homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16-7


#115 2012-03-18 21:35:05

Lallica
Sr. member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2010-08-12
Mesaje: 1433

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Buna fetele,

Blue, ma bucur din tot sufletul ca v-a gasit bb2. Sa fie o sarcina usoara, placuta si o nastere si mai usoara.  applause

Desi nu e cazul in momentul de fata si eu (noi ) imi doresc inca (cel putin ) un copil. Vb asa de deschis despre asta ca despre o hotarare luata deja de ani multi. Cand punem deoparte o hainuta ramasa mica lui Ili eu zic " asta e pt surioara ei" si tati zice " pe fratiorul lui Ili nu-l imbracam in haine de fata, merita si el unele noi "  lol Adica suntem asa de siguri ca vrem ca am ajuns sa ne certam pe sexul copilului. Si da, vreau asta pt ca asa simt. Poate fi un motiv egoist, dar chiar nu-mi pasa. SImt ca pot creste doi, ca nu-i voi priva pe niciunul dintre ei de dragostea mea. Asa cum a crescut de la o persoana, am ajuns sa iubesc 2, noi putea iubi si 3 si 4, dragostea unui mame e fara margini. Probabil ca va fi privat de aceeasi atentie sau nu vei mai petrece atata timp cu el, dar asta nu inseamna ce va fi ignorat.

Pass, nu te supara pe mine ca imi esti tare draga, dar, din modul in care vb despre sarcina ta, si eu am ramas cu aceeasi impresie ca si BLue, ca o consideri o greseala. Eu am avut intentia sa-ti scriu un pm si sa te rog sa te linisteti putin si privesti lucrurile din alta perspectiva ca-ti faci rau tie. Vei vedea ce puteri supra naturale vei avea si cum vei reusi sa-i impaci pe amadoiu.

Tracul asta emotional, pe langa ca e amplificat de hormoni, eu cred ca e si firesc. Cand ati fost prima data gravidute nu v-ati gandit "aoleu, eu cum ma descurc cu un copil?". Eu recunosc ca da. Si sunt convinsa ca asa va fi si la al doilea, tot cu un milion de ganduri de griji ca veni. Si sincer, nu cred ca ar fi firesc sa fi altfel.

Kata, recunsoc ca nu am citit postul tau cel  lung  lol , dar uite ca am scris si eu unul kilometric.


Viata noastra, iubirea noastra, motivul nostru de a trai -Ilinca Maria - 30.03.2011
https://picasaweb.google.com/1021621878 … 7235112530

Offline

 



#116 2012-03-18 22:08:42

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

wave

Sanca  puss  kram nu cred ca ai avut cum sa ramai.

Ruxy cum te mai simti? kram

Pup restul fetelor.

Noi am stat mai mult singuri weekendul asta, Maria a fost la mama azi dupa masa, nu am lasat-o la somn acolo dar am dus-o cand s-a trezit. Noi am fost in oras, ne-am plimbat, am mancat shaorma lol . Am putut face chestia asta ca prietenul mamei e plecat in delegatie si ea a avut mai mult timp pentru nepoata ei


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#117 2012-03-18 22:12:50

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

desi am mai avut divergente pe forum legate de alte subiecte, de data asta de acord cu ce a scris katami legat de subiectul copilul UNIC, si intentia parintilor de a il trata asa, de a il feri de relele care i s-ar putea intampla si consecintele actiunilor parintilor asupra echilibrului emotional al copilului.
sunt si cazuri cand o familie doar cu un copil reuseste sa-l creasca in echilibru, insa eu din ce vad in jur, parca ii lipseste 'ceva'.
acel ceva nu se simte/ nu se vede a lipsi in familiile cu mai multi copii.
or fi alte probleme si acolo, dar cei mici par a trai intr-o zona afectiva mai armonioasa, mai sigura, un pic mai alfel.
puss  puss

Ultima oara a fost editat de carra_verona (2012-03-18 22:13:46)


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#118 2012-03-18 22:15:56

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Legat de bebe 2 la noi pentru moment e un subiect inchis, Cosmin are o frica, cea legata ca nu avem ajutor si cum ne vom descurca. Pana ii trece si chiar vrea bebe 2 am zis ca mai deschid acest subiect.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#119 2012-03-18 22:41:39

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Hellstorm a scris:

pass să nu mi-o iei te rog ?n nume de rău,  uneori dai impresia prin ce scrii că sarcina asta e o greșeală...eu chiar cred că nu consideri asta și că e doar o teamă de ce va urma...?nsă nici de condamnat nu sunt cei care ?nțeleg așa puss

si eu am simtit asta... neutral

si cred ca e doar teama de ... oboseala. mie pass mi se pare o mama responsabila, cu situatia sub control. sigur se va descurca si cu 2. eu ii inteleg teama. si mie mi-ar fi teama.
nu cred ca pe bb2 il poti iubi mai putin. cand va veni, va fi la fel de iubit a si 1, doar entuziasmul poate va fi un pic mai mic, pt ca, deja stii cum e, nu mai e ceva nou venirea unui bebe. smile

Blue  applause FELICITARI !!!!! sarcina usoara si nastere la fel !!!

eu nu am mai apucat sa intru. ieri am avut petrecere pt Ana. O sa pun poze pe fb cand am timp.
insa azi am ajuns cu ea la urgente grater . si-a luxat (??) bratul drept. am asezat-o pe pat in fundulet, si nu stiu cum s-a sprijinit in maini, habar nu am ce si cum s-a intamplat...de nu mai putea sa miste manuta. dar pana sa ne dam noi seama ca de asta plange, au trecut minuteeee bune grater doamne ce a mai plans  supa  pui mic. la urgente, o doamna draguta i-a "sucit" manuta nu stiu cum si s-a rezolvat instant. eu nici  acum nu inteleg ce s-a intamplat. nu am trantit-o pe pat, doamne fereste !!! nu am bruscat-o nici macar din greseala. mi-a zis dr aia ca era al 3-lea cazi pe ziua de azi si ca se intampla frecvent la bebei. cand mai patim asa, sa dam fuguta la spital.

in toata asta, a fost si o faza funny. cand am ajuns in salon si ii explicam dotorei ce s-a intamplat, m-a oprit ca sa intrebe "dar cine sunteti ?", eu:  va "parintii".  lol si si-a vazut de treaba... nu cred ca avem fete de rapitori de copii. probabil ca aratam asa tineri ca nu ai crede ca suntem parinti  tongue

Offline

 

 Publicitate


loading...

#120 2012-03-18 22:58:41

aliy
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-11-11
Mesaje: 4617

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

wave

Blue, felicitari! Sa ai sarcina usoara! par
Sanatate lui David!

Si eu imi doresc enorm sa am 2 copii, dar nu ma simt in stare momentan. astept sa mai treaca 2-3 ani si apoi... Doamne ajuta!


Mamica de Eric Andrei hjarta

Offline

 

#121 2012-03-18 23:10:35

LikeIt
Sr. member
De la: Romania
Inregistrat: 2011-01-24
Mesaje: 1913

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Ca zicea Hell, si eu am "simtit" asta.. neutral 

Pass, Nu trebuie condamnata Blue, ea a zis sincer si cu intentie buna neutral .

Adina, pupam pe Ana, abia astept a vad poze. bine ca s a rezolvat cu manuta. se poate intampla oricui, mie mi e groaza de asa ceva..ca n am spital aproape neutral . cred ca as chema salvarea in caz ca,..doamne fereste!

Noapte buna!

Lali ce frumos zici.

Kata si tu, ai cuvinte de " aur", te ung la suflet hjarta  hjarta
Blue, la fel..ce frumos ai spus hjarta  hjarta  hjarta  cu bebe pe care l simti..asa este..asa am simtit si eu.mi i am dorit extrem, extrem de mult.

Si asa e, iubirea unei mame este nemarginita.. hjarta


"Sunt candelă în care pâlpâie un bob de întuneric."

Când vulturii sunt tacuti,papagalii încep sa trancaneasca. Winston Churchill

Offline

 

#122 2012-03-18 23:23:29

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

like smile

multumesc pt urari, am mai gasit cateva de cand nu am mai intrat.
am pui mare big_smile hjarta

papu ce face ?

l.e. Blue, trebuie sa incerci nasterea in apa tummenupp . Baiulescu, de la Eva mi-a zis ca el s-ar baga la VBAC, numai ca directorul clinicii nu ii permite. Il intrebasem eu pt cineva.. Dar, gasiti voi unde sa nasti. smile
pffff, ce ma bucur pt tine !!! poate asta va uneste zi mai mult pe voi 2.

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-03-18 23:37:44)

Offline

 

#123 2012-03-18 23:37:05

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

salutare  wave

Blue, felicitari!!! sarcina usoara si frumoasa, o nastere asa cum ti-o doresti si un bebe sanatos!

Offline

 

#124 2012-03-18 23:43:45

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

hello, garga !

Stiti ce face Ana noaptea ? big_smile I se face foame, vine langa mine, papa tzitzi, apoi imi intoarce spatele brusc si se duce langa taica-su. lol

Ultima oara a fost editat de adina84 (2012-03-19 00:03:06)

Offline

 

#125 2012-03-19 06:34:33

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

neata!  applause  super mesaje, va multumesc.
sunt mama depresiva, nu imi doresc acest copil pe care il port in pantece, sunt obosita si nu fac fata situatiei. wow! ma bucur ca intr-un final am fost perceputa asa cum sunt de fapt, si m-ati vazut si citit intocmai.   neutral

intr-un fel sau altul nu ziceam decat ca de buna voie nu m-as fi inhamat la doi copii mici in conditiile in care ii cam cresc singura, si nu cu sotul, cum e cazul lui blue, sau cu bunicile, cum mai sunt alte fete pe aici. Eu consider asta inconstientza. Iar cine nu s-a bagat la asta, stie f bine cat de greu ar putea fi si sta deoparte, bravo! iar eu daca m-am plans de greul care ma paste, sunt asa cum ati descris. lol si totusi, nu m-am gandit o clipa la o intrerupere de sarcina, cum scria blue pe aici acum 2 luni ca a luat in considerare in caz ca s-ar fi prins embrionul pt care oricum facea sex neprotejat voit.  nustiu  Cred ca prin absurd daca as fi ramas gravida in timpul liceului cu un tigan aurloac care spala parbrize la semafor, nici asa nu as fi considerat copilul pe care il port.....o greseala yikes . Dar nu inteleg de ce stau acum sa scriu asta pt ca nu vreau sa lamuresc pe nimeni de absolut nimic. Cum as putea vreodata sa consider copilul meu o greseala???? Voi ati putea sa ganditi asa de copilul vostru, chiar daca a venit pe nepregatite cand inca nu v-ati recuperat dupa sarcina, nastere si o alaptare prelungita? Io nu as putea in veci sa cred de vreuna dintre voi ca POATE gandi asa desi se vaita cat o tine tastatura.  supa  Dar asta e vina mea ca m-am lamentat la voi, imi asum, nu se mai intampla.
Numai bine si "succesuri"!   smile

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-03-19 06:34:52)

Offline

 

#126 2012-03-19 07:10:07

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

neata  cascat


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#127 2012-03-19 07:36:56

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Neata! O noapte plina de scremeri am avut lol bebe se trezea doar sa scoata sunete...nu neaparat ca vroia tzatza..deci sunt rupta
Pass te rog sa nu ne parasesti puss eu cred ca te-am inteles perfect...imi pare rau ca nu ti-am scris si eu aseara...nu cred ca vedeai copilul o greseala..nu am inteles nicicand asta...ci vedeai momentul o greseala..adica bad timing lol inca sebic mic,inca alaptai..si te plangeai cum as fi facut si eu..iti varsai fricile pentru ce va urma..atata tot kram
Eu ieri am cumparat o cutie de prezervative rotfl2) pana ajung la medic sa imi dea o solutie mai buna
Deja am facut cam neprotejat,desi putin si nefinalizat pt ca ma durea...si cand i-am zis ieri in gluma ca daca am ramas ma impusc...el a zis ca ar fi perfect acum unul dupa altul ca scapi de un stress mai tarziu spranceana  roll


Ma rup sanii..ce ma dorrr...abia astept sa sa trezeasca sa-i goleasca


Raresica ma da afara din pat aproape lol eu-l pun drept si el se intoarce din picioare si imi da in burta,la operatie rotfl

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-03-19 07:56:45)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#128 2012-03-19 08:05:39

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

neata!
blue  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta felicitari si doamne ajuta sa fie totul perfect pana la 40 s  partydance


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#129 2012-03-19 08:24:57

albinuta_vesela
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-23
Mesaje: 6279

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

neata !

passenger, mai citeste o data, posturile noastre recente. neutral

Offline

 

#130 2012-03-19 08:31:19

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Eu sper sa mai intre pe la noi sad e offline

Sanii mei pocnesc de durere..e. normal? Parca zicea kata ca dupa 1 luna nu mai se umfla asa sad


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#131 2012-03-19 08:45:34

rruxxy
Platinum member
Inregistrat: 2008-11-17
Mesaje: 15354

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Neata smile

Andreea, de cateva zile sunt mai bine...am o stare mult mai buna smile Tot incerc sa te prind pe mess dar pana acum nu am reusit.

Offline

 

#132 2012-03-19 08:52:12

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

Neata  puss  kram

Ma bucur. Poate reusim azi chicot


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#133 2012-03-19 08:54:41

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 16

hello

janis, asa e normal, io am avut pana pe la 9 luni "dus" lol se cheama hiperlactie big_smile suntem bune de donat lapte lol


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.