homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

#1 2006-12-19 15:47:14

Cristina_Raf
Membru
Inregistrat: 2006-12-19
Mesaje: 1

efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

buna,
am folosit timp de un an diane 35 din motive dermatologice (mi-au ieshit coshuri foarte noduroase sub piele, pe fatza si mi-au fost recomandate de medic). Le-am supotat fara efecte secundare, insa stiind ca sunt unele dintre cele mai puternice am incetat sa le mai iau de 2 luni. Efectele secundare de acum dupa tratament ma ingrijoreaza:1.mi-au reaparut acele coshuri; 2. trec de la o stare psihica la alta (spre disperarea celor din jur) 3. nu mai am nici un fel de apetit sexual: dorintza= 0 ; 4. nu mai pot face sex in conditzii normale: e extrem de dureros si e nevoie de lubrifiant pentru a "functiona" Vreau sa stiu cat timp va mai continua asa, sau daca se va schimba ceva cu timpul sau ce sa fac sa revina la normal? va multumesc mult.

Offline

 



#2 2006-12-19 16:10:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

Cristina_Raf, cosurile acelea despre care zici vor aparea ori de cite ori vei intrerupe tratamentul cu Diane-35 si nu va mai avea loc supresia pe receptorul testosteronic. Restul starilor despre care vorbesti se incadreaza in nota comuna a aceleiasi afectiuni.
Sincer eu iti recomand sa mergi sa faci niste dozari hormonale(estrogen, progesteron, testosteron) si o vizita la un endocrinolog


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2006-12-19 16:23:22

danielutza
Full member
De la: maramu'
Inregistrat: 2006-09-25
Mesaje: 511

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

buna.
apropo de cosuri.iau karissa de 6 luni dar nu stiu de ce nu imi dispar cosurile.am aproape 21 de ani si la aceasta varsta nu ar mai trebui sa fiu invadata si plina de el.
ce as putea face?ajutati-ma va rog daca se poate.
am inceput sa iau karissa pt durerile de burta insuportabile la menstruatie si pt ca ma tinea menstra 8-9 zile.

nu am voie sa iau alte antibebe pt ca am avut hepatita b.

Offline

 

#4 2007-01-21 23:22:31

danna
New member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 25

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

doctoressa,in cazul in care acneea nu este f pronuntata,dar totusi exista si deranjeaza destul,crezi ca diane ar rezolva problema fara sa recidiveze?tinand cont de faptul ca am in curand 18 ani,iar jeanine a reusit sa modereze problema dar nu in totalitate si acum am intrerupt pt 1 luna.as dori sa incep cu diane pt urmatoarele 6 luni,tinand cont de varsta si gravitatea problemei(nu f mare) crezi ca ar putea sa ajute?

Offline

 

#5 2007-01-22 16:14:27

danna
New member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 25

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

va rog as dori si eu un raspuns,as vrea sa incep cat mai curand acest tratament sad

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2007-01-22 16:30:24

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

danna, daca acneea nu e foarte puternica eu zic sa incerci un alt anticonceptional. oricum, diane le iei doar recomandate de medic. astea au regim special.


Nobody home

Offline

 

#7 2007-01-22 17:06:07

danna
New member
Inregistrat: 2006-07-26
Mesaje: 25

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

am incercat jeanine dar fara rezultate spectaculoase...nu pot sa spun ca nu mai am si de aia ma gandesc ca poate o doza mai mare m`ar ajuta mai mult,cum ar fi diane,dar nu as vrea dupa ce intrerup sa ma trezesc iar cu dragalasa acnee sacaitoare....sad

Offline

 

#8 2007-01-22 17:22:50

ZZZZ123
Addicted member
De la: Never-ever-land
Inregistrat: 2006-05-19
Mesaje: 10895

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

am inteles ca ai incerca janine si nu te-a scapat definitiv de acnee. dar cat timp ai luat? si poate ca altele iti vor face mai bine... fati totusi timp sa mergi la planning.


Nobody home

Offline

 

#9 2007-02-23 15:31:22

Larissa22
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 22

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

Am si eu o nelamurire. Doctorul mi-a recomandat sa schimb Novynette cu Karissa, pentru ca mi-a aparut spotting in timp ce luam pastilele. Inainte sa iau anticonceptionale aveam acnee sub forma de pustule, iar de la Novynette m-am curatat f bine, nu mai am acnee deloc. Oare daca incep Karissa vor reapare cosurile? Karissa, din cate stiu, contin  gestoden, iar Novynette contin desogestrel. Care e diferebta intre aceste tipuri de hormoni?

Offline

 

#10 2007-02-23 16:04:08

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

formula chimica.
Nu vad de ce ar reaparea cosurile


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#11 2007-02-23 16:12:58

Larissa22
New member
Inregistrat: 2007-01-31
Mesaje: 22

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

Mersi pt raspuns. De cand iau Novynette mi-a fost mult mai greu sa-mi mentin greutatea, sper ca luand Karissa imi va fi mai usor, datorita continutului mai redus de hormoni.

Ultima oara a fost editat de Larissa22 (2007-02-23 16:13:50)

Offline

 

#12 2007-02-23 16:15:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

fac parte din fix aceeasi categorie de contraceptive si anume ultramicrodozate...nu doza de hormoni te-ar putea ajuta, ci reactia organismului tau la progestativ


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#13 2007-02-23 16:24:25

antigona
Full member
Inregistrat: 2006-11-02
Mesaje: 166

Re: efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

progestativul e "vinovatul" de pofta de mancare?

Offline

 

 Acum


  • Index
  •  » Vreau sa aflu
  •  » efecte dupa intreruperea tratamentului cu anticonceptionale

   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.