homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76-142


#2680 2012-06-26 10:58:46

madalyna7
Hero member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2011-02-10
Mesaje: 4993

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

happy asa e, cris e un exemplu de cat de mult conteaza sa fii increzatoare si optimista.
sonia, stiu ca ai problema asta dupa hsg. eu dupa primul nu am avut nimic....dar nu cred ca are legatura cu trompele, probabil e ceva hormonal
eu anul trecut stateam mai prost cu trompele. adica dreapta nu se vedea deloc si in stanga intra doar jumate de substanta de constrast. acum e ceva ciudat. in stanga intra substanta de contrast dar se strange in capat intr-un cerc ( nu iese in uter), iar la dreapta nu arata cum intra, dar substanta iese in uter. se vede in poza doar cum iese si ajunge in uter dar nu si cum ajunge prin trompa acolo....mie mi s-a parut tare ciudat. deci, ce vroiam sa spun e ca anul trecut eram si mai varza cu trompele si tot am avut egg si menstra normale. deci nu are cum sa fie la tine de la trompe. nu cred ca se manifesta asa.

Offline

 



#2681 2012-06-26 10:59:44

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

cris puss , da ultimul a fost pe 19 mai. de ieri ma simt rau. am mai avut stari de voma si inainte dar erau usoare si treceau repede. dar de ieri le am incontinuu cu mici pauze. dar ma refac eu, am citit ca trebuie sa mananc putin si des, din 2 in 2 ore ca sa nu scada glicemia. cica nu mai ai stari de rau. o sa incerc, sa vad


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2682 2012-06-26 11:01:30

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

happy, sonia, sa stiti ca nu e asa usor faza cu "as vomita , as sta 9 luni in pat" asta implica enorm de multe riscuri pentru copil,de la o nedezvoltare corespunzatoare pana la avort , deci nu va doriti asa ceva, si nu le mai spuneti asa de usor
mai bine doriti-va burtici si sarcini usoare , sau macar acceptabile , pentru ca dupa un chin de atatia ani, cand in sfarsit se intampla minunea, ajungi la eco si ti se zice ca bebe nu e bine si ca nu i se da mari sanse pentru ca tu vomiti iar el nu se hraneste, nu e asa usor , iti cade cerul in cap

bluemoon puss imi era dor de tine

lavy puss incearca apa plata cu lamaie, nu sta niciodata cu stomacul gol, mananca anticipat


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2683 2012-06-26 11:01:58

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Lavy puss E normal sa ai temeri! Ca doar e bebele tau! Dar stai linistita, 50 de kg e ok ( eu am 47 big_smile ) plus ca in cel mai rau caz daca nu vei putea manca nimic nimic, o sa ti se puna perfuzii, cumva o sa faci ca bebe sa fie alimentat.

Sora-mea la a doua sarcina voma si apa. Si asta pana in luna a 4-a. Si Slava Domnului a nascut o fetita cu greutate normala si sanatoasa.

La fel cumnata-mea, a stat cu perfuzii ptr ca nu putea manca nimic. Si la fel, a nascut o fetita chiar dolofana.

E normal sa fii ingrijorata, dar solutii exista.

Offline

 

#2684 2012-06-26 11:03:48

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Mada puss multumesc big_smile
Sonia, incet incet si al tau cred ca se va lasa de fumat, poate a fost stresul prea mare, nu stiu ce sa zic. Si al meu era asa mai lasa-ma sa te las, dar l-am luat cu binisorul si nu i-am impus nimic si vad ca a venit de la sine si ma bucur pt asta. O sa fie bine si la voi, o sa inteleaga ca trebuie sa depuna mai mult efort, important e ca tu esti bine acum si asa o sa-l motiveze.
Happy, atunci al meu ce sa mai zica daca ia dimineata pumnul de 5-6 pastilute?????? big_smile si le ia de cateva luni bune. Eu i-am zis doar la al meu ca atunci cand se satura de luat sa ma anunte sa stiu in ce directie o iau rotfl2


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2685 2012-06-26 11:05:57

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Angel ntoate ne dormim sarcini usoare si copii sanatosi. Ideea e ca nu m-as plange sa ma simt rau daca motivul e bebe.

Moon si F ia 4 pastile dimineata. Apropo, ce ia sotul tau?

Offline

 

#2686 2012-06-26 11:07:28

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

angel puss asta cu mancatul am auzit ca ajuta. o sa mananc putin si des
happy exista solutii, dar mi-ar fi placut sa ma bucur de sarcina, sa radiez de fericire, nu sa stau cu capul in wc ca sa ma chinui sa vomit sau prin spitale la perfuzii. de asta sper sa reusesc sa tin greturile sub control, vorbesc cu bebe sa stea cuminte big_smile
si mie imi zicea cumnata mea acum cateva luni ca se simte rau si la fel ziceam si eu, ca macar sa raman gravida ca fac eu fata. acum pusa in situatie mi-e cam greu si le invidiez pe cele care nici nu isi dau seama ca sunt gravide si se trezesc cu burta la 3-4 luni.  dar am incredere ca va fi bine

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-06-26 11:10:23)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2687 2012-06-26 11:10:07

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

lavy iti zic din experienta , ajuta, si nu te uita ca pui pe tine, nu face gresala mea, ca ma tampea o doctora ca ma ingras prea mult si am lasat mancarea de frica, iar la eco la 21 sapt a cazut cerul pe mine , am simtit cum imi fuge pamantul cand mi sa zis ca bebe e acolo, dar ca a stagnat exagerat de mult, ca e in urma foarte mult atunci m-am pus pe mancat normal si si-a revenit si fata


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2688 2012-06-26 11:10:45

florariu
Full member
De la: sebes alba
Inregistrat: 2012-05-16
Mesaje: 395

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

neata  fetele
am intrat si eu deabea acum ca am fost la un curs .Soni draga  nu mai fi suparata ca nu esti singura , daca ai fi trecut prin ce am trecut eu crezi ca iti era mai bine ?Pe langa faptul ca nu am copiii am mai ramas si cu sechele dupa cezariana si uite ca de 3 ani nu raman si  incerc sa merg mai departe .Hai ca nu o fi asa de rau  optimismul este una din sansele reusitei .Azi iar mi-a scazut temperatura sad cred ca  luna asta e fara ovulatie la mine nici secretii nu am sad
atasez si testul de ovulatie .
http://forum.anticonceptionale.ro/uploads/thumbs/63021_26062012530.jpg

asta e testul de care ziceam si liniile sunt aproape identice cea de jos  foarte putin difertia de cea de sus

Ultima oara a fost editat de florariu (2012-06-26 21:29:41)


Ranile nu se vindeca  niciodata, dar ne obisnuim noi sa traim cu ele!
http://www.fertilityfriend.com/home/3d92df/

Offline

 

#2689 2012-06-26 11:11:23

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Lavy, poate da Doamne Doamne si o sa te simti mai bine, sa te poti bucura de sarcina!

Offline

 

#2690 2012-06-26 11:12:37

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

angel iti multumesc ca imi impartasesti trairile tale, ma incurajeaza. eu deocamdata nu ma sperii de kg in plus, adica prefer sa fim sanatosi eu si bebe sa am sarcina normala decat sa imi fie rau si sa arat ca un model. sper sa nu imi schimb parerea daca vad ca se acumuleaza kg disperat
happy puss mersi

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-06-26 11:14:48)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2691 2012-06-26 11:13:35

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

angelus,nimeni n-a zis ca nu isi doreste bebe sanatos.dar daca bebe e bine si am simptome nasoale suport orice...

moon,nu cred ca se va lasa de fumat.al meu a descoperit problema inainte de al tau,de la inceputul lui decembrie si tot fumeaza.cred ca nu stie ce implica.asta e!

mada,hormonii ii am oki.habar n-am de ce s-a transformat totul.

lavy,tu nu mai ai de ce sa le invidiezi wink

florariu,zisei eu ca povestea mea e cea mai trista?

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-06-26 11:18:55)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2692 2012-06-26 11:20:08

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Angelus puss puss puss
Sonia, sa stii ca nu e chiar asa, stiu ca problema asta tine de fiecare in parte si ca nu trebuie sa ingreunezi pe cineva cu problemele tale, dar assa cum vb aici, putem fii sinceri si in viata reala, cu ce ma incalzeste ca nu stie nimeni? Nu e ceva rusinos, e o problema cu care f multi se confrunta si totusi suntem oameni, suntem fiinte sociale si avem nevoia de cineva sa ne sustina la un moment dat. Nu e vb sa-ti planga cineva de mila, cat sa iti fie alaturi sa-ti fie prieten sa-ti fie familie, ca asta inseamna de fapt. Sa stii ca si eu ma temeam de tot felul de intrebari si am constatat ca nimeni nu ma streseaza cu intrebari nepotrivite, iar faptul ca le raspund la niste intrebari pe care si eu cred ca le-as avea in situatia lor nu ma deranjeaza deloc, simt ca le ajut intr-un fel sa nu treaca prin tot chinul meu.
Acum sa nu va inchipuiti ca am spus la toata lumea pe drum ca am probleme, ci doar unor apropiati, care mi-au demonstrat ca sunt cu adevarat prieteni.
Si asa ca sa inchei, mi-au dat lacrimile cand mi-a zis o prietena ca ea abia asteapta sa vina la mine la spital cand o sa nasc sa vada copilul, macar o data ca sa nu ma supar si i-am zis ca ar fii cea mai mare bucurie pt mine atunci sa vina toti la mine  si m vazut-o si pe ea fericita si plina de entuziasm, deja isi facea planuri ca vine cu flori si balonase si jucarii. Sincer m-a impresionat enorm!!!


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#2693 2012-06-26 11:21:50

cris8
Insomniac member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2009-12-18
Mesaje: 6960

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

lavy, deci mai e timp si la mine sa apara greturile...tu mai ai putin si inchei saptamana 6, exact cand se spune ca apar...
eu iti doresc sa treaca ca sa poti papa bine si sa te bucuri de sarcina...majoritatea fetelor incheie cu greturile dupa 3 luni, dar si pana atunci...
eeii..parca incep sa nu mai imi doresc atat greturile big_smile angelus ajung eu la vorba ta... tongue

fetelor, da, am fost optimista, desi usor nu mi-a fost deloc in timpul FIV-ului, bineinteles ca aveam si momente cand ma gandeam ca poate nu reusesc, dar incercam mereu sa alung repede gandurile alea.
Daca va mai amintiti, in luna cu fiv-ul cand mi-a venit CM, am scris ca declar prima zi a lunii in care voi ramane insarcinata. smile


O lupta-i viata, deci te lupta...
Am fost binecuvantata! Doamne, multumim si te rugam, ajuta-ne in continuare! rugaciune
Are mama o fetitza frumusica foc hjarta

Offline

 

#2694 2012-06-26 11:23:10

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

moon,eu nu pot spune...sunt obisnuita sa port totul in mine,sa duc greul,sa ma descurc singura.poate intr-o zi voi spune.desi cred ca voi face FIV fara sa stie decat sora mea adevarul.

da,cris hjarta imi amintesc perfect!

Ultima oara a fost editat de sonia30 (2012-06-26 11:23:53)


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2695 2012-06-26 11:24:28

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

sonia puss poate nu o sa mai fie nevoie de fiv

crisule puss

eu ies in gradina sa tund patrunjelul, va pup, sa fiti cuminti


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2696 2012-06-26 11:26:13

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

asta sper si eu,angelus puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

#2697 2012-06-26 11:27:36

Bluemoon
Hero member
De la: Craiova
Inregistrat: 2012-02-08
Mesaje: 3087

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Sonia, asa cum crezi tu ca iti va fii bine. Important e sa fii tu linistita cu tine. puss
Happy, vitamina C, coenzima Q10, selezin ACE, elevit, arginina, ginseng si mai nou crom big_smile


Un vis minunat s-a implinit in data de 26.06.2014, la ora 10:10. Minunea noastra iubita e in bratele noastre. Petra Alexia, mami si tati te iubesc enorm!
Un inger ne-a luminat viata si sufletul!
http://www.youtube.com/watch?v=K5KAc5CoCuk

Offline

 

#2698 2012-06-26 11:29:47

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

moon puss


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.