homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-122


#2300 2012-04-02 16:26:15

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

angel, cred ca blue se ref la faptul ca la ceza INSTINCTELE materne sunt mai tarzii. nu era vb de a te simti mama sau nu (ca implinire, satisfactie etc), ci de INSTINCTE

ref la lactatie, da, pimele 3 zile dupa nastere e colostru, nu lapte matur. dar e unanim recunocut ca la ceza lactatia se declanseaza mai tarziu (la tine era nasterea 2, e alta treaba)

Ultima oara a fost editat de katami (2012-04-02 16:27:35)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 



#2301 2012-04-02 16:31:37

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

kata mie mi-ar place tare mult sa scrie aici nera de exemplu, ea a facut cezariana mai repede de frica cordonului ombilical, chiar mi-ar place sa vad daca la ea au aparut instinctele de mama mai tarziu
am o prietene, a nascut normal, la prima nastere a refuzat sa isi vada fata 3 zile, nu vroia sa se uite la ea nici cand alapta , cica o ura ca s-a chinuit atat sa o nasca , insa in realitate, isi adora copilul , doar ca la ea instinctul a venit mai tarziu , si repet a nascut normal
deci mie faza asta cu instintele de mama mi se pare mai aberant decat doctorii care zic ca traumatizezi copilul la nastere normala

in rest , cu durerile, recuperarea ... sunt de acord cu voi


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2302 2012-04-02 16:33:18

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

sunt STATISTICI, angel smile deci nera, matusa/sora dianei, tu sau eu NU suntem relevante decat ca EXEMPLU. dar IN GENERAL, asta e realitatea


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2303 2012-04-02 16:51:56

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Am revenit ... Denorah sper ca in urmatoarele zile sa ma simt mai bine. Acum stau si imi monotorizez sangerarile, cantitativ... incerc sa nu ma ingrijorez decat peste cateva zile (insa sper sa nu fie cazul). Si sper ca de maine-poimaine sa pot sta in picioare fara sa simt dureri prea mari.
Am citit despre discutia voastra in legatura cu nasterea. Cat am fost internata in spital, am stat cate 2 persoane in camera, 4 dintre colegele de camera au nascut: una cezariana si 3 normal. Cea care a nascut prin cezariana 2 zile nu a reusit sa se ridice din pat si avea dureri mari cand veneau infiermierele sa o spele. Celelalte care au nascut normal au inceput sa mearga de a doua zi dupa nastere, aveau dureri dar recuperarea a fost mult mai rapida. Aici sunt de acord cu Angel faza de instinctul matern depinde de persoana nu de modul nasterii.
Militez si eu pentru nasterea normala si asta as face daca ar fi cazul, insa nu critic si nu condamn femeile care aleg cezariana, e alegerea lor.
Vrabiuta, Muco   par
par  puss  puss  poooppp restul fetelor. Eu ies, trec la odihna caci incep niste dureri usoare acum. Ne auzim !!!!  Seara placuta mamici si burtici  par  puss  par

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-04-02 17:12:01)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2304 2012-04-02 17:03:43

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

angel_sweety a scris:

blue poate faptu ca a fost a doua nastere face diferenta, nu stiu , nu te contrazic
insa cum am spus mai sus, lapte nu vine imediat nici la nastere normala, depresie poate sa apara oricum
e o mare diferenta insa in cezariana la cerere si cea de nevoie
se merge pe nastere normala, dar doamne fereste de probleme, fetelor sa nu fugiti chiar asa de cezariana cu gandul ca nu va veti simti mame , eu nu cred ca sentimentul de mama are legatura de felul in care nasti

Ba, eu cred ca are legatura, pentru ca la o cezariana la cerere, la rece, nu poti sa faci imediat trecerea de la 'sunt gravida' la 'sunt mama', dpdv hormonal, instinctual, pentru ca nu ai cum... La tine a fost diferit, tu ai fost in travaliu multe ore, ai avut parte de aceea pregatire psihica si hormonala de care ai avut nevoie ca sa realizezi ca acum esti mama. La mine nu a fost asa, eu la 14:00 eram gravida si la 14:40 nu mai eram, fara nici o stare intermediara. Si nu zic ca asta este adevarul de necontestat, zic doar ca statistica s-a potrivit la mine. Si nu zic ca se va intampla neaparat la toate cezarienele facute la cerere, dar cu siguranta este un aspect de care ar trebui sa se tina cont.

Dar nu vreau conflicte pe tema asta, fetele, fiecare naste cum simte, important e ca bebelul si mamica sa fie ok in final  kram

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-04-02 17:08:30)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2305 2012-04-02 17:15:40

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

blue nu is conflicte , nu vad de ce ar iesi puss

kata exact sunt statistici, cum anumite lucruri se pot sau nu intampla si la nasterea normala
am adus asta in discutie tocmai pentru ca suntem la burtici, iar tu mai bine ca oricine sti ca subconstientul face toata treaba , iar de fetele astea merg la nascare cu ganduri negre despre cezariana de nevoie , si acolo se vad "obligate" sa o faca vor ramane cu gandul si energia negativa ca au facut ceva exagerat de rau, ca nu vor avea instincte de mama sau ca sunt mame "rele"

in concluzie , cum a zis Blue, important e ca bebelul si mamica sa fie ok in final


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2306 2012-04-02 17:22:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

puss fetelor

eu am iesit. wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#2307 2012-04-02 17:39:06

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

neatza burtici puss
sper ca sunteti bine kram
ma bag si eu cu musca-n lapte. am facut si eu cezariana de nevoie...are drepate Blue....si Kata...instinctele de mama nu cred ca vin imediat! eu nu stiam ce e cu mine, mi-era drag dar parca nu stiu...cand mi l-au adus la san, imediat dupa operatie...el a stiut sa caute sfarcu hjarta mi s-a facut pielea gaina
insa a doua zi cand tot incercam sa il hranesc...si se enerva ca nu aveam lapte si nici macar colostru..am zis ca mor sad am trimis copilul inapoi la neonato, am plans in hohote toata noaptea..eram sigura ca n-o sa ma descurc, ca e prea mult pt mine sad
am plans atat de mult, ca a venit asistenta, m-a certat putin ca daca ma supar nici n-o sa vina laptele...si mi-a adus un ceai de lactatie..a doua zi cand l-a adus pe bebe..i-am zis asistentei: sa stiti ca nu am nimic in san, dar incercam..si in timp ce el era la dreptul stangul imi curgea hjarta
deci a venit a 3a zi..de atunci m-am simtit mai ok cu bebe..dar oricum statul in maternitate si acasa vreo 2 zile am fost buimaca, nu prea am stiut ce e cu mine
de abia acum de curand pot zice ca e ok, ma descurc cu el, nu mai plang de pe la 3 sapt, nu ma mai simt overwhelmed
dar pot zice ca m-am schimbat fatza de cum eram inainte si chiar ma simt MAMA pt ca eu sunt o persoana foarte colerica si cu nervi intinsi....dar de cand s-a nascut bebe niciodata niciodata nu m-a enervat Doamne fereste, chit ca mi-a ranit sfarcul sau a urlat o buna perioada de timp...niciodata nu m-am suparat pe el nici in adancul sufletului, sunt blanda si vorbesc cu rabdare, sotul m-a observat, niciodata nu mi-o pierd! stau cu el in brate cu orele  hjarta 
si inca sunt colerica dar nu cu bebe rotfl

asa ca eu totusi, zic sa nasteti natural..poate n-o sa fiti asa buimace ca mine...
insa nu regret pentru ca bebe e bine, si eu la fel, fetelor daca e nevoie, faceti-o fara probleme smile toate se rezolva...

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-04-02 17:45:44)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2308 2012-04-02 17:46:35

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

janis puss crezi ca , daca ai fi nascut normal ai fi avut instincte mai bune ?


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2309 2012-04-02 17:52:46

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

nu stiu,n-o sa aflu niciodata,  dar drept sa iti spun cand am citit ce a zis blue am simtit ca poate asta a fost cauza..puiului meu de depresie sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2310 2012-04-02 17:55:55

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

janis multa sanatate si tie si piciului frumos, eu zic ca citesti prea mult lol
depresie ai fi putut sa ai si la nastere normala , nu te mai gandi aiurea


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2311 2012-04-02 18:06:10

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

multumesc la fel Angel hjarta


biiiiine puss
poate asa e smile nici nu e bine pt urmatoarele mame sa le influentam
oricum ati naste, fetelor, e foarte frumos sa fi mama hjarta
sa va zic schimbarea din mine
sunt de fel "carierista" aveam mari planuri pentru mine pana acum, vizasem si urmatorul post in companie...acum, sincer, as sta cu piciul acasa pana cand implineste 10 ani rotfl

p.s: am mai pus o poza la topic, cele de pe FB o stiti...

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-04-02 18:06:51)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2312 2012-04-02 18:08:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

angel_sweety a scris:

kata exact sunt statistici, cum anumite lucruri se pot sau nu intampla si la nasterea normala

da, exact, iar statistic, frecventa cu care se intampla la ceza e mai mare. asta e tot ce-am zis.

am adus asta in discutie tocmai pentru ca suntem la burtici, iar tu mai bine ca oricine sti ca subconstientul face toata treaba , iar de fetele astea merg la nascare cu ganduri negre despre cezariana de nevoie , si acolo se vad "obligate" sa o faca vor ramane cu gandul si energia negativa ca au facut ceva exagerat de rau, ca nu vor avea instincte de mama sau ca sunt mame "rele"

am zis io (sau blue) ceva de "mame rele"? eu ziceam ca, statistic, la ceza instinctul matern se decanseaza MAI TARZIU. sper ca acu sesizezi diferenta

janis, anumite chestiuni de astea contradictorii sunt normale

LE: iar acest baby blues NU are leg cu tipul de nastere si NU este, ncii pe departe, depresie postnatala, ci o scadere hormnala absolut normala. Ceva dragut pe tema asta: http://totuldespremame.ro/nasterea/o-ma … copilul-ei

LLE: la mine, de ex, nui a fost tristete efectiva, nici gand de plans sau alte d-astea, eram, cum zice pass, super-high cu toate lol INSA am avut in primele zile un soi de.... absenta... chestii care alta data m-ar fi facut sa sar in aer atunci le inghiteam absent... nu pot sa descriu exact, era o chestie de "job well done" si, parca, nevoia de a avea o pauza intre gravidenie&nastere si mamiceala. Cris era f putin demanding cat a fost nou nascut, dormea continuu, deci io nu pot spne daca bondingul instant a fost si di cauza ca el a fost absolut "rezonabil"c u mine sau nu. Dar, oricum, NU eram "eu insami", in sensul in care ma simteam ca in razboi, in lupta cu durerea, cu nesomnul, cu situatia noua, cu mediul nou etc, simteam ca le fac fata si ma simteam chiar BINE, dar eram cumva anesteziata emotional... adica NU, nu am uitam la cris si-mi dadeau lacrimile. ma uitam la el si zambeam a victorie de razboi, cam asa lol

Ultima oara a fost editat de katami (2012-04-02 18:21:46)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2313 2012-04-02 18:19:50

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

kata eu stiu diferentza  tongue

superb articolul
mare dreptate are , nu devi mama la nastere ci "Devii mama in saptamanile, lunile si anii de dupa nastere. "


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2314 2012-04-02 18:23:25

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

ma refeream la diferenta intre ce am vrut io sa zic si ce ai inteles tu initial, nu intre cele 2 tp de nasteri

am editat mai sus exp mea pers cu "baby blues-ul"


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2315 2012-04-02 18:28:25

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

kata ma bucur ca ai descris si ce ai simtit tu dupa nastere, mai ales ca ai nascut normal

deci un pic de "depresie" ai avut si tu
banuiesc ca si eu am avut, dar s-a manifestat cam ciudat , adica eram fresh la orice ora din zi sau noapte cand era vorba de casa si copil, dar cand venea vorba de sot ma apucau damblalele , cred ca tot depresie s-a numit si aia


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2316 2012-04-02 18:32:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

nu, nu am avut nicun  pic de depresie smile jur smile primele 6 luni au fost DE VIS smile exact asta voiam sa evidentiez, ca una e o stare CIUDATA in ziua 3, cand ai caderea horm, alta e "depresia" smile

aica mint... am avut depresie... de pem la 10 luni... ia cu o doza noua rotfl das' astea nu-s post natale. is post alergii sad

Ultima oara a fost editat de katami (2012-04-02 18:32:49)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2317 2012-04-02 18:36:25

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

am inteles acum
la mine a fost frica de o noua sarcina , greu am trecut peste
hai ca ma bat burticile ca le umplu topicul lol


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2318 2012-04-02 18:44:21

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

parerea mea strict personala, este ca depinde ft mult de cea care devine mama. STATISTICILE=vorbe goale, am vazut cum se fac statisticile in medicina si sunt pure vorbe si hartii exact ca recensamantul.

langa mine au nascut verisoara si matusa mea deodata, una cu cezariana, cealalta natural. s-au comportat exact la fel, si-au iubit si ingrijit copiii singure din prima, nu acceptau pe nimeni in casa sa le faca mancare, curat, baie la copil, tinut copil etc, laptele le-au venit la amandoua cam in 4 5 zile si cea cu ceza a alaptat pana la 1 an jumate, cea cu naturala a alaptat 2 saptamani. asta a fost singura diferenta.
n-au avut nicio depresie, vorbeau urat despre fetele care-si renegau copiii in spital pe motiv ca sufera de depresie.

si mai cunosc n cazuri si niciunul nu se incadreaza la valorile care le dau statisticile, fie ele cezariene sau naturale.

deci depinde totul de mama, de psihic, de ce vrea, de cat vrea, de cine are alaturi, de caracter, de puterea ei, etc. tot depinde de asta, nu de cum nasti.

am prietena cu bazin ingustat care a avut travaliu de o ora cu dureri ca la ciclu si a nascut in 15 min, am verisoara cu curu cat casa si a stat 10 ore in travaliu ca sa nasca o fetita de 1,9 kg.

si exemplele pot continua.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.