homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Operatie maxilo-faciala


#1 2011-09-13 16:21:35

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Operatie maxilo-faciala

A trecut careva prin asa ceva, sau aveti cunostinte care sa fi trecut prin asa ceva? Ce parere aveti?

Doctorul ortodont mi-a propus asa ceva pentru a avea muscatura buna dupa ce termin cu aparatul, altfel o sa am dinstanta intre dintii de sus si cei de jos....  Ce parere aveti?

Offline

 



#2 2011-09-13 17:21:01

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Si pe mine m-ar interesa o asemenea operatie, doar ca la mine e mai complicat pentru ca nici nu port aparat (ma rog, am purtat candva). Dintii de sus nu calca pe cei de jos (spatiul e maricel) , prin urmare pot sa mestec doar pe masele. M-a vazut un chirurg la dentist si mi-a spus ca ar fi o interventie destul de costisitoare si grea, prin care mi-ar scoate premolarii si mi-ar baga nu stiu ce triunghi, iar timp de o luna ar tb sa mananc cu paiul. Dentista mi-a zis ca te cam mutileaza in timpul operatiei, in sensul ca sparge maxilarul, taie etc, insa daca o sa am posibilitatea, poate o s-o fac.  Momentan n-am probleme si nici nu ma deranjeaza.

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2011-09-13 17:21:59)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#3 2011-09-13 17:58:22

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Operatie maxilo-faciala

Eu am posibilitatea sa o fac. DIstanta dintre dinti e de 10 mm adica un cm, cica 1 mm2 4 maxim posibil sa se corecteze de la aparat dar nu mai mult sad

Offline

 

#4 2011-09-13 19:59:03

kathrynn
Hero member
Inregistrat: 2009-08-24
Mesaje: 2680

Re: Operatie maxilo-faciala

da e mare problema daca dintii de sus nu cad fix pe cei de jos? ca nici ai mei nu se potrivesc perfect, cei de sus sunt cu putin inafara dar nu mi-a zis niciun dentist ca ar fi o problema care ar trebui operata...


Shorty, we can switch positions
From the couch to the counters in my kitchen

Offline

 

#5 2011-09-13 20:06:46

Bun_Bun
Full member
De la: House of pain
Inregistrat: 2007-01-06
Mesaje: 545

Re: Operatie maxilo-faciala

Si la mine sunt la fel kathrynn... nu cred sa fie asa o problema mare. Poate doar daca sunt f mult iesiti in fata sa afecteze mestecatul.


Failure teaches Success!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-09-13 20:20:13

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Monica, si la mine cred ca e cam la fel distanta, dar n-am vrut sa mai port aparat fiindca stiu ca n-are cum sa ii uneasca in veci, si chiar n-as vrea sa port 2 ani aparat pentru 1 mm. Cred ca la 1 cm distanta nici tu nu poti sa mesteci pe ei, nu?
Kath, oricum nu ti-ar fi spus de operatie, poate de aparat dentar daca era ceva in neregula. Operatia se face atunci cand aparatul nu mai poate face nimic.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#7 2011-09-13 20:28:34

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Operatie maxilo-faciala

Ma inainte sa pun aparat puteam sa mestec foarte bine ca erau indrepati inauntru, nu stiu cum sa zic wink) dar oricum.. cine mesteca pe dintii din fata? cu aia doar musti. Tu ai probleme cu muscatul?

Ultima oara a fost editat de Monica999 (2011-09-13 20:28:51)

Offline

 

#8 2011-09-13 20:48:19

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Nu, doar ca nu sunt asa taiosi lol sau mi se pare mie. Ah, si tot din cauza spatiului, dictia nu e extraordinara, adica sunt cam sasaita.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#9 2011-09-13 20:51:15

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Operatie maxilo-faciala

eu nu eram sasaita, acu nu stiu ca am aparat lol mi-e frica sa imi fac operatie... sa vedem ce zice chirurgul ca am programare in noiembrie. Pfff, speram sa fie cineva pe forum care sa fi trecut prin asta

Offline

 

#10 2011-09-13 21:21:02

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Si eu speram sa povesteasca cineva big_smile dar nu ti s-a spus in ce consta? adica, o fi asa cum am descris eu? ar fi bine sa fie ceva mai usor si cu o perioada mai scurta de refacere, dar ma gandesc ca e vorba de niste oase, de structura fetei si nu se poate face asa in 2 timpi si 3 miscari.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#11 2011-09-13 22:54:28

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Operatie maxilo-faciala

am inteles pentru "overbite" iti muta maxilarul de jos in fata, pune o placa de titaniu, niste surubele, si ori iti leaga falcile inchise si mananci cu paiul 4-6 saptamani, ori iti pune niste elastice mai puternice dupa.

Inca nu stiu prea multe, ca pe 25 am intalnirea cu ortodontul si cu chirurgul, si pana atunci trebuie sa mai discut cu ortodontul separat si cu chirurgul separat ca sa decid daca vreau sa fac asta sau nu

Offline

 

#12 2011-09-25 19:01:06

xammy
Membru
Inregistrat: 2011-09-25
Mesaje: 3

Re: Operatie maxilo-faciala

Buna!Subiectul acesta ma intereseaza si pe mine.Am vazut pe youtube multe fete care au facut operatii pentru corectarea maxilarelor(jaw surgery).
Daca exista spatiu intre incisivii superiori si cei inferiori ,ai open bite :
  Maxilarul crescut vertical in exces intra in categoria Overbite(dintii de sus ii acopera pe cei de jos).In functie de anomalie este nevoie de operatie la una sau la ambele arcade.
  Sper sa nu va speriati prea tare :

Offline

 

#13 2011-09-25 19:46:45

Monica999
Hero member
Inregistrat: 2009-03-11
Mesaje: 3667
Site

Re: Operatie maxilo-faciala

da, nu cred ca trebuia sa ma uit la al doilea filmulet lol

Offline

 

#14 2011-10-09 17:43:06

xammy
Membru
Inregistrat: 2011-09-25
Mesaje: 3

Re: Operatie maxilo-faciala

Unii nu pot sa priveasca asa ceva,stiu ,insa e bine sa fii informat.Stiu ca sunt chirurgi foarte buni la maxilo-faciala din cluj(si la timisoara din cate am inteles).Unii si-au scris povestea dupa o astfel de operatie.Poti citi aici daca te intereseaza :
http://edithxx.wordpress.com/category/o … ndibulara/
   Din pozele pe care le-am vazut pe net,toti arata mai bine dupa o astfel de operatie. smile

Offline

 

#15 2011-10-09 18:51:57

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Wow, cam multa suferinta in goana dupa perfectiune big_smile vad ca se vorbeste despre luni de dureri insuportabile, multe medicamente si o sensibilitate permanenta.
Cititnd chestiile alea, ma plac mai mult asa cum sunt si nu cred ca mi-as supune organismul unui asemenea chin.
Mi se pare o eternitate sa porti 5 ani aparat dentar apoi sa mai suporti si operatia, durerile, depresiile... dar bineinteles ca ii admir pe cei care au facut asta.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#16 2011-10-09 20:25:26

xammy
Membru
Inregistrat: 2011-09-25
Mesaje: 3

Re: Operatie maxilo-faciala

Da..la ea a durat cam mult,dar depinde de caz .De exemplu pacientul asta a scapat in 16 luni.
http://www.drcrisan.ro/tag/smileclinic/
  Sunt pacienti care chiar necesita operatie,in special cei care au ocluzie inversa.Eu am putina incompetenta labiala si inca ma mai gandesc daca vreau sau nu s`o fac.Operatiile astea se fac pentru a avea o ocluzie normala nu pentru a arata mai bine,dar uite ca vin la pachet si cu o imbunatatire a profilului.Mai lipseste curajul alcool

Offline

 

#17 2011-10-09 21:37:36

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Am vazut si eu persoane (mai mult in poze) care aveau mandibula mai in fata... nu aratau tocmai bine. Nu stiu cum arata ceea ce ai tu, dar inteleg (?) ca porti aparat.
Pana la urma important e sa te simti bine in pielea ta... sa te accepti asa cum esti sau sa fii asa cum ti-ai dori.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#18 2011-10-10 10:34:38

edithxx
Membru
Inregistrat: 2011-10-10
Mesaje: 1

Re: Operatie maxilo-faciala

carmen_21 a scris:

Wow, cam multa suferinta in goana dupa perfectiune big_smile vad ca se vorbeste despre luni de dureri insuportabile, multe medicamente si o sensibilitate permanenta.
Cititnd chestiile alea, ma plac mai mult asa cum sunt si nu cred ca mi-as supune organismul unui asemenea chin.
Mi se pare o eternitate sa porti 5 ani aparat dentar apoi sa mai suporti si operatia, durerile, depresiile... dar bineinteles ca ii admir pe cei care au facut asta.

buna, sunt autoarea blogului citat mai sus. vreau sa fac o specificatie care sa va ajute sa cantariti mai bine o deciie de operare bi-mmax. eeu am facut o operatie pentru ca A TREBUIT. desi aveam retrognatie, estetic ma placeam chiar mult, si nu acesta a fost motivul. m-am treit intr-o dimineata (la 25 de ani) ca nu mai puteam deschide gura um trebuie, cand cascam sau la masticatie mi se inclesta maxilarul. edin cauza ca dintii de jos nu culcau bine pe cei de sus s-a declansat o mica paradontoza..o vreme am ignorat problema dar dupa vreo 2 luni se agravase..asa am ajuns la un ortodont care mi-a sugerat aparatul fix. in prima faza mi s-a zis ca se poate rezolva prin aparat, ca trrebuie modificata putin muscatura si atat. insa dupa 3 ani si 8 extractii s-a ajuns la concluzia ca operatia este obligatorie. poate de asta la mine a fost mult mai grava operatia decat ce am citit in comentariile blogului meu.

daca aveti in vedere doar mici corecturi si nu sunteti deranjate fizic sau psihic de aspectul vostru, nu va sugerez aceasta operatie. durerea e groaznica, din punct de vedere ginecologic m-a distrus si 3 ani am incercat sa rezolv problema ( cu succes) si veti simti un disconfort mult mult timp dupa operatie. ma refer aici la usoare semi-pareze ( prin operatie vi se taie cativa nervi ce nu se regenereaza), sensibilitate foarte mare la frig, AC, vant samd... ma rog...asta a fost in cazul meu, dupa cum ziceam am citit despre experiente diverse.

eu acum pot sa zic ca sunt ok, fata mea si-a revenit si cu asta in mod clar mi s-a imbunatatit si aspectul fetei, e mult mai armonioasa si corecta. insa partea dreapta fiind mai afectata de operatie pare usor imobila ( efect de botox) ceea ce imi afecteaza si forma buzei ( am rezolvat aceasta problema prin injectare). in rest sunt papusa rotfl..dar nu as mai trece prin asta daca ar fi strict o decizie estetica.

bafta tuturor!

Offline

 

#19 2011-10-10 11:10:37

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: Operatie maxilo-faciala

Edith, ma bucur ca ai reusit si te simti bine smile Scuze daca  m-am pripit cu afirmatia despre perfectiune, imi dau seama ca n-a fost cazul tau.
Eu stiu si mi s-a spus ca e posibil sa am probleme, dar sper sa nu apara sau sa le pot rezolva in alt fel. Daca nu, o sa vad ce o sa fie la momentul ala.


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.