homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Examen secretie vaginala in sarcina


#1 2011-11-03 14:49:44

Dana Bijou
Membru
Inregistrat: 2011-11-03
Mesaje: 3

Examen secretie vaginala in sarcina

Buna ziua!

Sunt insarcinata. Am 9 saptamani.
Mi-am facut examenul de secretie vaginala.

Examen secretie vaginala: Reactie inflamatorie intensa. Celule epiteliale scuamoase numeroase in placarde.
Flora lactobacilara (bacili Doderlein): frecventa.

Ma puteti ajuta cu interpretarea rezultatului?

Va multumesc.

Offline

 



#2 2011-11-03 14:59:00

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Examen secretie vaginala in sarcina

trebuie sa faci o cultura sa vezi daca inflamatia este urmare a unei infectii. din pacate buletinul tau de analiza este foarte sarac dar si daca era mai detaliat tot era insuficient.

felicitari pentru sarcina smile

Offline

 

#3 2011-11-03 15:18:37

Dana Bijou
Membru
Inregistrat: 2011-11-03
Mesaje: 3

Re: Examen secretie vaginala in sarcina

Multumesc mult! Si eu sunt tare bucuroasa de bebe si de asta imi fac probleme.
Am fost la control ginecologic si am inteles ca totul este ok.
Acolo, dna dr. mi-a luat o lama si azi am primit rezultatul pe care l-am scris. Asta este tot ce scrie.
Ce sa fac in continuare? Ma gandesc ca ar fi bine sa mai repet peste ceva timp examenul de secretie vaginala?
Pana atunci doar spalaturi? Tratament? Ce imi recomandati?
Va multumesc!

Offline

 

#4 2011-11-03 16:09:45

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Examen secretie vaginala in sarcina

pe un forum nu suntem in masura sa recomandam tratamente. nici spalaturile nu sunt o idee prea buna in sacina.
sfatul meu era sa repeti examenul de secretie in alta parte si sa faci si culturi deoarece examenul de secretie nu este suficient.
de regula in sarcina se fac analize si pentru michoplasma, ureaplasma si chlamydia care nu ies la analizele obisnuite.
succes!

Offline

 

#5 2011-11-09 14:16:28

Dana Bijou
Membru
Inregistrat: 2011-11-03
Mesaje: 3

Re: Examen secretie vaginala in sarcina

In primul rand va multumesc pentru raspunsuri si recomandari.

Am fost la d-na dr. ginecolog si mi-a spus ca sa nu fac nimic pe moment in privinta secretiilor. O sa mai repet, o sa imi mai ia o lama mai incolo.  Sper sa fie bine in continuare. Unele zile chiar nu simt nici o secretie, nu patez chilotul cu secretii, este bine. In unele zile, nu foarte des, mai am cate o secretie.

Acum insa am o noua problema si va cer sfatul. Ieri mi-am luat analizele. Toate au iesit bine, cu ceva exceptii. Cele de ficat, Tgp si Tgo sunt crescute. Tgp - 98 (normal 5-32) si Tgo - 48 (normal 5-31). Mentionez ca analizele pentru virusii hepatici au iesit negative. Si la testul Torch - IgG la toxoplasma a iesit 213, 5. Ig M este negativ. Ce parere aveti? Va multumesc!

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.