homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-147


#2775 2012-04-08 16:48:09

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Denorah kram hai că trece și acuși o să fii cu bb ?n brațe și o să-ți fie bine...uite și soră-mea e tot cu branula ?n m?nă...mai nou face injectabile  zilnic că s-a ales cu carență mare de fier, are hemoglobina puțin sub 8 și nu crește deloc...a slăbit iar vreo 4 kg și ceva, dar e fericită că fetița e bine și, uite, a ajuns la 35 de săptăm?ni și o zi...cu o bebelină de 2kg300g ?n marsupiu big_smile...și c?nd se g?ndește că pe la 15-16 săptăm?ni ?i venea să se ducă...că la 20 era ?n spital cu colici renale...că a vomitat și de 20 de ori pe zi...că măn?ncă și acum doar c?te o gură că la a doua deja se revarsă...nu-i vine să creadă....mai maxim o lună și vine bebelina....nu te descuraja..știu că e greu....e al naibi de greu...dar și finalul este pe măsură...


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 



#2776 2012-04-08 17:11:26

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

stiu hell, si eu ma bucur ca bebe e bine, dar nici asta nu imi mai da putere. in loc sa fiu mai bine, sunt mai rau vomit orice inghititura de apa. poate alte femei sunt mai tari ca mine si rezista mai usor nu stiu...dar eu nu mai pot, ma usuc de pe picioare ma duc ai mei la baie, asta o data la 2 zile urina. si acum sunt la perfuzii mereu, cate 1500 pe zi si tot n-am nevoie la baie, rinichii mei sunt praf.
cel mai rau e ca pe zi ce trece constientizez ca nu o sa-mi treaca si ca o s-o duc asa pana la sfarsit si cred ca de-asta sunt si asa disperata.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2777 2012-04-08 17:47:44

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

ehh...chiar așa ca acum nu o să o duci p?nă la sf?rșit...apogeul e ăsta... de pe la 20 de săptăm?ni va fi simțitor mai bine....chiar dacă tot o să mai ai stări de greață și vei  m?nca c?te puțin nu se compară cu cee e acum...n-o să pleci la născare după o tură de alimentat găleata big_smile


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2778 2012-04-08 18:41:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

oricum si pana la 20 de saptamani mai este f mult. nu ma simt in stare deloc sad plus ca se duce naibii tot, anul meu scolar, va trebui sa-l repet, o gramada de bani, examene, etc etc..


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2779 2012-04-08 19:00:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Burtici puss

Laura puss ma bucur ca esti bine si ca a decurs totul ok. smile
Angel puss bebe sa fie bine si sa pape suficient ca iubi cica el ma iubeste si cu "sosete". tongue
Pass puss eu am facut TORCH-ul cu vreo 2 luni inainte de a ramane insarcinata si nu mi l-a mai dat apoi cu restul analizelor. Mi-a zis medicul de familie ca voi repeta analizerle in mai (luna a 7-a) dar nu stiu exact ce analize imi va da si daca intra si toxo. Ea mi-a zis ca trebuie sa repet HIV, VDRL, etc...
Deno puss imi pare rau ca esti iar in spital. Multa putere. sad
Diana puss
Kata puss
Time puss
Onutza puss
Hell puss

Noi am fost azi la tara si am mers si la biserica sa luam salcie. A plouat torential, dar ne-a placut ca era totul verde si proaspat. Se vede ca venit in sfarsit primavara.
Din pacate inca mai ploua si as fi vrut sa merg in centru ca era ceva targ de Florii. Am fost si aseara si ne-a luat tati kurtos cu scortisoara si suc cu fulgi de gheata. big_smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2780 2012-04-08 19:07:57

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Denoh...ei sănătoasă să ieși din sarcina asta, ceea ce se va și ?nt?mpla că banii și facultatea se fac....și p?nă la urmă ca să fi mamă nu ai nevoie de facultate ...


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2781 2012-04-08 19:34:32

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

wave  wave  wave  burtici si mamici  puss  puss  puss
La multi ani tuturor florilor  birthday
Deno,  puss  imi pare rau ca te simti tot rau  supa  Doamn ajuta sa treaca cat mai repede  rugaciune
Laura, ma bucur ca a trecut cu bine interventia  puss
Timi, felicitari pt bebele frumos  pe care l-ati vazut la eco. puss  Dar chiar se vad si organele interne? nustiu  ce interesant.
Nu mai stiu ce am citit k m-a captat situatia lui Deno  supa
Eu ma simt ok, am mancat cam mult si simt k explodez. Sper k e totul in regula dc am stari asa ok. Ma gandeam k dc ai stari de rau inseamna k bebe e bine. Mai am din cand in cand cate o furnicatura la burtica, dar iau cate un no spa sau doua/zi. Cate am voie max pe zi?  nustiu
Ieri am facut curatenie si am cam obosit. curat2  Aseara am picat franta si azi abia m-am trezit. Nu am reusit sa ajung la biserica, k a si plouat f tare  cesafac
Va pup pe toate , fara sa va numesc k poate uit pe careva  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2782 2012-04-08 19:44:01

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrăbi, maxim 3 no-spa de 40 de mg


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2783 2012-04-08 19:53:29

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrabi puss 1 no spa la 8 ore imi zisese mie doctorita, deci cam 3/zi.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2784 2012-04-08 20:09:31

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Am inteles, fetele! Multumesc!  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2785 2012-04-08 20:15:10

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vrabi, sa fie bine de data aceasta! puss
Katey  par , poftesc  de mult timp la un kurtos iar sucul cu fulgi la mare cand merg e al meu smile.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-04-08 20:17:02)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2786 2012-04-08 20:24:30

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

multumesc de raspunsuri!
medicul cu care am nascut si care a supravegheat prima sarcina, si la care voi merge si acum, e destul de strict cu analizele, mi le dadea cam la 2 luni de facut. odata nu am dus tot buletinul la el la interpretat, am uitat acasa o foaie, si m-a cam certat, ca mi le da de facut cu un scop, si bine ar fi pt o buna colaborare sa fac intocmai ce imi zice. cam asa mi-a zis de mi-a crapat obrazul. big_smile
si acum la 16 sapt voi merge sa ma ia in primire si nu stiu daca sa ma duc cu inca un set de analize deja, sau sa astept sa mi le prescrie dansul. dilema...  cesafac


deno sad imi pare rau!
oricum, ai sa vezi ca dupa ce nasti uiti tot ce a fost mai rau, te uiti la ingerul ala mic si iti spui sincer ca ai mai trece inca de 5 ori prin tot, pentru a-l avea pe el. ai sa vezi! si eu imi iubeam puiul cand era in burta, dar iubirea pe care o simti pentru el dupa ce il nasti si mai ales dupa ce trece o vreme si va cunoasteti mai bine... pt asta merita sa traiesti, e dragostea pura de la Dumnezeu, nu poti sa descrii in cuvinte cat de mult poti iubi un mic omulet.  smile
nu stiu ce sa zic, imi e mie ciuda cand mai citesc si de tampenia aia de viroza, ce mama ma-sii mai cauta, ca si-asa era destul!!!?  box

madlena  puss  kram

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-04-08 20:24:53)

Offline

 

#2787 2012-04-08 20:27:31

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Laura  rugaciune  sa fie bine!
Pass  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2788 2012-04-08 20:31:33

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Pass, dintre analizele de sange, dupa 14 sapt. incolo, mie mi-a dat dr. de repetat odata la 2 luni Toxo- anticorpi IgM, anticorpii Rh si urocultura. Mi-a mai facut si secretie din col.
In rest, respecta ceea ce iti spune medicul (de ex. ultima data, mi-a spus sa fac la 26 sapt. glicemie, fier, hemoleucograma etc - care imi iesisera ok in primul trimestru). Eu una m-am saturat de analize, mai ales ca timpul trece repede si am impresia ca mereu mai apare cate o analiza de facut...)))
Va pup pe toate.   nails


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2789 2012-04-08 20:31:43

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Laura, n-am vrut sa-ti fac pofta. sad
Bunny puss de ce sa repeti Rh-ul la 2 luni? Eu stiam ca asta nu se modifica...

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-04-08 20:34:25)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2790 2012-04-08 20:54:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

pass, sunt convinsa de ce zici tu, doar ca acum nicio incurajare de gen "mai e putin si trece", "mai mult de inca 6 luni n-are cum sa tina, ca nu tine o viata", "merita tot pt puiul mic" nu ma ajuta deloc grater desi stiu ca toate sunt adevarate, nu le pot pune la suflet mai ales cand stiu ca sunt in stadiul 2 de disgravidie si medicii ma tin sub tratament ca sa nu trec in stadiul 3 care este fatal. nu vreau nici sa renunt, i-am vazut manutele degetelele, piciorusele, stomacelul, tot, n-as putea sa omor un om, dar nu vreau nici sa ma omoare el pe mine sad  mi-e frica de mor pt ca nu raspund la tratament, pana acum raspundeam....cred ca am stat prea mult acasa grater am venit in ultimul moment


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2791 2012-04-08 21:04:10

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Denorah, e de ?nțeles că nu te poți ?ncuraja cu ceva din viitor, dar suntem alături de tine și medici fac cu siguranță tot ceea ce le stă ?n putere să te ajute. Roagă-te și ai ?ncredere ?n Dumnezeu că te va ajuta să treci cu bine și peste greutățile de care ai dat acum.


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2792 2012-04-08 21:24:35

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Katey a scris:

Laura, n-am vrut sa-ti fac pofta. sad
Bunny puss de ce sa repeti Rh-ul la 2 luni? Eu stiam ca asta nu se modifica...

Repet detectarea de anticorpi Rh (eu am Rh negativ si sotul pozitiv). Pana acum sunt absenti, din fericire!  cool
Deno, suntem alaturi de tine. Roaga-te, incearca sa te odihnesti cat mai mult, sa vezi un film usor, sa citesti reviste... ai incredere in tine. Psihicul conteaza enorm. Nu te gandi la lucruri negative, ci la lucruri pozitive. Creierul nostru dicteaza de multe ori organismului, incearca sa te remontezi psihic.  rugaciune

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-04-08 21:33:48)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2793 2012-04-08 21:32:10

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Deno  supa  nici nu stiu ce sa-ti zic. Doar pot sa-ti zic ca suntem alaturi de tine. Si se pare ca si medicii isi dau silinta sa fie bine.  rugaciune  sa se termine starea asta cat mai repede. Nu stiu de ce stadii vb, dar cred k e ceva destul de riscant, atat pentru tine cat si pt bebe  cesafac  Trebuie sa ne acceptam soarta si sa ne ducem crucea.
offtopic Pt ca maine intram in Saptamana Mare as vrea sa va spun o predica pe care a zis-o preotul(scuze dc nu o scriu intocmai):
Un om s-a dus la D-zeu si L-a intrebat de ce i-a dat o cruce asa grea, iar D-zeu l-a dus intr-o incapere unde erau cruci de toate marimile si i-a zis sa-si aleaga el ce cruce vrea sa duca.
Omul a ales o cruce mica,iar D-zeu i-a zis: Pe aceasta ai ales-o? Asta e crucea ta! Iti dai seama ce greu trebuie sa le fie oamenilor care duc acele cruci mari si grele?

Faptul ca sunt oameni care o duc mult mai greu ca noi( nu au ce manca, nu au conditii de viata) trebuie sa ne incurajeze si sa ne faca recunoscatori pentru acest putin pe care consideram ca-l avem  rugaciune
Scuze dc va deranjeaza offtopic-ul meu. Si eu incerc sa ma incurajez si sa multumesc pentru binele pe care l-am primit si il primesc zilnic. signof10


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.