homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20-68


#1274 2012-03-21 17:29:27

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

buna seara burtici!
ieri am fost la doctor: bibilica e bine, are 2450g in parametrii normali, cu inimioara care bate asa cum trebuie. ne-a chemat urmatoarea data joia viitoare, peste 9 zile de azi., cand mi-a zis ca-mi repeta si lama si a zis ca facem exercitii de nastere. tare curioasa sunt ce inseamna asta...apoi mi-a zis ca nu e de conceptie ca nasterea trebuie provocata pana la implinirea a 40 de sapt, dar nici nu o sa ma lase sa intarzii mai mult. deci daca pena pe 12 aprilie, cand am DPN-ul ecografic nu vine bebe de buna voie, apoi v-a fi ?silita?.

am vazut ca ati vb de morfofetala..la mine a costat 140 de lei.
va pup pe fiecare


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 



#1275 2012-03-21 17:32:14

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

katami a scris:

blueeyes a scris:

Hello din nou smile

Adevarul e, ca nu puteam s-o ocolesc, am avut grija de sotul toata saptamana, el a fost varza de bolnav, apoi a fost si David un pic, cu 2 zile de febra, nopti nedormite etc, acum m-a luat pe mine neutral E naspa rau, imi bubuie capul, tot bag homeopate, dar tot naspa ma simt sad Aveti idee pentru gat ce pot lua? Eu foloseam Tantum, cand doar alaptam, dar acum, cu bebe mic, nu cred ca e ok...

nu ai tratament constitutional? la cris, de ex, ala da rezultate MULT mai ok in raceli fata de astea standard, tip oscillo/homeogene etc

Ba da, uite ca am uitat de el, am de luat o data pe saptamana. O sa sun la doctorita daca nu-mi revin in vreo 2 zile. Mersic, katam puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1276 2012-03-21 17:33:25

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

buna burtici!
am prins discutia despre tratamentul constitutional si vreau sa va intreb ce este?
blue, stii un medic homeopat bun?

Offline

 

#1277 2012-03-21 17:37:54

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

eu am dat 200 la morfologie, eci si masuratori si am primit pe loc rezultatul

blue sanatate multa, sa te faci bine kram


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1278 2012-03-21 17:42:28

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

anca90 a scris:

buna burtici!
am prins discutia despre tratamentul constitutional si vreau sa va intreb ce este?
blue, stii un medic homeopat bun?

Anca, in functie de slabiciunile si caracteristicile fizice si psihice, exista mai multe tipuri constitutionale, cred ca 15. Remediul constitutional ajuta persoana in general, pentru a preveni bolile si problemele fizice, dar si in plan emotional si mental. E ca un tonic general...

In BV eu ma impac bine cu Cristina Bene, dar am auzit ca si Andrea Hampel Binder e ok. Cu David insa, ma duc la Miercurea Ciuc, la el am nevoie de cineva mai experimentat, si nu sunt multumita de medicii brasoveni.


LE. Kata, ziceai de VBAC - in Brasov nu am sanse, mi-a taiat macaroana direct directorul de clinica, cica trebuie min 1 an si 5 luni intre sarcini, indiferent de varsta si tonusul mamei  nustiu  Mai am sperante in Covasna, e o clinica privata, si in M. Ciuc, unde o doctorita a facut VBA2C (sau cum se scrie - nastere vaginala dupa 2 cezariene).

LLE. Onutza  puss

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-03-21 17:43:13)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1279 2012-03-21 17:52:57

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Vroiam să ?nreb ce ?nseamnă. Vbac, dar m-am prins acum dumbom
Vaginal Birth after cesarian, nu? ( scuzați engleza de baltă)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#1280 2012-03-21 17:54:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

blue puss
(in iasi nu se uita la tine indiferent cat ai dupa ceza sad )

anca, sa explic si eu... fiecare om se naste cu o anumita constitutie energetica, care, printre altele, inseamna ca ai predispozitie spre anumite patologii si, din contra, ai toate sansele sa NU dezvolti altele (e vb de categorii de boli, dar si de organe "tari"/"slabe"... unii au predispozitie spre inflamatii, altii spre tumori; unii vor avea preponderent pb cu ficatul, atii cu pielea, altii cu rinichii etc). Toate astea sunt explicate la modul matematic de sistemul energetic (foarte matematic.... acupunctura lui sotoi al meu, de ex, e plina de formule absolut exacte si logice pt fiecare patologie). Homeopatia, pe baza constitutiilor de baza si a combinatiilor dintre ele a gasit cateva tipuri standard (15, ddaca zice blue, eu nu stiu), in care pot fi incadrati majoritatea oamenilor (unii - io, de ex - au constitutie dubla... adica au in mod egal caracteristici din 2 "clase"). Remediile constitutionale trateaza PACIENTUL (in ansamblul lui) si NU BOALA. La chestii cronice, va avea o dilutie mai mare (ch cu valoare mare). La chestii acute, ACELASI REMEDIU, dar cu cilutie (ch) mic si administrat des.

LE: cu alte cuvinte, un homeopat care lucreaza constitutional va da 2 tratamente total diferite la 2 pacienti cu aceleasi simptiome de raceala

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-21 17:58:45)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1281 2012-03-21 17:58:42

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Ma intreb daca m-as prezenta la ei cu dilatatie mare, oare tot ceza o sa-mi faca? nustiu

offtopic Azi am facut un nou test, a iesit linia de test rosie rosie, mai ceva decat aia de control hjarta Imi creste puisorul smile

Hellstorm, da asta inseamna  puss

Ultima oara a fost editat de blueeyes (2012-03-21 17:59:06)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1282 2012-03-21 17:59:22

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

blueeyes a scris:

Ma intreb daca m-as prezenta la ei cu dilatatie mare, oare tot ceza o sa-mi faca? nustiu

offtopic Azi am facut un nou test, a iesit linia de test rosie rosie, mai ceva decat aia de control hjarta Imi creste puisorul smile

io cred ca da sad dak poti, incearca m ciuc/covasna

hjarta

LE: eventual ceza de urgenta, adik si cu anestezie totala si taietura veticala sad

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-21 17:59:46)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1283 2012-03-21 18:01:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Pfoai, animale, ce mai bang Dar ei nu stiu ca riscul de ruptura uterina e de 1 la 1000? Si si mai mica, daca vorbim de ruptura care pericliteaza viata fatului sau a mamei neutral E penibila tara asta supa


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1284 2012-03-21 18:13:22

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Buna fetele puss la toate

Muco te inteleg perfect cu visele, sa sti ca eu visez mereu ca am bebe (de obicei baiat) si tot uit sa-I dau sa manance. Visez cum ca trebuie sa ii dau lapte din sticla si uit s-o fac cu zilele, si ma trezesc cu un mare sentiment de vinovatie.

Dar eu cred ca toare astea sunt pentru ca ne preocupa prea mult gandul de a fi mame bune si cu siguranta vom fi hjarta

Cat despre cum te ?molesteaza? bebelina hjartahjartahjarta e tot ce pot sa spun, urmaresc mereu filmulete pe youtube cu bebei miscatori in burtica, chiar ieri am vazut unul in care efectiv I se vedeau piciorusele cu ies in relief si cum se muta dintr-o parte intr-alta, se bomba burtica tare tare intr-o parte si ramanea gaura in cealalta, o minune hjarta

Iuliaaaa, scumpo eu sunt aici si va citesc din umbra mereu, dar nu prea scriu ca nu am noutati, ce sa va tot zic ca mi-e rau rotfl2 ? asta stiti si voi. Astept sa va zic ca nu mai mi-e rau big_smile sper ca tu esti bine puss

Blue, imi pare tare rau de raceala ta sad  si eu zic sa incerci ceai caldut cu miere, sau miere inghitita  pur si simplu, dus caldut si infuzie de musetel?altceva nu stiu ce sa zic sad

Restul fetelor va pup si imbratisez pe toate, ma bucur ca sunteti toate foarte bine!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1285 2012-03-21 18:46:35

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

wave

Hello!

Pupici pentru burtici  puss puss puss puss puss puss puss puss puss


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#1286 2012-03-21 19:05:15

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

elena ce bucurie sa te vad aici puss


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1287 2012-03-21 19:46:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Blue, eu nu iti stiu povestea, pot sa intreb de ce ti-au facut ceza la primul bb? Daca vrei si ai timp sa raspunzi. smile

Diana, Deno puss

Elena puss

Eu am trecut la pantofi de doua zile si nu mi se mai umfla picioarele cum mi se umflau in ghetele de iarna.  nustiu


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1288 2012-03-21 20:00:25

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Katey, mi-au facut ceza pentru ca am avut colestaza gravidica - adica cam din sapt 28, cand David s-a intors in pozitie de lansare, ficatul meu a incetat sa functioneze normal, am avut mancarimi tot timpul, si analize proaste (transaminazele in special). A trebuit sa iau tratament medicamentos, pentru ca toxinele mi se varsau in sange si ajungeau si la placenta, aceasta avea risc de imbatrinire prematura neutral La boala asta, practica medicala zice ca sarcina nu se duce peste 38 de saptamani, caci bebe risca sa moara intrauterin, subit. Nasterea nu poate fi naturala, caci mama poate suferi hemoragie mare...

In practica insa, am citit ulterior ca daca analizele se incadreaza in anumite limite, sub tratament, nasterea poate fi naturala, si sarcina dusa la termen fara ingrijorare. Si nici de hemoragie nu trebuia sa-mi fie frica, am avut analizele de coagulare foarte bune. Dar atunci, speriata de analizele facute din 2 in 2 zile, si avand incredere in medicul meu, nu am riscat. Nu stiu daca si la bebe2 o sa am asa ceva, daca o sa am curajul sa risc sa nu fac cezariana si sa stau peste 38 de saptamani, mai ales ca sigur doctorul meu nu va accepta sa ma supravegheze in continuare in aceste conditii. (riscul de a avea colestaza la sarcinile ulterioare este mare, de 70%)


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#1289 2012-03-21 20:17:26

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Wow, Blue, prin ce ai trecut si tu. Nici nu-mi imaginez ce speriata trebuie sa fi fost. sad  goodluck  sa nu mai treci prin asta cu bb2.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1290 2012-03-21 21:05:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

blue puss sa te tii cu dintii de homeopatul ala din m ciuc, daa?

deno, pare rau ca te simtti tot aiurea sad puss

io am terminat o tura de smotru si-mi astept acasa baietii...

elena puss


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1291 2012-03-22 07:55:30

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

neatza
time puss trahiseptul merge si in sarcina?
amalia  puss felicitari si aici applause
blu puss cum te simti azi?
deno puss ma bucur ca ai intrat happy
elenuca puss hai ca incet incet iti faci intrarea dance
katey puss dar la birou nu ti-e frig la picioare? la mine dimineata sunt 0 grade cand vin si sunt inca in cizmulite mai subtiri cesafac


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#1292 2012-03-22 08:19:21

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 20

Neata wave

Amalia, felicitari kram si sa vina bebelina singura majoreta majoreta 

Deno puss

Any, kram sincer nu stiu daca e sau nu voie in sarcina dar eu am luat atunci cand ma ustura tare in gat si pe a doua zi nu mai am nimic. Am considerat ca nu poate fi asa de grav.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.