homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Pauza yasmin?


#1 2011-12-11 00:21:42

anna7
New member
Inregistrat: 2010-04-16
Mesaje: 7

pauza yasmin?

Buna seara,
am luat yasmin din noiembrie 2009 fara pauza.anul acesta in noiembrie la vizita anuala ginecologul mia spus ca ar fi trebuit sa fac pauza de 2 luni dupa 1 an-1an si jumatate. asa ca luna aceasta nu am luat,dar ma simt ciudat...nu am chef de nimic..ma simt trista fara un motiv...si mereu obosita...libidoul foarte scazut.. sa fie din cauza acestei pauze? si de ce se face aceasta pauza?ce se intampla daca nu o fac?

Offline

 



#2 2011-12-11 03:59:51

Loveable
Diamond member
Participant la intalnirea nationala
Inregistrat: 2008-02-12
Mesaje: 51293

Re: pauza yasmin?

la pauza de anticonceptionale, parerile sunt impartite intre medici. unii spun ca trebuie facuta, altii ca nu.
medicul meu, de exemplu, mi-a spus sa fac o luna pe an pauza, dar multi medici spun ca nu e necesara nici o pauza, asa ca, daca nu ti-a recomandat pauza asta cu un motiv bine definit, care sa tina strict de organismul tau, si nu ca o teorie general, eu cred ca poti sa nu o faci.
oricum, acum ai facut-o, nu fa doar jumatate de luna. asteapta sa iti vina menstruatia, si in prima zi de menstruatie incepi o folie noua.
referitor la tristete si libidou, eu stiam ca anticonceptionalele pot scadea libidoul si favoriza starile depresive, nu lipsa anticonceptionalelor, deci nu stiu ce sa iti zic. asteapta sa iti mai raspunda si altcineva.


hjarta

Offline

 

#3 2011-12-11 15:35:38

anna7
New member
Inregistrat: 2010-04-16
Mesaje: 7

Re: pauza yasmin?

Multumesc pt raspuns smile

Offline

 

#4 2011-12-11 21:45:30

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: pauza yasmin?

anna parerile intre medicii ginecologi cei de planning sunt impartite, cei dintai recomandad pauza, iar ultimii cei care chiar sunt avizati sa prescrie anticonceptionale sustin ca nu este necesar. eu personal la capitolul asta nu am incredere in ginecologi... nu este datoria lor sa prescrie pastile, si nu dau explicatii de obicei, la planning in schimb ti se explica ce sunt pastilele, cum functioneaza si cum sa le iei corect... daca nu o faci nu te vei deregla aiurea, nu vei risca sa ramai insarcinata pentru ca ai facut neprotejat... de ce se face? pentru ca o recomanda niste ginecologi...

Offline

 

#5 2011-12-11 22:40:54

anna7
New member
Inregistrat: 2010-04-16
Mesaje: 7

Re: pauza yasmin?

Multumesc... oricum deja am incetat sa le iau..dar imediat ce imi vine menstruatia incep sa le iau din nou..o sa fiu mai linistita din toate pct de vedere..

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2011-12-11 22:51:22

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: pauza yasmin?

sa te protejezi cu prezervativ! nu cu coit intrerupt sa nu ai probleme

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.