homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Metronidazol


#1 2011-09-25 16:14:23

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Metronidazol

Buna

Mi-am facut recent testul papanicolau si a iesit ca am vaginita. Doctorita mi-a prescris metronidazol si Klion-D. Trebuie sa le iau 10 zile. Si am doua nelamuriri... Prima ar fi daca pot incepe sa le iau de azi daca am facut ieri sex? Si a doua, iau anticonceptionalele in continuare in paralel cu antibioticul asta si apoi ma protejez suplimentar 7 zile dupa ce termin cu Metronidazolul?

Multumesc mult.


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 



#2 2011-09-26 10:18:48

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Metronidazol

da, poti incepe tratamentul cat mai curand. poti sa iei si AC concomitent, insa trebuie sa te protejezi atat pe perioada tratamentului cu antibiotic, cat si 7 zile dupa.
doctorul nu ti-a prescris ceva si pt partener?
e recomandat sa eviti contactele neprotejate cat timp urmezi tratamentul, pt ca altfel e posibil sa il faci degeaba.

Offline

 

#3 2011-10-03 23:23:55

kinder
Full member
De la: constanta
Inregistrat: 2007-02-06
Mesaje: 109

Re: Metronidazol

si e bine sa te protejezi si in timp ce iei antibioticul caci scade potenta AC...din experienta proprie..asa am ramas eu fara sa imi doresc  sad


niciodata sa nu regreti ceva ce ai facut , ci regreta ce nu ai facut

Offline

 

#4 2011-10-11 17:45:49

paulinne
Full member
Inregistrat: 2008-07-22
Mesaje: 387

Re: Metronidazol

Revin la postul asta. In timpul antibioticului nu am avut voie la sex, deci n-am facut. A luat si partenerul antibiotic.
Dar sunt cam ingrijorata. Sa explic si de ce.
Ultimul contact sexual a fost innainte sa incep antibioticele(pe 24 septembrie iar pe 25 am inceput tratamentul). Metronidazolul l-am luat doar pana miercuri pentru ca-mi era foarte rau de la el si tot ce mancam varsam. Am sunat doctorul si mi-a zis sa nu le mai iau pe alea si sa continui doar cu ovulele. In perioada 25 - 2 nu am avut niciun contact sexual. Pe 2 octombrie am avut un contact sexual si am folosit prezervativ dar cum ne-am iesit din mana cu folosirea lui, ne-am dat seama la un moment dat ca era rupt. Nu ejaculase inca.
Si de vreo doua zile imi simt sanii grei si ma dor. E adevarat ca am avut ceva stres la munca zilele astea dar m-a apucat panica.
Pastile in folie mai am pana vineri inclusiv si menstruatia ar trebui sa-mi vina marti-miercuri.
Credeti ca e vreo sansa sa fie ceva? Adica poti sa ai vreo simptoma asa repede? Si daca fac un test acum o sa fie concludent? hmm
Mersi mult de tot

Ultima oara a fost editat de paulinne (2011-10-12 14:00:44)


"I may not have gone where I intented to go, but I think I have ended up where I needed to be." Douglas Adams

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.