homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15-12


#210 2012-02-24 18:59:57

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Blue  applause ma bucur ca s-a rezolvat asa problema


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 



#211 2012-02-24 19:40:33

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

razu a scris:

Flow, imi imaginez ca la voi preturile de la gradi/cresa sunt fabuloase pentru noi. Ar fi interesant de stiut raportul salariu-costul gradinitei/cresei. Aici cred eu ca e marea durere in Ro. Castigi ca bugetar 800-900 Ron pe luna, iar la cresa ar urma sa dai aproape tot. Bineinteles  ca pe langa cheltuiala asta, sunt celelalte de rigoare (inclusiv o mare rata). Deci....iar ma enervez ca desi suntem toti traitori vremelnici pe aceasta Terra, nu avem aceleasi sanse, drepturi.Na, ca mi-am varsta offul de dimineata. forgetit

Mamici, va pup si va urez weekend placut de pe acum! happy

Razu gradinita costa 3/4 din salariul mediu de aici. In jur de 1000 dolari pe luna min. si asta numai la anumite gradinite. De regula este cam 1200 -1500.luna. Nu iti mai ramane nimic, nimic...mai trebuie sa mananci, sa platesti chirie/rata la banca/lumina, masina etc. Este infinit mai greu decat in tara. De asta multi isi aduc parintii sa stea cu copii.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#212 2012-02-24 19:42:33

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

blue hjarta stii ca te iubesc, nu? ma bucur tare, tare mult pt voi!!! applause (si inca o "doza" pt sotoi applause )
offtopic da pls si mie cand ai timp linkul cu cerealele pt bebei si amilaza la 9 luni.... sar-mana!

pass, si nu erau aberatii acolo? in editia 2010 zic. ca in aia '84, aceeasi persoana care a pus extrasul de mai sus a mai pus unul... daca asta era semi-comic, ala era.. horror yikes deci io ma mir... s-au desteptat aia pe parcurs? ar fi BINE....

garga, stiu SIGUR (de la un stomatolog care activa mai demult pe forum) ca molarii (care ies in jurul varstei de 2 ani) NU se schimba. premolarii da. acu nu-s lamurita nici io exact care-i care rodnar (nu care-i molar si care-i premolar, ci care exact is aia care nu se schimba... dar am retinut info asta f clar, pt ca al meu copil abia acu a inceput, cat de cat, sa accepte spalatul pe dinti... deci mi-era si inca mi-e f tarsa in leg cu subiectul sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#213 2012-02-24 20:04:37

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

carra_verona a scris:

blue daca sotul tu are afacere de acasa si va descurcati cu banii, asta e.
joburi or sa mai fie, si daca nu ai mega cariera (care dupa 2 ani de pauza eu cred ca e cam dusa - vb de mine si de jobul meu, nu de altii), e clar ca va fi cand ma intorc un job si nu o cariera, deci, cum ziceam, daca asa e mai bine pentru voi ca familie, asta e.
tine-ti mintea treaza in perioada asta sa nu simti cand vei vrea sa reintri pe piata muncii inertie prea mare si curaj.
ma repet, daca tu si voi simtiti ca sotul poate sustine familia si asta e solutia mai buna ptr voi, pentru copil solutia e clar cea mai avantajoasa.
puss

Subscriu in totalitate!!!!
Blue te felicit pentru decizie! Nimic nu este mai bine pt copil decat acasa cu mama. Crede-ma ca stiu ce spun caci am copilul la gradinita de la 8 luni de zile  bang Am avut noroc ca nu a fost zilnic acolo si am norc ca acum mai mult de 5-6 ore pe zi (exceptand vinerea cand stau acasa) nu merge la gradinita. Si desi platim de ne termina la bani/buzunar are cate o zi la 2 saptamani cand sta si tati acasa cu ea. deci nu conteaza ca o platim, in acea zi Carol sta si cu tati acasa si se joaca la computer sau prin casa, se tavalesc amandoi si joaca ascunselea. Poate sa vina mii de persoane sa imi spuna ce destepti ii face gradinita pe copii ca le zic acelasi raspuns: bull........ lol. Am copilul la gradinita din nevoie, ca atatea mamici de aici si de oriunde, si mi-e groaza de cat de obosit vine de acolo si de cata lipsa de interactiune  intre noi exista dupa orele de la gradi.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-02-24 20:04:52)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#214 2012-02-24 20:08:14

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

flow hjarta hjarta


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#215 2012-02-24 20:12:17

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

da, flow  hjarta

kata, nu stiu despre ce editii zici. eu am una vche, nu stiam ca au si noua. am gasit numai sfaturi de bun simt in ceea ce priveste alimentatia, igiena dar si psihologia copilului. pe bune!  tummenupp  atat de misto trateaza unele aspecte, cel putin in opinia mea.

si pana la urma, si citatul ala pe care l-ai pus e de bun simt, iti spune ca nu e ok sa iti neglijezi hombre-ul dupa ce nasti si bine ar fi sa le poti face pe toate. ce e asa naspa? acuma, daca noua nu ne iese... e o problema lol mie nu mi-a iesit, si uite unde suntem...

ce o face rux de nu a mai intrat? ruxxxx!

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-24 20:16:13)

Offline

 

#216 2012-02-24 20:16:33

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Dana de tine era vorba smile. O sa te solict in vara-toamna cu niste idei pt casa si radina caci ne schimbam mult prin casa si ne amenajam oleaca si gradina. Dar mai incolo.

Priga multumesc. O sa plic si ideea ta. Noua ne-a mai zis cineva sa ii cumparam un borcan frumos in care sa ii punem multe bomboane si sa ii dam cate un premiu o bombonica la alegere (are multe si colorate) cand face la baie. S- auitat la borcanul ala mult, ne0a cerut, ne-a pacalit ca face pipi si nu a facut si deci nu i-am dat (ma doare inima cand o vedeam cum ne cere dar si radeam cand vedeam cat de smechera este:daaaaaaaaaa, fac pipi. Am bobo acum?). Intr-un final a zis ca are si ea bobo- si ne-a adus o carte unde sunt desenate niste bomboane si se face ca mananca bomboanele din carte. Deci a picat si faza asta ca nu o putem pacali.

I-am zis ca daca ne minte ii creste nasul ca al lui Pinochio (ca a vazut desenele animate). Si cand mai zice ca nu face kk (desi face ca o vedem) isi pune mana pe nas ca sa nu ii creasca  bang

Mai am o incercare cu niste sticlute cu ulei sfintit aduse din Grecia de cineva. II plac mult, ii place sa o dau cu ulei sfintit si i le dau numai daca se duce la baie. Sa vedem daca merge.


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#217 2012-02-24 20:42:16

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

passenger a scris:

da, flow  hjarta

kata, nu stiu despre ce editii zici. eu am una vche, nu stiam ca au si noua. am gasit numai sfaturi de bun simt in ceea ce priveste alimentatia, igiena dar si psihologia copilului. pe bune!  tummenupp  atat de misto trateaza unele aspecte, cel putin in opinia mea.

si pana la urma, si citatul ala pe care l-ai pus e de bun simt, iti spune ca nu e ok sa iti neglijezi hombre-ul dupa ce nasti si bine ar fi sa le poti face pe toate. ce e asa naspa? acuma, daca noua nu ne iese... e o problema lol mie nu mi-a iesit, si uite unde suntem...

ce o face rux de nu a mai intrat? ruxxxx!

ala mie mi se pare aberant ca mod de a pune pb, nu neaparat ca mesaj. si ca solutii oferite (lp, in special).
oricum, mai erau si astea:

"La nou-nascutii mai agitati se pot da chiar in primele ore cateva lingurite de ceai indulcit cu 5 g zahar sau cu 5 g de glucoza la fiecare suta de grame de lichid. Numarul meselor este fixat la maternitate de catre pediatrul de la serviciul de nou-nascuti. Orele de supt sunt aceleasi pentru toti nou-nascutii sanatosi. Mama trebuie sa inteleaga ca in maternitate alaptarea implica din partea ei punctualitate si curatenie. Pentru crutarea mamei, epuizata dupa nastere, pentru ca nou-nascutul sa ? prinda putere ?, adaptandu-se la noile conditii ale mediului extern, ca si din motive organizatorice, programul de alaptare este strict reglementat in maternitate. (Capraru 1984 : 105)"

"este bine ca familia sa se obisnuiasca de la inceput sa nu se ocupe fara motiv de sugar. Este suficient daca mangaierile, imbratisarile, "convorbirile" se materializeaza numai prin contactul impus cu prilejul baii zilnice, infasatului si alimentatiei." (Capraru 1984: 111)

de aia ma mir, s-au schimbat astia deodata?  nustiu m-ati facut curioase sa deschid si io cartea, paaaarca o aveam in format electronic undeva, dar nu stiu ce editie, cred ca tot asta veche

flow rotfl mie imi vine a rade, da' ma vad io acusica, prin primavara, cand ne apucam de des-scutecit lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#218 2012-02-24 20:51:48

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ma, da, unele scapari sunt, ce vrei, erau comunistii in dictatura si astea sunt de-ale lor citire.  big_smile
( asta cu ore fixe de supt, cu neluat copil in brate ca devine rasfatat etc.)
dar in rest, mie imi place ca au cuprins intr-o carte ff multe aspecte si sunt bine documentate.
sunt f stricti cu igiena, asa cum imi place mie. imi place si capitolul despre copiii mofturosi la mancare si cum pun probl.si solutiile date, si faptul ca se incurajeaza alaptatul pana cand se poate, si ca nu se incurajeaza scoaterea sugarului si copilului mic in colectiv asa de timpuriu, chestie care la noi s-a uitat : n-ai vazut copii de doar cateva zile tarati in supermarket=uri, pe jumatate adormiti in carucioare sau la mame in brate si f expusi la tot felul de viroze si balarii? mie mi se pare aiurea rau de tot.  neutral in fine, sunt multe aspecte care m=au facut sa ii apreciez ( inclusiv limbajul f direct asa si imperativ lol ) .


va pup, noapte buna!  bis

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-02-24 20:55:09)

Offline

 

#219 2012-02-24 20:56:31

lucky777
Insomniac member
De la: Cluj-Napoca
Inregistrat: 2007-11-22
Mesaje: 6420

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

Scrisesem si eu la un mom dat un mesaj si e pare ca m-a pacalit netul. sad Nu apare.

Blue...inteleapta decizie. puss Ma bucur f tare! hjarta Te astept la  Cluj. big_smile


17.08.2010 Tudor Andrei smile
Doamne, iti multumesc pentru minune!

Offline

 

#220 2012-02-24 20:59:45

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

passenger a scris:

eu nu as avea atata curaj, sincer. si am judecat la rece problema de un milion de ori, tot cu virgula imi da.

Mi-a ramas in minte ce ai scris.  spranceana  De ce iti da cu virgula? (daca poti si vrei sa spui, desigur)

katami, flower  kram


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#221 2012-02-24 21:16:08

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ma refeream la situatia mea, blue, nu as fi avut curaj sa fac al 2lea copil ( cel putin pana incheiam alaptatul nici nu ar fi intrat in discutie! ) pt ca e de un milion de ori mai greu cu doi, si nu doar de 2 ori mai greu. imi da cu virgula cND ma gandesc cum ne vom descurca noi, din toate pct de vedere, financiar, fizic, psihic! mie una imi e f greu singura cu sebi.


stiti ceva de ruxy?  hmm  nu am vazut-o nici ieri.

fug langa sebi ca doarme bine acum si la noapte cine stie cum va fi cu tusea.  puss   wave

Offline

 

#222 2012-02-24 21:50:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

katami a scris:

garga, eu n-am citit-o, ma refer strict la asta, era comentata pe fb. habar n-aveam nici ca e alta editie. daca au scos-o, cu atat mai bine

Eu am editie din 2011 si tot asa scrie rotfl
Poate e exprimarea aiurea...dar eu zic ca the big picture e adevarat..adica da, trebuie sa-l bag in seama si pe el..sa-l implic si pe el(a se citi la noi el face tot momentan,gateste,il spala si schimba pe bebe,ca e normal,doar nu am facut singura copil) si sa nu ma ocup doar de copil. Eu desi sunt lauza nu il las sa iasa din camera fara un pup, nu ma culc fara un pup, inca ne alintam,inca vorbim, si asa mi se pare si normal,chiar de am copil de 2 saptamani imi fac timp si de el.
Astept sa fac si siecs sa ma ocup de el pana la capat rotfl can't wait lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#223 2012-02-24 22:02:46

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

pe mine m-ati bagat in ceata...dilema lu' Katami nu eras legata de existenta laptelui praf, care e scrisa la una din inventiile datatoare de timp pentru sot nustiu eu asa am inteles.

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-02-24 22:04:28)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#224 2012-02-24 22:08:27

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

passenger a scris:

ma refeream la situatia mea, blue, nu as fi avut curaj sa fac al 2lea copil ( cel putin pana incheiam alaptatul nici nu ar fi intrat in discutie! ) pt ca e de un milion de ori mai greu cu doi, si nu doar de 2 ori mai greu. imi da cu virgula cND ma gandesc cum ne vom descurca noi, din toate pct de vedere, financiar, fizic, psihic! mie una imi e f greu singura cu sebi.

Am inteles, passuc!  puss  Stiu ca e o fraza tocita deja, insa Domnul nu ne da niciodata peste puterile noastre. Si daca voi oricum vreti o familie mare, asa, desi e mai greu, e de un milion de ori mai frumos!  smile

Sa aveti o noapte usoara, passuc!

Eu tocmai am terminat de gatit, am facut o supa de gulas  smile


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#225 2012-02-24 22:09:58

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

da. ce o fi cu rux?


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#226 2012-02-24 22:13:07

ionela
Insomniac member
Inregistrat: 2006-03-24
Mesaje: 9792

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

mamici, o intrebare...daca nu stii ca esti insarcinata si iti faci anestezie la stomatolog pentru a curata a masea, mai iei cate un aulin, sirop de tuse e vreo problema?

Offline

 

#227 2012-02-24 22:15:04

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ionela, eu stiu ca primele 21 de zile fatul este protejat.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#228 2012-02-24 22:19:22

ddunia
Hero member
Inregistrat: 2009-04-07
Mesaje: 2270

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 15

ionela,in primele saptamani de sarcina e ca la lotto,castigi sau nu,adica sarcina poate fi compromisa sau nu...


In 30.11.2011, pui mic a implinit 1 an de IUBIRE hjarta hjarta hjarta
Multumesc, Doamne, pentru aceasta minune!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.