homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

A auzit sau a luat cineva Qlaira?


#1 2012-05-02 18:34:16

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

a auzit sau a luat cineva Qlaira?

mi s-a prescris Qlaira care se spune ca rezolva problema menstruatiilor abundente,dar ceea ce am gasit pe net m-a terorizat,are o concentratie enorma de hormoni fata de anticonceptionalele comune,contine 3 mg,de estradiol si 2 mg de dienogest vreo 3 apoi 2 mg de estradiol si 3 mg de dienogest.va rog sa imi spuneti daca ati auzit sau daca stiti ceva despre acest contraceptiv.va multumesc anticipat.

Offline

 



#2 2012-05-02 18:38:00

yoyolina
Moderator
Inregistrat: 2007-09-04
Mesaje: 18077

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

ti-am raspuns dincolo.


daca vrei sa mori sanatos, trebuie sa mori de foame.

Offline

 

#3 2012-05-03 15:08:25

alix71
New member
Inregistrat: 2009-02-04
Mesaje: 80

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

multumesc

Offline

 

#4 2012-05-30 14:50:08

mszumzi
New member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2012-05-30
Mesaje: 11

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

Buna

Eu am luat Qlaira 3 luni la recomandarea medicului de planning de la un spital din Bucuresti (SUUB). Pana sa iau Qlaira am folosit Jeanine mai multi ani si cand nu au mai fost disponibile aceste anticonceptionale in farmacii medicul mi-a recomandat Qlaira. De fapt, mi-a recomandat "Qlaira sau YAZ" si m-a pus sa aleg, iar dupa lauda si promo-ul facut pentru Qlaira le-am ales pe acestea.

Ce pot sa iti spune despre... am folosit acest produs 3 luni. Mi-as fi dorit sa am rabdarea si puterea sa il incerc macar 6 luni insa am renuntat. Experienta mea cu Qlaira e urmatoarea:
- prima luna: totul ok, nu am observat vreo modificare a pielii/ scalpului, nu am avut tulburari de dispozitie, nici variatii de greutate. Nu am avut sangerarea la finalul foliei;
- luna a doua: a inceput sa mi se ingrase fata si scalpul, din ce in ce mai mult. Nu am avut tulburari de dispozitie, nici variatii de greutate. In ziua 13 am avut o sangerare ce a tinut cam 3-4 zile, mult mai usoara decat o menstra, un fel de spotting mai mult. Am dezvoltat acnee pe fata (in portiunea inferioara a fetei), pe spate si pe piept. Nu am avut sangerare la finalul foliei. Test de sarcina negativ;
-luna a treia: fata imi lucea ca un bec, eram plina de cosuri (peste tot, fata, spate, piept, brate- mai putin dar totusi)- niste cosuri rosii in piele, nu albe si care sa colecteze ceva. Scalp incredibil de gras, mi se ingrasa parul a doua zi dupa ce il spalam. Folosesc aceleasi produse cosmetice ca anterior inceperii Qlaira (marca de sampon, crema de fata, etc...), am aceleasi obiceiuri alimentare. Am devenit depresiva din cauza acneei si seboreei (cred, nu as putea preciza daca e din cauza asta sau din cauza anticonceptionalelor) si urasc Qlaira. Nu pot sa ma gandesc decat ca vreau sa le opresc si sa scap de aceste efecte. In ziua 14 am sangerare care dureaza 3-4 zile, mai abundenta decat luna precedenta (menstra de-a dreptul, in luna anterioara erau suficiente niste protej-slip-uri, acum am folosit tampoane).
Nu am avut sangerare la finalul foliei, cum scrie in prospect.

Am mers la un consult ginecologic, am facut o ecografie, e totul ok. Medicul mi-a spus ca a fost o mare greseala ca am luat Qlaira, ca nu sunt niste ac potrivite pentru mine (nu aveam menstre abundente, ba din contra) si mi-a prescris in schimb Yasmin. Am inceput sa iau Yasmin cam de jumate de luna si inca ma lupt cu acneea si seboreea accentuate, insa sper ca vor trece si va reveni totul la normal...
Pentru mine, Qlaira a fost o experienta extrem de negativa. Nu stiu cum si de ce, avand acelasi progesteron ca si Jeanine eram increzatoare ca o sa imi mearga bine, dar nu a fost asa deloc. Imi pare rau daca review-ul meu e demoralizator, insa aceasta a fost experienta mea cu aceste contraceptive.

Legat de doza de hormoni.... din cate stiu eu estradiol valeratul (estrogenul din Qlaira) are alta potenta decat etinilestradiolul (estrogenul din restul coc), de aceea diferentele de concentratie in mg. Adica, etinilestradiolul este cel mai potent compus estrogenic, de aia mereu dozele lui sunt cu 0,0x.
Ceva de genul
ethinyl estradiol = 100 ? conjugated estrogens = 450 ? estrone sulphate = 500 ? estradiol-17β = 650 ? estradiol valerate


Read More: http://informahealthcare.com/doi/abs/10 … 8209156956

Offline

 

#5 2013-03-06 13:28:12

aio
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 10

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

Buna ziua. Am fost ieri la o consultatie la endocrinologie si dna. doctor mi-a recomandat sa schimb Logest cu Qlaira, mentionand ca acestea au estrogen natural, cu mai putine efecte nocive. Mentionez ca iau Logest de 4 ani, la recomandarea dnei. doctor Evelyn Cristescu, dar nu am mai fost la control de 2 ani, pt. ca m-am simtit bine cu Logest. Azi urmeaza sa iau ultima pastila de pe folia de Logest si joia viitoare, dupa pauza de 7 zile sa incep Qlaira. Ce parere aveti? Sa le schimb? M-am simtit bine cu Logest. Cu 2 ani inainte am luat Novinette, dar m-am speriat intr-o luna ca nu am vut menstruatie si le-am schimbat cu Logest, pe care le-am tolerat foarte bine, desi am inteles ca se prefera sa nu ai menstruatie decat sa faci osteoporoza, la varsta mea. Am 44 de ani, iau anticonceptionale ca metoda contraceptiva si deoarece am prolactina crescuta de la tratamentul cu Seroquel 50 mg si fara anticonceptionale nu am ciclu menstrual. Dna. doctor endocrinolog la care am fost ieri mi-a spus ca recomanda anticonceptionale pana la 40 de ani, o alta dna. doctor endocrinolog mi-a spus ca le pot lua pana la 47 de ani, iar dna. doctor Evelyn Cristescu mi-a spus ca este bine sa le iau cat mai mult timp, pt. a evita aparitia osteoporozei. De asemenea, doresc sa intreb pana la ce varsta pot lua anticonceptionale? Va multumesc anticipat pt. raspuns.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#6 2013-03-06 14:01:10

heimdall
Diamond member
Inregistrat: 2006-11-21
Mesaje: 137398

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

Daca te simti bine cu Logest eu zic sa nu le schimbi; cel mai bine vorbeste cu doctoressa despre asta si iti va spune si cat timp sa le iei

Offline

 

#7 2013-03-06 14:14:14

aio
New member
Inregistrat: 2007-04-09
Mesaje: 10

Re: a auzit sau a luat cineva Qlaira?

Va multumesc frumos pentru raspuns

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.