homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A venit toamna ...


#1 2011-11-06 14:20:51

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

a venit toamna ...

mai e putin si vine si iarna smile
Cum ne ingrijim sanatatea si bunastarea in anotimpul rece ? Deja sufar tare ca nu mai pot manca salate sau fructe, s-a diminuat oferta de vitamine de pe piata. Mie spre exemplu nu-mi plac merele delooc si alte fructe nu prea mai sunt , poate doar citricele.
As vrea sa iau un complex de vitamine ca sa-mi suplinesc lipsa de vitamine si minerale, intrebarea mea este daca sunt utile si cam care ar fi cel mai eficient.
Ma gandeam daca in loc de vitamine sa iau spirulina + catina, acestea cred ca ar fi mai eficiente.

Pareriii va rog smile


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 



#2 2011-11-06 15:34:02

Melita
Hero member
Inregistrat: 2011-01-07
Mesaje: 4956

Re: a venit toamna ...

Eu zica ca ar fi bine sa cauti fructele si legumele de sezon wink


”Cata bucurie vi s-ar asterne pe chip, daca v-ati demachia de rautati si invidii...” (Mihaela Radulescu Schwartzenberg)

Offline

 

#3 2011-11-06 15:56:40

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: a venit toamna ...

Toamna ofera destule  fructe si legume... nuci, gutui, struguri, pere, dovleci,telina, varza, vinete etc. Eu una iau vitamine foarte rar, fiindca prefer sa le iau direct din fructe si legume. Doar rosiile si castravetii sunt "altfel" iarna, in rest cam totul e la fel.

Ultima oara a fost editat de carmen_21 (2011-11-06 15:58:45)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#4 2011-11-06 16:23:34

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a venit toamna ...

in general e bine sa mananci legume si fructe de sezon, cum ziceau si fetele, acum poti manca radacinoase (morcovi, pastarnac, telina, sfecla etc.), pere, gutui, nuci si seminte de tot felul, organismul are alte nevoi, ca se pregateste pentru iarna
catina inca se mai gaseste in piata, daca ai rabdare sa o dai printr-un storcator de fructe si sa amesteci sucul rezultat cu miere, iese un sirop bun pentru imunitate, care se pastreaza bine in frigider
ideea asta ca numai fructele au vitamine e gresita, mai ales la cum sunt fructele in ziua de azi...
evident pot lua un supliment de vitamine si minerale daca te simti slabita, sau vitamina C daca stii ca racesti repede

Offline

 

#5 2011-11-06 20:23:50

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: a venit toamna ...

Intrebare: voi va faceti vaccinul antigripal? Eu l-am facut o singura data acum cativa ani si... dupa cum era de asteptat nu m-am simtit prea grozav, adica in ziua aia am avut si febra, dureri de oase, greturi, nas infundat. Mama mi-a cumparat deja unul si vrea sa il fac vineri (zice ca am si bacul si ca... sa nu ma izbeasca vreo gripa) dar eu una nu prea mai vreau sa repet experienta de acum ceva ani + ca pana acum nu am patit nimic, am fost bine sanatoasa si fara vaccin (adica, mna, am avut cateva raceli asa trecatoare, dar nu o gripa). Pareri?
(am intrebat aici ca... are legatura cu toamna, anotimpul rece blabla)
Legat de vitamine, eu am noroc, mananc mere in prostie, si fructe in general. Dar... din pacate, oricat de mult ne-am dori noi, frcutele din ziua de azi nu mai au nici pe jumatate aportul de vitamine si minerale pe care ar trebui sa il aiba. Eu ma gandesc sa incep sa iau Multivita sau niste suplimente de genul, in primul rand pentru ca trec printr-un an greu si... pentru ca a venit anotimpul rece iar organsimul (mai ales al meu ca sunt in pioneze in ultima vreme) are nevoie sa fie cat mai bine pregatit.


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-11-06 20:35:45

coraline
Addicted member
Castigatoare a concursului de Miss
Inregistrat: 2010-06-09
Mesaje: 11157

Re: a venit toamna ...

nope nu fac big_smile se face gratuit la mine la munca, nici sa nu aud big_smile o tampenie, chiar si medicii spun ca un adult nu are de ce sa faca vaccinuri, e o mare prostie.
plus ca de la vaccin se raceste, am o colega care a ramas foarte sensibila la raceala de cand cu vaccinul.
nu mersi, sa si-l pastreze.

toamna aduce cel mai plin de vitamine fruct, catina big_smile mai bun decat orice fruct sau pastila, eu una mi-am pus borcane cu miere si catina la frigider cat sa ma tina pana la vara, mi-am facut si suc, si ulei.
eventual spirulina iar e buna pentru imunitate, am avut un an si ceva cand luam zilnic si nu s-a prins picior de virus de mine.


Sigh no more, ladies, sigh nor more; / Men were deceivers ever; / One foot in sea and one on shore, / To one thing constant never; / The fraud of men was ever so, / Since summer first was leavy. / Then sigh not so, / But let them go, / And be you blithe and bonny

Offline

 

#7 2011-11-06 22:58:55

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: a venit toamna ...

Vx2 a scris:

Intrebare: voi va faceti vaccinul antigripal? Eu l-am facut o singura data acum cativa ani si... dupa cum era de asteptat nu m-am simtit prea grozav, adica in ziua aia am avut si febra, dureri de oase, greturi, nas infundat. Mama mi-a cumparat deja unul si vrea sa il fac vineri (zice ca am si bacul si ca... sa nu ma izbeasca vreo gripa) dar eu una nu prea mai vreau sa repet experienta de acum ceva ani + ca pana acum nu am patit nimic, am fost bine sanatoasa si fara vaccin (adica, mna, am avut cateva raceli asa trecatoare, dar nu o gripa). Pareri?
(am intrebat aici ca... are legatura cu toamna, anotimpul rece blabla)
Legat de vitamine, eu am noroc, mananc mere in prostie, si fructe in general. Dar... din pacate, oricat de mult ne-am dori noi, frcutele din ziua de azi nu mai au nici pe jumatate aportul de vitamine si minerale pe care ar trebui sa il aiba. Eu ma gandesc sa incep sa iau Multivita sau niste suplimente de genul, in primul rand pentru ca trec printr-un an greu si... pentru ca a venit anotimpul rece iar organsimul (mai ales al meu ca sunt in pioneze in ultima vreme) are nevoie sa fie cat mai bine pregatit.

Incearca sa cumperi din piata, direct de la tarani. Bine, nici acolo nu sunt toate naturale, dar oricum, merele, gutuile, ardeii au sanse mai mari sa le depaseasca pe cele din supermarket big_smile


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#8 2011-11-07 17:12:52

deealexx
Hero member
De la: Hu
Inregistrat: 2009-07-30
Mesaje: 2966
Site

Re: a venit toamna ...

apropo de piaţă. ştiu că preţurile din piaţă diferă mult faţă de cele din super/hypermarketuri, dar nu mă aşteptam chiar aşa. am fost azi ?n carrefour market..cartofii erau 4 lei, iar ?n piaţă ştiam sigur că sunt 1 leu kg. şi merele la fel...4 lei ?n carrefour, 2.5 ?n piaţă...

Offline

 

#9 2011-11-07 17:31:30

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: a venit toamna ...

Ai mei au inceput sa cumpere din magazine bio, dar produsele sunt exagerat de scumpe, iar mie sincer, nu-mi plac in mod special. Intr-adevar, legumele au alt gust decat cele gasite in hipermarket, carnea in schimb *aici poate intervine si faptul ca in general mie nu imi place carnea oricat de bine preparat e* parca e... de gaina batrana. Adica, eu una prefer merele din cora, verzi, frumoase si tari decat alea din magazinul io, care sunt duble ca pret si care nu stiu... la gust nu sunt tocmai bune. Alea din piata sunt ok, dar s-a intamplat acum 3-4 ani cred sa cumpere mama niste varza daca imi amintesc bine, din piata, din aia murata, si i-a fost rau de la ea (probabil era stropita cu cine-stie ce).


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#10 2011-11-07 19:12:57

deeadeea21
Hero member
Inregistrat: 2009-02-26
Mesaje: 2153

Re: a venit toamna ...

Eu mananc cat se poate de sanatos, fructele si legumele sunt la ordinea zilei. In plus, iau vitamina D, mi-a fost recomandata de doctorul de la scoala, avand in vedere ca aici nu prea ne bucuram de soare. smile In rest, pentru maini am o crema cu ceva extract de masline, e foarte buna si pt unghii smile Dupa "cura" mea de morcovi vreau sa zic ca ma simt mult mai bine, ma energizeaza rapid + ca sunt f buni pt vedere tongue
Ce functioneaza la mine: legume date pe razatoare, de ex: morcov, sfecla, mar. Nu doar ca ma ajuta sa slabesc, dar ma simt mult mai bine smile

Offline

 

#11 2011-11-07 23:46:44

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: a venit toamna ...

deeadeea21 a scris:

Eu mananc cat se poate de sanatos, fructele si legumele sunt la ordinea zilei. In plus, iau vitamina D, mi-a fost recomandata de doctorul de la scoala, avand in vedere ca aici nu prea ne bucuram de soare. smile In rest, pentru maini am o crema cu ceva extract de masline, e foarte buna si pt unghii smile Dupa "cura" mea de morcovi vreau sa zic ca ma simt mult mai bine, ma energizeaza rapid + ca sunt f buni pt vedere tongue
Ce functioneaza la mine: legume date pe razatoare, de ex: morcov, sfecla, mar. Nu doar ca ma ajuta sa slabesc, dar ma simt mult mai bine smile

felicitarile mele pentru dieta  applause  Mi-as dori si eu sa am fructele si legumele ca meniu principal insa la mine sunt auxiliare oricat m-as stradui sa abuzez de ele.
Spuneti voi ca e o abundenta de fructe de sezon insa eu ma simt limitata in optiuni: am mancat gutui si m-am saturat de ele, merele nu-mi plaaac  deloooc, nu prea le am cu telina, conopida. Incerc sa  le consum totusi prin sucuri: seara imi fac un pahar de fresh din portocala, morcov si un mar. La capitolul salate mananc varza si cam atat.
Vara mancam o gramada de salate da pe frigul asta vreau sa mananc numai chestii calde ca mancarea gatita.

O sa fie o iarna lunga sad

Sanatate!


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#12 2011-11-08 11:05:46

carmen_21
Insomniac member
De la: ei
Inregistrat: 2008-03-19
Mesaje: 7980

Re: a venit toamna ...

Pink, inteleg nevoia de mancare calda (gatita), atunci cand e mai frig, dar poti sa pui langa si o salata, iar intre mese sa mananci cate un fruct. Nici eu nu ma omor cu merele, dar le inlocuiesc cu bananele. Acum depinde si de tine, daca incerci sa slabesti sau pur si simplu vrei sa mananci mai multe fructe si legume (daca e asa, poti sa amesteci telina si morcovul cu putina maioneza, conopida s-o pregatesti cu cascaval si tot asa)


Everything will be ok in the end.
If it's not ok, it's not the end.

Offline

 

#13 2014-02-26 12:00:55

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: a venit toamna ...

It`s me again smile
In ultima vreme ma simt fara energie, fara vlaga si mereu imi e somn desi dorm 8 ore pe noapte.  Am vb cu doctora si nu prea a dat importanta a zis ca poate e de la dieta, ba ca tinerii simt nevoia mereu de somn mult etc. Mi-a zis ca se poate pronunta dupa analize.

As putea lua in considerare vitaminele din gama B pentru a suplimenta cu energie? Cam cat sa tina o cura minima?


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#14 2014-02-26 14:25:53

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a venit toamna ...

eu as zice si niste magneziu (la mine cel putin asta functioneaza cand ma simt asa cum descrii tu), magneziu simplu sau cu vitamina B6, rezultatele le vad deja dupa cateva zile si fac cure de 3 saptamani - o luna
sau, dat fiind ca nu stii exact ce carente ai, nu strica un complex de vitamine si minerale (uita-te la prospecte si alege ceva cu concentratii mai mari, nu Eurovita sau alte variante ieftine)

Offline

 

#15 2014-03-01 16:16:37

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: a venit toamna ...

Exista vreo alimentatie considerata "corecta" pentru a avea energie?

Offline

 

#16 2014-03-01 17:13:59

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a venit toamna ...

asa la modul general cu siguranta ca mancarea care iti da energie e cea mai sanatoasa, simpla, neprocesata (de obicei adeptii raw-vegan se lauda cu o energie iesita din comun, ca o fi autosugestie sau nu, nu stiu)
in rest fiecare trebuie sa observe pe pielea lui cum se simte mai bine, pe mine una carbohidratii ma molesesc ingrozitor, dar am colegi care pe high-carb sunt foarte energici si fac si sport de performanta (in general trebuie sa alegi dintre sursele de energie ori carbohidrati, ori grasimi - sa le amesteci nu e deloc o idee buna)
a, si inca o chestie, digestia in sine e procesul cel mai consumator de energie al organismului, asa ca sa reduci cantitatile - over all sau cantitatea inghitita la o masa (evident, nu sa faci foamea) e intotdeauna o idee buna

Ultima oara a fost editat de heimdall (2014-03-01 17:16:18)

Offline

 

#17 2014-03-02 15:31:33

Toriana
Sr. member
Inregistrat: 2010-10-18
Mesaje: 1804

Re: a venit toamna ...

Pink, cred ca ai putea sa apelezi si la remediile naturiste cu efecte energizante. De exemplu, mierea, polenul, pulberea de orz, spirulina si mai sunt o gramada.


Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu. lol

Mi-ai spus ca ma iubesti, iar prin fapte mi-ai dovedit cat de putin.

Offline

 

#18 2014-03-03 09:45:42

pink_martini
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-08-08
Mesaje: 3223
Site

Re: a venit toamna ...

Toriana a scris:

Pink, cred ca ai putea sa apelezi si la remediile naturiste cu efecte energizante. De exemplu, mierea, polenul, pulberea de orz, spirulina si mai sunt o gramada.

am luat spirulina aproape toata iarna dar nu am simtit sa ma energizeze


"Ai nevoie de atat de putin pentru a fi fericit" - Armand
____________________________

Ma plangeam ca nu am bani de sandale, pana cand am intalnit un om fara picioare

Offline

 

#19 2014-03-03 09:51:17

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a venit toamna ...

a, apropo de ce zice Toriana, uleiul de catina e un super energizant, sau Catinofort de la Hofigal

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.