homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Vaginita-4


#58 2012-03-23 14:05:02

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Vaginita

da, sunt scumpute, dar e nevoie de ele. de fapt, tu ai venit spunand ca nu stii ce ai si noi te-am trimis la medic, daca spuneai ca ai probleme cu candidoza si o faci foarte des, te trimiteam la un laborator unde sa te asiguri ca-ti fac culturi din secretie cu antifungigrama, stiai exact la ce substanta e sensibila, cum a spus si heim, si apoi mergeai la medic sa-ti dea tratament (in speranta ca nu o sa strambe din nas ca nu te-ai dus direct la el). asa nu mai plateai secretia de 2 ori (asta daca te duci sa o refaci la un laborator) si eventual tratamentul tot de 2 ori. daca il iei acum, va trebui sa astepti o saptamana de la incheierea lui ca sa poti reface analizele. eu as sugera chiar mai mult. sau data viitoare cand apare, faci asa si gata.

Offline

 



#59 2012-03-23 14:16:06

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

pai o sa iau tratamentul, ca nu mai suport starea asta aiurea ... si daca o sa ma simt rau in continuare o sa fac antifungigrama ...

Merci de suport, fetelor! puss

Offline

 

#60 2012-03-23 14:19:12

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Vaginita

puss

Offline

 

#61 2012-03-23 21:22:41

IuliaB
New member
Inregistrat: 2010-10-26
Mesaje: 14

Re: Vaginita

Buna fetelor.As aprecia daca m-ar putea ajuta cineva cu niste sfaturi legate de problema pe care o am.Iau ac yasmin de  1 an pt ca am sopc,iar acum urmeaza sa iau o pauza pt a face dupa primul ciclu spontan niste analize.Pe parcursul acestui an nu am avut probleme din cauza ac,in schimb vara trecuta dupa un weekend petrecut la munte am inceput sa am usturimi la urinare,o secretie neobisnuita si iritatie,dar cu o crema si ceai de galbenele sau pelin am rezolvat problema dupa aprox 1 sapt(fara a consulta medicul).Prin decembrie dupa un tratament cu antibiotic preblema a reaparut,dar am scapat folosind tot aceleasi metode.Luna aceasta senzatia de usturime a aparut inainte de menstruatie,iar pe parcusul ei au disparut,crezand ca a fost poate o simpla raceala,dar la contactul sexual am simtit usturime la introducerea penisului.Tin sa mentionez ca am o viata sexuala activa de 1 an si jum,acelasi partener si niciodata nu am avut probleme la contactul sexual.

Offline

 

#62 2012-03-23 23:19:19

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

cred ca e candida..la urma urmei, am aceleasi simptome ca si tine big_smile
dar sa iti faci totusi analiza de secretie cand mergi la control.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#63 2012-03-23 23:20:39

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Vaginita

poate sa fie o vaginita, o candidoza sau o boala cu transmitere sexuala daca partenerul a avut si alte partenere fara prezervativ inaintea ta. toate au cam aceleasi simptome, deci trebuie sa mergi la medic, nu mai "trata" asa o afectiune nestiind macar ce este, nu de alta, dar evident nu ai tratat-o in vara din moment ce a "revenit" de vreo 3 ori in cateva luni (probabil ai acoperit doar din simptome, adica nu ai mai simtit-o, dar ea este acolo din vara nu trece daca nu o tratezi cum trebuie chiar daca ai impresia ca nu o mai simti/ nu te mai deranjeaza). si in al doilea rand, este vorba de sanatateai sistemului tau reproducator, presupun ca vrei copii la un moment dat, nu sta cu o infectie acolo netratata ca in timp (ani) poate sa afectele organele interne de mai sus (uter, ovare, col). iar daca este o bts, si schimbi partenerul vreodata fara sa faci analize, o sa i-o dai si nu e prea placut pentru nimeni. pare sa fie candidoza daca a facut mai urat dupa antibiotice dar numai analiza secretiei iti poate garanta asta. si usturimea la urinat si cea de la contact sunt tot simptome ale infectiei. o infectie se trateaza cu antibiotice orale, nu creme! antimicotice, sau antiparazitare, depinde de organismul ce o produce. o cremuta nu poate sa faca mare lucru de una singura. mai ales ca problema este in interior. ginecologie este raspunsul.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-23 23:22:44)

Offline

 

#64 2012-03-23 23:23:41

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

dap, de acord, e musai de rezolvat problema, de facut analize si luat un tratament corespunzator.

Offline

 

#65 2012-03-24 10:22:02

IuliaB
New member
Inregistrat: 2010-10-26
Mesaje: 14

Re: Vaginita

Multumesc mult de raspunsuri.Voi merge la medic cu siguranta,mai intai la medicul meu endocrinolog  peste o luna, cand voi face analizele si tot atunci o sa-i spun despre problema aceasta pt a-mi spune exact ce am de facut.Sunt foarte dezamagita,deoarece ma confrunt cu probleme legate de dereglarile hormonale de la 16 ani,acum urmand sa fac 19 si in toti acesti ani nu am rezolvat mai nimic,fiind mereu nevoita sa iau ac.Atat eu cat si partenerul meu am fost virgini la primul contact sexual,am grija de igiena mea,nu folosesc toalete publice si totusi dau peste aceste probleme neplacute care am ajuns sa cred ca sunt provocate numai de ac,avand in vedere ca este specificat ca pot ele pot fi cauza infectiilor vaginale...

Offline

 

#66 2012-03-24 12:20:25

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Vaginita

pot influenta doar,nu sunt cauza in sensul de iei ac, hop candida. atunci este vaginita sau candidoza, dar de ce vrei sa stai o luna cu ea??? endocrinologul nu are ce sa-ti faca legat de infectie mergi la ginecolog cat mai repede ca o faci mai greu de tratat si e neplacuta... pai ac-urile sunt tratamentul pentru dereglari ca nu ai cum sa le vindeci, ci doar sa le tii sub control cu pastilele. nu vad de ce este un minus: ai contraceptie inclusa, sex fara prezervativ, tii sub control problema, iar cand vei vrea copii vei intrerupe si apoi vei relua daca este cazul. de pe toaleta sa iei candidoza... nu cred ca se poate. indiferent de igiena se mai intampla, este o afectiune "feminina", nu cred ca scapa nici una din noi de ea pe parcursul vietii, dar daca te speli prea des sau in vagin irigatii etc, sau cu sapunuir/ geluri parfumate sau cu ph nepotrivit etc, daca folosesti tampoane interne daca daca daca, contribui la aparitia ei. nu doar ac-urile-s de vina. cate femei nu iau de ani de zile si nu au avut candidoza. si eu am luat un an fara sa o fac si in schimb am avut-o ca virgina rotfl am uitat sa precizez cauza nr. 1 favorizanta sunt antibioticele! de aceea cand iei asa ceva e indicat sa iei si antimicotic preventiv si eventual probiotice.

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-24 12:21:18)

Offline

 

#67 2012-03-25 15:15:30

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: Vaginita

Buna fetele !!Am nevoie de un raspuns cat se poate de rpd.dupa un  tratam ptr gardenella am facut candida....dr la care am fost doar s-a uitat la mine si mi-a zis k am candida nu mi0a facut nici o analiza,mi-a prescris gynofort doza unica si lomexim crema de 2 ori pe zi!!acum am o nelamurire stiu k in timpul tratamentului cu gynofort nu am voie sa ma spal inauntru timp de 5 zile,ma spal doar o data pe zi la exterior dar acolo jos se tot strange o secretie branzoasa din cauza cremei preseupun(aici alta problema cu crema nu am introdus aplicatorul foarte adanc ,asa cum scria in prospect ci doar jumatate dumbom ,oare mai trebuie repetat tratamentul?)si daca se tot strange secretia aceea acolo jos sa mai folosesc si lomexim crema??????oare are vre-o reactie????as avea nevoie e un rasp uregnt va rog daca se poate ptr ca mi-am introdus gynofort de 2 zile astazi e a 3 zii  si nu stiu cum sa procedezz?????? grater

Offline

 

#68 2012-03-25 16:44:43

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginita

e normal sa se scurga crema gynofort, spala-te doar la exterior cum a zis medicul
lomexin iti dai la exterior doar daca ai mancarimi sau usturimi

Offline

 

#69 2012-03-25 21:17:49

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: Vaginita

Multumesc heimdall!usturimi si mancarimi foarte puternice am avut inainte sa-mi vina menstra si m-am si inrosit acolo jos... grater dupa ce mi-a trecut menstra mi-au trecut si usturimile si mancrimile...doar ca at knd am avut contact m-a usturat inauntru si mi-a mai curs ceva maro...m-a usturat doar in timpul contactului!!atat!!acum dupa cum am zis nu ma mai ustura si nu stiam daca este nevoie si de lomexim??crezi k gynofortul este eficient si in cazul in care nu am introdus tot aplicatorul ca in poza din prospect ci numai jumatate si knd l-am scos am vazut k a mai ramas un pik de crema??

Offline

 

#70 2012-03-26 11:27:35

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Vaginita

cred ca e suficient, stai linistita

Offline

 

#71 2012-03-26 15:17:41

mihaelaandreea
New member
Inregistrat: 2012-03-09
Mesaje: 82

Re: Vaginita

Multumesc!!marti se fac  5 zile de cand am introdus gynofortul ,miercuri dimineata ma pot spala in vagin (cu degetu si apa)??

Offline

 

#72 2012-03-26 20:54:17

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

fetelor, sigur e ok daca continui cu inca o cutie de Canesten? Tocmai am terminat o cutie de 3 ovule si medicul mi-a zis sa imi pun 6 ovule, deci 2 cutii...vreau sa zic ca nu ma simt extrem de bine ...tot am usturimi grater

Offline

 

#73 2012-03-26 23:33:38

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

am observat ceva foarte ciudat...mi se pare ca vaginul e fff uscat la mine, ca am pus canestenul cu aplicatorul si nu s-a vazut nici urma de secretie pe aplicator la iesire. Poate fi acesta un motiv pentru usturimile mele? Ce e de facut? acuma ma disper tare grater daca nu mai pot face sex vreodata din cauza asta?

Offline

 

#74 2012-03-27 09:59:47

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Vaginita

smile cum sa nu mai poti face? e doar o etapa, trece. daca esti uscata, e posibil sa fi afectat flora vaginala cu tratamentele. poti pune niste ovule cu lactobacili, pt refacerea florei.

Offline

 

#75 2012-03-27 10:48:17

Eveliux
Full member
Inregistrat: 2009-10-30
Mesaje: 412

Re: Vaginita

viviflor oare? ca mi-au fost recomandate ... sau ce sa fac altceva?

Offline

 

#76 2012-03-27 11:37:24

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: Vaginita

da, viviflor sunt ovule cu lactobacili. e doar o parere, mai astepata sfaturi.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.