homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16-28


#514 2012-03-22 17:55:04

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

cand vrei tu, blue
eu merg aproape in fiecare zi in parcul trandafirilor, la plimbarit si leagan


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 



#515 2012-03-22 18:01:06

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

bubutadana a scris:

cand vrei tu, blue
eu merg aproape in fiecare zi in parcul trandafirilor, la plimbarit si leagan

Ma mir ca nu ne-am intersectat inca  smile  Atunci cand imi revin iesim o tura, daca vrei  puss


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#516 2012-03-22 18:04:44

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

noi iesim de pe la 11 pana la 12.30-13 si de pe la 15 pana la 16.30-17


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#517 2012-03-22 18:06:59

blueeyes
Platinum member
De la: BearLand
Inregistrat: 2006-11-30
Mesaje: 15319

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

bubutadana a scris:

noi iesim de pe la 11 pana la 12.30-13 si de pe la 15 pana la 16.30-17

Noi de pe la 10 jumate pana la 12-12.30 si apoi dupa 16:00... Uneori mai iese sotul cu el dupa 18:00.  dance


patfierbinte      sjuk     
mamica de Davidut si Anna-baba hjarta hjarta hjarta

Offline

 

#518 2012-03-22 19:19:29

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

chiar ca e ciudat ca nu ne-am intersectat :-?


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Publicitate


loading...

#519 2012-03-22 20:06:30

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Va pup! Am scapat de examane dar am colocvii in fiecare luni, toata vara...asta este (o sa mai targ si chiulul ca o sa fiu plecata).

Kata imi pare rau de faza cu vecinii. Atata am apucat sa citesc; ma duc sa citesc despre Vlad si porumbei...
Adina parca tu ai intrebat de mancare - eu am gatita o mancare indiana si chiar acum fac o tocanita de pui cu sos de rosii poate mananca si Carol (ca ii fac si mamaliga si ei in place).

Oare pot sa fac ciorba de pui dar sa nu pun taietei/paste? Sotul meu nu mananca nici o fainoasa. Nici galuste din gris. Sa o las asa numai cu zarzavaturi?

Am fost la dentist ieri! Atat de cuminte si de buna a mai fost fetita mea ca si medicul a zis ca de cand profeseaza el (este si ft tanar lol nu a mai vazut un copil care sa fie atat de cuminte la varsta asta. A stat singura in scunul acela, a deschis gurita. La un mom. dat avea fetica ca de plans dar asa de puternica a mai fost incat nu a scos un sunet.
Si a primit cadouri (o lada mare cu tot felul de prostioare si ea sa isi aleaga de acolo. Si-a ales o bratara si un inel)+periuta de dinti cu printese, roz ca altfel nu se poate si ceva cu Dora. M-a terminat ieri, m-a terminat.

Voi cum procedati in aceasta situatie???

Daca un alt copil nu vrea sa imparta jucaria lui(a acelui copil) cu, copilul vostru ce faceti?
Vecinica nu a vrut ieri sa ii dea bicicleta ei lui Carol. A incercat mama ei sa o faca sa imparta, a si amenintat-o (nu-s de acord si i-am si spus vecinei sa nu mai faca asta de fatza cu mine) dar nu a vrut sa i-o dea. Eu i-am explicat lui C asa: ca Lina nu-i in mood sa imparta, ca sunt unii copii care nu impart si sa ne gandim la fetita dintr-o carte care nu imparte jucariile cu nimeni si acea fetitza este un pic "egoista". Unii copii sunt asa si noi avem 2 alternatice: fie sa asteptam sa se plictiseasca de jucarie, fie sa ne jucam altfel.
A intels Carol a mea. A stat cuminte, langa Lina 15 min sa ii dea si ei bicicleta. Mi s-a rupt inima in mine dar am fost si bucuroasa ca a inteles ce se intampla.

Voi cum procedati? Ce strategii aveti?


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#520 2012-03-22 20:22:56

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Flow, eu fac supă de pui și apoi tai mărunt zarzavaturile din ea și cărnița ce am folosit-o la fiert, fără paste, găluște nimic...e foarte bun


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#521 2012-03-22 20:23:49

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Hellstorm a scris:

Flow, eu fac supă de pui și apoi tai mărunt zarzavaturile din ea și cărnița ce am folosit-o la fiert, fără paste, găluște nimic...e foarte bun

Merci frumos, Hellst lol- am scris initial Hell. Asa o sa fac si eu


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#522 2012-03-22 20:25:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

flow, ce i+a facut dentistul lui carol? si noi tre sa mergem, cris are o carie si inca 2 "in dvenire", tre neaparat sa reyolvam, dar presimt ca treburile nu vor sta la fel de yen la noi. La voi ce a fost?

eu ii explic clar ca e jucaria lui x si e alegerea lui cand si cui o da. nu-i prea convine, dar, in general, accepta.

si eu fac ciorbele - mai toate - fara taitei, pun cartofi in loc. sau, cum a zis storm, galuste

Ultima oara a fost editat de katami (2012-03-22 20:27:32)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#523 2012-03-22 20:39:16

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

razu a scris:

Bubu, fetita mea are 8.300. Nu ma mai stresez cu greutatea, important e ca ia in greutate, chiar si putin. Ii gatesc papricas (am luat reteta de la Ce mai gatim copiilor nostri..), mancarici, tocane, pastai, linte cu mei, supa cu galuste, ciorbita, paste cu diverse combinatii de legume si carnita. Ca desert ii fac o budinca de banane, ca am incercat si biscuitii, darb au iesit cam tari. Intentionez sa ii fac chec, sa probez pudra de roscove, numai sa gasesc ceva timp. Voi cum mai mancati?Cate mese?Anastasia cat cantareste?

am uitat ca trebuia sa-ti raspund  angel
Anastasia are in jur de 9 kg, nu am mai cantarit-o de curand pt ca nu-i place deloc, se supara cand o pun pe cantar
insa are si vreo 73-74 de cm, s-a lungit f mult
in ultima luna, cel putin, a avut un bum serios
continuam cu 2 mese de solide si 3 de lapte (de fapt sunt mai mult 1 jumatate de solide si 3 jumate de lapte pt ca fructele mi le refuza destul de des/mult)
as vrea sa-i mai bag o masa de solide insa nu vreau sa renunt la inca o masa de lapte pt ca doar atatea mai are
si nu stiu cum sa le invart sa fie si distanta de 3-4 ore intre mese pt ca altfel nu-mi mananca, nu-mi ajung cele 24 de ore lol


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

#524 2012-03-22 20:57:10

dana82
Hero member
Inregistrat: 2009-12-11
Mesaje: 4313

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Sweet hai ca asta-i tare de tot! Si ziua mea a fost tot ieri si am facut tot 30 ani  big_smile daca imi zici ca te-ai nascut si la 8 AM am putea fi gemene  lol  La multi ani! birthday

Offline

 

#525 2012-03-22 21:24:43

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Sweet si Dana, La multi ani pentru ieri. sa fiti sanatoase si fericite puss par

Offline

 

#526 2012-03-22 21:33:09

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

La multi ani sweet si dana! kram


Fetelor eu nu mai pot cu alaptatul asta cu orele..grater( ma dor toate! Acum de ex e de la 8.10 la san si inca suge...cu doua tentative de adormire ca e ora lui dar totusi..1 ora jumate la san...ma dispera..asha suge de cand e mic. Prietena mea cu bebele de 3 luni zice ca odata ce creste mananca si el mai rpd si mai bine..ca cica asa facea si al ei..dar acum in 15 min papa tot. Al meu a cresuct,s-a ingrasat..are forta ca-l vad cu ce spor trage acum la san...mult mai bine decat cand era mic...plus in rest e vanjos..tine capu..da din maini si din picioare de ne darama caditza...dar nu frate..suge tot mult.
Eu am si sanii mari si pt mine e cam chin sa-l tin asa in continuu pt ca treb sa sustin sanul...ca ii vine in fata..sau la alte pozitii ii scapa...e greu
Cand va termina si el in 15 min masa? sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#527 2012-03-22 21:45:00

flowerpot
Insomniac member
Inregistrat: 2009-02-24
Mesaje: 5465

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Sweet, Dana, Garga La multi ani! Sa fiti sanatoase si sa aveti multa energie pentru bb!

Kata noua ne-a spus medicul ca la aceasta varsta copii nu stau in scaun, le este frica. Asa ca daca lui Cris nu-i place ideea sa fie singur acolo, trebuie sa stai cu el in scaun (tu sau tati).
I-a dat cadou o periuta de dinti pe care a desfact-o in fatza ei si a intrebat-o daca se spala pe dinti ca mami si tati. Apoi, a rugat-o sa deschida gura si sa ii arate el cum se spala dintii ca sa ii aiba frumosi ca ai Dorei/ Albei ca zapada/Cenusareasa etc.
Apoi i-a dat cu un aer in gura; i-a aratat instrumentul cu oglinda si i-a zis sa deschida gura si sa vada si el cum arata dintii in oglinda...i-a dat cu un praf de curatat dintii (un fel de lut), a pus-o sa clateasca gurita dupa ce, mai intai, i-a bagat un aparat care face bule in pahar si i-a explicat ca se clateste cu bule smile; i-a dat cu un instrument pt placa (tartu???) --ma scuzi, dar puri si simplu nu mai stiu cum se numeste in romana; parca placa), i-a mai dat cu un fel de gel si gata.
A durat 25 de minute curatarea cu tot cu explicatiile de rigoare.
Noi suntem ft norocosi ca nu are carii; peste 6 luni, pe 27 sept are iarasi control. Acum este numai de curatare si de obisnuire cu dentistul. Daca are carii trebuie reparate caci pe dintii acestia de lapte se cladesc ceilaltalti.

Noua ne-a zis ca daca plange copilul nu-i ii face nimic ca sa nu cumva sa il sperie si sa stea cu frica de dentist.
Si mi-a mai zis sa o sterg cu un tampon inmuiat in apa dupa ce suge de  culcare (nu o fac ca eu abia astept sa adoarma si daca as sterge-o pe dinti s-a dus fericirea mea lol.
A zis ca laptele de san nu-i periculos decat daca ii dau cu biscuiti sau cereale (ex. o gura de lapte, una de biscuiti). Este cel mai safe pt dinti comparativ cu lp (amestecat cu cereale) sau solide.
Lina insa nu a avut rabdare sa stea in scaun si a facut urat tare (plans mult, dat peste mana la medic) ca nu i-a placut. Asa ca i-a zis vecinei sa nu o mai streseze si sa revina mai tarziu.
Daca au carii si nu stau sa le repare este o forma de anestezi ft usoara, locala dar am uitat cum se numeste. Caut hartia si iti spun.

Daca medicul unde te duci tu nu are cadouri, cumpara-i tu ceva lui Cris si spune-i medicului sa i-l dea ca recompensa. Stii cat de fericiti mai sunt copii ca primesc benusul asta?
O sa iti pun poze mai deseara.

Va multumesc pt sfatul cu ciorba. Sunt pe fuga, revin mai tarziu

Janis mai ai rabdare 2-3 luni si o sa vezi ca o sa suga mult mai putin si mai rpd. Exceptie cand o sa fie racit. La mine a fost cam ca la Poke: sugea putin si des dar am vazut la altfe fete unde in primele luni stateau cu orele la Sf. Tzatza.

Ultima oara a fost editat de flowerpot (2012-03-22 21:48:33)


in a very beautiful way, our child teaches us - if we listen - what love is.
bebe

Offline

 

#528 2012-03-22 21:50:39

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

birthday  birthday  birthday Sweety si Dana storstark


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#529 2012-03-22 22:35:40

czuky
Hero member
De la: timisoara, mosnita noua
Inregistrat: 2010-03-11
Mesaje: 2363
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

sweety Dana  birthday  birthday  birthday  storstark  storstark  storstark  storstark


Mamica de Natalia Stefania..multumim Doamne 29.11.2010
Nimic nu doare mai tare,decat lucrul pe care l-ai inteles prea tarziu.

bebe    26+ <3

Offline

 

#530 2012-03-22 22:45:52

adinagrig
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-06-05
Mesaje: 8701

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

buna si de la noi

carra  voi nu aveti nici un canin? la noi sunt doi , cei de sus, unul e sub gingie, pana acum nu am avut probleme cu ei, poate doar mai multa saliva care ii face bubite pe barba

allyna cum ati reusit sa scapati de pampersi? eu una as incerca , dar am zis ca pana nu vine caldura sa o las libera nu rpea am cum.

noi am fost pe afara la pranz -2h-, alergat, tavalit, jucat, am venit cu ea plina de praf , dar asta e...
periada asta cu nU e nasoala rau : nu vrea sa o imbrac, nu vrea sa o dezbrac, nu vrea sa plecam, etc, offf, la tot imi zice NUUUU

andreea ce super ca sta Maria, eu ma gandesc cu groaza ca mai am 4 luni si gata, va trebui sa stea o zi intreaga cu ,, apiiii,, (copiii in varianta Ana big_smile )..nu zic ca nu va sta , dar la un moment dat sigur i se va face dor de mine, asa cateva ore mai merge.

allyna deja ganditi la gimnaziu, eu una sincer as opta pt o casuta cu curte, e altceva , indiferent de varsta, scoala poate sa o faca si la stat si mai faceti ceva extra pe langa.


9 ani de copilarie ....

Offline

 

#531 2012-03-22 22:58:17

ramona2302
Full member
Inregistrat: 2011-08-13
Mesaje: 716

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

dana,sweety  birthday  birthday  majoreta


Maria Rebecca 2ani bebe

Radu Alexandru :2 lunite bebe

Offline

 

#532 2012-03-23 00:03:29

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

sweety, si eu cam sunt in pana de idei pt Ana. ea mananca bine legume cu carne la cuptor apoi pasate si cu un pic de iaurt sau smantana. asta i-am facut azi. ciorbita mananca bine, ciulama de pui, orez cu pui... paste pt bebei ( din porumb si nu mai stiu ce - desi i-am mai dat si de la noi, paste normale..) cu carnita in sos..

hell puss  dar te pricepi la multe smile

pass nu a mai intrat ?

la multi ani, dana !!! cu intarziere !!

m-a sunat azi o prietena ff apropiata sa ma invite in alt oras apropiat la un mall. i-am zis ca nu as merge tocmai acolo si cu fata dupa mine. m-am obisnuit sa o iau cu mine peste tot. hai ca poate as lasa-o sa ies in oras putin, dar sa merg tocmai nu stiu unde si pt cine stie cate ore... nu tin neaparat. (foarte rar ies singura sau cu fetele, nu prea simt nevoia.) mi-e bine asa, in majoritatea timpului. nici nu sunt izolata, ne viziteaza prieteni, mai ies eu. mi-e ok. dar mi-a zis ca ar trebui sa mai am si eu timp pt mine, pt noi (eu si sotul). am simtit-o ca pe o critica,o invinuire mai ales la faza cu "timp pt voi doi", si mai ales avand in vedere ca relatia mea nu-i roz. m-a indispus teribil si nu inteleg de ce.
eu ma simt ok sa stau cu ana toata ziua. acum ma intreb daca e ceva in neregula, oi fi prea dependenta eu de ea ?  spranceana
comentarii de genul "mai iesi si tu singura, ce numai cu fata ?" am mai auzit  supa  am eu o problema ? nici inainte nu ieseam asa mult, diferenta nu e mare acum.
"ai nevoie sa iesi" dar poate nu am ! e ok sa nu am, nu ?  neutral

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-03-23 00:29:40)

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.