homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Anticonceptionale karissa-6


#96 2014-09-21 21:11:07

alexandra ioana 555
Membru
Inregistrat: 2014-09-21
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

Multumesc mult pentru raspuns smile..nu mi s-a parut foarte "intelept" sa le incep de azi chiar daca e a 5-a zi si "nu are nimic " conform sp medicului meu, am zis sa intreb poate s-a mai confruntat cineva cu o astfel de situatie..

Offline

 



#97 2014-09-21 21:14:33

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale karissa

eu cand le-am schimbat le-am inceput normal in a 8a zi dupa pauza

Offline

 

#98 2014-09-22 08:28:15

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: anticonceptionale karissa

coffestudiu 

alexandra ioana 555 a scris:

Buna!Am si eu nelamurire si sper ca ma puteti ajuta cu o parere..De luna trecuta am inceput sa iau Karissa la recomandarea medicului ginecolog ptr un diagnostic de ovare micropolichistice, numai ca dupa am pastilute tot sangeram,aveam stari de greata si nu am simteam deloc bine.Am mers iar la dansa in urMA altui control si toate cele mi-a recomadat Yaz.Intrebarea mea este legata de aceasta trecere, ea mi-a zis ca pot astepta cele 7 zile si sa le iau din a 8-a ..dar dupa ce am citit prospectul am obs ca acolo spune ca trebuie sa le iau dupa ultima pilula activa din contraceptivul anterior.Astazi am sunat-o ptr a lamuri si mi-a zis ca e in regula le pot lua si de azi  ,(astazi fiind a 5 zi de cand sunt in pauza).Mi se pare cam aiurea...cu pauza/fara pauza ?Ea m-a asigurat ca daca le iau de azi este ok nu e nici o problema.

In realitate, ambele variante sunt corecte.
Poti deci incepe imediat dupa terminarea foliei precedente sau dupa cele 7 zile de pauza.
Atentie ca Yaz are 24 pastile pe folie si pauza dintre folii e de doar 4 zile nu de 7....
Ce ma incurca pe mine rau e ca nu ati citit si prospectul de la Karissa, acolo ai fi putut afla ca spotiingul e un efect secundar COMPLET NEPERICULOS chiar daca deranjant recunosc si ca e potrivit sa ai rabdare macar 2 luni daca nu 3 ca simptomele descrise dispar de la sine....ma rog, si contraceptia asta are niste ghiduri de practica pe care vad ca doar medicii de planning se obosesc sa le citeasca. Din pacate aparent pe ei continua sa nu ii intrebe nimeni sad


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#99 2014-09-22 10:53:23

alexandra ioana 555
Membru
Inregistrat: 2014-09-21
Mesaje: 3

Re: anticonceptionale karissa

Multumesc ptr raspuns doctoressa.O sa merg si la un medic de planning ptr "liniștea mea" si pentru mai multe inf.
Dar totusi am o curiozitate cum se poate sa ?mi spuna ca daca le iau si din a 5-a sa fie ok?scz, e posibil sa fiu stresanta dar e prima ora cand iau anti..big_smile

Offline

 

#100 2014-09-22 14:37:22

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: anticonceptionale karissa

pentru ca daca esti protejata in pauza aceea de 7 zile, logic ca esti protejata si in 5 din cele 7...

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.