homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21-45


#837 2012-04-23 16:27:51

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Deya,
Din ce am inteles, detectare de anticorpi Rh se face daca pana atunci au fost absenti. Dozarea se face daca sunt prezenti, pentru a vedea in ce cantitate sunt (titru). Sper ca am inteles bine.
Eu am facut detectare de anticorpi Rh. Mi-a recomandat odata la 2 luni. De asta intrebam, ca am vazut ca ti-a recomandat in fiecare luna analiza asta si ma gandeam ca poate ar trebui sa repet  si eu mai des de acum analiza.
smile


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 



#838 2012-04-23 16:30:28

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

va pup burticute


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#839 2012-04-23 16:39:48

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Amalia puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#840 2012-04-23 16:41:38

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Amalia puss

Am avut o zi  disperat  disperat  disperat  de abia astept sa ajung acasa sa ma culc.

Sa aveti o seara placuta wave

Ultima oara a fost editat de timean86 (2012-04-23 17:18:49)


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#841 2012-04-23 17:50:48

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

buna burticute  kram
Katey,sunt care fac botezul si la o luna si care fac si la 6 luni.sora mea a facut molifta la nepotica si a putut-o scoate afara si inainte de botez.eu nu voi apuca sa fac botezul anul asta daca nasc in octombrie,din noiembrie e postul Craciunului.
azi mi-am luat 2 perechi de pantaloni de gravide  hjarta  de care m-am indragostit.abia astept sa-mi mai creasca burtica sa-i pot purta.
fetelor am o prietena insarcinata in 22 de sapt si a pus deja 10 kg.nu e cam mult?

Ultima oara a fost editat de dianah (2012-04-23 18:02:19)


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#842 2012-04-23 17:57:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

honney_bunny a scris:

Deya,
Din ce am inteles, detectare de anticorpi Rh se face daca pana atunci au fost absenti. Dozarea se face daca sunt prezenti, pentru a vedea in ce cantitate sunt (titru). Sper ca am inteles bine.
Eu am facut detectare de anticorpi Rh. Mi-a recomandat odata la 2 luni. De asta intrebam, ca am vazut ca ti-a recomandat in fiecare luna analiza asta si ma gandeam ca poate ar trebui sa repet  si eu mai des de acum analiza.
smile

aha, deci cam tot una, numa ca pt dozarea cu titru=0 se mai cheama si detectare. ms puss

dpdv canonic ortodox, botezul se face in primele 40 zile dupa nastere. aia cu "nu se iese afara" e pe jum babism, pe jum adevarat. dpdv energetic, copilul e lipsit de aparare pana la botez, cand primeste ingerul pazitor. ceea ce nicio alta slujba n-o rezolva. deci aia cu "alta slujba" e poveste. ori tineti cont de asta cu botezul, ori nu (io una felicit pe cine sta o luna cu copchilu-n casa, nu-s eu aia, desi repet, ceva sens are). molitfa nu are nicio legatura cu copilul, e pt mamele care nasc

dianah, se fac botezuri in post

Ultima oara a fost editat de katami (2012-04-23 17:58:22)


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#843 2012-04-23 18:01:12

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

botez da,dar nu si petrecerea de botez,iar eu vreau sa le fac in aceeasi zi.
am vrut sa zic ca i-a facut ei molifta si nepotelei ce se face,pentru a putea iesi din casa.

Ultima oara a fost editat de dianah (2012-04-23 18:03:57)


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#844 2012-04-23 19:33:01

adalliere
Full member
Inregistrat: 2011-06-24
Mesaje: 892

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

katami a scris:

honney_bunny a scris:

Deya,
Din ce am inteles, detectare de anticorpi Rh se face daca pana atunci au fost absenti. Dozarea se face daca sunt prezenti, pentru a vedea in ce cantitate sunt (titru). Sper ca am inteles bine.
Eu am facut detectare de anticorpi Rh. Mi-a recomandat odata la 2 luni. De asta intrebam, ca am vazut ca ti-a recomandat in fiecare luna analiza asta si ma gandeam ca poate ar trebui sa repet  si eu mai des de acum analiza.
smile

aha, deci cam tot una, numa ca pt dozarea cu titru=0 se mai cheama si detectare. ms puss

dpdv canonic ortodox, botezul se face in primele 40 zile dupa nastere. aia cu "nu se iese afara" e pe jum babism, pe jum adevarat. dpdv energetic, copilul e lipsit de aparare pana la botez, cand primeste ingerul pazitor. ceea ce nicio alta slujba n-o rezolva. deci aia cu "alta slujba" e poveste. ori tineti cont de asta cu botezul, ori nu (io una felicit pe cine sta o luna cu copchilu-n casa, nu-s eu aia, desi repet, ceva sens are). molitfa nu are nicio legatura cu copilul, e pt mamele care nasc

dianah, se fac botezuri in post



sigur se fac ? 
ca eu tocmai ma dau de ceasu mortii sa gasesc o perioada cand sa vin in tara sa o botez ,sotul meu si-a luat concediu exact in mijlocul postului sf Petru si nu cred ca poate schimba zilele ...si daca nu putem veni acum o s-o botezam abia in septembrie (adica pe la 6 luni) si nu prea-mi place ideea ....

Offline

 

#845 2012-04-23 20:21:02

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

da,se poate boteza in post.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#846 2012-04-23 20:42:22

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Kata puss asa stiam si eu, la 6 saptamani (aprox 40 de zile), dar faza e ca si noi am vrea tot in aceeasi zi (botezul si petrecerea) si e destul de scurt timpul pentru planificat, de-aia am zis maxim 2 luni ...

Diana puss pe mine m-au botezat ai mei la fix o luna, pe 4 decembrie si au facut si petrecere, dar restransa, acasa.  nustiu Pe mine nu m-ar lasa inima sa stau 6 luni cu copilul nebotezat, desi daca stam sa ne gandim, la catolici de exemplu se boteaza bebicii si mai mari ...
Sa porti sanatoasa pantalonii. smile
Mie mi-a zis doctortia mea ca si 6kg la 24 de saptamani e cam mult dar aia e, nu putem tine cura in sarcina.  nustiu

Ada puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#847 2012-04-23 21:10:09

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

honey acum am inteles si eu care este diferenta ... ms mult de lamurire
cred ca mie mi-a spus sa repet analiza o data pe luna numai de gura mea, ca doc a spus ca sansele sa apara anticorpi sunt destul de mici daca nu am avut sangerari sau alte probleme

eu pe la 3 luni ma gandeam sa fac botezul


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#848 2012-04-23 21:28:15

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Cred ca niciodata de cand sunt gravida n-am tanjit asa de mult dupa o aspirina. Ma dor picioarele de imi vine sa plang.  supa  M-am incaltat azi cu niste pantofi care la prima vedere pareau comozi, dar se pare ca m-am inselat si acum sufar consecintele.  grater


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#849 2012-04-23 22:04:40

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey, imi pare rau ca te dor picioarele sad.
Dianah, mi se pare ca a luat f multe kg prietena ta. E slabuta?
Nu imi vine nici mie sa tin copilul 6 luni nebotezat dar nici sa fie prea micut nu imi place.
Se poate boteza in post.
Nu as putea sa nu ies afara mai ales ca nasc vara!


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#850 2012-04-23 22:10:30

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Hello, fetele mele dragi! puss  puss  puss  puss  va pupacesc pe toate! puss  puss  puss
La multi ani tuturor celor care isi sarbatoresc azi ziua onomastica! birthday  birthday  birthday
Georgya, dc te cheama pe aproape  puss  si la multi ani!
Am vazut k ai povestit fetelor! Starile tale st specifice  gravida , deci nu-ti face griji, k totul e normal goodluck  sa fie totul bine. Cine a  zis k 13 e nr cu ghinion. O fii picat cu tronc cuiva si a bagat tuturor spaima. Pt mine e cu noroc, k eu m-am nascut pe 13 (mai  lol )
Parfumel, la Cj merg la dr Surcel si nu cred k mai imi caut rezerve si aici, k st f multumita de dansul. Si oricum nu e atat de departe Cj, doar vreo 160 km .Mie nu mi-a facut control, doar eco. Dupa 1 mai merg sa-mi fac analizele, k am programare, k sa nu platesc, desi nu pricep cum nu platesc dc merg la lab privat  nustiu  E bine dc nu platesc! cool
Deya, bine ai revenit  puss  Da, am prins si eu barzuca  chicot
Tya, am vazut k ai intrat la molipseala  goodluck
Madlena  puss  sa treaca indigestia.
Timi, nasol cu serviciul, k nu te poti relaxa  puss
Any, Katey, Katamy,Miki Ada, Diana, Amalia, Honney, Korina si care mai sunteti   puss  puss  puss  puss
Am cam citit pe fuga si nu mai stiu ce ati scris.
Ce mai stiti de Deno
Eu aseara iar am dat la bobocei, tot ce am papat  chicot  Azi dimineata as fi dat iar, dar nu mai aveam ce  rotfl2  Acum mi-am pus o gramada in farfurie, dar nu am putut manca mare lucru. nustiu Dar....am pus deja 2 kg  disperat
Asta e bine si cu  acklad  si cu kg si cu burtica ce deja se vede un piculetz  happydance  happydance  inseamna k bebe e bine  dance
Dc dispar iar k magarul in ceata inseamna k intra al meu si nu mai lasa pe mine. Sper sa primesc si eu un laptop vechi de ziua mea  buga


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#851 2012-04-23 22:22:30

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Vrabi puss si laboratoarele private au contract cu Casa de asigurari, doar ca fac analize gratuit in limita unor fonduri lunare. Daca ai noroc si prinzi programare cat mai au inca fonduri, faci gratuit. Asa le-am facut si eu in trim I. Dar i-ati si ceva banuti la tine pentru ca sunt unele analize care nu se fac gratuit, in cazul meu a fost VDRL care n-a costat decat 16 lei, dar nu poti sa stii.
A, si daca faci TORCH-ul ala nu cred ca-l face nimeni gratuit asa ca sa fii pregatita si cu banuti. smile
Pare rau ca ai dat la rate. sad

Laura, numai de m-ar lasa odata ca deja se intinde durerea si la spate / coloana. sad


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#852 2012-04-23 22:29:34

deya
Sr. member
De la: Brasov
Inregistrat: 2011-07-13
Mesaje: 1090

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

vrabi si eu tot la privat mi-am facut analizele compensate

eu nu am inteles daca este un mod "ideal" de a lua in greutate sau doar la modul general sunt niste limite pe care nu este o problema daca le depasesti


eu va urez noapte buna


8.10.2012 — Eduard Cristian  hjarta
16.02.2014 - Alexandru Valentin hjarta

Offline

 

#853 2012-04-23 22:35:06

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Katey, pai am o prietena ce lucreaza acolo si mi-a facut programare. azi am sunat-o s-o intreb cat costa si a zis k nimic  nustiu  Pai st pe lista o gramada de analize inclusiv HIV. Nici ala nu se plateste? nustiu  Eu st pregatita cu banuti, dar dc  nu ii dau e si mai bine  smile
Torch l-am facut anul trecut si cam am imunitate la toare. Ar fi necesar sa-l repet  nustiu
Iti zic ce mi-a scris pe lista:
Hemoleucograma completa,
Glicemie,
Calciu,
Magneziu,
TGO si TGP ( ce or fi astea?)
Sideremie,
VDRL,
Test Hiv
Examen sumar urina,
Creatinina,
Acid uric

  Ma gandeam sa merg aici la o dr sa vad ce mai face bebe, dar nu-si are rost, k sigur e bine, devreme ce face mofturi la macarica, nu? chicot
LE: Laura, pe tine nu te-am pupacit!  puss  puss  puss
Se poate face botez pe post, dar nu si petrecere. Adica se duce bebe la bisercia si se boteaza si atat. Dar de ce sa faci pe post? Si de ce sa nu iesi cu el afara? Eu cred k astea st superstitii  nustiu  Pai oricum iesi afara cu el cand plecati de la spital, k doar nu plecati direct la biserica. cesafac  La noi in zona mai e o prostie, k dc moare cineva in sat sa-l botezi inainte sa inmormanteze pe decedat. Pai in Buc sau in orasele mai mari, ar trebui sa-l scoti din burica si sa-l bagi girect in caldarusha cu apa  disperat  disperat

Ultima oara a fost editat de vrabiutza (2012-04-23 22:39:22)


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#854 2012-04-23 22:56:02

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

Va las si eu! Noapte buna!  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#855 2012-04-23 22:56:30

bubutadana
Insomniac member
Inregistrat: 2007-07-03
Mesaje: 7655

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 21

hello burtici
va las un articol interesant, informatii utile despre alaptare
http://blogulmeumediocru.blogspot.com/2 … ntele.html


No, no, see, I think if you're committed to somebody, you don't allow yourself to find perfection in someone else...

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.