homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17-36


#666 2012-04-24 19:59:46

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

rux si la mine la fel ... greturi de am crezut ca mor pina in sapt 14 de cand lucrurile s-au mai imbunatatit si micsorat in intensitatea starilor de rau.
poate e bambina ...
puss


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 



#667 2012-04-24 20:15:04

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

darya, felicitari! nici eu nu am avut sangerare de nidare la niciuna dintre sarcini


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#668 2012-04-24 20:30:05

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

darya sarcina usoara pana la 40+ ... nici nu am avut sangerare de nidare


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#669 2012-04-24 20:52:40

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

janis cred ca te-am mai intrebat. tu il tii pe bebe in scoica de mai mult timp. nu ti-e teama? e sanatos pt ei? sotul meu se teme ca nu sta bine, desi pitica a adormit de indata ce am pus-o. mie mi se pare ca sta bine si ca ei ii place. neonatologul cu care s-a nascut ne-a zis ca poate sta inclinata maxim la 45 grade, asta la 2 sapt. au mai trecut 2 luni de atunci

azi copilul meu se speria prin somn si deschidea ochii sa ma caute, era asa pierduta. si acum 2 ore vorbea mama cu ea si din zambet a dat-o intr-un plans de am fugit din bucatarie sa ajung la ea. am calmat-o mai greu, a mai avut reprize scurte de plans usor


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#670 2012-04-24 20:59:39

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Onu cand am fost la ortoped cu soldul am intrebat si de scoica..a zis ca sa il tin doar cat este necesar(adik in masina) pe ea scrie sa faci pauze la 2 ore si asha am facut
tot ortopedul a zis sa o inclinam mai mult..daca il pun o secunda cat merg eu la baie si il gasesc adormit, il pun pe canapea cu o perna dedesubt in partea din fatza sa fie scoica mai inclinata..si gata, bebe e mai pe spate
bine, se intampla ffff rar
(ca nu doarme ziua tongue )

da Onu..si al meu de 2 zile pe seara face crize de plans..atzipeste si se trezeste urland...cred ca viseaza urat

Ultima oara a fost editat de JanisJoplin (2012-04-24 21:00:25)


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

 Publicitate


loading...

#671 2012-04-24 21:16:43

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

hello!
janis, onu, incep sa perceapa si ei altfel lumea....si al meu tot de pe la 2 luni jumae, 2 luni si o saptamana a inceput cu urletele de spaima. se sperie din te miri ce, nu neaparat la chestii noi. de ex, mi s-a speriat cand a inchis iubi usa la camera-fara sa tranteasca sau altceva, deci la zgomote cunoscute. de dimi s-a speriat de mami, iar uneori se mai sperie si de mine cand ma maimutaresc prea tare lol


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#672 2012-04-24 21:47:02

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

m-am mai linistit atunci
cum iti dai seama ca are febra? ca daca e imbracata pot sa-i verific mainile, fata...


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#673 2012-04-24 21:49:58

Andreed
Addicted member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2009-07-06
Mesaje: 13483
Site

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

wave
Ruxy ma bucur ca sunteti mai bine  puss  kram

Nu mai stiu ce am citit.Noi suntem in fiecare zi pe la dr cu prelungirea concediului, maine la 17 mergem la un psiholog sa i se faca Mariei evaluarea psihologica, apoi joi dupa masa la neurolog pentru scrisoarea medicala.


Mami de 2 minuni: Maria & Matei

Offline

 

#674 2012-04-24 21:50:02

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

onu, eu am simtit ca s-a incalzit un pic dupa vaccin la mana. daca nu iti dai seama, dar banuiesti ceva, pune-i termometru...
cel mai corect e sa ii verifici la ceafa. initial, eu am crzut ca-i babism, ca era tot timpul cald. intr-o noapte, avea fata si mainile reci si....spre uimirea mea, si ceafa era mai rece decat de obicei. eu dupa asta ma ghidez.


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#675 2012-04-24 21:59:06

smart lady
Addicted member
Inregistrat: 2009-10-21
Mesaje: 10362

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

lore ma bucur ca v-ati impacat smile

Rux bine ca-i mai bine Vlad

Onu acu imi apare si mie avatarul de care vb fetele hjarta frumoaselor! Eu ii verific fruntea cu incheietura, in locul unde ii verific si lapticul din biberon smile . Sper ca fac bine ce fac ca pana acum n-am detectat nimic si nici temperatura nu io-am luat-o niciodata

Poke si al meu se mira si socheaza si acum cand ma stramb la el lol

In rest nu mai stiu ce-am citit


Mami mandra de Alexandru nazdravan- 4 ani +

Offline

 

#676 2012-04-24 22:03:22

razu
Hero member
Inregistrat: 2008-12-11
Mesaje: 4166

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Darya, felicitari si sarcina usoara!
Poke, bine ca mai intri, de mult nu am mai citit posturile tale..Ce face bebe Razvan?
Andre, sper sa rezolvati curand cu actele.
Sweety, si mie mi se pare/pare incomod sa alaptez culcata, dar reusesc acum, doar ca stau pe o parte, inlinata. De ex, stau pe partea mea dreapta si ii dau fetei sanul stang, asa mananca si ea bine. E mai comod noaptea, de asta am si mutat-o cu mine in patut de cateva luni de-acum.
[b]Onu, se mai sperie micutii, nu te necaji. Creste puiuta ta incetul cu incetul...
Smartuc[/b], ce faci?
Pupici pentru toate mamicile!
Kata, esti ocupata, asa e?Ca nu mai scrii mult.Ce face burtica ta?Crisu cum mai e?
Eu nu prea mai fac fata tutror treburilor...de asta nici nu apouc sa intru peste zi, va saliut inainte sa plec si mai intru dupa ce adorm fata. Ieri si azi mi-au tot stat lacrimile sa curga, am petrecut multe ore fara fata, mai la scoala, mai meditatii. E atat de greu!

Ultima oara a fost editat de razu (2012-04-24 22:06:03)


11.05.2011 - Mami si tati sunt fericiti! Minunea noastra de fetita ne umple viata!

Offline

 

#677 2012-04-24 22:07:48

deeea1989
Full member
Inregistrat: 2010-08-02
Mesaje: 207

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

fetele voi a-ti patit cu bebeii vostri sa va pape in cate o zi mai putin? fetitza mea are 4 luni si este o mancacioasa numai ca azi nu a prea mancat tin sa mentionesz ca nu papa decat laptic nan...ultima masa la care a papat 150 de ml a fost la 9:30 azi-dimineata si de atunci daca a papat 200 de ml in total si plus ca a mai si vomitat...ea e vioaie , rade are chef de joaca ...nu mi se pare sa aiba ceva inafara de faptu ca nu prea a papat azi....


Am o minune de fetitza hjarta

Offline

 

#678 2012-04-24 22:13:53

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

Eu asa am reusit prima oara sa alaptez..pe o parte in pat..dar de pe partea mea stanga ii dau sanul stang..imediat apropiat.dupa catea zile am reusit si din brate sa ii dau...
La cat suge al meu..cu orele..nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi sa stau asa in scaun cu el...

Deea nu stiu ce sa zic...

Onu eu verific fruntea si ochii..si ii iau temperatura ca am termometru prin apropiere mereu...nu i-ai luat-o niciodata? Eu de 2 ori pe zi cred rotfl stiu..sunt nebuna..am piticii mei


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#679 2012-04-24 22:34:44

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

janis, ii iei temp in funduc? ca atunci ar putea fi probleme nustiu
razu puss am apucat doar sa intru sa zic buna ziua sau noapte buna...
bebe razvan e bine, ma tine toata ziua in priza. ne jucam, gangurim, vorbim, dormim cate 3 ore pe zi legat si daca din varii motive intrerupem somnul iese scandal. 'problema' e ca inca trebuie sa stau langa el, sau in camera vecina, sa fiu prin zona, ca se frichineste, se trezeste sa ma caute si daca nu-s pe pozitie, plange si se trezeste. daca am sta la ap, n-ar fi bai, dar asa....el doarme sus si eu tre' sa fiu prin zona si n-am pc, ca e la parter.
in rest, si-a schimbat programul, nu se mai culca seara la 7.30-8, ci pe la 9.30...azi a fost exceptie ca am fost eu plecata de la ora 13 si am ajuns abia la 20 acasa si de la ora 16 nu mai atipise decat 15 min, deci era frant saracul. imi pare asa de rauca nu mai apuc sa stau, dar ziua ori dormitez pe langa el sau mai fac prin camere una-alta, ori suntem afara. pana acum stateam seara mai mult, acum daca el se culca tarziu, mai fac o curatenie, mai strang o rufa....si gata! s-a facut 11 -12 si tre' sa ma bag la nani.
acus sunt un pic ingrijorata din niste motive financiare, pe termen lung, si am zis ca nu mai fac nimic, vin sa sed cu voi smile


daca as fi alaptat si eu pe o parte cred ca dormea puiul demult atatea ore legate, dar cu mazarichile mele nu o pot face ca il sufoc....il bag cu nasul in coaste rotfl2

Ultima oara a fost editat de pokemon (2012-04-24 22:35:51)


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#680 2012-04-24 22:38:49

carra_verona
Insomniac member
Inregistrat: 2008-01-30
Mesaje: 6654

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

darya eu am avut o mica miiica sangerare de nidare, dar din cate am inteles si zis si fetele pe aici clar nu e musai sa fie.
sarcina cat mai usoara pina la 39+.


din 2010 fericita mamica de puiuta
fertility

Offline

 

#681 2012-04-24 22:42:38

pokemon
Diamond member
De la: Craiova
Inregistrat: 2006-10-06
Mesaje: 33434

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

razu, si eu azi am stat mult fara bebe, am fost sa discutam afaceri si planuri de viitor...
si cand am ajuns acasa. descumpanita ca asociatii nostri cam bat in retragere, m-am apucat s aimi storc creierii gandindu-ma cum si in ce fel as putea face bani stand acasa cu bebelul.
mi s-a parut atat de ciudat cand m-am intors....de la poarta am venit in trap-galop in casa, la el hjarta
si n-am gasit nimic ce as putea face....sunt o nepriceputa, i-am zis lui iubi ca ma apuc de video-chat rotfl


Indragostita de bebe Razvan si de tatic de bebe Razvan ♥ 2 ani+ ♥
No matter how you feel. Get up, dress up, show up, and NEVER give up

Offline

 

#682 2012-04-24 23:46:16

cmin
Addicted member
Inregistrat: 2009-03-20
Mesaje: 14348

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

FETELOR alex are 39.5 , cred ca dela vaccin ... i-am dat 2.5ml de ibalgin, pot sa ii pun si un supozitor cu novocalmin?
am citit pe net ca nu e indicat sub 4 ani ... dar paracetamol supozitor?

Ultima oara a fost editat de cmin (2012-04-24 23:48:16)


7+ fericire
totul este si va fi bine 
(http://www.fertilityfriend.com/home/33274f)

Offline

 

#683 2012-04-24 23:58:00

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

cmin, are peste 6 kg, nu? Poți să-i pui paracetamol...dar să fi trecut măcar 2 ore de la ibalgin, indicat ar fi 4


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#684 2012-04-25 00:01:16

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Discutii de tot felul intre mamici si burtici - 17

cmin, asteapta sa vezi ce se intampla dupa ibalgin, nu te grabi. imbraca-l subtire, fa-i impachetari cu apa calduta daca e nevoie. eu stiu ca la MINIM 2 ore poti sa-i mai dai si altceva, daca nu scade. minim 8 ore intre dozele de paracetamol, minim 8 ore intre cele ibuprofen.
daca ajungi la novocalmin ( de preferat sa nu), ii dai jumatate. 12 ore minim intre 2 doze de novocalmin.

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.