homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22-116


#2186 2012-06-26 14:02:10

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Deya, super, de multe ori o sarcina regleaza anumite functii ca si o nastere de asemenea.
Eu aveam tsh , hormonul glandei 3,8 , maxim fiind 4 iar dupa ce am ramas insarcinata il aveam 2. S-a reglat, nu ma asteptam, de obicei se da peste cap glanda. Dar inainte de sarcina imi era f somn, eram ametita iar dupa nu.

Criss, pai de aici vine toata neincrederea: "am avut multe momente in care am crezut ca nu voi trai niciodata minunea asta"" , am trait si eu acelasi lucru.
Simptome la mine au fost asa: ma saturam de mancare mai repede ca de obicei, parca mi se micsorare stomacul, urinam des, beam apa, energie mai multa, de obicei eram mai obosita.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-06-26 14:04:40)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 



#2187 2012-06-26 14:13:23

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

manu, da, iau no spa pt durerile de burtica, asa mi-a zis si mie dna dr, oricum mereu au fost doar dureri usoare. hai ca mai m-ai linistit cu simptomele...o sa vad eu pe parcurs. Astept greturile big_smile
daca citeste angel ma bate ca ea tot imi spune sa nu le mai astept ca nu-i nimic placut chicot

laura, stiu ca de acolo vine...si tare greu scap de neincrederea asta...
ok, deci pana la urma cred ca am suficiente simptome si eu..eu noaptea nu ma trezeam niciodata sa merg la baie, acum ma trezesc de 2 ori pe noapte smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2188 2012-06-26 14:14:14

far_away
Hero member
De la: Ardeal
Inregistrat: 2010-06-28
Mesaje: 3650

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

cris, goodluck pe 4 hjartahjartahjarta ar fi superb sa fie  2 wink
va pup pe toate fara exceptie puss
eu ies... sa aveti o zi superba!


My Ovulation Chart sjuk
hjarta mami de Andrei

Offline

 

#2189 2012-06-26 14:17:35

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Hello, fetele! puss  puss  puss  puss
Am ajuns si eu acasa si am intrat sa va dau vestea! Este baietel! hjarta  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta  hjarta
Tati l-a vazut si el si e f fericit, k va avea un ajutor!  Bebele e bine, in parametri normali, am facut si triplu test si deja avem rezultatul, care ste bun. dimensiunile st de 18 sapt, dar noi avem abia 17 implinite  nustiu  Mai mergem peste 4 sapt.  In rest e totul f bine
Nu am citit mai nimic, dar cand am intrat am vazut un trandafiras ce ascunde un bebe, iar la semnatura un 5+. majoreta  majoreta  majoreta  majoreta
Cris8, fericitari. Ma bucur nespus pentru tine! Sa dea D-zeu sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos!  puss  puss  puss
Cat despre simptome, exact asa am avut si eu. Aveam dureri ca la urati si nu imi venea sa cred k  e bebe. Am facut 3 beta pana sa merg la dr. Si tot urinari mai dese, dureri de sani si oboseala...
Stari de rau am avut pe la 10-14 sapt, dar f rare....  rugaciune  sa fie bine si la tine si la toata lumea!
Fetelor, voi ati avut probleme cu c?rceii?  nustiu  Eu am crezut ca mor de durere acum doua nopti. Se poate lua ceva in caz k se repeta ?
Katey, te felicit si aici pt bebelina Nati!  majoreta  majoreta  majoreta  sa creasca mare, sanatoasa, frumoasa si norocoasa! Sa va bucurati de ea! puss  puss  puss
Cred k o sa ma pun putin la somn, k st trezita de la ora 4.
Va pup pe toate!


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2190 2012-06-26 14:21:15

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Cris  puss , stai linistita ca te asteapta inca 35 de saptamani de paranoia si sperieturi ... de graviduta ....

Far ... o zi buna si tie!

Vrabi, felicitari pentru baietel  applause

Eu tocmai am vb la medicina muncii si nu vor sa imi dea concediu de risc maternal ... trebuie sa ma dau bine pe langa dr. ginecolog  disperat

Ultima oara a fost editat de manu2007 (2012-06-26 14:23:36)


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2191 2012-06-26 14:21:48

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Vrabi, felicitari pt baietel! Presimteai ca e fata din cate imi amintesc smile.

Cris, nu astepta greturi, e tare bine fara ele, iti spun eu care nu am avut si iti spune Denorah cand intra cum e cu ele.

Manu, vb cu dr sa iti dea recomandare cu insuficienta cervicala. Asta presupe repaus la patut , au ei pat la job ?  forgetit
Mie asa mi-au dat.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-06-26 14:24:43)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2192 2012-06-26 14:28:17

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

far puss noi chiar ne dorim 2 bebei, acum nu conteaza nimic, doar sa fie si sa fie sanatos/i
o zi frumoasa si tie

vrabiutza puss felicitari din suflet si tie pt baietel hjarta
multumesc mult, sunt tare emotionata...am facut si eu beta de 2 ori, primul a fost 196 iar la 48 de ore crescuse la 454, de accea ma gandesc ca poate s-au lipit de mami amandoi, ca beta e destul de mare...

manu, sunt convinsa de asta lol

laura, stiu ca aveti dreptate, doar ca as vrea sa simt permanent ca e bebe acolo care creste smile
na, paranoia mea... smile

Ultima oara a fost editat de cris8 (2012-06-26 14:29:58)


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2193 2012-06-26 14:29:42

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

laura_rts a scris:

Vrabi, felicitari pt baietel! Presimteai ca e fata din cate imi amintesc smile.

Cris, nu astepta greturi, e tare bine fara ele, iti spun eu care nu am avut si iti spune Denorah cand intra cum e cu ele.

Manu, vb cu dr sa iti dea recomandare cu insuficienta cervicala. Asta presupe repaus la patut , au ei pat la job ?  forgetit
Mie asa mi-au dat.

Laura, o sa incerc si asta ...  la mine seful, conducerea nu are nici o problema, dar medicul de medicina muncii a zis ca nu indeplinesc "factorii de risc"  spranceana


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#2194 2012-06-26 14:32:59

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Manu, daca vii cu insuficienta cervicala indeplinesti ca nu ai voie sa stai nici in picioare, nici pe scaun.

Cris, tu aveai probl hormonale sau spermograma sotului cu probl  sau ceva trompe?

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-06-26 14:35:38)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2195 2012-06-26 14:40:02

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Manu, Laura  puss  puss  puss  multumesc!
Laura, iti amintesti bine, k presimteam k e fetita, k aproape toata lumea mi-a zis k e fetita, k mi-au facut si cu sare si cu inelul in plama si cu calendarul chinezesc si k am burta nu stiu cum si k mi s-au unflat buzele si .... disperat  disperat  disperat
Tati zicea k ar vrea fetita, desi i-ar placea baiat. Eu am visat k am o fetita in brate si nu stiu ce sa-i fac: sa o spal sau sa-i dau sa manance...
Dc o luam stiintific, noi am prestat  sexinpat  dimineata, chiar in ziua ovulatiei. Deci e logic k gigeii cu y erau rapizi si s-au pus pe fuga... spermatozoid
Tot timpul am zis k nu conteaza ce e, important e sa fie sanatos! hjarta  hjarta
La eco s-a vazut f bine carnaciorul, k s-a amuzat medicul cand am intrebt dc e 100 % baiat. a zis , pai uita ce are intre picioare, Era  wow  exact cum e tati dimineata  rotfl2  rotfl2  rotfl2  Mi-a facut si 4D, asa frumos se vedea. Mai mergem peste 4 sapt la morfofetala. Nu stiu ce e aia, dar.... e bine. Nu-mi fac griji!  rugaciune
Cris, am vazut k ai intrebat de epilat. sa stii k eu m-am epilat de la inceputul sarcinii tot cu ceara, dar de unica folosinta, k nu e asa fierbinte.  Nu am avut probleme. Tu poti incepe putin cate putin si vezi dc suporti. Eu nu ma epilez total. Pe d-na o tund cu masina, iar atunci cand va treb sa nasc bag lama si dupa o las tot asa. Tu oricum o sa simti dc ti se contracta muschii. Dc ai aceeasi cosmeticiana si ai incredere, ii zici sa-ti puna cate putin, sa vezi cum e. Dc nu, bagi lama si te faci din nou cu ceara dupa ce nasti!  goodluck
Acum chiar ma pun la somn, k imi pica ochii  cascat


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2196 2012-06-26 14:40:25

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Cris felicitari si sarcina usoara, fara complicatii!
Felicitari si tie Vrabiutza pt baietelul de 18 saptamani!
Laura, da am intrat tarziu in concediu, am asteptat vacanta pt ca lucrez in invatamant. Nici acum nu stiu sigur cum sa procedez ca practic concediu meu de odihna pe anul asta, si banii pe el, ii cam pierd. Concediu postnatal trebuie luat cel mai tarziu din ziua in care nasti sau se poate si mai tarziu?
Pup restul burticilor!


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#2197 2012-06-26 14:46:38

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Din ziua in care nasti!

Vrabi, povestesti super !  rotfl2

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-06-26 14:47:23)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2198 2012-06-26 14:57:32

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Laura, eu nu am avut absolut nimic, sotul a avut o spermograma slaba. Nu dezastruoasa, dar uite ca nici prin inseminare nu s-a putut...iar la FIV dna dr embriolog a hotarat ICSI, deci inseamna ca era destul de rau...
Doar ca tot facand la investigatii, am descperit ca am si eu o mutatie genetica care da risc de trombofilie in sarcina, iar pt asta fac zilnic injectie cu Clexane, care e anticoagulant. De aceea imi e cam teama...dar dna dr a zis ca daca nu stiam de pb asta era rau, dar asa nu e pb, ca stim ce avem de facut.

Vrabi, eu ma epilam de tot, si desi ma fac de mult timp cu ceara, tot ma durea..asa ca nu am curaj, o sa folosesc lama si asta e, dupa ce nasc voi reincepe cu ceara, nu vreau sa risc nimic. Pe picioare ma fac eu cu epilatorul, ca nu simt nimic...

Als, multumesc, smile sa dea Dumnezeu !


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2199 2012-06-26 14:58:00

mucoasa
Insomniac member
De la: ardeal
Inregistrat: 2011-04-28
Mesaje: 7927

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

buna ziua burtici puss  puss  puss  puss
multi pupici va trimit eu si tania
noi inca ne acomodam,avem colici si plangem de mi se rupe inima supa inainte de masa nu vrem sa dormim, sunt doar eu cu ea pana seara si mi-e foarte greu, dar atunci cand imi zambeste si se uita cu ochisorii ei frumosi stiu ca merita orice hjarta
din pacate ii dau si supliment, mi-a fost foarte greu sa accept dar nu o pot lasa sa stea flamanda supa
m-am stresat foarte tare cu alaptarea, sper doar sa o mai pot alapta cat pot eu de mult ca mi-e draga de mor cand isi afunda nasucul in tzitzi rodnar
sarcina usoara va doresc si mai intru cand mai pot
time mi-e dor sa bem capuccino impreuna


5 iunie 2012
Doamne iti multumesc pt minunea noastra! rugaciune

Offline

 

#2200 2012-06-26 15:07:01

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Muco puss

Cris, cu tratament adecvat nu vor fi probl. Stiu o tipa care a nscut deja cu mutatii dar primele doua sarcini le-a pierdut, nu a stiu de probl si inca una cu fiv care are 20 de sapt dar ia tratam si e ok.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#2201 2012-06-26 15:12:24

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

laura, asa mi-a zis si dna dr, ca e bine ca stim ce avem de facut...am dat o gramada de bani pe analizele alea dar nu-mi pare rau deloc, ca daca nu le faceam cine stie ce se putea intampla..
stiu ca injectiile cu Clexane sunt esentiale in situatiile astea, iar eu le fac inca de cand am inceput tratamentul de stimulare. Trebuie sa fie bine smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2202 2012-06-26 15:15:38

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

vrabi,pt carcei se iau 2 Magne B6 pe zi.asa mi-a zis  medicul.la fel si pt amorteli,pt ca inseamna ca ai lipsa de Mg.
manu,ma mir ca nu iti da medicul de la medicina muncii riscul.eu cand am mers nu a trebuit nici macar sa demonstrez ca sunt gravida,m-a intrebat doar in ce domeniu lucrez si in ce conditii si au gasit ei ce motiv sa bage.tu in ce domeniu lucrezi,daca vrei sa zici,binenteles.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

#2203 2012-06-26 15:16:19

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Vrabi pentru carcei eu iau Magne B6, se pare ca-si face efectul.
Deya cum din cauza fierului ai probleme cu constipatia? Dic cauza deficitului de fier sau din cauza tratamentului cu Fier?
Laura, ms de raspuns. puss


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#2204 2012-06-26 15:17:45

dianah
Sr. member
De la: Zalau
Inregistrat: 2009-02-09
Mesaje: 1877
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

als,din cauza ca ia fier.


5 Octombrie 2012 a venit pe lume minunea noastra hjarta
Larisa Ema,mami si tati te iubesc pana la cer si inapoi!!!

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.