homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !


#1 2012-02-20 10:43:33

cosmin_r
New member
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 12

Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

Buna tuturor . Am si eu o problema in privinta careia sper ca ma puteti ajuta . De fiecare data cand facem dragoste , prietena mea simte dureri la prima penetrare . Durerea incepe la introducerea penisului in vagin si se termina cand acesta intra in totalitate  , iar apoi durerea dispare si apare placerea , ramanand asa pentru tot restul serii , indiferent de cate contacte sexuale urmeaza .

Nu inteleg de ce se intampla acest lucru ... a aparut inca de la primul contact sexual(era virgina) , de acum 5 luni. Precizez ca ea are varsta de 17 ani .

Am tot asteptat sa treaca de la sine ,deoarece stiu ca mai sunt cazuri in care partenera sa simta un anumit disconfort pentru o perioada de timp dupa dezvirginare , insa fara rezultat .

Am sfatuit-o sa mearga la un control si a facut un ecograf , in urma caruia doctorul respectiv i-a spus ca are vaginul indreptat un pic spre spate(am simtit si eu ca este pozitionat astfel) , insa ca nu are de ce sa se sperie , acest lucru fiind intalnit la unele femei , putand sa se considere chiar norocoasa .

Intrebarea mea este urmatoarea : poate sa fie de vina acest lucru ? sau sunt alte cauze ale acestei dureri ?

Va multumesc.

Offline

 

#2 2012-02-20 11:06:52

Miss_B
Insomniac member
Inregistrat: 2009-11-07
Mesaje: 5252

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

Buna Cosmin!Eu am avut dureri de acest fel aproape un an de zile(fusesem virgina si eu),insa au trecut cu timpul.Ai grija sa fie excitata si sa isi doresca penetrarea,sa isi doreasca sa o faceti si mai ales sa fie relaxata.Eu daca nu aveam chef sau nu eram destul de excitata,penetrarea devenea si mai nasoala.Oricum ar fi,trece cu timpul,cel putin la mine asa a fost.Credeam ca o sa ma doara toata viata lol Daca medicul a zis ca totul e ok,nu sunt probleme grave.

Offline

 

#3 2012-02-20 11:32:50

cosmin_r
New member
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 12

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

Nu este nicio problema cu excitarea , iar de dorinta nici atat . Pur si simplu o doare la prima penetrare ... Mi se pare ciudat , deoarece nu o doare in timpul actului sau dupa ... doar pana intra de tot , apoi e ok ...

Offline

 

#4 2012-02-20 15:26:06

Vx2
Full member
Inregistrat: 2011-10-02
Mesaje: 191

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

Depinde mult de anatomia ei. Eu spre exemplu am exact aceeasi problema, prima penetrare ma doare, indiferent de cat de excitata sunt sau blabla. Vezi ca nu cumva prietena ta sa aiba un himen elastic (eu asta am se pare) si din cauza aceasta (spun si eu ce mi-a spus medicul) sa o doara, pana cand... se... muleaza pe tine lol ca sa zic asa.

In caz ca are himenul elastic (asta doctorul poate sa iti spuna) exista posibilitatea ca medicul sa faca o 'interventie' si sa il rupa. Eu una nu am vrut, am zis ca-s speciala asa:)). )
Oricum, daca ai mai avut partenere inainte, poti sa faci o comapratie, sa vezi daca nu cumva o simti pe ea mai stramta, ca si asta e un motiv ca sa o doara, poate e mai stramta de fel, sau cine stie.

Incearca sa intrii incet, adica, sa va gasiti un ritm potrivit, ca si eu am suferit de durerea asta, dar acum s-a diminuat considerabil. In timp, te inveti cu partenerul si ... lucruruile vin de la sine.
Oricum ea are nevoie de un consult ginecologic, nu de o ecografie (nu zic ca aia nu e buna) dar chiar si asa. Sper ca va protejati corect si... mult succes.

(Apropo, acum ca prietena ta si-a inceput viata sexuala vizita la ginecolog este obligatorie MINIM o data pe an. Repet, minim. Vizita care sa includa analize si altele.)

Succes!
]
L.E mi-am amintit acum. Incercati asa: pune-i o perna sub bazin, spre spate (nu chiar sub fund, cumva in zona rinichilor spre fund) ca sa fie cumva ridicata, si incercati un misionar sau ceva (pune-o pe ea sa isi tina picioarele mai ridicate cumva) ca asta faciliteaza alunecarea:)).

Ultima oara a fost editat de Vx2 (2012-02-20 15:28:09)


" Some women choose to follow men, and some women choose to follow their dreams. If you're wondering which way to go, remember that your career will never wake up and tell you that it doesn't love you anymore."

Offline

 

#5 2012-02-21 09:58:06

cosmin_r
New member
Inregistrat: 2011-10-18
Mesaje: 12

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

Multumesc pentru raspunsuri . Am incercat tot ce ai precizat tu , si cu perna pentru a-i ridica bazinul, si mai multe pozitii , insa e interesant ce spui cu himenul elastic ... Cert este ca atunci cand s-a intamplat pentru prima data a fost cam neclar , pentru ca a durut-o destul de tare , iar eu nevoind sa o fortez am hotarat sa incercam de mai multe ori , insa niciodata nu a curs sange . Dar totusi , daca inca ar avea himenul intact , ar trebui sa il simt atunci cand bag degetul , nu ? Nu l-am simtit ...

PS. Cu ginecologul e un pic mai greu , pentru ca e inca virgina si nu vrea sa afle parintii ei ... stiu ca in lege scrie clar ca minorii de peste 16 ani nu trebuie sa fie neaparat insotiti de unul din partinti la control , insa majoritatea doctorilor nu stiu sau pur si simplu nu tin cont de asta pentru a nu fi invinovatiti in cazul anumitor complicatii ...

Ultima oara a fost editat de cosmin_r (2012-02-21 09:58:42)

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-02-21 10:03:11

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

si presupunand ca o sa aiba vreo boala, vreo infectie, ceva, n-o sa mearga la ginecolog ca sa nu afle ai ei ca fata lor nu mai e pura? hai mai, serios lol ginecologul nu are voie sa spuna parintilor detalii, cu atat mai mult sa-i lase sa fie prezenti la consultatie.
maturizati-va!


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#7 2012-04-13 23:49:50

babydolldeea
New member
Inregistrat: 2012-03-02
Mesaje: 67

Re: Durere la fiecare contact -Ajutor , va rog !

si eu am ceva asemanator, de un an jumate mi-am inceput viata sexuala si ma cam durea........ problema era ca niciodata nam avut orgasm la sex, ori simteam o mica durere ori nu simteam nimic........ lol tongue nu stiu daca ar fi fost din vina partenerului sau a mea dar imi pare bine ca nu e ceva grav lol, eu ma gandeam ca nu o sa scap de asta niciodata si ca nu voi avea niciodata orgasm rotfl

Offline

 

 Acum


   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.