homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa


#1 2012-03-19 22:35:30

simona_daniela
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 25

Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa

Buna seara.
Revin pe forum cu o problema...cum altfel ?!
Am luat Diane 35 aproape 5 ani la recomandarea medicului ginecolog pentru ovare polichistice si in tot acest timp echografiile erau ''curate'', sa ma exprim asa; insa in luna sept 2011 am facut o pauza...de fapt am uitat pastilele acasa si nu le-am luat cateva zile, timp in care a venit menstra.
Au urmat 2-3 luni de menstruatie neregulata, motiv pt care m-am dus la ginecolog.
Dupa un echo, mi-a spus ca am din nou ovare micropolichistice cu toate ca luasem diane 35 pana in urma cu 3 luni !!
Au urmat o serie de analize endocrinologice si hormonale iar lucrurile stau in felul urmator: dpdv hormonal, totul e ok (doar prolactina un pic marita drept pt care iau tratament si o sa refac analiza dupa 3 sapt) si se pare ca am doar aspect de ovar polichistic, functia ovariana fiind indeplinita. Yey !
Insa medicul mi-a recomandat Karissa..si aici a inceput panica. Eu sunt obisnuita cu Diane, 5 ani si nici o reactie adversa, nici un kg in plus si imi faceau si sanii mai mari  rotfl Am citit fel de fel de pareri despre Karissa, cum ca ar afecta circulatia sangelui, bla bla. Am insistat sa iau Diane dar mi-a spus ca sunt prea puternice, nu am dc sa le mai iau, dar nu sunt nici complet vindecata inca sa nu iau deloc.
Am nevoie de parerea cuiva de pe forum pentru ca am citit numai review-uri bune si am gasit mereu un raspuns la intrebarile mele.
Sper ca am fost destul de explicita, fara sa va plictisesc smile
Multumesc anticipat pentru raspunsuri smile

Offline

 



#2 2012-03-20 10:22:31

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa

e normal sa reapara aspectul polichistic din moment ce ai intrerupt pastilele; ele isi fac efectul strict in perioada in care le administrezi, cand incetezi sa le iei, lucrurile revin la "normal".
daca doctorul ti-a recomandat karissa, ar trebui sa le iei, doar stie ce spune; cat despre efectele secundare, e posibil sa apara, e posibil sa nici nu-ti dai seama ca ai schimbat ac-urile smile


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2012-03-20 11:02:17

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa

Sindromul de ovar polichistic(SOPC) este o suferinta caracterizata in principal prin excesul de testosteron(aspectul micropolichistic al ovarelor nu este decit o descriere a unei stari fiziologice, foliculii ovarieni existind in mod normal la suprafata ovarelor si putind da acest aspect).SPOC beneficiaza de tratament, printre altele cu Diane-35 dar, de vindecat, nu se vindeca niciodata.
Daca insa nu ai SOPC, nu exista motiv sa iei Diane-35, pentru ca aspectul microchistic al ovarelor sa dispara poti lua orice contraceptiv(deci si Karissa) pentru ca ele blocheaza ovulatia si deci si dezvoltarea foliculilor ovarieni si recapeti aspectul de ovare curate cum zici tu.
Efectele negative ale Karissa sunt cam tot alea ca la Diane-35(poate mai reduse ca sunt mai [putini estrogeni)...cred insa ca tu prospectul de la Diane-35 nu l-ai citit.
Daca te poti obisnui cu ideea ca ai un ciclu menstrual neregulat si folosesti o metoda contraceptiva eficienta, poti inclusiv sa nu mai iei contraceptive deloc


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#4 2012-03-20 11:57:17

simona_daniela
New member
Inregistrat: 2010-02-28
Mesaje: 25

Re: Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa

Multmesc mult pt lamuriri. Ba da, am citit si prospectul de la Diane 35, il citeam in fiecare luna sa verific daca am vreun simptom sau semn. Cu siguranta aveti dreptate, poate nici nu voi simti diferenta.
Ideea este ca menstruatia pare destul de regulaat in ultimele 3 luni, si anume: 20 decembrie, 22 ianuarie, 25 februarie...pt martie inca mai astept:)
O sa incerc Karissa sa vad cum ma simt.
O zi frumoasa tuturor

Offline

 

#5 2013-06-14 13:50:39

pinkyutza
Hero member
De la: ♥
Inregistrat: 2013-05-22
Mesaje: 4213

Re: Frica de schimbare..Diane 35 vs Karissa

Voi posta aici pentru ca am citit postul doctoressei si are legatura cu intrebarea mea:

In urma cu cateva luni doctora mea mi-a depistat un chist pe ovarul stang de 7mm si alte cateva mici...mi-a prescris karissa, dar nu le-am luat decat o luna pentru ca ma simteam foarte aiurea de la ele si citisem undeva ca dupa intreruperea lor iar apar chisturile (nu stiu daca am facut bine, dar nah)
Am mers iar la doctora si mi-a prescris duphaston 10 zile + extract de mugur de zmeur pe care l-am luat vreo 3-4 luni doar. Dupa un timp am schimbat doctora si mi-am facut un ecograf, dar chisturile nu se mai vad. Intrebarea mea e se poate sa se "topeasca" chisturile asa usor? am citit ca alte femei se confrunta pe o perioada mai lunga de 4 luni cu ele. sa fi fost chisturi functionale si au disparut de la sine?

Offline

 

 Publicitate


loading...

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.