homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Dereglare hormonala


#1 2012-03-20 20:44:30

talia
New member
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 5

dereglare hormonala

buna seara!

incerc sa raman gravida,dar nu reusesc!mi-am facut analizele si dhea-s este 486-valori normale 98.8-340;fsh 4.2 -valori normale 4.7-21.5;lh-10.6-val normale 14-95.6;progesteron 14.75 val normale 2.4-9.4!estradiol 303-val normale 315-1828!este clar ca e o dereglare hormonala,dar as dori sa stiu ce inseamna pe romaneste si ce tratament pot lua!medicul la care am fost m-a expediat foarte repede spunandu-mi ca nu am sanse sa raman gravida,dar sa mai incerc 6 luni pe cale naturala!nu mai inteleg nimic!
va rog sa ma lamuriti daca puteti si eventual un tratament!

Offline

 



#2 2012-03-21 08:06:39

Al Pacino
Administrator
Participant la intalnirea nationala
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-02-01
Mesaje: 20455

Re: dereglare hormonala

pai in primul rind trebuie sa iti spun ca valorile FSH,LH, Estradiol si Progesteron se interpreteaza functie de ziua de ciclu in care au fost recoltate. Pe mine personal m-ar interesa si prolactina si nu o vad aici si m-ar mai interesa si daca ai pilozitate in exces, acnee de vreun fel, hiperseboree.....fiindca DHEA-S ala ma duce cu gindul la SOPC(sindrom de ovar polichistic) ceea ce da, se insoteste de infertilitate....avem insa solutii medicamentoase


Comentariile de mai sus au in exclusivitate scop
informativ si educativ. Ele nu sunt menite si nu pot
inlocui examinarea directa de catre medic.

Offline

 

#3 2012-03-21 08:59:52

talia
New member
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 5

Re: dereglare hormonala

prolactina este in limite normale-602 val normale 127-637!aceste teste sunt facute in 14 zi de ciclu!cele facute in a 7 zi-aceleasi teste sunt in limite normale!am mai fost la ecograf 4d si mi s-a spus ca nu am nici un chist pe nici un ovar!de asta nu mai inteleg nimic din ce se intampla!nu am pilozitate in exces si nici acnee,in noiembrie am facut o cura de dezintoxifiere al organismului!
multumesc!ar mai fii ceva-in zilele de ovulatie-(am facut si teste de ovulatie care mi-ai iesit pozitive de fiecare data),ma simt foarte slabita,mi-e somn si mi-e greata!la inceput tot speram ca aceste stari sunt asociate cu o sarcina,dar am inceput sa-mi monitorizez mai bine organismul si mi-am dat seama ca aceste stari au loc in zilele de ovulatie!eu nu am luat niciodata anticonceptionale si nici nu am ramas niciodata insarcinata!in rest si la ecograf mi s-a spus ca atat uterul,mucoasa cat si ovarele sunt perfect sanatoase!

Ultima oara a fost editat de talia (2012-03-21 09:11:37)

Offline

 

#4 2012-03-21 11:05:04

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: dereglare hormonala

talia, de cat timp incerci sa ramai insarcinata? ciclurile sunt regulate? nu ai niciun simptom de aici: http://www.medcenter.ro/pentru-tine/ghi … ne-sulfat/ ? ma mir ca testele de ovulatie iti ies pozitive (apropos: in ce zi a ciclului se pozitiveaza?), cu un lh sub limita normala in faza ovulatorie... daca nici nu ai vreunul din simptomele enumerate de doctoressa, ma mai gandesc la varianta unor rezultate eronate la analize. e de incredere laboratorul unde le-ai facut?

Ultima oara a fost editat de anca90 (2012-03-21 11:07:32)

Offline

 

#5 2012-03-22 16:07:03

talia
New member
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 5

Re: dereglare hormonala

buna!
incerc sa raman de anul trecut din iunie!inainte de asta am mai incercat 6 luni,dar am intrerupt incercarea deoarece am avut nunta in iulie!am ciclurile regulate-27-28zile!o singura data mi-a intarziat anul trecut in iulie vreo 12zile,dar nu am fost gravida!testele de ovulatie devin pozitive din ziua12-13 de ciclu!laboratorul la care le-am facut e Synevo din Bucuresti!as avea nevoie de o indrumare sau de un medic bun care sa ma ajute sa raman gravida!am schimbat 3 medici pana acum,deoarece nimeni nu m-a lamurit ce am!daca puteti va rog sa ma ajutati!sincer cred ca am o dereglare hormonala dar de care nu stiu si nu stiu ce tratament sa urmez!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2012-03-22 16:22:28

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: dereglare hormonala

hmm, inclin sa cred ca rezultatele sunt eronate. am mai auzit de analize proaste la synevo. din ce descrii tu, esti perfect sanatoasa si problema s-ar putea sa fie la sot. a facut o spermograma? daca tu ai avea dereglare hormonala, s-ar "vedea", ai avea simptome.

Offline

 

#7 2012-03-22 21:09:26

talia
New member
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 5

Re: dereglare hormonala

da a facut si e ok!m-am gandit sa le mai repet o data poate cine stie...ceva tot e daca nu raman gravida!

Offline

 

#8 2012-03-24 08:11:09

nataroman
Full member
De la: Utopia
Inregistrat: 2010-07-08
Mesaje: 140

Re: dereglare hormonala

Nu esti cumva foarte stresata? Pentru ca si asta poate fi un impediment!


Nimic nu este intamplator, totul se petrece cu un scop! Dumnezeu este in toate si peste tot!

Offline

 

#9 2012-03-25 12:46:13

talia
New member
Inregistrat: 2012-03-20
Mesaje: 5

Re: dereglare hormonala

ba da sunt! si din cauza locului de munca si din cauza ca nu pot ramane gravida!insa stiu persoane mult mai stresate ca mine si care au ramas gravide!eu tot cred ca e vorba de o dereglare hormonala!de asta vroiam ajutor!

Offline

 

#10 2012-03-25 22:30:29

Rose
Hero member
Inregistrat: 2007-08-30
Mesaje: 2547

Re: dereglare hormonala

Pune si rezultatele din ziua 7, pt cele care in ziua 14 au iesit eronate, sa vedem in ce sens au evoluat , daca exista vreo logica.(daca sunt facute in aceeasi luna).
Si eu cred ca rezultatele sunt eronate, cum zice Anca. Testele de ovulatie masoara lh-ul, din cate stiu. Deci NU AU CUM sa fie corecte si analizele si testele de ovulatie. Mai bine le-ai repeta in altta parte. N-are sens sa iti faci griji degeaba.


21.04.2013 -  bebic Bebe Chitaila
www.pisicamov.ro

Offline

 

#11 2012-03-26 10:31:50

anca90
Platinum member
Inregistrat: 2008-07-16
Mesaje: 20788

Re: dereglare hormonala

talia, repet, dereglarea hormonala o simti, nu poti sa suferi de ea si sa nu vezi vreo schimbare la tine, sa nu fie ceva nelalocul lui, anormal. din pacate, analizele sotului pot fi facute la fel de prost sad. am auzit ca se greseste destul de des la spermograme, daca nu sunt facute de un medic specializat.
o alta cauza posibila ar fi trompele infundate. ai avut vreodata anexita, "raceala la ovare"?
oricum, sunt multe cauze de infertilitate (dereglarea hormonala la care te gandesti tu e doar una dintre ele); daca ai nervii tari si un sac de bani, poti face tot soiul de investigatii. dar asta nu-ti va garanta ca la final, cand sacul de bani va fi gol si nervii intinsi la maxim, vei avea un raspuns la intrebarea "de ce nu raman insarcinata?" sau vreo garantie ca vei ramane curand, dupa cutare tratament. cel mai bun tratament e detasarea si eliminarea stresului din viata ta si a sotului.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.