homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-10


#172 2012-04-11 16:34:39

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Diana puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 



#173 2012-04-11 16:36:17

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

dianah, io nu cred ca exista mama care sa nu-si fi ciupit bebeul de deget o data tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#174 2012-04-11 16:46:45

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata, am avut o polemica azi la birou, tu ii dai dulciuri lui Cris? Si daca da, cam pe la ce varsta ai inceput sa-i dai? Ma refer la cioco, prajiturele gen Magura, biscuiti din comert, de-astea. Sau el cu burtica lui suparata nu are voie? supa

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-04-11 16:47:23)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#175 2012-04-11 17:02:25

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Dia kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#176 2012-04-11 17:15:06

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey a scris:

Kata, am avut o polemica azi la birou, tu ii dai dulciuri lui Cris? Si daca da, cam pe la ce varsta ai inceput sa-i dai? Ma refer la cioco, prajiturele gen Magura, biscuiti din comert, de-astea. Sau el cu burtica lui suparata nu are voie? supa

katey, eu de pe la 1 an si ceva (si cateva luni) ii dau crisului ce as manca si eu din comert (adica ciocolata heidi dark, rondele de grau expandat cu ciocolata, biscuiti ovezano si simpli). magura aia dupa mine e la categoria "necomestibile", la fel biscuiti tip petit beurre. dar nu stiu daca sunt io un etalon. ce polemica ai avut? big_smile (si... deja? lol )


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#177 2012-04-11 17:27:39

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Pupici burtici, mamici si bebei!
Dar pofticioase ati mai fost astazi...Si eu azi am mancat un chec intreg in 2 ore (de pofta)....si o salata mareeee de ridichii rosii cu salata verde si ceapa verde.
Ani, da, am terminat cu invitatiile. Acum ma preocupa rochita eleganta de cununie. Ce magazine stiti prin Bucuresti cu astfel de rochite pt burtici? Si inca ceva...Voi simtiti durere musculara la picioare? Nu stiu cum sa descriu mai bine dar parca ma dor venele...Pot folosi ceva  unguent gen Lioton sau e contraindicat?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#178 2012-04-11 18:15:59

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Hello Als kram sa-ti fie de bine chicot Eu nu stiu sa-ti raspund.

Fete trebuie sa va zic: pate vegetal "sucks" daaar tot e mai bun decat nimic smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#179 2012-04-11 19:32:52

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

seara buna fetele!va pupam si noi...chiar daca nu va scriu prea des,va citesc cu drag mereu...


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#180 2012-04-11 19:46:16

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Buna Kory kram tu ce mai faci ? Cum te simti ?


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#181 2012-04-11 19:52:35

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Time , Kori  puss  puss
Kori cum te simti cand mai ai doar o luna pana la marele eveniment? Mi se pare ca ai ramas cap de lista...cel putin dintre burticile care intra pe forum. Mai ai pozici recente cu burtica ta?


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#182 2012-04-11 20:09:57

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

ceva ce merita citit  si bagat bine la cap: http://emigrantintenerife.info/si-ia-zi-ai-lapte/


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#183 2012-04-11 20:22:36

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata, pai eu eram de parere ca mai bine ii dau lui bebe cioco de la o anumita varsta (un an, un an jumate) mai rarut si cu portia gen x nr. de tablete (asa cum am primit si eu cand eram micuta) decat sa nu-i dau ca, vezi Doamne, dulciurile nu-s bune si cand o "scapa" vreodata la o ciocolata (fara stirea mea) sa manance pana i se face rau. Da, ok, dulciurile n-or fi bune (si aici includ prajiturile gen Magura, diferite tipuri de batoane / napolitane trase sau nu in ciocolata, etc) dar nici nu cred ca e ok sa nu-i dau nici macar cioco. Ma refer evident la o ciocolata "buna" gen Heidi sau Milka.
Colega mea zicea ca nu, dulciurile-s dulciuri indiferent ca e ciocolata Milka sau altceva. Si-uite asa polemica. tongue

Korina puss

Als puss eu am mers si la Primarie in rochia de mireasa, nu mi-am mai luat alta rochie. Daca nu gasesti, nu poti sa iti faci la o croitorie mai micuta de la tine din oras? Ca sa nu dai gaura in buget. tongue
Eu inca cuget daca sa-mi fac rochie pentru nunta cumnatei care e pe 7 iulie. Oare ma lasa bebe sa ma duc?  nustiu
Pe mine ma dor picioarele sus la sold mai ales daca merg mult pe jos, parca am febra musculara.

In seara asta mi-am luat material pentru inca un sarafan de graviduta si o pereche de pantaloni (n-am mai purtat pantaloni pe strada de mai mult de o luna, eu care nu ieseam din blugi chicot ). Mi-am mai luat o camasa sa am ceva nou de Pasti si o pereche de pantaloni de trening laaaaargi de stat prin casa / curte.


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#184 2012-04-11 20:31:42

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

ei, e cam greu sa dai cu portia, sa stii tongue cris de cand a "scapat" la heidi dark se trezeste din FIECARE somn (de zi, noapte, nu conteaza), imi trage un zambetzoi laaarg si intreaba: "mai ai ciocolata?" rotfl2 deci nu pot sa zic ca ma bucur prea mult ca "i-am dat sa guste de la mine" (ca de aici a fost toata faza). unde mai pui ca ZILNIC cumpar 2 pachete rondele glazurate (din care sefu' haleste doar glazura), 2 pachete de ovezano (aici nu-i numa el de vina, mai mult io rontai, da' vai s-amar sa nu fie prezente cand isi aminteeste de existenta lor tongue), plus cate o heidi din cand in cand, plus cate o punga de popcorn cu sare sau o placinta cu mar.... cam astea-s "viciile" lui ficioru-meu, da' serios de nu ma costa pe luna cat o gradinita rotfl2 deci la no 2 cred ca voi trece si io pe buget de austeritate, ca-i mult mai... sanatos. la cris am facut asa si pt ca el nu poate manca niciun lactat si e FOARTE greu sa-i dau de mancare numai legume, fructe, carne, cereale. majoritatea chestiilor faine care se pot face acasa pt copii (budinci, chestii) sunt cu lapte. cum cris nu poate, iar laptele de migdale e el bun, dar nu destul..... am ajuns la alte placeri vinovate, de tip heidi lol

io mi-as face rochie tongue


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#185 2012-04-11 20:42:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

La popcorn nu ma gandisem. Doar ca noi de-asta nu prea cumparam gata facut. Luam din ala pentru microunde si da, stiu ca microundele nu-s chiar ok.  nustiu
Cred ca o sa-i dau si inghetata la un moment dat cand o sa fie mai maricica. '
Mai demult era o reclama la ceva crema de cioco tartinabila (cred) cu o familie la masa si mancau toti crema din aia, parinti, copii. Si la masa era si un bebe asa, pana intr-un an si saliva saracu' de mama focului. Iar concluzia era: "X (denumirea produsului): abia astepti sa te faci mare". De cate ori ma gandesc ca nu tre sa-i dau la bebe aia si ailalta imi amintesc de reclama asta. chicot


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#186 2012-04-11 20:42:43

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Interesant articol, Cata. Deci esentiale  pt o buna alaptare sunt primele zile, maxim o saptamana si vointa mamei  si puterea de a trece peste tot felul de probleme ce pot aparea. Seamana articolul cu altul pus de tine despre o mama eroina. Chiar de apreciat aceste femei. Sper sa putem fi toate asa.
Katey vad eu saptamana viitoare cum rezolv cu rochita, daca chiar nu gasesc imi fac pe comanda. Am vrut si eu sa ma imbrac direct cu rochita de mireasa la cununie dar mi-a sarit lumea in cap....ca nu e bine sa merg cu voal la primarie si cum de la primarie voiam sa merg direct la biserica au zis ca doar n-o sa-mi puna mie voalul pe drumul dintre cele 2 institutii...

Ultima oara a fost editat de als (2012-04-11 20:49:28)


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#187 2012-04-11 20:56:50

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

La noi nu cred ca e chestia asta cu voalul. Eu am fost la coafor si mi-a facut parul si prins voalul de dimineata, apoi la 1 jumate am fost la primarie, am facut poze in parc, am fost la pizza (da, stiu, ciudat dar ii era pofta nasului  rotfl2  ), apoi la 3 si un pic la biserica si la 6 la restaurant (am facut mai devreme ca era aproape iarna si se intuneca repede).


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#188 2012-04-11 21:01:08

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Eu am făcut doar cununie civilă și am fost ?mbrăcată mireasă. Contrar femeilor normale, eu, că doar nu era să ?mi infirm anormalitatea, nu am vrut să fiu mireasă, dar mi-a sărit tot familionul ?n cap...și soacra chiar mi-a plătit rochia numa să mă vadă ea și mama mireasă rotfl2


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#189 2012-04-11 21:02:19

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Eu initial voiam sa pun si cununia tot dupa masa, pe la 16 inainte de biserica dar acum a ramas cununia dimineata, la 10,30 si biserica la 18. Intre timp e obiceiul cu bradul si nasa care vine si prinde voalul acasa.
Referitor la haine de gravidutze..eu am cumparat 2 perechi de blugi cu banda elastica , unii albastrii, altii bej, pe care cred ca-i pot purta pana vine caldura. Sunt foarte comozi...


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#190 2012-04-11 21:10:32

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Eu am făcut doar cununie civilă și am fost ?mbrăcată mireasă. Contrar femeilor normale, eu, că doar nu era să ?mi infirm anormalitatea, nu am vrut să fiu mireasă, dar mi-a sărit tot familionul ?n cap...și soacra chiar mi-a plătit rochia numa să mă vadă ea și mama mireasă rotfl2


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.