homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Endometrioza si anticonceptionalele


#1 2012-03-01 16:55:05

bp
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 33

endometrioza si anticonceptionalele

buna.sunt din tm si de ceva timp ma confrunt cu dureri groaznice la menstruatie.am fost diagnosticata cu endometrioza(cel mai probabil endometrioza pt ca leziunile sunt ft mici si cica e exagerat sa-mi faca laparoscopie)la dr hrubaru.eu iau de ceva luni bune anticonceptionale artizia si durerile s-au redus mult,iar dr mi-a spus sa continui sa le iau pana cand o sa vreau sa am un copil(ceea ce nu va fi curand).credeti ca este ok asa?endometrioza este in fundul de sac.problema e ca am o depresie urata si mi-e ca se agraveaza de la anticonceptionale, insa nu pot renunta la ele de frica sa nu ma trezesc cu endometrioza peste tot.dr m-a chemat la consult peste 6 luni(cam mult as zice eu)

Offline

 



#2 2012-03-03 11:33:46

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: endometrioza si anticonceptionalele

singura intrebare din postul tau este: 'e ok asa?' (asa, adica sa urmezi prescriptia medicului), deci da, din moment ce ai fost la medic, urmeaza-i si sfaturile.

Offline

 

#3 2012-03-05 12:55:25

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: endometrioza si anticonceptionalele

bp a scris:

buna.sunt din tm si de ceva timp ma confrunt cu dureri groaznice la menstruatie.am fost diagnosticata cu endometrioza(cel mai probabil endometrioza pt ca leziunile sunt ft mici si cica e exagerat sa-mi faca laparoscopie)la dr hrubaru.eu iau de ceva luni bune anticonceptionale artizia si durerile s-au redus mult,iar dr mi-a spus sa continui sa le iau pana cand o sa vreau sa am un copil(ceea ce nu va fi curand).credeti ca este ok asa?endometrioza este in fundul de sac.problema e ca am o depresie urata si mi-e ca se agraveaza de la anticonceptionale, insa nu pot renunta la ele de frica sa nu ma trezesc cu endometrioza peste tot.dr m-a chemat la consult peste 6 luni(cam mult as zice eu)

Nu e mult deloc 6 luni...contraceptivele subtiaza endometrul oriunde ar fi el, deci au efect benefic asupra endometriozei. Daca ai neclaritati cu privire la contraceptive mergi la eu medic de planning(sunt slava domnului foarte buni in Timisoara) ca sa discuti despre ele. Si da, e foarte ok sa iei contraceptive pina cind vei decide sa ramii gravida, indiferent cind va fi asta,....in ceea ce priveste depresia, sunt sigura CA STA IN PUTEREA TA SA O TII IN FRIU


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2012-03-06 00:46:19

bp
New member
Inregistrat: 2011-06-07
Mesaje: 33

Re: endometrioza si anticonceptionalele

Ms:-)asa cred si eu ca e ok tratamentul,dar problema e urmatoarea:cand ma voi decide eu sa fac un bebe(ceea ce nu va fi curand)trebuie sa intrerup antibebe cateva luni si atunci nu se face endometrioza pana fac eu bebele?si sa zicem ca asta va fi peste cativa ani...nu-mi prea convine sa iau antibebe non-stop,nu mi se pare ok,trebuie facuta pauza,dar nu stiu daca si in cazul meu

Offline

 

#5 2012-03-06 14:28:52

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: endometrioza si anticonceptionalele

bp a scris:

Ms:-)asa cred si eu ca e ok tratamentul,dar problema e urmatoarea:cand ma voi decide eu sa fac un bebe(ceea ce nu va fi curand)trebuie sa intrerup antibebe cateva luni si atunci nu se face endometrioza pana fac eu bebele?si sa zicem ca asta va fi peste cativa ani...nu-mi prea convine sa iau antibebe non-stop,nu mi se pare ok,trebuie facuta pauza,dar nu stiu daca si in cazul meu

Uite cum sta treaba.
1. Nu stiu de unde esti tu asa sigura ca trebuie facuta pauza ca eu nu am gasit zicerea asta asa de categorica nicaieri in literatura de specialitate(si crede-ma citesc regulat)
2. Pauza de citeva luni dintre anticonceptionale si sarcina e tot un mit, nici ea nefiind recomandata prin ghidurile de practica internationale dupa care se ghdeaza medicul de planning familial.
3.Endometrioza nu dispare in timpul asta, doar nu te mai deranjeaza


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-03-28 14:57:59

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: endometrioza si anticonceptionalele

Buna! Si eu am fost diagnosticata cu endometrioza. Problema e ca medicul la care am fost mi s-a parut k prea repede a pus diagnosticul si prea repede mi-a propus sa ma operez (am un chist de 5,6 pe 4,5 cm). Mi s-a spus k e chist endometriozic, iar in umra operatiei o sa decida daca imi scoate si ovarul sau nu. Ceea ce m-a speriat, am doar 24 de ani, nu am copii, iar gandul sa raman fara un ovar ma chinuie ingrozitor. Am fost si la un chirurg pt a-i cere parerea si mi s-a spus ca acel chist nu e de operat si ca sa iau anticonceptionale.... Acum nu stiu ce sa mai cred. Un dr zice ceva, alt dr altceva si sunt foarte derutata. Intrebarea mea  este:

Endometrioza poate fi depistata printr-o ecografie transvaginala si daca da, cum si-a dat seama acel dr ca e un chist endometriozic? Doar pt k e mai mare?... Din cate stiu chisturile sunt de mai multe feluri.

Astept un raspuns de la voi, poate ati trecut prin asa ceva si puteti sa ma lamuriti pt k eu nu mai inteleg nimic... sad

Offline

 

#7 2012-03-28 16:00:39

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: endometrioza si anticonceptionalele

un medic priceput poate intui la ecografie daca un chist e endometriozic. arata altfel, sunt semne dupa care isi da seama. alt criteriu e sa urmareasca evolutia in timp a acelui chist. daca ramane constant luni sau ani de-a randul, e clar endometriozic.
chistul e maricel si fiind de natura asta, nu are cum sa treaca cu anticonceptionale. pt chisturile endometriozice se face tratament cu orgamteril ori duphaston, dar n-am auzit sa dea roade. pe de alta parte, nu stiu nici ce se intampla daca il lasi acolo... ai putea sa repeti ecografia peste 3 luni, sa vezi daca s-a schimbat ceva. intre timp, poti incerca niste tratamente naturiste/homeopate, poate reusesti sa-l scazi. succes si sanatate!

Offline

 

#8 2012-03-29 12:39:04

Zizika
Full member
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 301

Re: endometrioza si anticonceptionalele

O sa merg si la alt ginecolog, sa mai aud pareri. Stiu ca e maricel, dar mi s-a parut ca acel dr. a trecut prea repede la varaianta operatiei (fiind si prima data cand am mers la el), adica nu a urmarit evolutia cum ai spus tu.... Multumesc pt raspuns!


Citind si alte pareri pe aici, as vrea sa intreeb ce inseamna CA 125 si markeri tumorali? Au legatura cu chistul endometriozic?

Ultima oara a fost editat de Zizika (2012-03-29 12:54:31)

Offline

 

#9 2012-03-29 13:52:37

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: endometrioza si anticonceptionalele

daca doctorul si-a dat seama dupa aspect ca e endometriozic, nu mai are de ce sa-l monitorizeze. chisturile astea nu prea scad, mai degraba cresc ori raman constante. probabil din cauza marimii ti-a propus operatia.
CA125 este un marker tumoral. este o analiza din sange si poate indica daca ai tumori canceroase in organism. legatura cu chistul de orice fel e ca unii medici prescriu analiza asta pt a se asigura ca formatiunea vazuta la ecograf nu este o tumora maligna.

Offline

 

#10 2012-03-30 00:13:03

Ralucy1
Membru
Inregistrat: 2012-03-29
Mesaje: 1

Re: endometrioza si anticonceptionalele

Buna tuturor,

acum cateva zile am fost diagnosticata cu endometrioza. Medicul mi-a dat anticonceptionale dar, ce m-a speriat cel mai mult este faptul ca a zis ca vrea sa ceara inca o parere si, acum ma gandesc ca ar putea fi ceva mai rau sad Se poate "confunda" endometrioza cu altceva? Pana acum n-am stiu nimic de aceasta conditie si din cate am citit pe net, nu e de joaca. Cand ar trebui apelat la operatie? Conteaza marimea endometriozei sau oricum ar fi trebuie scoasa? Imi doresc copii si ma sperie gandul ca as putea ajunge la infertilitate din cauza asta, sau ca ar putea fi un cancer sau altceva. Pana primesc rezultatele de la medic sper ca cineva de aici imi poate raspunde la intrebari.

Multa sanatate tuturor,

Offline

 

#11 2014-12-01 23:13:34

Dalia-Adina89
New member
Inregistrat: 2014-12-01
Mesaje: 25

Re: endometrioza si anticonceptionalele

Buna Zizika.si eu sunt fix ca si tine cu chistul si endometrioza.Ai mai fost pe la medici? Ce s-a intamplat in anii astia cu tine?


Fericirea nu este ceva gata facut.Ea vine din propriile tale actiuni..a crede in miracol,inseamna a crede in tine!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.