homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19-137


#2585 2012-03-05 20:47:00

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Buna seara!
Asa... pe rand ...

Ani puss
Amalia puss
Time puss
Angel puss
Poke puss
Ruxi puss
Ada puss
Iulia puss tu esti bine? Ziceai ca mai mergi la doc?
Deno puss ce ma bucur ca esti mai bine! Vezi ce putere ti-a dat neghinita din burtica? Bravo, pui mic, ca i-ai dat curaj lui mami tau! applause
Garga puss eu zic ca poftele, greata si durerea de sani sunt semne bune. smile
Kata puss
Madlena puss eu nu stiu ce sa-ti zic de beta, nu am facut, dar dupa mintea mea daca bebe n-ar mai fi acolo n-ar fi trebuit sa scada? Ori la tine a crescut ...
Ales puss
Laura puss si bebe meu e activ cand sunt la munca si stau pe scaun. Poate ii supara pe ei pozitia aia.  nustiu
Gargarita puss
Ana puss ma bucur ca e micuta papacioasa. smile
Diana puss
Pass puss cata dreptate ai ...

De la doc ce sa va spun, bebe e in grafic 19 saptamani si 6 zile, are 318g si 150 de batai / minut. Am iesit din cabinet cu gura pana la urechi dupa ce mi-a spus doctorita ca pana acum e perfect. Sa speram ca va fi asa pana la capat. smile
A, si se pare ca 90% ingrosam randurile bibilicilor.

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-03-05 20:51:54)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#2586 2012-03-05 20:47:10

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Madlena, eu zic  sa iei progesteron pana la 9 sapt, nu il intrerupe. Tot la 9 sapt mergi si fa un eco si pana atunci stai linistita! Da-i incolo de medici! Eu am facut doua aco pana acum si maine fac 17 sapt. Te pup !
Buna Katey!
Si tu zici ca patesti la fel cu statul pe scaun! Nu as crede ca le place pozitia, cred ca ii inghesuie! Incerc sa ma misc cat pot de des.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-03-05 20:51:55)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2587 2012-03-05 20:54:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Pai asta am zis si eu, Laura, ca probabil ii supara pozitia. Tu cam in ce zona o simti pe bebelina? Ca eu nu am simtit-o mai sus de buric si incepusem sa-mi fac griji ca nu e unde trebuie. Dar doctorita a zis ca e ok, ca acolo trebuie sa fie la varsta asta ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2588 2012-03-05 20:57:40

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Pass nu m-ai suparat deloc, chiar din contra !!!!! Stai linistita... Asta e ce vreau eu in seara asta... sfaturile si parerile voastre, in functie de cum ati fost voi la inceputul sarcinii si daca ati avut asa o valoare la beta.
O sa va spun exact ce gandesc si eu.... insa nu acum pt ca nu vreau sa influentez parerea voastra.  smile
Revin putin mai tarziu....
Ahhh in legatura cu sangerarea... am cateodata pete maro, nu sunt rosii. Insa astazi la ora 16 in baie am eliminat ceva.. era ca un fel de tesut deschis la culoare aproape alb, la un capat negru rosiatic.... Ce a fost nu stiu... insa dr asta zice ca e posibil sa fi avut sarcina gemelara si sa fi eliminat unul. E o varianta.. dar nu poate spune numeni daca e cea corecta.
Amalia asa e... conform valorilor de la laboratorul meu sunt in sapt 4-5. Acolo ma incadrez. Am sa caut si eu pe google. Multumesc !!!!!!!
Katey corect !!! Asa stiam si eu.. ca trebuie sa scada mult....
Laura deci... ma gandesc asa.. m-au chinuit cu eco intervaginal sambata noaptea la spital si nu s-a vazut sarcina, oare cum ar putea sa se vada maine la un eco normal????   Insa el crede ca am valorile atat de mici si nu se vede ca e extrauterina... adica cam asta imi da de inteles, ca nu se dezvolta normal....
Revin... merg sa mananc....

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-03-05 20:58:10)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2589 2012-03-05 21:09:33

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Madlena scumpa! asa mult ma bucur pentru beta tau, e ceea ce m-am rugat sa-ti iasa. eu zic sa continui cu progesteronul, am citit despre o fata care a avut colul deschis de la 10 saptmanai si ajungea la 20 de ovule progesteron pe zi cu sangerari si dureri si are o minunatie de fetita acum. sarcina dusa la pat, dar e cu copilul ei.

progesteronul rau nu face, doar bine, eu zic sa urmezi sfatul fetelor si peste 2 3 saptamani, de ce nu sa cauti si un alt medic si abia atunci sa mai faci eco, lasa-l pe bietul prunc sa se linisteasca ca tare l-ai agitat pana acum.

ai toate motivele sa fi linistita, de fiecare data valorile cresc, sangerarea nu e simptom sigur de avort, iar la tine se pare ca nu e cazul, ai si tratament, parca dinadins nu vrei sa te linistesti!

imi cer iertare daca suna a cearta, dar cred ca ai nevoie de o zgaltaiala care sa te puna direct in pat, cu multa credinta, rugaciune, mancarica buna, filme frumoase, ganduri pozitive.  il agiti pe bebe degeaba, nu cred ca e nevoie sa repet iar ca el simte tot ce simti si tu, il nenorocesti saracutul, lasa-l in pace, FI CUMINTE !


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2590 2012-03-05 21:13:24

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

denorah puss mi se umple sufletul c?nd văd că ai puterea să ?ncrajezi pe altcineva applause mă bucur mult că ți-e mai bine


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2591 2012-03-05 21:17:34

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Storm, te pup draga mea, azi am reinviat, nu stiu ce s-a intamplat, o minune de la bunul Dumnezeu altfel nu-mi explic. mi-este foarte greu sa umblu, pana la toaleta doar, dar n-am varsat deloc nici stare de greata nu am avut si am halit un borcan mare de zacusca azi plus unul mare de compot plus un danonino rotfl

sunt asa fericita ca nu-ti pot explica. si de-ar fi sa fiu in conditia asta toata sarcina as fi foarte multumita. dar am speranta ca va fi bine, si poate imi voi putea termina si anul universitar sad


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2592 2012-03-05 21:20:14

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

cu siguranță ?ți vei termina și anul universitar....wink


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2593 2012-03-05 21:46:34

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

deno hjarta esti exemplu pentru mine. te pup si ti pup si mogaldeata din burtica.


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2594 2012-03-05 22:14:33

gargaritza111
Full member
Inregistrat: 2012-01-26
Mesaje: 208

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

deno ce ma bucur ca esti bine   rugaciune sa dea Domnul sa ramai asa pana la sfarsitul sarcinii! cat despre vointa ta, e de apreciat puss
madlena nu te mai gandi la nimic, stai linistita, relaxeaza-te ...

Ultima oara a fost editat de gargaritza111 (2012-03-05 22:33:07)

Offline

 

#2595 2012-03-05 22:18:07

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Eu va spun noapte buna!  wave

PS: Ani, sper sa citesc vesti bune maine la prima ora. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2596 2012-03-05 22:18:47

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Ok.. am revenit !!! Am observat ca parerea voastra coincide total cu a mea. Exact la ceea ce mi-ati spus unele dintre voi m-am gandit si eu. Nu voi merge maine sa fac nici o ecografie, pentru ca cred ca ar fi inutil. Si voi lua in continuare progesteronul, insa nu stiu daca sa mai iau injectiile pt sangerare... am intr-adevar pata maro dupa ce merg la baie, nu e rosu. Si de cand am eliminat dupa-amiaza chestia aia ciudata, nu ma mai doare jos !!! Vad ca deja incep sa se calmeze ovarele, si incep sa imi pot atinge abdomenul (ceea ce dupa ce am venit de la spital era imposibil). Eu cred ca e posibil sa fi fost si sangerare peste sarcina...
Si am o programare la alt dr pe 12, exact peste o saptamana. Poate ma ajuta Dumnezeu  rugaciune sa nu mai am sangerari pana atunci si sa fie bine. Ceea ce ma supara pe mine e ca dr asta nu imi da nici o sansa. Ma descurajaza total. Imi doresc sa merg si eu la un medic care sa imi spuna: totul decurge normal !!!!! Sau .. sa vedem.. mai asteptam putin...
Iar pe foaia de externare de la spital scrie asa :col uternin inchis. Eu stiu ce inseamna asta si stiu ca e ok, dar voiam sa aud parerea dr meu.... si mi-a zis ca da... e de bine, dar trebuie sa vedem la eco cum va fi si sa fie beta mult mai mare.
Garga nu-s stresata.. doar suparata... ca am dat peste cine nu trebuie. Si nu am avut de ales a trebuit sa il sun zilele acestea cand m-am simtit rau caci nu stiam ce sa mai fac de durere. Caci deja eu intentionam sa nu mai am nimic de-a face cu dr asta... dar ce sa fac... nu am avut la cine sa apelez in caz de urgenta.
Deno ma bucur pt starea ta....  par  puss

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-03-05 22:37:44)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2597 2012-03-05 22:49:04

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

madlena, uite aici..
http://www.copilul.ro/sarcina/test-sarc … a5445.html

te ?ncadrezi la săptăm?na 6, deci e ok..nu e valoare mare pentru această săptăm?nă, dar nici prea mică. Poate e mai rar ca valoarea să fie mai apropiată de limita de jos (dar nu la limită) și de aceea medicul tău vrea să facă toate investigațiile. Totuși eu zic să ei tot tratamentul ?n continuare și să aștepți ( ?n repaos total- adică să nu ridici nici sticla de apă minerală) p?nă luni c?nd vei merge la cealaltă doctoriță. chiar dacă PRIN ABSURD ar fi vreo problemă ( ceea ce e greu de crezut, eu bănuiesc doar că se elimină chistul de pe ovarul drept) nu poți schimba cursul lucrurilor. Dar poți face tot ceea ce e ?n puterile tale să fie bine. ?ncearcă să te detașezi (știu că e ușor de zis și greu de făcut), citește, joacă-te pe comp, uite-te la filme captivante, fă orice ?ți distrage antenția de la eventuale scenarii negative și, bine?nțeles nu necesită efort fizic. Au trecut zilele p?nă acum...mai ai o săptăm?nă..Numai m?ine nu-i poim?ine și-ți vezi mormolocul la eco, mai 7 zile și vei avea prima poză. :guudluck:

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-03-05 22:49:58)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2598 2012-03-05 23:28:36

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Asa este Hell. Sa stii ca si eu m-am gandit ca poate se elimina chistul. Deja am luat tratamentul pt seara asta si voi continua toata saptamana asta pana merg la doctorita. La repaos total stau de cateva zile. Am iesit astazi doar cu analizele, in rest nu fac nimic pt ca imi doresc acest copil si vreau sa fie bine.
O sa tin cont de sfaturile tale Hell MULTUMESC !!!!   par  puss  puss Da, pai saptamana asta tot cu filme mi-am distras atentia si nici nu mai sunasem pe dr deloc.. doar ca s-a intamplat ce s-a intamplat week-endul asta.
Eu cred ca ma retrag, ma bag la somn, caci sunt obosita.
Va  puss  puss pe toate Noapte buna !!!!


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2599 2012-03-06 07:06:17

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

vrabiutza a scris:

Camy, dr la care merg se numeste Surcel Mihai, cred  nustiu  Tu esti din Cluj?  nustiu

da, sunt din cluj smile

pup burticile puss

Offline

 

#2600 2012-03-06 07:17:34

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

neatza la toata lumea puss
ieri dupa lucru am fost cu iubi la morfofetala, dar bebelina mea e cam incapatanata si ne-a tratat cu spatele chicot asa ca d-l dr ne-a trimis sa facem o plimbarica ca sa se intoarca big_smile dar nici metoda asta nu a avut un succes pe deplin rodnar s-a intors un pic, dar nu de tot
-a facut iar toate masuratorile, a facut si doppler (cred) (a comutat imaginea si se tot vedea ceva cu albastru si rosu-cred ca era circulatia la cordon)
-a tot incercat sa ne scoata o poza cu fata ei, dar ea cum e timida ca si mamica ei rodnar tot statea cu o manuta in dreptul fetei, asa ca numai jumatate din fatuca ei frumusica i-am vazut-o la 4D. are o fata rotunda ca a mea hjarta  hjarta  hjarta  hjarta
-am fost foarte emotionati amandoi big_smile
-dr a zis ca avem o fetita tare zburdalnica, nu statea 5 min locului ca ea se tot misca rotfl2 (aici seamana cu tati tongue ), dar i-am zis dr ca eu nu o simt tot timpul si a zis ca nici nu as avea cum. ea are programul ei format cand misca mai tare ca sa o pot simti si eu.
-imi pare rau ca am uitat sa iau cu mine caietul cu masuratori ca sa va pot scrie si voua, dar daca ajung azi acasa in timp util o sa intru sa le trec si sa pun poza cu burtica angel
-aaa era sa uit, ne cam incadram in jur la 700 gr cu +/- big_smile si suntem bine dezvoltati happy
-ne-a dat sa facem analize de sange, urina
- a zis cand termin de luat elevitul sa iau centrum materna ce stiti de acest complex de vitamine?


fug sa  citesc ce a facut katey la dr si de madlena cu analiza
camy puss ardeleanca de-a mea rock
denora puss ma bucur ca lupti pt minunea ta applause  rugaciune pt tine. ce tare ma bucur ca ai putut manca, parca si starea ta psihica e alta rock
garga puss multa bafta la dr, cand mergi? goodluck
katey puss eu eram programata de la 5 chicot deci tot de manuta ne-am dus happy felicitari pt vestile bune applause sa inteleg ca e fetita? hjarta
kata puss am vazut filmuletul cu bebe plangand supa chiar nu credeam asa ceva supa  supa  supa dar care sunt cauzele? putem preveni asa ceva?
madlena puss ia tratamentul si nu te mai stresa, ai doar 6 + si bebe poate e mai timid, mai asteapta un pic cu eco, macar pana la 7+. eu cred ca e de bine daca beta a crescut rugaciune
pup toate burticile si aspirantele

Ultima oara a fost editat de mucoasa (2012-03-06 07:42:56)


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2601 2012-03-06 07:59:39

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

Neataaaa wave

Any uite un capucino pentru tine si Tania timida,jucausa, frumoasa si sanatoasa hjarta  Felicitari si tot asa majoreta majoreta

Katey, felicitari pentru bibilica ta perfecta hjarta si sa fie asa si de acum inainte goodluck goodluck

Madlena, felicitari pentru Beta, cred ca ai luat hotararea corecta. Are dreptate Pass rock

Deno, ce mult ma bucur ca te-ai simtit mai bine, sper sa continui asa.

Ada ce ne zici azi smile ?

Pup toate burticile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2602 2012-03-06 08:12:42

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

time neatza puss chiar te-am asteptat cu capuccino azi chicot mersi mult mult, la fel iti doresc si eu pt bebelinul fluturas hjarta
azi tot asa program incarcat ai? eu sper la mine sa nu fie ca ieri, dupa ce nu ma simteam tare bine, am si avut o gramada de treaba. aseara dupa 9 deja dormeam chicot


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2603 2012-03-06 08:22:02

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 19

fetelor, buna dimineata! sper sa aveti toate o dimineata la fel de frumoasa ca si a mea!

nici azi nu mi-e rau, asistentele mi-au dat ceva injectii aseara si am dormit toata noaptea, m-am odihnit bine. inca nu am mancat dar ma simt o idee si mai bine decat ieri, deci cu ce voi manca si azi voi prinde puteri si mai mari.

pana acum nu puteam adormi de stomacul gol si intors de varsaturi, aseara nu am putut dormi de prea plina rotfl am mancat inca putina zacusca si o jumatate de para pana sa-mi vina somnul.

sunt extrem de fericita, bebele meu la eco are 8 sapt si 1 zi, perfect dezvoltat si eu ma simt mai bine, se vede ca mi-au schimbat si cocktail-ul din perfuzie pentru ca nu ma mai agita deloc.

chiar daca ar fi sa revin la starea de dinainte, macar o data la saptamana o zi de-asta de mancat face minuni. va fi bine hjarta hjarta hjarta  dance  dance  dance

madlena ma bucur ca te-ai hotarat sa te relaxezi.
muco ma bucur mult ca bebele e tau este asa de bine hjarta hjarta hjarta

si va pup pe toate pe toate pentru ca v-ati gandit la mine, asa de mult a contat nici nu va inchipuiti!

nu va mai spun ca tot familionul este in al noualea cer de ieri cand m-au auzit mai intremata si la telefon, erau praf cu totii inainte. si sotul zambesteeee, nu l-am mai vazut zambind de saptamani lol

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-03-06 08:23:17)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.