homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76-18


#324 2012-06-17 16:31:35

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana, nu oricine poate sa ramana calm si sa astepte pur si simplu...

Elena am citit pe prima pagina de ceva probleme legate de endometrioza la tine. Esti sigura ca s-au rezolvat? Ptr ca endometrioza poate fi o cauza ptr care nu ramai insarcinata

Offline

 



#325 2012-06-17 16:36:05

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana lasa ca nu trebe sa scrii atat de regulat, ia si profita de locul unde esti  tummenupp
Buck place Nicholas, suna interesant  par
Happy imi pare rau sa te vad asa descurajata  kram Poate ai dreptate in legatura cu temperatura, mai ales daca pt tine e stresant. Poate asa necalculand nimic, ar fi mai bine.
Doar ca... nu trebuie sa gandesti asa. Nici nu vreau sa-mi imaginez cat de greu trebuie sa fie, dar nu privi totul ca pe o pedeapsa, ci ca pe o incercare ce o vei trece. Trebuie sa iti aduni fortele, hai curaj  kram
Nu stiu daca iti va place ce voi scrie, dar ... cat am stat in spital si dupa ce am aflat ca voi pierde si a doua sarcina, nu m-am gandit ca sunt pedepsita, ca am gresit cu ceva... ci ca asta e viata, trebuie sa fiu recunoscatoare pt ce am: am un sot bun ce ma iubeste, sunt sanatoasa, mi-a fost salvat uterul si am o noua sansa. Merg inainte, trebuie !!!
Daca te vei demoraliza, vei cade in depresie si nu vei vedea portita de a iesi din incercarea asta. Trebuie sa lupti, nu te lasa!!!
Elena kram eu nu cred ca ai ovulat, e prea joasa temperatura, zic eu... 
Rave kram
Hell par


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#326 2012-06-17 16:36:39

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana, este greu sa ma relaxez. Cand incerc sa ma relaxez ...nu numai ca stresul e la fel de mare dar apare un stres in plus...ma straduiesc incontinuu sa ma relaxez, sa ma mint pe mine insami ca nu-s stresata.   La inceputul ciclului chiar am reusit sa ma relaxez pana am vazut ca nu mao ivulez .

Madlena..nu ma ovulat  supa

Eu daca as avea asa o datorie la cineva cred ca n-as dormi bine noaptea...d-apai sa uit ce si cum.  Deci e clar ca daca taceam nu mai primeam nimic niciodata.

Ultima oara a fost editat de elena.plahatca (2012-06-17 16:37:40)


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#327 2012-06-17 16:37:40

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Happy bine cum zici tu.Uite eu mai fac un exemplu si dupa nu mai zic nimic.
De te duci la doctor si faci IA/FIV la 25 de ani si Dumnezeu ti-a scris sa faci un copil la 27 de ani,te asigur eu ca si de prinde nu va ramane ca sarcina,ca asa iti e scris de la Dumnezeu sa ii dai viata la 27 de ani.De eu am facut 2 IA si nu am ramas,ce trebuia sa fac,sa ma arunc in fata trenului.Uite sunt aici dupa 2 ani,si inca mai astept.Si eu am facut la fel,am asteptat,nu am facut nimic altceva,nu suntem in stare sa facem nimic daca EL nu zice cand suntem pregatite.Nu am fost calma nici eu,dar de ne agitam,la ce folos?Eu dupa ce am citit cartea ce am recomandat-o Soniei,m-am desteptat,am primit de ceea ce am avut nevoie,asa ma simt bine.Si acum la plaja o recitesc,ma incarca de energie la maxim.



Madlena te.am suparat?Eu?Are ceva de scriu?Intreb si eu,ca nu am inteles mesajul tau.

Va pup.

Ultima oara a fost editat de Ioana84 (2012-06-17 16:43:08)


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#328 2012-06-17 16:42:05

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana...eu cred sa totul e aleatoriu in lume...altfel nu stiu cum o fetita de 13 ani violata ramane gravida , cum ar putea ea sa fie pregatita...sau Dumnezeu sa-i fi scris o chestie atat de cruda.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

 Publicitate


loading...

#329 2012-06-17 16:46:02

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Elena zic si eu,ca nu stiu nici eu la randul meu,pe cine sa las vina,si sa zic ca a gresit.Important e sa devenim parinti,si totul va fi in regula.Referitor la imprumut,nici eu nu as putea sa pun capul pe perna,si sa stau linistita de nu achit ce am luat.Pup


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#330 2012-06-17 16:46:55

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Madlena am facut greselile mele in viata si probabil continuu sa le fac. Poate e doar o incercare, habar n-am.

Ioana, eu ma bucur ca poti fi optimista, chiar incurajez pozitivismul si toate astea.
Dar eu nu cred in " asa mi-a fost scris". Ptr ca atunci ar fi ca si cum eu as fi doar un jucator in viata asta, ca si cum faptele/gandurile/trairile mele nu ar fi ale mele si nu mi-ar influenta rezultatele. Ar fi ca si cum as putea face orice ptr ca oricum ce mi-e scris mi-e scris si aia e. Si nu as mai vedea rostul rugaciunilor. Pai ptr ca se ma mai rog cand oricum ce mi-e dat sa se intample se intampla iar eu nu pot schimba nimic?

Ultima oara a fost editat de be_happy (2012-06-17 16:53:22)

Offline

 

#331 2012-06-17 16:51:48

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Happy si tu ai dreptate,si poate fi si asa,dar eu o iau si pe gandirea asta.Poate si eu gandesc gresit,nu situ ce sa zic.Cum i-am zis si Elenei mai sus,poate e o greseala,e o scuza a mea pe care am gasit-o unde sa las vina,si sa zic ca asa a fost sa fie,sa pierd 3 sarcini,sa am sotul bolnav....etc.Pup si iti doresc din inima sa se rezolve sotul cu problema lui si sa va bucurati cat mai curand de un sufletel al vostru.

Madlena de ce te.am suparat?


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#332 2012-06-17 16:52:21

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Stau acum si ma intreb de unde am eu atata forta si incredere sa merg mai departe... sa fiu atat de optimista cand am pierdut 2 sarcini in ultima jumatate de an, cand toata luna martie am stat in spital. Si va raspund: nu stiu !!! Efectiv nu stiu...
Nimeni nu mi-a garantat ca voi ramane de-acum inainte insarcinata, iar daca voi ramane nimeni nu mi-a garantat ca va fi bine si totusi eu sunt optimista  smile E cam ciudat, dar asta simt. Stiu ca alte femei in locul meu ar fi daramate, am si eu momente in care plang cand imi amintesc ca 2 vieti s-au oprit inainte sa inceapa, dar ma adun si imi revin, caci stiu ca trebuie sa fiu tare ca sa pot avea un bebe. Daca voi fi depresiva, m-as indeparta de momentul dorit.
Zambesc cand pot, sunt vesela si adun toata energia pozitiva ca sa aiba loc o minune in viata mea  hjarta


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#333 2012-06-17 16:55:32

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana, fiecare gandeste si simte asa cum o face. Nu e mai buna gandirea mea sau a ta, sau a lui X. Fiecare are propriul mod de percepere a vietii, necazurilor, bucuriilor, etc

Madlena, poate iti gasesti forta in faptul ca stii ca va fi bine puss

Offline

 

#334 2012-06-17 16:58:47

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ioana nu m-ai suparat cu nimic  par offff nu ai inteles ce am vrut sa spun. Deci : ziceam ca nu trebe sa iti ceri scuze cand nu poti intra sa scrii, te intelegem, ia si profita de locul unde esti. Acum ai inteles????  kram Nu esti in fiecare zi in vacanta.
Scuzeee nu am vazut prima data cand ai scris. Acum am vazut  dumbom

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-06-17 17:07:58)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#335 2012-06-17 17:00:14

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Happy, abia acum am vazut postul cu endometrioza.  Pff, e o poveste lunga. Am fost la un doctor si mi-a zis ca am adenomioza-un fel de endometrioza.  Mi-a spus ca sunt un fel de puncticele pe uter.    Apoi mi-am scris povestioara pe prima pagina a topicului. Intre timp am aflat ca adenomioza nu este tocmai endometrioza si apare in general la femeile de peste 40 de ani si care au 2 nasteri la activ... Am mai facut 3 ecografii la 3 doctori diferiti care au ras de acest diagnostic si mi-au zis ca arata perfect uterul, ca nu am nici un fel de adenomioza.


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#336 2012-06-17 17:02:10

be_happy
Platinum member
Inregistrat: 2009-03-22
Mesaje: 20885

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Ok Elena, atunci e ok.. E bine ca nu e vorba de endometrioza.
Cum ai iesit rezultatul la prolactina dupa prima perioada de tratament?

Offline

 

#337 2012-06-17 17:06:29

elena.plahatca
Addicted member
De la: iasi
Inregistrat: 2011-01-06
Mesaje: 14752

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Happy, a iesit de 2 ori mai mic decat minimul de data asta    rezultatul este 41  si valorile de referinta   102-496


Zbor lin Maria 
Doi soricei iubiti
Grafic FF

Offline

 

#338 2012-06-17 17:06:59

Ioana84
Insomniac member
De la: In Europa
Inregistrat: 2012-05-12
Mesaje: 9023

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Madlena am inteles ,cu intarziere ca in totdeauna.Nu am iesit inca,ca al meu sot,dupa accident,nu poate manca ce am facut azi,sa manance si maine.Si uite asa il doare burta si abia acum s-a ridicat din pat.Ca aici cam peste tot la hotel,nimic nu se arunca,si el nu poate manca de azi pe maine si uite asa am inceput ca anul trecut.Deja m-am plictisit.Abia astept sa ma duc in apa,sa-l las pe salteluta,si sa ma duc in lumea larga la alergat in apa.Pup la tine.Idem as zice si eu la ceea ce ai scris mai sus.Pup



Am gasit ceva in legatura cu progesteronul din corp,cine are lipsa :

insuficienta de progesteron...
-sani sensibili si durerosi inainte de menstre
-pofta mare de dulciuri
-anxietate,depresie,insomnii
-chisturi (ovariele,sani,col uterin)
-menstruatie abundenta cu cheaguri
-sindrom premenstrual
-retentie de apa...maini picioare,abdomen umflat
-scurgeri maronii inainte si dupa ciclul prospriu zis



Va pup plec la balaceala si revin pe seara.


Grafic 1 http://www.fertilityfriend.com/home/409c34 Amina hjarta 22-10-2013
Grafic 2 http://www.fertilityfriend.com/home/5484d6
Noel hjarta 26-10-2015 + surpriza Daniel  25-09-2018

Offline

 

#339 2012-06-17 17:08:35

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Elena nu-i nimic daca nu ai ovulat inca, poate vei ovula curand  par
Si Happy subscriu la ceea ce ai postat ultima data  rock asa e !!!! Fiecare gandeste si simte diferit, se manifesta diferit. Eu am incercat sa te incurajez, dar stiu ca nu iti poti impune sa simti altfel. Important e un lucru: sa nu abandonezi lupta!!
Da probabil in asta imi gasesc forta, dar.. cine mi-a zis mie ca va fi bine???????? NIMENI !!! Asta mi-am impus eu sa gandesc  smile
Doar nu sunt ghicitoare sa stiu ca "va fi bine"   chicot  ci imi impun sa nu ma stresez caci nu rezolv nimic, iar daca ma demoralizez sau pic in depresie, tot nimic nu rezolv, asa ca nu e mai bine sa imi impun "va fi bine"  smile

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-06-17 17:18:44)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#340 2012-06-17 17:22:34

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

madlena hjarta pentru ca esti optimista.
nu mai simt durerea atat de sacaitoare, ma mai apuca uneori, in special cand am nevoie la baie. cred ca pana la urma e la rinichi.
buck o sa fiu atenta daca imi trece dupa ce pap.
happy sper sa reusesti sa fii puternica
ioana ce as vrea sa fiu si eu la mare hjarta
elena goodluck sa fie luna norocoasa
va pup pe toate


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#341 2012-06-17 17:49:37

Raveca
Hero member
De la: land of hope...
Inregistrat: 2009-01-03
Mesaje: 3656

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Uff, fetelor ce rau imi pare ca sunteti triste. Recunosc ca nici eu nu sunt in cele mai bune momente ale mele. Se incheie o saptamana grea pentru mine...o saptamana in care m-au incercat stari de tristete mare. Insa...stiti vorba aceea "Mintea e aceea care face rau sau bine, care te face fericit sau nefericit, bogat sau sarac."

Va ofer crezul omului fericit. Poate ne va fi mai bine, maine decat azi. puss  par


"Nu te teme, că Eu sunt cu tine, nu privi cu îngrijorare, că Eu sunt Dumnezeul tău. Eu îţi dau tărie şi te ocrotesc şi dreapta Mea cea tare te va sprijini!"
Doamne, ajuta-ne sa se implineasca dorinta noastra de-o viata!

Port mereu o parte din tine in sufletul meu ...

Offline

 

#342 2012-06-17 17:49:50

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Topic pentru aspirantele la titlul de mamica - 76

Lavy par ma bucur ca a mai trecut din intensitate  kram
Sper ca nu am deranjat pe cineva cu ceea ce-am scris despre optimism  spranceana

Fetele eu trebe sa merg la market sa fac ceva cumparaturi. Nu stiu daca mai reusesc sa intru in seara asta, caci vreau sa stau cu sotul, sa profitam ca suntem doar noi doi acasa  rodnar
Ne auzim maine, dupa ce ma intorc de la munca, seara placuta sa aveti  wave


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.