aici o listuta http://forum.anticonceptionale.ro/p1757 … l#p1757053

ti-am mai zis cate ceva si la topicul celalalt  goodluck

Ultima oara a fost editat de mikado (2011-09-05 14:27:59)


.

Offline

 

#1335 2011-09-05 14:30:01

dea_dea
Sr. member
Inregistrat: 2010-08-20
Mesaje: 1757

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Va pupacesc! puss puss puss
Am plecat!

Mara bine ai venit! Ascult-o pe Mika ca ea stie ce spune! goodluck


http://www.fertilityfriend.com/home/30bc6a
O minune creste in burtica la mami!Sunt cea mai fericita!
bebe 38+

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1336 2011-09-05 14:31:04

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

merci Mika, enciclopedia noastra  puss
pai eu am negativ, sotul pozitiv si dupa intrerupere am facut vaccinul ala (care iar am uitat cum se numeste antiD ceva de genu')
acum dr mi-a spus sa stau linistita ca nu-i probl, ca la urmatoarea sarcina se fac niste analize sa vada evolutia a nu stiu ce si ca in principiu voi face 2 vaccinuri unul in saptamana 28 si altul dupa nastere daca fatul are rh pozitiv. insa ca tot romanu'  rodnar  am mai si citit pe ici pe colo si unele articole m-au cam speriat cu tot cu sfaturile doctorului meu

pa Dea  kram
buna mara  smile

Ultima oara a fost editat de Ioana He (2011-09-05 14:33:23)

Offline

 

#1337 2011-09-05 14:31:08

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Dea, pup puss  o zi frumoasa!

ioana, e bine ca ai facut vaccinul ...fiind la a doau sarcina cred ca lunar tb sa faci anticorpii de grup sangvin (asta stabilesti cu medicul tau) iar nastere ii faci bebeluli rh-ul, iar dac este pozitiv faci asa cum ai zis tu daca este negativ este ok, nu mai faci nimic ...hai ca trebuie sa fie bine, nu te speria sunt mamici , aici pe forum, care au avut rh negativ si au bebei minunati  puss

Ultima oara a fost editat de mikado (2011-09-05 14:35:58)


.

Offline

 

#1338 2011-09-05 14:32:15

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Buna Mara wave
Succes sa ramai graviduta cat mai repede ! goodluck


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1339 2011-09-05 14:35:11

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

analizele la sange hiv si  vdrl le fac la 6 luni ca lucrez la gradinita si trebuie... am scris p alt topic la interpr rezultatelor pt analize din urina si secretie vaginala pe frotiu... si sunt ok:D mi-a zis si medicul... acum nush ce sa zic...  Ecografia transvaginala... nu am facut-o..  este reala treaba cu acidul folic luat 3 sapt ... ca nu vreau sa iau dupa capul meu... si medicul tot spune ca pot sa raman sa nu imi fac griji.. grupa sang e AB4 rh neg

buna:D rufe

Ultima oara a fost editat de mara-minodora (2011-09-05 14:37:29)


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

#1340 2011-09-05 14:38:39

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

mara ai evitat raspunsul, ai facut tot ce este in listuta ? spranceana  lasa ce spune medicul ...el ce analize ti-a recomandat? el nu ti-a zis nimic de acid folic?

Ultima oara a fost editat de mikado (2011-09-05 14:41:13)


.

Offline

 

#1341 2011-09-05 14:41:37

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Multumesc mult Mika, asa mi-a spus si medicul, mai putin faza cu vaccinul lunar, a spus doar ca lunar monitorizeaza nu stiu ce pe baza unei analize de sange (probabil ca in functie de rezultatul ala face sau nu vaccinul lunar?!?!?!). Eu sunt speriata ca am tot citit ca se pierde foarte usor sarcina nr 2 la RH negativ  sad , doctorul meu e super ok (parerea mea) insa ma gandesc ca unele lucruri poate nici el nu le spune ca sa nu ma sperie aiurea dinainte.

Multumesc mult Mika  kram  esti super  goodluck

Offline

 

#1342 2011-09-05 14:44:51

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

am luat pixul si foicica si am scris alea 2  analize ce nu le-am facut..ce vreau sa va intreb... noi incercam... se poate ec transvaginala...in cazul in care sunt si nu se vede inca...big_smile sunt incepatoare...fiti blande:)

Ultima oara a fost editat de mara-minodora (2011-09-05 14:45:06)


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

#1343 2011-09-05 14:45:58

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

ioana par anticorpii ii faci lunar si in functie de rezultat probabil se face vaccin

mara, am fost blanda cu tine, eu una ti-am zis doar cu ce ar fi bine sa incepi, acum tu faci cum crezi ...nu ne-ai zis de cand incercati, cum stai cu ovulatia, daca tu estei ok sotul este si el ok?....asa nu prea putem sa-ti zicem mare lucru. ti-am zis in partea cealalta ca nu-ti poti monitoriza ovualtia cu ajutorul calendarului

Ultima oara a fost editat de mikado (2011-09-05 14:56:30)


.

Offline

 

#1344 2011-09-05 14:55:44

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

am revenit si eu

ioana de ex eu nu am facut vaccinul ala dupa intrerupere (explicatia doc a fost ca fiind foarte mica sarcina si oprita in evolutie nu o sa am probleme). nu sunt foarte impacata cu ideea dar am mai discutat cu mamici cu rH neg si sotul poz care nu au facut vaccinul si au 2-3 copii dar au facut analizele de sange de cate ori a fost nevoie (eu cred ca o sa le fac de 2 ori pe luna sa fiu eu linistita  big_smile )
si da ... se face lunar o analiza la sange, un vaccin la 20 sapt (mi-a zis mie), altul dupa nastere daca este cazul si  titrari lunare (aici nu am inteles eu prea bine ce presupun titrarile astea, daca stiu fetele mai bine ...)

mara bine ai venit


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#1345 2011-09-05 15:00:13

Ioana He
Insomniac member
Inregistrat: 2011-09-01
Mesaje: 6024

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Mika si Deya va multumesc mult  kram .
Cam pe acolo eram si eu cu informatia, cred ca nici nu exita altele doar ca asa cum zice sotul meu: tu nu e bine sa ai timp liber pentru ca atunci cand ai prea mult timp te gandesti numai la nebunii  chicot . Ca si tine Deya cred ca si eu o sa le fac de cate ori spune medicul X2 de la mine putere ca sa fiu linistita  rodnar , am cam picat in panta asta proasta si nu stiu cum sa ies din ea, mi-e frica si de umbra mea

Offline

 

#1346 2011-09-05 15:00:25

mara-minodora
New member
Inregistrat: 2009-10-19
Mesaje: 32

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

aha... ok. smile incercam de vreo 7-8 luni:( medicul meu e barbat... si nah imi vine greu sa dicut cu el de aceea am zis sa incerc intre fete... ca am fost si la o doctorita si alea asa vb de parca ar trebui sa stiu... ce trebuie ele sa zica...  si sunt mai timidutza eu asa.... ovulatia cum se monitorizeaza?


o fi bine imbracata, da-i goala pe dinauntru....

Offline

 

#1347 2011-09-05 15:06:06

mikado
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-01-29
Mesaje: 16848

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

ioana, deya, un articol util:

"Gravida cu Rh negativ

Preventia (profilaxia)

Singurul lucru care se poate face este vaccinarea anti-D, prin injectarea de gamaglobulina anti D, care va neutraliza hematiile Rh + ajunse in sangele gravidei. Se injecteaza intre 50 si 300 micrograme de gamaglobulina in functie de cat sange fetal se presupune ca a trecut de la fat la mama.
De aceea este important ca inainte de intreruperea unei sarcini, fiecare femeie sa stie ce tip de Rh are. In cazul cand acesta este negativ, iar varsta de gestatie mai mare de 12 saptamani, este necesara vaccinarea. Altfel, la o sarcina ulterioara va aparea izoimunizarea cu complicatiile aratate.
O femeie gravida care nu a avut avorturi in antecedente si este la prima sarcina are mici sanse de a dezvolta izoimunizare.Exista insa posibilitatea aparitiei acesteia, daca in cursul sarcinii actuale au loc anumite manevre, cum ar fi cerclajul (serclajul) colului (interventie chirurgicala prin care se asigura continenta colului uterin prin legarea lui cu nylon), amniocenteza, punctia de vilozitati coriale.
Dupa o sarcina ectopica (extrauterina) este deasemenea necesara vaccinarea.
Dupa fiecare avort spontan sau provocat cu varsta de gestatie mai mare de 12 saptamani se face vaccin.
Daca dupa nastere Rh copilului se dovedeste a fi pozitiv , se face din nou vaccinul.

Supravegeherea unei gravide cu Rh negativ

Sarcina unei gravide cu Rh negativ (Rh ?) cu fat Rh pozitiv (Rh +) este o sarcina cu risc.Aceasta necesita o urmarire speciala. Inca de la inceput se determina anticorpii anti-D materni. Se repeta testele dupa 20 de saptamani (mai precis in saptamana 28) urmat apoi de determinari succesive in saptamanile 32, 34. In cazul prezentei anticorpilor, gravida trebuie atent monitorizata ecografic pentru depistarea precoce a semnelor afectarii fetale. Daca anticorpii sunt absenti la fiecare determinare se poate administra vaccinul.
O alta manevra de aceasta data invaziva, este amniocenteza, care se practica obligatoriu la un titru de anticorpi de 1/64 daca acestia au aparut in sarcina respectiva, sau la un titru de 1/32 la o izoimunizare preexistenta. Amniocenteza da informatii despre cantitatea de bilirubina din lichidul amniotic, in functie de aceasta se stabilesc asa numitele zone Liley. In functie de ele si de varsta de gestatie, ginecologul va stabili continuarea sau intreruperea sarcinii.

Retineti

Fiecare femeie trebuie sa-si cunoasca Rh-ul.

Daca acesta este negativ cel mai bun tratament este prevenirea aparitiei izoimunizarii.

Vaccinarea este necesara dupa fiecare avort spontan sau provocat, sarcina extrauterina cu varsta de gestatie mai mare de 12 saptamani sau manevre chirurgicale facute in cursul sarcinii actuale.

Pericolul izoimunizarii apare numai daca fatul mamei Rh negativ are Rh pozitiv.

Orice sarcina ulterioara uneia in care a aparut izoimunizarea, sarcina cu fat Rh pozitiv, va determina aparitia a si mai multor anticorpi.

Uneori, singura posibilitate a unei femei Rh negativ cu partener Rh pozitiv de naste un copil viabil este obtinerea sarcinii prin inseminare artificiala cu sperma de la un donator cu Rh tot negativ, pentru a fi siguri ca fatul are Rh negativ si nu va aparea izoimunizarea.

Sistemul Rh (Rhesus)
Este un complex de 6 antigene pereche, produse de gene (Cc, Dd, Ee), este ereditar si nu este influentat de sex.
Persoanele Rh negative nu au antigenul D pe hematii (globulele rosii)
Persoanele Rh pozitive au antigenul D pe hematii.

Orice femeie gravida trebuie sa-si cunoasca grupul de sange si Rh, pentru ca lipsa antigenului D de pe hematiile materne si prezenta lui pe hematiile fetale poate sa declanseze un conflict imunologic numit izoimunizare.
Izoimunizarea apare binenteles numai in contexul unei incompatibilitati de Rh (nepotriviri). De exemplu, daca aveti Rh negativ (Rh -) si tatal copilului tot Rh negativ (Rh -), atunci nu exista incompatibilitate de Rh si nici pericolul izoimunizarii.
Daca aveti Rh pozitiv (Rh +) si tatal copilului Rh negativ (Rh -) deasemenea nu apar probleme pentru ca trecerea de sange matern in sangele fetal nu are importanta clinica, la fel si in cazul in care amandoi aveti Rh pozitiv (Rh +).
Singura situatie care ridica probleme este cea in care mama are Rh negativ (Rh -), tatal Rh pozitiv (Rh +) si fatul Rh pozitiv (Rh +).
Mecanismul de producere al acestui fenomen este urmatorul : in cursul sarcinii se pot produce hemoragii de la fat la mama astfel incat o cantitate din sangele fetal trece in cel matern.Cel mai des acest lucru se intampla dupa saptamanile 32-35 de sarcina, iar trecerea cea mai mare de sange fetal in cel matern se produce la nastere, dar exista situatii cand apar si mai devreme :
-Sarcina extrauterina
-Amniocenteza (recoltarea de lichid amniotic)
-Cordonocenteza (recotarea de sange din cordonul ombilical)
-Avort spontan sau provocat
-Decolare de placenta normal inserata
-Punctie din vilozitatile coriale placentare

Prima expunere declanseaza raspunsul primar. Antigenul D, perceput de sangele matern ca un ?corp strain? determina producerea de limfocite (globulele albe) cu ?memorie?, urmand ca la o a doua expunere cand antigenul D intra in contact cu aceste limfocite sa se produca anticorpii, care pot fi de tip igG sau IgM. Din acest moment gravida se poate numi izoimunizata, statut pe care il va pastra toata viata. La orice viitoare sarcina cu fat Rh pozitiv (Rh +) ea va continua sa secrete anticorpi. Izoimunizarea se poate produce si in urma unei transfuzii cu sange Rh pozitiv (Rh +) la o persoana Rh negativ (Rh -)."


.

Offline

 

#1348 2011-09-05 15:08:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

Eu plec pana la mama mea ca nu am vazut-o de 2 luni , revin seara cred.
V-am pupat ! puss


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1349 2011-09-05 15:08:10

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica-53

chicot  si sotul meu la fel zice
tot timpul cand mai citesc cate ceva si ma duc sa ii spun isi pune mainile in cap ....
eu nu sunt neaparat paranoica dar tinand cont ca nu am facut vaccinul (poate chiar nu era nevoie, dar nu stiu 100%) o sa fac mai des analiza aia de sange (care am inteles eu se face numai la centrul de sange, nu la orice laborator)


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.