homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Nelamurire asupra diagnosticului


#1 2011-12-20 19:34:19

miraro
Membru
Inregistrat: 2011-12-20
Mesaje: 3

nelamurire asupra diagnosticului

va rog sa ma lamuriti in legatura cu rezultatul unei analize de secretie vaginala din care nu inteleg mai nimic .Medicul meu este in concediu pina la anul .asa ca o sa va transcriu diagnosticul cu rugamintea de a ma lamuri despre ce e vorba.FCB-PMN-numeroase,bacili Gram negativ numerosi,coci Gram pozitiv in lanturi.Cultura-prezent Streptococcus agalactiae grup B.Nu am specificat,sunt insarcinta de 16 saptamini.va multumesc!

Offline

 



#2 2011-12-20 21:09:34

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: nelamurire asupra diagnosticului

ai o infectie cu streptococ de grup B. o vei trata cu antibiotic, cel mai probabil spre sfarsitul sarcinii deoarece exista risc de recidiva si este foarte important sa nu o mai ai in momentul nasterii.
nu-i nimic de speriat. sarcina usoara! smile

LE de bacilii gram negativ nu stiu ce sa-ti zic. ma duc cu gandul la gardnerella dar n-am suficiente informatii. in orice caz, poti astepta linistita urmatorul consult.

Offline

 

#3 2011-12-21 15:19:17

miraro
Membru
Inregistrat: 2011-12-20
Mesaje: 3

Re: nelamurire asupra diagnosticului

merci pt lamurii si o sa vedem ce mai urmeaza.

Offline

 

#4 2012-02-06 13:51:17

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: nelamurire asupra diagnosticului

aia e alta analiza, recenta, probabil repetarea asteia.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#5 2012-02-06 19:28:05

Maria27
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 8

Re: nelamurire asupra diagnosticului

Buna ziua.Am 27 de ani si sunt casatorita.Eu impreuna cu sotul meu am hotarat sa facem un copil ,dar inainte de asta vreau sa spun ca am niste scurgeri de 4 ani de zile foarte urate.Timp de 2 ani de zile am fost la tot felu de medici si mi-au facut tot felu de tratamente dupa fiecare rezultat,dar in zadar(nici una nu dadea un rezultat desi luam tratamentele dupa antibiograma).Apoi timp de un an am facut pauza spunand ca ar trebui sa mai fac o pauza ca atatea tratamente cu atatea ovule si antibiotice corpul nu mai respira si eram imuna de acum la orice fel de tratament.Anul asta am fost la medic si i-am spus de hotararea mea,dar mi-a spus ca ptr a ramane gravida tre sa-mi faca fcd-ul si sami ia o secretie de pe colsa vada exact despre ce e vorba.Dupa cateva zile mi-a venit rezultatele,care sunt urmatoarele:celule exocervicale,superficiale si intermediare.Metaplazie scuamoasa,celule endocervicale.Se identifica 3 celule multinucleatecu nuclei dens distribuiti.Exudat inflamator cu PMN ,bacili.Aspect inflamator ,flora bacilara.Posibila infectie herpetica. Foarte numeroase PMN,frecvente epitelii conglobate cu membrana distrusa si deformate,abundenta flora:bacili,cocobacili si coci in diplo. Mi-a dat si un tratament cu niste ovule (ptr 10 zile)preparate in farmacie :amoxicilina-2g,stamicin-1g,mmc sau mhc-1g,anestezino-2g,vita si vit e si inca ceva de genu butin sau cam asa ceva(cred ca e scris corect ca nu prea inteleg).Pur si simplu mi-a lasat tratamentu si rezultatele la asistenta fara sa-mi zica sau sa scrie nimik altceva ,cand ma duc la urmatorul control daca ma spal sau nu inainte .Eu oricum am inceput tratamentu si in afara de spalaturi extern seara nu fac nimik altceva de a introduce ovulul.Imi puteti spune exact despre ce e vb in rezultate si daca ma pot trata?Pt ca timp de 2 ani de zile cat am fost la dr mi-a iesit ba candidoza,ba escherecia coli si mi se dadea tratamente in functie de ce-mi iesea.Rezultatul asta m-a cam speriat ca am citit cu nu se poate vindeca de infectie herpetica,si asta ma ingrozeste de unde am luat aceasta infectie.E ceva ciudat sa se ajunga de la e.coli la infectie herpetica????Cam dubios.Multumesc.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-02-07 09:22:06

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: nelamurire asupra diagnosticului

Maria27, ti-am mai spus o data sa citesti regulamentul si sa-l respecti!!! de ce insisti sa postezi la mai multe topicuri aceeasi problema, si sa mai trimiti si mailuri, din moment ce ti s-a raspuns deja? data viitoare ai ban.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2012-02-07 15:33:12

Maria27
New member
Inregistrat: 2012-02-06
Mesaje: 8

Re: nelamurire asupra diagnosticului

ptr ca ce mi s-a raspuns nu e concret la ceea ce vreau eu.multumesc

Offline

 

#8 2012-02-07 15:37:55

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: nelamurire asupra diagnosticului

sa ghicim poate.. concret vedem ce ne spui tu, adica : bacili,cocobacili si coci in diplo
cum anume ii cheama veem numai in cultura pe care tu zici ca ai facut-o
ca tratamentul e corect am vedea daca am avea antibiograma facuta odata cu cultura

Ultima oara a fost editat de heimdall (2012-02-07 15:38:23)

Offline

 

#9 2012-02-07 16:23:59

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: nelamurire asupra diagnosticului

maria27, si eu stiu ca se depista mai clar problema facand si o analiza de cultura a secretiei (ce ai facut tu e examen microscopic simplu al secretiei, nu stiu de ce nu ti-a facut si cultura in acelasi timp); astfel, se vedea daca acei coci/cocobacili/bacili s-au inmultit atat de mult incat sa dea o infectie - acea infectie ar fi iesit la cultura.
daca inainte iti iesea e-coli, iti iesea la cultura; ce ti-a facut acum domnul doctor nu e cultura. va  nustiu

pentru o eventuala infectie herptica (nu scrie nicaieri sigur ca ai asa ceva), nu exista vreo analiza specifica de sange? eu n-am auzit niciodata sa se depisteze clar in secretie.

Ultima oara a fost editat de jeannie (2012-02-08 11:18:08)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.