homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Despre protectoarele hepatice


#1 2012-03-15 13:46:58

alina11
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 29

Despre protectoarele hepatice

Aproape de fiecare data cand cumpar anticonceptionale, farmacistele imi spun c-ar trebui sa iau si un protector hepatic. Saptamana trecuta am dat chiar peste o farmacista cam insistenta care mai avea putin si-mi baga pastilele in geanta.

De aceea va intreb: oare anticonceptionalele produc asemenea daune ficatului incat sa fie necesare hepato-protectoare sau oare riscul este mic si producatorii de medicamente profita de paranoia utilizatoarelor de anticonceptionale si incearca sa le bage pe gat diverse produse? (putin offtopic: cea din urma afirmatie este parerea mea referitor la 4 Femina)

Offline

 



#2 2012-03-15 14:01:36

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Despre protectoarele hepatice

sunt persoane care iau constant medicamente si n-au nimic, sunt alte persoane care dupa 2 paracetamoale fac urat nustiu
daca analizele ies ok, ma refer la cele care trebuie facute anual atunci cand iei anticonceptionale, nu vad de ce ai mai lua suplimente.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2012-03-15 14:49:37

eph
Hero member
Inregistrat: 2011-04-06
Mesaje: 3124

Re: Despre protectoarele hepatice

parerea mea dupa ce am lucrat in farmacii este ca e pur marketing si atat. da, normal ca nu poate sa fie nerezonabil, incredibil sau minciuna totala, dar profita de un sfert de adevar si il transforma in strategie de bagat medicamente inutile pe gat clientilor ca sa-si faca vanzare. am mai dat exemplul: in sensiblu bagau pe gat tuturor celor care cereau vitamine, minerale, suplimente etc. numai si numai de la dopper, omu' spunea ca vrea ceva mai ieftin nu si nu, ca au nu stiu ce pachet ca primeste gratis nu stiu ce bla bla omu' zicea ce mai aveti altceva? aproape ca se faceau ca nu au suplimente si de la alte marci de ce? pai sensiblu e vanzator numarul 1 dopper, ei au vanzarile cele mai mari la produsele lor si sunt rasplatiti pentru asta si trebuie sa se mentina in top. cand ceri paracetamol incearca sa-ti dea parasinus ca e de 2 ori mai scump desi tu nu esti racit lol si alte de-astea.
ma simt ca la benzinarie: "si o ciocolatica?" lol

Ultima oara a fost editat de eph (2012-03-15 14:50:09)

Offline

 

#4 2015-10-08 15:33:55

jeannie
Addicted member
Inregistrat: 2010-07-13
Mesaje: 14512

Re: Despre protectoarele hepatice

hepatoprotectorul se poate lua in acelasi timp cu un drenor biliar (tot din niste plante)?

Ultima oara a fost editat de jeannie (2015-10-08 15:34:24)

Offline

 

#5 2015-10-08 15:37:00

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: Despre protectoarele hepatice

eu zic ca da

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.