homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16-146


#2756 2012-04-11 22:02:18

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

alina dar tu cum poti sa faci atatea si cu fetita dupa tine si cu ditai burticuta??? Ma simt tare lenesa cand citesc meniul tau  big_smile


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 



#2757 2012-04-11 22:17:14

Alina Elena
Insomniac member
Inregistrat: 2009-01-26
Mesaje: 5953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

smart lady a scris:

alina dar tu cum poti sa faci atatea si cu fetita dupa tine si cu ditai burticuta??? Ma simt tare lenesa cand citesc meniul tau  big_smile

dar nu sunt multe forgetit altadata faceam si mai multe. pai ea sta in bucatarie si ii dau de treaba.ii dau si ei un castronel, o lingura, ii dau niste aluat sa se joace sa faca cozonacel. de astea. si oricum, treaba cea mai grea va fi la o sapt dupa paste, ca ii facem ziua fetei , face2ani. si atunci sa vezi gustari, aperitive etc. avem doua zile musafiri.si pe 21 si pe 22aprilie

eu ma bag putin la tv, apoi la somn. mai vb maine. va pup.noapte buna

Ultima oara a fost editat de Alina Elena (2012-04-11 22:18:19)


Avem doua printese minunate - Alisia Georgiana - 25 aprilie 2010
                                            - Luiza Petronela - 22 iunie 2012
Dumnezeu sa le ocroteasca sa fie mereu sanatoase

Offline

 

#2758 2012-04-11 22:33:27

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Va pup pe toate si va multmesc mult pt incurajare.
Pe scurt a fost cam asa: am vb cu ea si i-am explicatt ca dupa ora 3 a.m sa nu mai ceara de mancare ca Dr. X nu poate sa aiba grija de ochi daca mancam etc. La 2.45 a mancat. La 3.30 a strigat dupa mine si tati i-a reamintit ca avem un deal smile si ea a zis ok si nu s-a mai trezit pana la 5.10 cand m-am chinuit sa o trezesc. Am imbracat-o, am iesit afara, am ascultatt niste pasarele si am plecat...stia ca nu are voie sa manance pana nu o vede Dr  si nu a cerut macar odata apa sau mancare. La spital a fost de-a dreptul fantastica...pe langa ca se minuna cu oaaaaaaaau la ce vedea acol - spitalul este imens, superb, seamana cu un mic orasel plin cu Main Streets si cu zeci de desene; sunt jucarii si fantani arteziene peste tot si nu simti ca esti intr-un spital - raspundea la toate intrebarile puse de asistente cesafac , intindea manutele sa i se puna bratarile de identificare si a stat la schimbatul in pijamalele pt operatie. Singurul incident a fost cu 30 de min inainte de operatie, deci pe la ora 8, cand a vrut si ea sa se joace cu o jucarie cu care se juca o alta fetita. Aia nu vroia sa o dea, a mea vroia sa i-o ia si da-i urlete si agitatii. Se pune si pe un fond de oboseala si nemancare dar si pe nepasarea mamei acelei fetite care tarziu si numai dupa m-am dus eu la ea si i-am spus ca sorry dar ar cam fi si randul lui C sa se joace a intervenit. S-a atenuat totul cand a venit medicul X la noi si iarasi ne-a explixat ce face si incerca sa o faca pe C sa rade aratandu-i ce caciula haioasa are el (toti medicii aveau costume medicale cu personaje de la Disney smile.
Apoi a venit anestezistul. Ne-a explicat si el ce face, ne-a intrebat una alta si ne-a zis ca vrea sa vorbeasca si cu C. Si i-a explicat si ei ce o sa ii faca, de la pusul unei masti pe fatza pana la branula. Era copilul meu fascinat si agreea la tot ce zicea medicul. Si m-am felicitat ca stie si engleza ca se ivesc situatii din astea si nu s-ar fi inteles.
M-au intrebat daca vreau sa fie unul dintre noi cu C in sala de operatie dar numai la anestezi...m-am dus eu (mi-au dat haine speciale, din hartie, sterile sa le iau pe mine).

In sala de operatie totul era asa de primitor; numai jucarii si desene pe drumul pana la sala si inauntru ne-a intampinat un card de nurses si medici si toti vorbeau de parca erau mamai si tati lui C. Ii explicau de ce ii pune ceva pe degetel (pt puls) si ce se vede pe computer si ce o sa se intample cu ea; au intrebat-o daca, Carol foloseste un computer si ce stie sa faca la el si la ce se uita si au ascultat tot ce a zis ea despre computer (si a zis, de la printese pana la youtube lol si ce fel de "jucarii"o sa foloseasca Dr X si ca au masti pt anestezie cu diverse arome (marshmallow,ciocolata, ice cream, pepene rosu etc). Anestezistul era pregatit cu cea de marshmallow ca cica 90% dintre copii o cer pe aceea dar Carol a zis "I want one with watermelon, please". Erau pe spate toti lol. I-au pus-o pe gurita si nas si mie imi spuneau ce o sa se intample, am vazut cum a dat ochii peste cap, s-a contorsionat un pic si gata, adormise.
La operatie nu m-au lasat inauntru. Cat i-au pus masca am simtit ca nu am maduva in oase - exact asa era senzatia pe care am simtit-o. A fost ciudat tare! M-a condus o sora med. intr-o camera unde erau niste talbouri si urmaream numele copiilor ce ieseau din diverse operatii -cand au iesiot din Sala de operatie, unde sunt dusi, cand parintii se pot duce la ei etc. Ii povesteam sotului cum a fost in sala de op. si il vad pe medicul X ca se uita dupa noi yikes. Gata interentia! Ne-a dat lamuriri despre cum a fost, a zis ca totul este perfect, a dat noroc cu noi si gata. Dupa 20 de min am fost chemati intr-o sala unde erau Carol si o sora med. ce o ajuta sa se recupereze. Era cam ametita si avea un pic de sange la ochi. Am primit instructiuni printre care ca ar fi bine sa nu manance nik solid 2 ore ca s-ar putea sa ii fie rau, ca nu o sa poata sa stea in picioare etc.
In 10 min, in masina, a cerut "mama" si parea ca a adormit si la radio canta o melodie pe care o stie ea de pe youtube. A deschis ochii si a zis ca vrea sa "see the song", pizza si sa ne jucam puzzle yikes. Le-a avut pe toate lol. Cu greu am reusit sa o adormim si sa o facem sa nu mai alerge prin casa caci nu este deloc ametita. Si cam atat. Pun eu poze la topic in noapte asta.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-04-11 22:40:13)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2759 2012-04-11 22:48:16

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

hello!
flow, felicitari!
ramo  applause pt flacau! sa fie sanatos!


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#2760 2012-04-11 23:07:11

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Flow, felicitari!

Alina, chiar ca faci de toate si cu bb2..si cu pitica.bravo! eu abia mai pot  sa ma misc uneori dar nu ma scapa din mana David si nu scap.

Kata si noi mancam din alea, rondelele cu grazura de cacao, sunt foarte bune, al meu le adora.

Ramo , felicitari pentru bb2 grasunel, e baiat,, nu? scuze dar nu prea am citit i urma.

Razu, ce mai faceti voi?Ari? ai pus poze cumva?

Am sa pun si eu poze cu bb2, am fost la eco,4D e ...baiat fetelor..! lol  surpriza mare..ultima oara era fetita..acum ma bucur foarte mult, sa fie bine pana la capat!


Flow, acum am citit si eu,Carol hjarta  hjarta  hjarta

Carra, acum am citit si eu, bravo ca ati scapat de ghips, acum o sa si revina incet incet par

Adina, eu folosesc crema de corp pentru bebei si e minunata, e foarte buna vreau sa zic, am mai incercat si de la Sanosan cand era mic si  le am aruncat, de la Nivea e foarte bua crema, cel putin pentru noi , adica laptele de corp ca asa se numeste. servetele avem tot de la Nivea dar nu le folosesc pentru el, ci pentru mine sa ma sterg pe maini uneori lol . si de spalat lucrurile acum folosim detergent  fara balsam si pun destul de putin. iar de  calcatnu mi e rusine, sincer, nu i am calcat nici macar o data lucrusoarele pana acum neutral .ar fi fost bine, pentru ca le si dezinfecteaza intr un fel, dar ..cand sa am timp?

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2012-04-11 23:20:04)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2761 2012-04-11 23:18:32

stefany
Sr. member
Inregistrat: 2007-07-22
Mesaje: 1922

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Flower ai o fetita curajoasa pentru care '' a deal is a deal''applause V-ati descurcat f bine si a trecut f repede. Multa sanatate in continuare par Cat despre conditii...clinica din asta am vazut doar in filme,la noi inca nu. Bine ca a trecut !  kram
Alina esti o harnicuta ,eu n-as avea rabdare sa gatesc atat...si daca ma gandesc mai bine,nici talent lol
V pup si eu pe toate de noapte buna puss


Din 9.12.2010 viata mea s-a schimbat

Offline

 

#2762 2012-04-11 23:21:03

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

multumesc frumos fetelor puss  puss  puss

like da e baietel, felictari si tie  puss

vai flow ce frumos ai povestit,carol e un copil de nota 20, citeam si nu-mi venea sa cred,a si de spital...credeam ca numai in filme exista asa ceva

alina, chiar ,ai 31s ,mai potoleste-te cu atata tb smile

faza la un magazin,ii cautam rebeccai o tableta din aia de scrie pe ea si dupa se sterge, la care vanzatoarea,se uita la burta mea:"lasa-ti doamna ca pana ajunge el sa scrie,ii gasiti" rotfl2 ;da eu:"doamna mai am o fetita acasa, ca doar nu incepui sa-i cumpar jucarii  celui din burta"

Ultima oara a fost editat de ramona2302 (2012-04-11 23:22:21)


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#2763 2012-04-11 23:42:56

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Ramona super tare.  lol

flow  puss  applause

va pup mamici.Eu nu mai prea ajung pe aici  sad


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#2764 2012-04-11 23:55:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Flow..Carol. applause applause
Like!!! Sa-ti traiasca baby boy-ul!!! majoreta  Ne bucuram ca ai revenit
Raresicu cred ca are un puseu de crestere..am zis ca mor azi..plangea jos..plangea sus..el care de fel plange rar..urla sarmanuuuu de mamah mamah...tzatza numai zic...suge mai rpd mai vartos din 30 in 30 min iar vrea...si a si pus sanatos..200 g in 2 zile..de-asta zic...cred ca e puseu ca nush ce sa mai zic...

A adormit pe la 10.30...
Am avut o seara cu taica-su......hjarta big_smile ca niste adolescenti sexinpat sexinpat
big_smile sunt prea fericita acum sa mai si dorm lol

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-04-11 23:58:35)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2765 2012-04-12 00:02:29

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Janis lol  multumesc par  smile  ..cand te aud..mi se face dor de sot rodnar    Raresh ia bine bine in greutate applause 

Dana, am uitat, felicitari pentru fetita! la ce nume v ati gandit?

Eu am ales primul nume al lui bb2, Bogdan ca pe sot, chiar daca el nu vrea asta e primul nume.

Czucky par

Ultima oara a fost editat de LikeIt (2012-04-12 00:04:09)


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#2766 2012-04-12 00:11:16

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

janis, dar puseul de creștere nu se referă la dezvoltarea psihică? ce legătură are cu c?t ia ?n greutate? applause ptr bb păpăcios

Ultima oara a fost editat de Hellstorm (2012-04-12 00:12:09)


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2767 2012-04-12 00:12:51

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Flow imi place f mult ce si cum povestesti despre Carol. Tare as vrea sa o cunosc:* Este un copil inteliget! puss

Eu am facut un pandispan cu mere ptr iannis, o ciorbita si fasolica pastai cu pui si marar ptr maine, i-am facut baita si el s-a culcat acum 20 de min rotfl

Merg si eu la culcare, noapte buna mamici, sa aveti o noapte linistita puss


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#2768 2012-04-12 00:16:49

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Lore, cum ai facut pandispanul?  offtopic


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#2769 2012-04-12 00:21:29

n_loredana2008
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-07-20
Mesaje: 2953

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

offtopic  hai pe mess repejor tongue


Iannis-04.05.2011
Dominic- dpn 31.12.2017
Daca vreodata ma vei intreba ce am simtit in momentul in care ai venit pe lume, nu am sa iti pot spune, pentru ca sentimentul e unic si nu se poate descrie in cuvinte! Pentru ca tu, copilul meu, esti cel mai mare dintre toti si toate!!

Offline

 

#2770 2012-04-12 00:30:49

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

buna fetelor

eu am ramas la blogul cu tenerife si nu m-ai vroiam sa ies de acolo, am citit ceva,d ar e mult si bine de citit

kata si lucky ma tot tin sa va zic de 2 zile : am visat asa : kata avea 4 copii (2baieti si 2 fete) plus ca era din nou gravida, parca cu fata ( numai retin exact), copii ii lasase la mine undeva la brasov, in timp ce ea era la o intalnire cu lucky si al ei bebel negru, desi sotul nu era negru.m-ai tin minte cum a venit sotul lui katami si a luat copii de la noi...cam atat, mai erau ceva amanunte , dar le-am uitat.

eu am vrut sa pun cuptorul sa faca niste paine care sa fie gata maine dimineata, dar din greseala au inceput sa se amestece ingredientele asa ca am dat la procesat, ar trebui sa stau pana la final, sper sa rezist.

flower, carolina e geniala, iar spitalul ala e de vis...cat v-a costat operatia?asta asa ca idee si daca vrei sa spui binenteles.

pupici si noapte buna


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#2771 2012-04-12 02:33:40

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Adina a costat...nimic. Este gratis totul, nu se da spaga (sau se da dar te iau la politie daca faci asta lol. Am platit parcarea 30de dolari desi aveau o parcare si mai ieftina dar nu am mai stat sa o cautam si oricum banii astia se duc tot in beneficiul spitalului. Si am mai platit 85 de dolari nu stiu ce hartogaraie dar operatia in sine costa nimic. Ne-a dat sa ii cumparam picaturi si avem asigurare de la job pt medicamente si am platit 13 dolari pe ele (parca de la 80 cat ar fi costat fara asigurare) si atat.

Fetelor va multumesc pentru toate cuvintele voastre si pentru incurajari pt ca am avut emotii (mai ales cand au anesteziat-o si am vazut cum face). A fost un caz simplu  ce trebuia rezolvat. Sper Hell ca la voi sa nu fie necesara o astfel de interventie. Ma gandesc ca a fost mai usor la noi si datorita interventiei dar si pt ca, Carol este mare, pricepe multe, o poti distrage cu anumite obiecte...dar cand ma gandesc la Maria noastra care avea cateva minute de la nastere si a intrat in operatie si la Andreea si sotul ei care abia devenisera pariti si Andreea in loc sa se odihneasca facea naveta la spital si tot chinul de acolo si tratamentul (inuman) al asistentelor de acolo...ma apuca groaza. Ele au tras mult.

Loredana o sa o cunosti la anul caci sper sa ne vedem cu cat mai multe mamici si pitici de aici. Stai sa iti mai creasca feciorul si o sa vezi cum ii merge mintea atunci. 2 ani - 2,6 ani mi se pare o varsta extraordinara, cu atatea progrese...

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-04-12 04:29:04)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#2772 2012-04-12 05:33:29

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Hell eu stiu si fizic si psihic.
Data trecuta cand a avut..a crescut tot asha 400 intr-o saptamana si dupa puseu a zambit,gangurit si rotogolit...
Suntem la a doua masa....inca mi-e gandu la taica-su drool  lol


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#2773 2012-04-12 08:20:11

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

hello... flower, brr, pe mijne m-au luat fiorii, ce uternice sunteti amandoua, toata admiratia mea buga

like, sa-ti traiasca puztosul! applause

noi noapte proasta si trezire la 6 sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2774 2012-04-12 08:25:44

pucca_pucca89
Hero member
Inregistrat: 2009-08-22
Mesaje: 2957

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Neatza mamici.flow,ma bucur k a fost totul bine.ce intelegatoare e carol.ESTI O MAMICA SUPER!
Cat despre spital..wow..si atat,k sa nu ma enervez cu ce i la noi.
Janis,ma bucur k te impaci bine cu sotul tau.
Intre noi nu i mai nimik pe planul asta.el are asteptari kam multe,eu am complexe kam multe,plus k nu simt niciodata nimic...asa k io as putea sa stau si toata viatza fara.


mamica de Liviu Andrei,din 01.05.2011

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.