homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-129


#2433 2012-05-11 18:12:01

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

janis ,imi pare rau ca te doare chiar inteleg ce spui tu acolo ! eu am o "mandrie" de epizitiomie si doare rau si asta azi, azi am 2 luni si inca nu prea pot sa ma asez direct  pe un scaun din lemn iar de ridicat ceva greu nici nu mai vorbesc !

hai sa nu le speriem pe fete ca merita tot riscul dar ceza sau epizitiomie tot greu ne refacem dupa ....noroc ca le uitam pe toate cand ii vedem pe copilasii nostri in brate !

Offline

 



#2434 2012-05-11 18:29:28

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Deno   hjarta  Ai vazut motivul pentru care trebuie sa fii optimista??????? Ma bucur enorm pentru tine, ca totul decurge ok cu dezvoltarea bebeului  puss

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-05-11 18:29:50)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2435 2012-05-11 19:00:35

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

fete am venit si noi de la doctor...mi-au gasit ceva proteine in urina,dar  zis moasa ca nu-i nici o problema atata tp cat nu mi se umfla picioarele si tensiunea e buna.probabil e de la secretia care e mai abundenta pe ultima suta de metrii.
bebe e bn...bataile inimii lui sunt normale,are lungimea normala pt 39 de saptamani,e bn pozitiont,numai ca nu vrea sa iasa...moasa a zis ca imi mai da vreo 10 zile.de unde mi-a fost frica sa nu-l nasc berbec atuci cand am avut episoadele alea cu contractii la 36 de saptamani,se pare ca nu vrea sa iasa nici taur...asteapta sa iasa in gemeni rotfl2
deno hjartahjartahjarta sa-ti traiasca minunea,sa se faca mare si sa te bucuri de ea in fiecare clipa a vietii tale!!!!mie mi se pare ca baietelul tau are trasaturile sotului big_smile

Ultima oara a fost editat de korina_s (2012-05-11 19:21:28)


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#2436 2012-05-11 20:46:36

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Fetelor multuesc!
korina, sa sti ca dr ne-a zis ca are chipul sotului si nasul meu tongue 

Als, am facut cel putin 10 ecografii pana acum dat fiindca mi-a fost atat de rau si la toate am simtit ceva special, dar la aceasta a fost mult ai mult, isi misca asa dulce manutele desupra capului sau si le punea pe fata, parca se juca cu noi. doctorul a si insistat foarte mult pe fata si pe miscarile lui ca ne-a vazut atat de incantati.

Ada si azi in cabinet si acasa si dupa am vomat mult. dar imi da multa putere fiecare lovitura de-a lui si faptul ca l-a vazut este pentru mine hjarta

Bebe nu are acum cea mai frumoasa imagine pentru ca corespunde la 17 saptamani, dar dr a zis ca pt varsta lui e foarte simpatic, iar pentru mine nu exista chip mai frumos. ne-a scos limba, ne-a zambit, s-a strambat, s-a suparat si strangea pumnii, peste 5 saptamani am iar 4D ca dr vrea sa vada daca pastreaza aceeasi diferenta fata de um si atunci cu siguranta voi ramanea muta la vederea lui.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2437 2012-05-11 22:15:44

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Buna seara, fete dragi!  puss  puss  puss
Aseara iar am disparut ca magaurl in ceata! Scuze! buga  buga  buga
A venit al meu, am mancat si s-a pus el la calc, iar eu am adormit.
Korina, pai dc iese in max 10 zile, prinde tot zodia mea  lol  goodluck
Any, imi par rau pentru criza de rinichi  cesafac  nu am stiut  puss  sa te faci bine repede  rugaciune
Deno, impresionanta trairea ta, iar poza bebelui ta e minunata  hjarta
Mikki, ma bucur pt tine si bebe k sunteti bine. puss  Imi place de tine, k bebele tau creste intr-o sapt cati altii in doua. chicot  Cand ai avut UM ?
Madlena, stiu k intru cam rarutz, dar am fost foarte ocupata, am stat putin pe acasa, k socrul meu e f bolnav si merg zilnic pe la el. supa 
In plus am avut la scoala concursuri, m-au bagat in comisia de evaluare la cls a IV-a... disperat  disperat  nu am avut timp nici sa merg la medic fam cu analizele, k sa-mi iau carnetul de  gravida . Sapt viit ar treb sa merg la Cluj la dr, dar cred k aman pt urmatoarea, sau ma invoiesc de la scoala o zi nustiu
am vazut k ati scris de dublu test la 10 sapt. Doare treb sa-mi fac si eu, k eu acum am 10 sapt? Mie mi-a zis dr ceva de triplu test  nustiu


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2438 2012-05-11 22:28:01

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Janis, inteleg.  supa

Ada puss

Vrabishor puss si eu am facut tot triplu. Am fost la control pe la vreo 10 saptamani si a zis ca n-are rost sa ma  cheme iar la o saptamana sa facem dublu si am asteptat pana la 15 saptamani si am facut triplu. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2439 2012-05-11 22:38:03

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey,  puss  si a fost mai bine asa, nu? Si asta e cu procentul pt sindromn Down si in functie de procent imi face amniocenteza, sau ce-mi face  nustiu  De astea nu prea stiu multe, dar am inteles k dupa 30 ani procentul e mai mare.Fetelor, fac 30 de ani  grater  grater  grater
Oricum nu-mi fac griji, k stiu k bebele meu e bine  rugaciune
Dc dr a zis de triplu, pai asa fac si eu, ce sa fac? nustiu
Si triplu zici k se face pe la 15 sapt? nustiu
Vreau sa mai intreb ceva, k st cam debusolata: in care sapt incepe trim 2, k nu mi se pare normal sa fie trim 1 de 12 sapt? k o luna nu are 4 sapt ?
Si inca ceva: pana in ce sapt sa iau acid folic? Dar arefam? nustiu  Abia astept sa merg si la dr sa vad ce zice, doar vreau sa fiu pregatita cat decat  nustiu
Eu stau cam prost cu  acklad  mi-e cam rau ,cam greata, nu suport carnea si nici mirosul ei si imi vine sa  acklad , dar vine pana in gat si se duce inapoi  bang  bang  bang  de cateva zile. Sper sa treaca repede  rugaciune


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2440 2012-05-11 22:48:32

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Vrabi, nu stiu daca  e unul mai bun decat celalalt.  nustiu  Dar da, amadoua arata riscul de sindrom Down. Triplu test e pentru Down, defecte de tub neural si Trisomia 18, iar cand faci analiza iti completeaza o fisa cu varsta, rasa, greutatea, daca suferi sau nu de diabet, daca ai avut preeclampsia, daca fumezi sau nu. Pe baza la astea toate + analiza de sange + masuratorile de la eco (facuta cu o zi inainte de recoltare) se calculeaza riscul ala.
Si eu fac 30 de ani si mi-a iesit 1:120000 la Down si 1:2800 la defecre de tub neural (trisomia 18 scrie acolo ca nu se trece pe rezultat decat daca exista risc).

Trimestrul 2 incepe in saptamana 14. Da, o luna are cam 4 saptamani, dar pana la ovulatie nu e bebe, de-aia sunt 14 in primul trimestru.

Despre acid folic si arefam zic sa astepti sa vezi ce zice medicul. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2441 2012-05-11 23:00:53

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Multu, Katey! St f folositoare explicatiile tale! puss  puss  puss
Asta cu rasa nu o inteleg  nustiu  Adica ce rasa am? chicot   Si ce legatura are rasa? nustiu
In rest negativ la toate  casutele, iar la varsta inca mai am 2 zile sa zic k am 29  dumbom A, nu, o zi! bang  bang  bang


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2442 2012-05-11 23:15:28

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Cu placere! puss
Nu stiu ce legatura are rasa, dar era si asta pe fisa, mie mi-a trecut (evident tongue) caucasian.

Atunci iti zic la multi ani de acum!  birthday  birthday  birthday  birthday  birthday


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2443 2012-05-11 23:50:41

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey, mltumesc! La multi ani si tie! birthday  birthday  birthday
Dar tu cand implinesti frumoasa varsta?
Eu ma pun in pat, k  cascat  Iar maine am o gramada de treaba: curat2 shopping   food   bucatar  plus facut tort  bis  bis
Pup! Noapte buna!  puss  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2444 2012-05-12 00:37:58

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Vrabi, pe 4 noiembrie.
Noapte buna!


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2445 2012-05-12 08:26:30

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Neata burtici  mornincoffee
Bine Vrabi, daca e asa te iert  par  glumesc. Imi pare rau de socrul tau, multa sanatate, sa se faca bine. Si sper sa iti rezolvi treburile ca sa ai si tu timp de odihna. Te  par  Si nu mai plange ca faci 30 de ani... lasa ca trece pana la 40  tongue
Sper sa te simti mai bine. Sunt cu gandul la tine, caci imi esti draga, nah ce sa fac.
Fetelor cine vine la cofee?????????? Hai ca se raceste ...

Va doresc week-end placut !!!!!!!!!!   wave
Noi mergem la cumparaturi... si la o plimbare prin oras.

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-05-12 09:44:29)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#2446 2012-05-12 09:50:43

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neata  puss

vrabi  birthday

madlena eu vreau o cafea


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#2447 2012-05-12 10:15:10

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neata burticute o zi usoara


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#2448 2012-05-12 10:16:24

camysh
Moderator
Inregistrat: 2007-12-08
Mesaje: 37788

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

si eu vreau o cafea!
puss

Offline

 

#2449 2012-05-12 10:36:37

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kateypuss  mai e putzintel pana la ziua ta. O sa prinzi 30 cu bebe langa tine  hjarta . Si eu ma bucur k am bebele in burtica.
Deya, puss  multumesc! Dar maine e ziua mea  tongue  Azi inca ma mai pot bucura de 29 ani.  chicot
Madlena  puss  si tu imi esti draga mie si tuturor fetelor de aici!  puss  puss  puss
Si eu beau o cahelutza  mornincoffee
Amalia, Camysh si care au mai intrat  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2450 2012-05-12 11:18:16

mikki_20
Hero member
De la: bucuresti
Inregistrat: 2006-02-15
Mesaje: 4694

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

neatza burtici! puss ce faceti? vrabiutzo U.M a fost pe 1 martie si ref la stari de voma si eu am avut pana akum o sapt nu suportam nici un miros da vad k acu mi-au trecut smile. o sa-ti treak si tie wink voi stiti in ce consta ecografia asta pt dublu test? adik pres k nu o sa mai fie intra o sa fie pe burtik nu?

Ultima oara a fost editat de mikki_20 (2012-05-12 11:30:34)


Avem 1 an si 5 lunite

Offline

 

#2451 2012-05-12 11:55:23

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

wave

Noi acum ne-am intors de la botez, la biserica, si dupa-amiaza mergem la petrecere.  partydance  tongue
Am facut si o plimbarica, ne-am uitat de carucior si patut.

Madlena puss
Deya puss
Amalia puss
Camy puss
Vrabi puss
Mikki puss , eu cred ca pe burtica o sa fie, acum se vede bine bebe, nu mai are de ce sa iti faca intra. nustiu Practic, il masoara pe bebe si iti face o fisa cu care mergi la recoltare in 24 de ore. Aia e tot. smile


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.