homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22-62


#1160 2012-06-05 15:45:02

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

kata ma bucur ca esti bine. sa treaca cearta cu sotul si cu banii... stiu si eu cum e...

elena sarcina usoara si la termen! arefamul e pt sustinerea sarcinii, am luat si eu si nu cred sa-ti dauneze sau sa faca reactii cu gelul de la eco

deno imi pare rau ca te simti rau sad
sa stii ca e f important sa ai o relatie de vis cu sotul si dupa venirea lui bebe. un copil tre sa intareasca o relatie, nu sa o raceasca


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#1161 2012-06-05 15:59:48

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

eh, "e" multe de zis. una e teoria, alta e practica, cel putin asa-i la noi. adica toate-s bune si frumoase si in regula cat Cris e in regula, da. cum devine ceva mai "crizat" (si Cris face uratel in crize).... cum fiecare o ia pe drumul lui (ma refer la noi, adultii). si niciunul nu e optim, nici al meu, nici al lui ta-su. dar chiar presupunand ca ce fac io e rau (cum imi sustine dl), cred convins ca mai rau decat sa ne vada contrazicandu-ne in fata lui pe tema asta NU SE POATE sad si e a 1000-a oara cand ii spun... ca n-are decat sa-mi reproseze ce vrea, dar NU cu copchilul de fata... si tot asa face. azi mi-am iesit din pepeni sad

cat despre ap, si aici ar fi f multe de zis. ap e "natural" pt cei care au fost crescuti ei insisi ap. pt ceilalti, e MUNCA. MULTA. munca si lupta continua cu ceea ce experienta ta internalizata defineste instinctul. mie, de ex, mi-a fost FOARTE usor sa-mi tin continuu copilul in brate si sa-l alaptez "orbeste". NU mi-am pus niciodata pb, mi-a venit natural. pt ca si eu, la randul meu, am fost tinuta in brate si alaptata la cerere. dar EXACT la capitolele unde mama mea a fost deficitara.... eh, acolo observ ca am si eu pb sad si imi descopar reactiile subconstiente... identice cu ale ei, cu ACELE reactii ale ei pe care io le uram si pe care le condamn sad NU fac ca ea (poate mai am scapari, dar 90% ma abtin), dar NU mai e "natural", e lupta mea cu mine, e lupta ca sa ma POT ABTINE.

Si din perspectiva asta il inteleg si pe al meu, mama lui nu l-a tratat cu respect (unde respect= atat prezenta/daruire/iubire, cat si LIMITE impuse de DEMNITATEA FIECAREI PERSOANE). Si daca al meu a depasit pb cu iubirea si POATE (chiar mai bine decat mine, cred) sa daruiasca neconditionat si sa fie prezent, la partea cu limitele sta groaznic. Ori eu am exemplul mamei mele, ea cam tot asa a fost, genul "io ma sacrific pt tine". Rezultatul e DEZASTRUOS pt copil (vb din proprie exp). Asa incat, daca Crisul urla isteric ca vrea sa stau in cap, ba nu vrea sa stau inc ap, ba iar vrea (etc), mie mi se pare mai ONEST sa-i zic: "dragule, io, ma-ta, is obosita la 7 dim si cam gravida. Cand ai chef sa vorbim si nu doar sa urli la mine, ma gasesti in bucatarie. Iar inc ap o sa pot sta dupa ce desart burtoiul" (evident,e  exemplu fictiv si statul in cap si tonul raspunsului, dar asta e ideea). Ta-su prefera sa stea in cap/ba sa nu stea/ba sa stea etc. De FIECARE data, incercarile lui disperate (vizibil disperate) de a-i face pe plac au ADANCIT frustrarea si criza lui Cris si urletele s-au intetit (sau, daca nu, au izbunciit peste cateva ore din te miri ce motiv). Pe cand faptul ca io i-am zis FERM ca is si io om cu limtiele mele pe care le vreau respectate... a calmat-o. Pe mine NU ma deranjeaza ca al meu sa procedeze cum vrea, dar ma scoate din tzatzani rau de tot ca, in mom in care Cris DEJA urla la MINE, sa se adauge si vocea 2: "hai, maaaaai, nu fi reeeaaaaaaa, fa cum vreaaaaa" (de fata cu copilul zapacit de cele 2 reactii opuse, care incepe sa urle mai tare cersind de la ta-s sa obtina EL de la mine chestiunea). Eh, atunci la mine se activeaza "pilotul automat" de la maica-mea citire si nu doar ca am incheiat orice soi de comunicare cu the tati, dar ma inchid si fata de copil. Si dintr-o limita demna si ferma, ce fac se transforma in respingere subconstienta ("ce ma frecati VOI pe mine, ia lasati-ma"). VAD asta, constientizez, dar momentan NU pot face fata, fapt pt care IL ROG pe ta-su sa NU mai faca asta, sa NU ma mai toace exact cand mi-e si asa greu, exact cand ORICUM sunt la limta, PT CA FAC RAU COPILULUI prin reactia de rspingere pe care o am. Pricepe omu? Neah, ti-ai gasit sad

scuzati offtopicul sad m-am descarcat aiurea, pe voi, pare rau sad


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1162 2012-06-05 16:31:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

kata, ma bucur ca te-ai "descarcat" personal am invatat multe din scrierile tale de pe forum si blog si mi-am schimbat multe concepte. de-asta am si intrebat ce au de impartit 2 parinti care practica AP. si se pare ca au multe sad
oricum cred ca doar Dumnezeu practica cu noi AP 100%  si nu cred ca exista vreo mama care sa nu greseasca oricat de putin fata de copil.
as avea multe de spus "la adresa ta" dar nu vreau sa "te laud" in public lol
oricum, in ceea ce ma priveste, ti-ai atins scopul mult dorit acela de a transforma o femeie si viitoare mama cu multe prejudecati, in una cu mintea deschisa care vrea sa aplice cat mai multe "legi" naturale pe puiul ei.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1163 2012-06-05 16:33:02

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

buna burticile

kata pare rau de cearta cu sotul....pff ce ma enerveaza oamenii astia de nu pricep...daca un parinte zice ceva la copil sa nu sara celalalt parinte sa zica opusul...ca atunci nu te mai intelegi cu copilul never
mai papa cris tztti?
mai ai 8 saptamani...ce a trecut timpul....

katey,da, de la vitamine ma constipam...

a nascut muco? nastere usoara si bb sanatos si refacere rapida majoreta


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1164 2012-06-05 16:38:48

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

katapuss Sunt de acord cu tine. Din pacate, de cele mai multe ori, odata cu copilul, creste si tati...  big_smile  (care este un soi de copil mare). Rabdare si calm (muuuuult)!  puss
Denopuss felicitari pt. examen si pentru scutecel! Sper sa te simti mai bine!
elenaha, sa fie intr-un ceas bun!  goodluck  Daca medicul ti-a recomandat medicamentul ala, stiind ca esti insarcinata, nu are cum sa te afecteze. Din ce stiu eu, gelul pt ecografie nu interactioneaza cu medicamentele - ma gandesc ca in cel mai rau caz nu isi face efectul pastila aia pusa in vagin, poate sa se elimine mai repede. 
Pupici tuturor.  puss


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

 Publicitate


loading...

#1165 2012-06-05 16:42:13

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

any sper ca deja ai nascut puss
kata foarte bine ca te-ai descarcat, mai invatam si noi cate ceva
si cumnata mea a notat mesele nepotului meu, dar ea nu a avut voie sa alapteze, din motive medicale, si i-a dat numai lapte praf. cred ca i-a cerut pediatru sa noteze sau nu stiu...

si va pup pe burtici


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#1166 2012-06-05 16:49:27

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Offline

 

#1167 2012-06-05 17:05:16

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

sweety astept mesaj de la ea, n-a dat nici un semn de cand mi-a trimis mesaj ca naste

uite ca a nascut, la mine n-a aparut vestea cea mare cand am dat refresh la pagina

Ultima oara a fost editat de Onutza23 (2012-06-05 17:09:08)


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1168 2012-06-05 17:06:43

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

a scris cineva aici de colostru ca ii curge de ka un san,am uitat cine...a ff bine daca curge,se desfunda canalele...mie mi-a curc de la 20 si ceva de saptamani...de la amandoi si nu ama vut probleme cu alaptatul...am avut canalele desfundate...poate o sa inceapa si de la celalalt...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

#1169 2012-06-05 17:11:05

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

denorah00 a scris:

oricum cred ca doar Dumnezeu practica cu noi AP 100%

vai, cat de fain ai zis-o hjarta MULTUMESC smile

multumesc tuturor, uite ca acus vine inculpatul acasa si parca il vad cu ohc mai buni big_smile (bine, mi-am inecat amarul si intr-o punga de mostre cu inele de slinguri, da' serios ca-i nesemnificativ rotfl rotfl )

fug sa citesc de any si la dentzolog cu noi (cris si eu), asa ca va pup!

sweety, da, mai papa cris tzatzi, dar e absolut rezonabil acum, doar inainte si, uneori, dupa somn (2-4 supturi scurte pe zi... fata de fara numaaar si luuungi pana pe la 2 ani). m-ai lovit cu alea 8 sapt disperat


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#1170 2012-06-05 17:17:18

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Any felicitari si refacere rapida!
Katey bafta la doctor! Te astept cu vesti despte tine si Nati sa le putem compara/ Eu merg vineri la control.
Deno imi pare rau ce treci prin atatea...dar ai devenit foarte puternica si le faci fata la toate. Te admir foarte mult.
Kata si pe tine te admir mai ales ca reusesti sa-ti sustii punctul de vedere in fata oricui, mai ales a sotului.
Angel si de la tine avem multe de invatat, imi place cand ne povestesti despre Ana si Mika.
Elena felicitarri pt sarcina!
Pupici pt Time, Laura, Onu, Sweety. Hel, Diana ....si restul fetelor care mai intra pe forum/


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1171 2012-06-05 17:21:14

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Katey goodluck goodluck

Pup fetele care au mai intrat puss

Eu am fugit wave


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#1172 2012-06-05 17:41:16

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

als, multumesc! tu cum te simti? si tu mai ai putiiin hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#1173 2012-06-05 17:49:41

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

als puss

time puss seara frumoasa!


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1174 2012-06-05 18:16:49

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Deno, suntem bine. Mai am si eu episoade cand din cauza arsurilor prea mare mai si vomit (in general pe la 12 noaptea se intampla asta), mai mi se pun carcei, mai se umfla picioarele dar toate sunt suportabile, nu am de ce sa ma plang.
A...si bebelina e tot foarte activa. Eu astept sa se mai cuminteasca fiindca nu prea mai are spatiu dar ea...nimic, loveste in continuare...Si la tine am citit ca e bebe foarte activ.  happydance  Nu poate fi decat un semn bun.. cool


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#1175 2012-06-05 18:22:23

alintush1828
Full member
Inregistrat: 2011-02-15
Mesaje: 483

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

Buna Burtici  par
Mi-au dat lacrimile cind am citit de Any smile  Sa fie sanatoasa bebelina Tania si pentru mami refacere cit mai rapida.
Sweety - eu am scris de colostru de la un sin, merci pentru raspuns. E neclar inca pentru mine de ce apare numai la sinul drept, la stingul n- am simtit nimic. La cel drept simt deja de citeva saptamini cam 1 data la 2-3 zile, iar la cel sting- nimic. De aici si ingrijorarea mea. Sper sa fie bine pina la urma si sa nu am infundate canalele la  sinul sting.
Da desfundarea canalelor e dureroasa?Bebele le desfunda, sau cu ompa tre sa le desfunzi? Sau vre-un asistent in alaptare face lucrul asta?


Grafic Temperaturi FertilityFriend

Din 16.06.2012 - mamica de Loredana hjarta

Offline

 

#1176 2012-06-05 18:47:14

gargarita
Moderator
Inregistrat: 2008-01-27
Mesaje: 28737

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

alintush, am uitat sa-ti spun. eu n-am avut deloc, dar deloc, colostru in timpul sarcinii. si n-a fost nici un canal infundat. daca e sa ai canale infundate, bebe+ eventual pompa ar trebui sa rezolve problema.

Offline

 

#1177 2012-06-05 18:50:36

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

als felicitari pt bebe activ!

alintush eu n-am avut deloc colostru. si daca au fost canalele infundat, le-a desfundat bebelina. acush vine bebe tau hjarta


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#1178 2012-06-05 18:52:43

sweetgirl27
Hero member
Inregistrat: 2009-12-26
Mesaje: 2868

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 22

pai daca curge colostru ti se desfunda canalele..si apoi trage si bebe si vine laptele...dar daca sunt infundate,nusitu cine...la mine nu au fost probleme...


"O fetita , intrebata unde este casa ei , a raspuns “locul unde este mama”.”

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.