homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Sportul dupa cezariana-2


#20 2012-01-31 12:52:54

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

Va multumesc pentru raspunsuri. Sper si la mine sa fie totul ok. Nu prea mai am timp la dispozitie sa ma decid.

Offline

 



#21 2012-01-31 12:55:28

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Sportul dupa cezariana

lucky777 a scris:

Lalli, exact asta spun si eu. puss Cezariana ar trebui sa ramana exact ce este...procedura chirurgicala de urgenta.
In Ro, prea putini medici accepta ideea de nastere naturala dupa cezariana. sad

eu cred ca mai depinde si de cat timp trece intre nasteri. LA un 1-2 ani poate nu ar accepta, dar la mai multi? Eu trag nadesjde ca pana ne vom hotari sa facem o surioara pt Ili sa se schimbe lucurile.

Cred ca deja am facut un mare  offtopic
Ca sa concluzionez, Pirina, conteaza foarte mult de organismul tau si de capacitatea sa de refacere. Nu cred ca-ti poate da nimeni un raspuns exact. Noi ne putem impartasi propriile experiente, dar decizia ce fel de nastere vei avea depinde de tine si de medicul tau, iar recuperarea tot de tine si de organismul tau. Dar avand in vedere trecutul tau sportiv si probabil stilul sanatos de viata, eu una nu cred sa ai probleme.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 

#22 2012-01-31 14:49:49

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

pirina, dar tu ce nelinisti ai in leg cu nasterea normala? (asta daca vrei sa povestesti aici, evident). poate te pot ajuta cu vreun link incurajator ceva big_smile


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#23 2012-01-31 15:07:03

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

In ultimele 2 luni, din cauza depresiei, abia daca am iesit din casa, deci nu cred sa ma avantajeze in vreun fel viata sportiva pe care am avut-o. Imi este enorm de greu si sa merg la control, nu suport nici sa fiu atinsa in zona aia sau sa o expun asa. Si e unul singur, nu 5, ca la nastere. De durere, nu mai zic. Manevre gen epiziotomoe, impins, nici nu le pot concepe. Iar sa nasc acasa, e muuuult prea periculos. Frica nu ajuta in travaliu, dimpotriva, il face si mai greu.

Offline

 

#24 2012-01-31 15:56:46

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

nu ai prin zona vreo clinica/casa de nasteri mother-friendly? sau o moasa acreditata cu care sa nasti acasa (de ce sa fie periculos, in Germania? big_smile la noi inteleg, la un Doamne fereste te lasa salvarea sa mori... da' acolo? big_smile io inca ma gandesc si aici sa nasc acasa smile ).

(apropo de Germania, am vazut aseara un film cu o nastere INCREDIBILA... da' nu-l arat, io ziceam ca am limite f relaxate in ceea ce priveste "nemedicalizarea" nasterii, dar ce  a reusit tanti aia ma depaseste in totalitate smile o admir, dar n-as avea curajul ei nici la bb 10, cred).

revenind.
ai dreptate, frica in travaliu nu face bine deloc. din contra, blocheaza mecanismele "anesteziei hormonale", dar si ale dilatarii. Deci... fara frica.

durere? tu sigur esti alpinista? lol durerea de la nastere e ceva fiziologic, suntem facute sa o putem suporta smile si nu-i chiar asa rau cum se spune. mai ales pt un organism antrenat smile e FOARTE mult efort fizic, dupa nastere ma simteam ca dupa un traseu de 20 ore cu 20 kile in spate si prin soare big_smile dar si satisfactia e tot pe acolo... si senzatia, pe care sigur o cunosti, de "feelin' high", de simturi usor amortite, de corp care face instinctiv ce trebuie, de minte golita... serios, e destul de asemanator din multe pdv.

ref la nasterea medicalizata, sunt de acord cu tine, desi personal nu am avut pb asta (probabil si pt ca am rezonat cu dr). dar toate studiile pe femei care au suferit "traume la nastere" indica faptul ca "trauma" nu era data de nasterea in sine, ci de tratamentul "a la vite" din spital. Cu dr tau cum te intelegi? Sunteti cat de cat pe aceeasi lungime de unda sau nu? Ca si asta e esential, daca dr te scoate din sarite si la un simplu control, NU e indicat sa nasti cu el (ma rog, decat in ideea in care prinnzi pozitia favorabila si-i arzi un picior, ca nah, momentul scuza tot tongue). Cauta unul cu care sa poti vb. Caruia sa-i zici, fara sa se atace, ca nu vrei epiziotomie de rutina, nastere declansata artificial si alte proceduri brutale. Desi reept, io daca as fi in Germ, as naste 100% cu o moasa. Daca iti permiti, cauta o doula sa vina cu tine, ele sunt profesioniste in oferirea sprijinului psihologic mamelor care nasc.

Si acu... de ce nu prea e buna o ceza fara motive medicale si de e una naturala e de preferat+cum ne pregatim pt ea:

ghid pt o nastere naturala: http://www.cristinasbircea.fr/upload/Gh … turala.pdf

ce tb sa sie orice gravida despre ceza: http://www.nastecumsimti.org/wp-content … ariana.pdf

nastere nat vs cezariana: comparatia riscurilor: http://www.nastecumsimti.org/wp-content … aratie.pdf

despre cezariene, o colectie de linkuri in engl (tot siteul, "the peaceful birth project"e MINUNAT): http://www.thepeacefulbirthproject.com/ … _Awareness

tot de acolo, despre birth trauma si depresia post partum: http://www.thepeacefulbirthproject.com/ … rth_Trauma

no, sper ca ti-am umplut timpul 3 apt si te apuca nasccutul citind lol kram sa auzim de bine, oricum ar fi.... sa alegi informat si sa nu regreti (nu uita sa arunci u ochi si pe partea de ingrijire neonatala - dar nu ma refer la "cum se spala un bb" etc, ci la ALAPTARE, importanta contactului fizic cu mama, atasament si bonding etc)

ps: si daca ai terminat, totusi.... inca un site util si complet intr-ale nascutului - pe sectiuni, in stanga: www.childbirthconnection.org


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#25 2012-01-31 16:38:06

gabriela0127
New member
Inregistrat: 2012-01-27
Mesaje: 7

Re: Sportul dupa cezariana

@pirina   Buna! Sunt sportiva de performanta, timp de 9 ani am practicat sportul inainte de a ramane insarcinata. Am avut 2 sarcini terminate cu cezariana. M-am ridicat din pat a doua zi. Am inceput din nou sportul la 2 luni dupa operatie. La inceput mai usor, pe urma din nou de performanta. Nu ma doare nici la alergat, nici la drumetii pe munte, nici la carat greutati, nici la nimic. Consider ca varsta este unul din factorii importanti la recuperare. Aveam 28 ani cand am nascut ultima data... Nu pot sa te sfatuiesc ce sa faci in privinta nasterii (pt faptul ca eu nu am experimentat decat cezariana), insa te pot sfatui sa te pui la punct cu psihicul, caci un copil te cam papa de energie. Multa bafta si nastere usoara pe orice cale ai naste!

Offline

 

#26 2012-01-31 19:42:04

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

@katami :iti multumesc pt "materiale", le tot rasfoiesc de ceva timp. Doctorul e ok, zambeste, explica esentialul si atat. Moasa la fel. As avea multe intrebari, dar cui sa le adesez? Cand l-am inrebat de aderente, de suturi, s-a uitat lung la mine. Asa sunt toti aici, profesionisti, dar atat.  Iar cu moasa nu as indrazni sa nasc, a fost o sarcina cu foarte multe probleme. Eu la randul meu am cateva probleme. In plus, relationez greu, mi-a luat mult timp sa fiu un om cat de cat normal. Nu m-ar ajuta sprijinul unui strain. Cu durerea nu am probleme, suport bine, dar nu acolo. Oriunde, numai nu acolo.

@gabriela :ce sport faci? Cam la cat timp dupa operatie ai fost ....la fel?

Offline

 

#27 2012-01-31 20:42:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

mda, genul de dr pe care nu-l sufar io lol

no, decizie inteleapta si nastere usoara!


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#28 2012-01-31 21:11:12

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Sportul dupa cezariana

Pirina la operatia cu cezariana totul depinde de fiecare organism cum reactioneaza. Pe mine multi m-au speriat ca n-o sa mai fiu la fel, ca o sa ma doara, ca o s-o simt si etc...si nimic nu s-a adeverit. MI-am revenit fff repede si la 1 luna caram scoica cu fetita in ea si aspiram si faceam de toate. De aia zic ca depinde de origanismul tau si nimeni nu poate sa iti zica concret ca o sa te deranjeze sau nu. Eu sper din tot sufletul sa ai parte de o cezariana EXACT ca a mea si adica perfecta!  big_smile  Sunt gravida cu al 2 lea bebe si medicul meu accepta nasterea naturala dupa 1 cezariana dar acum nu mai vreau eu  rodnar

Offline

 

#29 2012-01-31 21:14:37

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Sportul dupa cezariana

Cezariana perfecta...scuze, Dana. rotfl Nu ma pot abtine.
Imi suna a "am avut o operatie pe cord deschis (asta-mi vine in minte acum) si a fost...perfect!" smile

Ultima oara a fost editat de lucky777 (2012-01-31 21:16:02)


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#30 2012-01-31 21:24:55

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sportul dupa cezariana

eu sper din tot sufletul sa te imbarbatezi si sa incerci sa nasti natural, asta este perfectiunea, asa cum trebuie, randuiala pe care a lasat-o Dumnezeu!
puss
totusi, iti urez sa nasti usor indiferent de metoda pe care o alegi, si sa fie bebe sanatos si tu sa ai recuperare usoara!

Si eu am crezut ca mor de teama in timpul travaliului, dar... nu am murit, de fapt, imediat dupa expulzie eram mai vie ca oricand si as fi luat-o la fuga prin spital, atata energie aveam si atat de fericita eram ca am reusit sa nasc asa cum trebuie, nu ma mai durea nimic, nu mai simteam decat fericirea aia absoluta.  de a 2-a zi am inceput sa car, de la bebe, scoica cu bebe, sacose din supermarket, ... ca si inainte sa raman gravida smile

Offline

 

#31 2012-01-31 21:52:56

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Sportul dupa cezariana

Passuc...te iubesc! hjarta


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#32 2012-01-31 22:04:29

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Sportul dupa cezariana

si io pe tine kram

LE: dana, oricat evit sa ma "iau de tine", acu nu pot: tu NU esti alpinista si ciclista, NU e comparabila situatia. nu spun ca ceza=taiat sanse de a face sporturi dure, sunt si situatii fericite, precum cazul gabryelei, dar riscul e mai mare. Si daca ea tine la ceea ce face si nu are motive medicale pt a naste prin cezariana, asta reprezinta doar un risc in plus si atat....

Ultima oara a fost editat de katami (2012-01-31 22:19:43)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#33 2012-01-31 22:26:54

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Sportul dupa cezariana

si eu pe voi!  puss

Offline

 

#34 2012-02-01 23:25:00

gabriela0127
New member
Inregistrat: 2012-01-27
Mesaje: 7

Re: Sportul dupa cezariana

Practic parasutism. Se spune ca sportivii in general se recupereaza mai usor, dupa cum am spus, cred ca si varsta este foarte importanta in recuperare, dar si in nastere. Ce varsta ai pirina?

Offline

 

#35 2012-02-06 13:31:55

pirina
Full member
Inregistrat: 2008-02-26
Mesaje: 104

Re: Sportul dupa cezariana

Eu am 25. Parasutism nu am facut inca, desi ma batea gandul sa incerc.
Mi-e din ce in ce mai teama. De cateva zile au inceput si durerile. Nici nu stiu daca sunt contractii sau nu. Mi se intareste burtica, am junghiuri, de parca mi-ar infige un cutit in col, ma apasa rau,raman aplecata de durere, bebe e tot mai agitat. Maine am programare la medic. Cezariana mi-a spus ca pe 23. Deja am inceput numaratoarea inversa.

Offline

 

#36 2012-02-06 17:25:13

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Sportul dupa cezariana

Lucky unele din noi chiar am avut parte o o cezariana perfecta   visslar   Inteleg ca nu la toata lumea decurc operatiile la fel, eu mi-am spus doar experienta  wink
Kata nu-i stres   wink unde ai dreptate ai, alpinista si ciclista nu-s si probabil atfel o fi cu cezariana la alpinisti si ciclisti sau io stiu ce sportivi

Offline

 

#37 2012-02-06 19:27:44

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Sportul dupa cezariana

Dana, orice ai spune, operatii perfecte nu exista. E pleonasm. smile
Poate doar cele estetice?! big_smile wink


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#38 2012-02-07 11:53:01

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Sportul dupa cezariana

Lucky o fi pleonasm dar e pleonasmul meu perfect  lol  hai serios, deci experienta mea de cezariana perfecta nu are nimeni cum sa mi-o  combata pentru ca numai eu stiu cum m-am simtit in timpul operatiei, dupa operatie si pana in prezent  big_smile

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.