homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-105


#1977 2012-05-08 10:00:49

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kory da, felicitari ai dus sarcina pina la termen applause applause

Madlena, da intradevar e un sentiment special smile O sa-mi fie dor de el in burtica, sunt sigura.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#1978 2012-05-08 10:28:15

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Neata fetele!

Merci pt urare! Trece timpul si nu am luat nimic pt bebe, macar m-am informat despre carucioare.

Katey, felicitari pt bebelina sanatoasa! Eu zic ca e f bine ca te interneaza, nu e normal sa ai picioarele umflate, nu a venit caldura inca, sarcina nu e asa mare si tu totusi te plangi de ceva vreme de picioare. Ai noroc de un dr care se ocupa de voi, e f bine!

Time, am vazut burta lui Buck, mare diferenta intre a ei si a noastra smile.
Noi nu stiu unde ii tinem smile ! Eu daca pun o poza cu burta dinainte de a ramane, mare diferenta nu este lol.
Avem amandoua cicatricea la buric de la laparo.

Madlena, ma bucur ca esti bine! Succes in continuare si subscriu ce a zis Iulia!

Kata, am citit ca ai avut carucior dhs 269, cum te-ai impacat cu el? Ni se pare si noua ok.

Any, doamne ajuta sa mai stea bebelina ta la caldurica!

Katey, te inteleg perfect vizavi de spital ca nici eu nu am fost prin ele dar din octombrie m-am tot cazat  si parca incep sa ma obisnuiesc in sensul ca nu mai fac o tragedie din asta ca pana acum. E adevarat ca au fost toate clinici private si am stat in rezerva singura dar eu tot in depresie eram smile.

Nu stiu ce am mai  citit!

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-05-08 10:29:46)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1979 2012-05-08 10:31:48

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata puss nu-i nimic, si eu iti raspunsesem tarziu dupa ce ai intrebat tu si m-am gandit ca n-ai mai intrat sa citesti.
Incep sa ma obisnuiesc cu ideea internarii si sper sa nu fie ceva grav. Ma gandesc ca daca era nu imi zicea sa-mi rezolv ce mai am la servici si sa vin de luni, ma interna direct de azi. Asa ca ... cu DD inainte si speram sa fim bine. smile

Kori  applause

Laura puss la noi a cam venit caldura, demult n-am mai avut temperaturi sub 30 de grade. Oricum mie mi se umflau picioarele si inainte si asta nu-i chiar bine ...
Cat despre spital, presupun ca o sa supravietuiesc (desi azi am aflat de la o colega care a fost internata saptamana trecuta, ca a trebuit sa se spele cu servetele umede, pentru ca la etajul ei nu mergea dusul  wow  ).

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-05-08 10:39:27)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1980 2012-05-08 10:31:50

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Buna Laura   puss Pai si ce analize sa mai fac???  Daca tot ce imi era neclar am facut in spital???


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1981 2012-05-08 10:34:23

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Madlena06 a scris:

Deno, Angel  puss
Iulia neata  puss  Pai l-am intrebat si eu pe dr daca ar trebui sa mai fac ceva analize si el mi-a zis ca nu e cazul, caci nu mai am ce analize sa fac. Problema cu coagularea am zis-o cand eram internata la spital si mi-au facut ei analize si au zis ca a iesit bine, cam ce stiam eu ca imi e neclar mi-au facut in spital. Iar dr meu actual lucreaza in spitalul respectiv si are acces la dosarul meu de acolo, caci nu mi-au dat rezultatele analizelor, doar mi le-au spus. Asa e procedura. Si acum sa stau si sa ma gandesc ce probleme pot aparea si sa fac toate  analizele din lume .... ioiiii chiar nu !!!!  smile 
Oricum am inteles ideea ta  puss  deja ma gandisem la asta si am discutat cu dr ieri.

Madlena nu zic sa o iei pe extrema cealalta , dar uite la mine iau aspenter preventiv si e recomandat si in cazul problemelor de trombofilie (analiza care costa 12 mil big_smile si care se da de facut dupa min 3 sarcini pierdute).Sunt multe cazuri care nu au pb de coagulare dar au mutatii de trombofilie (fetele de la aspirante cred ca te pot lamuri mai exact) si un aspenter /zi te ajuta sa duci sarcina la capat.Imi doresc din tot sufletul sa ai parte de un dr bun care sa te ajute sa duci sarcina urmatoare pana la capat cu happy end sa nu mai treci prin ce ai trecut . puss

LE.  dr mea mi-a zis f clar dupa ce am pierdut prima sarcina.Ea vrea nu vrea trebuie s urmeze un protocol ca sa nu o pot da in judecata smile .O sarcina pierduta e "intamplare" , la a 2-a deja se pun semne de intrebare daca sunt probleme si nu o poti duce la capat. Adica asta e minimul care o obliga pe ea sistmul medical...ca mai sunt persoane interesate si o intreba uite d-na dr eu as vrea sa fac inainte asta si asta ca sa evit un episod neplacut ea te indruma .De asta iti spun ca dr nu o sa iti spuna intotdeauna du-te si fa aia.Analizele de coagulare trebuiau facute dupa prima sarcina pierduta nu lasata la voia intamplarii sub clasicul pretext <se mai intampla, lasa ca datat viitoare o sa fie bine>

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-08 10:40:16)


40+  rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1982 2012-05-08 10:34:40

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Madlena, pt trombofilie ai facut?


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#1983 2012-05-08 10:41:09

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neata burtici  puss
laura,caruior din acela are sora mea,mie mi se pare grozav,cel mai important e ca se manuieste f usor.noi iesim la plimbare zilnic si eu duc caruciorul tot timpul,e f practic din toate punctele de vedere si are si husa pt picioare.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#1984 2012-05-08 10:41:14

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Laura, am editat postul anterior si ti-am raspuns. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1985 2012-05-08 10:48:37

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

buna diana


40+  rugaciune

Offline

 

#1986 2012-05-08 10:49:31

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Laura, Iulia daca stiu eu corect ce reprezinta trombofilia, sunt probleme legate de coagulare, nu??? Da am facut analize in spital legate de coagularea sangelui si nu mai stiu ce... si rezultatul a fost bun, mi-au zis ca nu am probleme.
Faza e ca spitalul unde-am fost internata e cel mai bun de-aici si iti fac foarte foarte multe investigatii, iar mie tinand cont ca aveam o forma rara de sarcina ce crea probleme mi-au facut un dosar intreg de analize, iar dr meu actual e cel care mi-a citit rezultatele si a zis ca nu am nici un motiv de ingrijorare. Singura chestie e ca nu iti dau nici un rezultat, probabil doar daca platesti.
Mi-au facut si la inima si plamani.. etc... m-au innebunit de cap. De asta habar nu am ce as mai putea face, daca ieri dr meu a zis ca nu mai am ce analize sa fac caci s-a facut tot ce era cazul .... Eu prefer sa tin cont de parerea lui si sa ma relaxez urmatoarele 2-3 luni, exact cum mi-a recomandat el, sa ma bucur de faptul ca am trecut prin ceva ingrozitor si am avut final fericit. Cred ca am si eu dreptul la putina liniste acum  smile

L E Fetele oricum eu va multumesc la amandoua pt sfaturi  puss  puss  puss
Inca ceva.. ieri cand am discutat cu dr, mi-a zis ca inainte de a avea forma asta de sarcina cervicala, analizele demonstreaza ca eram perfect sanatoasa, caci tipul asta de sarcina nu apare in caz de probleme, pur si simplu "se intampla". Si am cautat si eu pe net si tot asa am gasit.
Oricum eu sunt increzatoare ca va fi bine data viitoare.

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-05-08 11:06:05)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1987 2012-05-08 11:08:46

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

madlena in nici un spital din romania nu ti se fac analize de trombofilie cat esti internata...sunt analize f scumpe care determina daca ai anumite mutatii (repet vb cu fetele de la aspirante si ai sa vezi ca le-au iesit analizele de coagulare f bune dar au mutatii de trombofilie care duc la pierderea sarcinii daca nu urmezi un anumit tratament) , ex Gena MTHFR, PAI,...Eu zic ca e bine sa te interesezi si pe urma tu alegi daca e bine sa le faci sau nu.

- analize genetice pentru depistarea mutatiilor care dau risc de trombofilie: Mutatia factorului V Leiden, Mutatia protrombinica (factor II), Gena MTHFR (mutatii C677T; A1298C), Gena PAI, Mutatia factorului XIII; daca exista mutatii la gena MTHFR sed face si analiza pentru homocisteina (sursa :aspirante. pagina 1)

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-08 11:11:13)


40+  rugaciune

Offline

 

#1988 2012-05-08 11:14:19

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia eu nu sunt in Romania. Iar aici e cu totul alta politica. Gandeste-te ca eu am fost spitalizata 3 saptamani si am avut si o operatie si nu am platit nici macar 1 euro !!! Totul a fost gratis. Iar tot ce eu am zis ca consider ca am probleme, ei au facut analize, asa e politica spitalului, odata ce esti internat ti se face totul acolo si nu se plateste, iar daca un pacient are un dubiu si cere o analiza i se face, in caz contrat poate da spitalul in judecata caci daca apare o problema de sanatate poate invoca lipsa respectivei analize.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1989 2012-05-08 11:19:09

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

ok Madlena scuze daca am insistat prea mult pe o tema .

Oricum e bine sa iti iei de la spital analizele facute si sa iti faci un dosarel de gravida,pentru ca oricat de bun ar fi dr nu are cum sa tina minte detaliile la toate pacientele.

Ultima oara a fost editat de iulia80 (2012-05-08 11:23:46)


40+  rugaciune

Offline

 

#1990 2012-05-08 11:28:55

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Nu privi asa lucrurile Iulia . Ma bucur ca mi-ai scris. Poate peste o luna, doua o sa sun dr si o sa-l intreb despre analizele enumerate de tine, daca le-am facut pe toate in spital, daca nu e vreuna saltata, insa acum nu vreau sa ma agit deloc. Nu mi-ar face bine, nu stiu daca ma intelegi...
De pe 12 februarie si pana acum crede-ma ca am vazut doar doctori si am facut analize peste analize. Apropo e posibil sa fi facut o parte din analizele enumerate de tine la alt spital de aici unde eu am fost la urgenta, o sa ma uit zilele urmatoare peste hartii, ca sunt vreo 3 pagini de rezultate... repet aici iti fac enorm de multe investigatii. Imi amintesc doar ca citisem si de globule ca imi facusera, glicemia, colesterolul .. etc... si totul se incadra in parametrii normali.
In momentul actual daca nu fac o pauza o iau razna, caci 3 saptamani sa stai doar in spital si sa faci investigatii, plus ce am mai facut eu inainte si acum dupa ce am iesit... ma sufoc la prezenta doctorilor... nu stiu daca intelegi ... vreau sa fac o pauza si sa ma bucur de viata.

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-05-08 11:30:29)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1991 2012-05-08 11:30:35

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Tot ziceam ca nu am net pe telefon, m-au sunat de la Vdf. acum 10 minute ca daca prelungesc abonamentul cu 2 ani imi dau net gratuit nu stiu cat trafic pe luna. Am uitat sa le zic ca, cu telefonul meu, tot ce am reusit sa fac pe net ever a fost sa-mi pun un status pe facebook.  forgetit


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#1992 2012-05-08 11:31:20

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Buna Laura kram ma bucur ca ai intrat smile si ca esti bine.
Cred ca bebeii nostru sunt tare ascunsi lol si poate ca Buck are mai mult lichid.
Nu observasem ca ai cicatrice de laparo. Cu ce te-ai operat ?

Buna Dia kram

Madlena kram fa o pauza si bucura-te de viata  partydance

Ultima oara a fost editat de timean86 (2012-05-08 11:32:50)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1993 2012-05-08 11:36:54

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Madlena stiu ca a fost o perioada aglomerata si neplacuta, dar eu spuneam sa iti faci ce mai e de facut pana sa va apucati de bebe, nu acum imediat.Nu imi doresc decat sa te vad cu burtica si fericita, fiindca am pierdut si eu o sarcina si stiu cum e si nu am avut complicatiile tale.Merg pe principiul ca e bine sa previi decat sa te gandesti ca daca luai si aia poate era altul rezultatul. puss


40+  rugaciune

Offline

 

#1994 2012-05-08 11:40:32

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Iulia   puss stiu, am inteles de la inceput ce voiai tu sa imi transmiti. Stai linistita.
Time   par
Katey   par


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#1995 2012-05-08 12:01:53

iulia80
Full member
Inregistrat: 2012-01-31
Mesaje: 467

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

fetelor in weekend am fost sa ne uitam dupa pat bebe si scaun auto tip scoica ptr bebe.La scaun am gasit ceva de la chicco la reducere la 6 mil si e si scoica dar merge pana la 18 kg , dar la pat am ramas dezamagita de saltea.De ce asa de tari ?


40+  rugaciune

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.