homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-115


#2167 2012-08-31 16:02:45

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura dar daca i-ai da inainte de masa? stiu ca mai ziceau mamici ca fac asa si are efect mai bun.
ma duc sa vad pe bebe hjarta

lavy rotfl imediat...


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 



#2168 2012-08-31 16:18:52

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno te duci la eco? hjarta abia astept vestile smile aseara a venit veterinarul sa ii fac vaccin catelusei si si-a dat seama ca sunt gravida smile deci cred ca nu realizez eu rotfl

laura, cmin(sper ca nu gresesc ) zicea de infacol pentru colici. a luat si cumnata mea ceva de colici  pentru ca a avut bebe 2 zile  de nesomn si dureri mai puternice. si i-a luat ceva la vreo 70 de lei intr-o cantitate mica. daca vrei o intreb cum se numeste si iti zic. ei i l-a recomandat medicul. dupa ce a inceput sa i-l dea, s-a linistit bebe.

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-31 16:28:29)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2169 2012-08-31 16:30:31

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

lavy nuuu,am mers la topicul laurei sa-l vad pe bebele ei. eu pe 24 sept merg la eco.
ultima, si apoi la nastere.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#2170 2012-08-31 16:32:01

lavy20
Sr. member
Inregistrat: 2009-05-15
Mesaje: 1500

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

dumbom da, m-am prins cam greu tongue

laura am citit acum ca tot infacol ii dai si tu lui bebe. puss sa treaca colicii

Ultima oara a fost editat de lavy20 (2012-08-31 16:37:49)


"Caci Eu, Domnul Iisus Hristos, te tin de mana si iti zic: Nu te teme, Eu te voi ajuta!"
Bine-ai venit pe lume, minunea mea hjarta

http://www.fertilityfriend.com/home/3ab84f

Offline

 

#2171 2012-08-31 16:41:39

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello burtici!!!
deno si eu aveam senzatia aia de tremurat,dupa ce am nascut am vazut ca facea asa dintr-un piciorus,il misca ff repede,acum nu mai face


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

 Publicitate


loading...

#2172 2012-08-31 17:08:56

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

hello

laura, dormi cu el, nici n-o sa stii de cate ori s-a trezit smile (io raman doar cu o impresie geerala de tipul "s/a foit ceva mai mult parca", dar habbar nu am de cate ori se treyeste... e asa, un semi-somn rezonabil de tot smile (si io-l mai am si pe iedul alalalt, care se tavaleste peste noi in plina noapte ca are el chef sa faca "mai-mai" la tzatze rotfl


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#2173 2012-08-31 17:31:29

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello, burtici!  puss  puss  puss  Pupici la toate!
Se pare k am lipsit cam multisor!
Timi  puss  puss  felicitari pt bebe si sa cresteti mari, sanatosi, norocosi si frumosi!  rugaciune
Happy, felicitari pt sarcina  rugaciune  sa fie usoara si sa ai un bebe sanatos si frumos!Ma bucur mult pt voi! puss  puss
Altceva nu am fost atenta! Alte noutati: bebei, burtici???
Noi suntem bine, am trecut in ultimul trimestru si gradati si transferati. happydance  happydance
Am reusit si cu transferul. Acum st titulara la mine in oras. Am luat si gradul II cu nota f buna.
In rest totul e bine. Bebe e f activ, mami e cu 13 kg mai grasa... chicot Marti mergem la eco, sa vedem cat am mai crescut  rugaciune Bebe nu prea mai ma lasa sa ma aplec, sau sa stau pe scaun. La examene am crezut k turbez 3 ore pe scaun, dar am scapat.  Luni incep activitatea la noua scoala si sper sa-mi gaseasca repede inlocuitor, k eu vreau sa ma ocup de pregatirile pt bebe.
Cam atat despre noi. Sper sa aflu si eu cateva noutati despre voi si sper sa fie numai vesti bune. puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2174 2012-08-31 17:34:18

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata si eu la fel ca tn...nu stiu de cate ori s-a trezit sau la ce ora.dimineata am decat asa o impresie vaga a noptii ce tocmai a trecut.


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#2175 2012-08-31 17:39:45

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna, fetelor. Nu prea am apucat sa va citesc, dar promit sa recuperez.
Laura, eu ii dau Espumisan (cate 2 pic - le pun in lapte sau pe deget  tummenupp ) alternativ cu Bonisan. Bonisanul este apa de marar (e extract de plante) si pun 10 pic. de 3 ori pe zi in laptic. Bebe nu are colici foarte mari, doar uneori. In schimb ne chinuim cu brobonitele alea... se pare ca a facut o dermatita  bang de la caldura (pediatra a zis ca are tenul super sensibil si ne-a trimis la dermatolog - acum caut un dermatolog bun - daca stie careva  nustiu ... o sa intreb si la mamici). puss
Lavy, stai linistita ca o sa se vada burtica  puss
Vrabi, felicitari pentru examene!!!
Va pup pe toate


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#2176 2012-08-31 18:16:39

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Korina, Honney  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#2177 2012-08-31 18:41:54

korina_s
Full member
Inregistrat: 2011-12-25
Mesaje: 692

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

vrabi felicitari!!!


Rares Matei
22.05.2012
,, Credinta face totul posibil,dragostea face totul usor ."

Offline

 

#2178 2012-08-31 19:03:04

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Salutare burticoaselor!   wave  storstark

Tot frunzaresc pe net si nu gasesc nimic concret, am intrat si pe la voi sa va intreb, poate stiti voi sa imi raspundeti, eu fierb la foc domol de cateva ore deja disperat  : sora mea e gravida in 34 saptamani si jumatate si de ieri i s-au fisurat membranele, azi noapte a pierdut lichid in cantitate de cca. 2-3 pahare, azi dimineata la maternitate deja i s-a pus perfuzia cu ocitocina si de atunci e teoretic "in travaliu", la sala de nasteri. Practic, fara dureri, contractii, nimic ce anunta vreo nastere. Pana aici totul bine, problema e ca puiul cel mic nu suporta aceasta substanta, nu stiu exact ce se intampla, insa ii creste pulsul si moasele nu pot continua cu administrarea perfuziei. De 2 ori au incercat azi, insa nimic. I s-a administrat si glucoza,... tot nimic... Puiul e bine, are 2800g., asa avea acum la eco. Se incearca o nastere naturala, insa daca pana maine nu sunt semne bune de travaliu, atunci cel mai probabil va fi operata. Ce voiam sa va intreb, chiar in afara de ocitocina nu se mai poate grabi nicicum nasterea? Adica, daca nu se poate asa, musai trebuie ceza.?  sad  Ma oftic f tare, isi doreste si ea sa nasca natural, e frustrant sa stii ca daca nu merge asa, ajungi la operatie.
Va pupic pe toate, burtici mari si mici!  hjarta

Offline

 

#2179 2012-08-31 19:09:06

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Burtici, mamici si bebei puss

Pentru cele care ati intrebat, Natalia avea mniercuri 4260gr. big_smile

Laura si eu ii dau tot Infacol, inainte de masa si beau ceai de anason (am scos chimenul ca imi facea sanii bomba chicot). In ultimele zile parca a fost mai bine. Oricum a mea e bandita mare cum zice o vecina, cat e mufata n-o doare nimic. tongue
Sa vedem de-acum incolo ce va fi pentru ca am inceput sa-i dau fier si mi-e teama sa n-o constipe.  cesafac
Bunny, Natalia de la Bonisamn se scremea in continuu si plangea mai rau decat inainte. sad

Pass, cand am mers eu la spital mai era o graviduta tot cu membranele rupte si au incercat sa-i provoace nasterea naturala, a nascut dupa aproape o saptamana si bebe nu era bine (a fost nevoie sa-l intubeze). Daca nu se poate natural, mai bine sa faca ceza si bebe sa fie bine... Transmite-i multa sanatate si nastere usoara si bebe sanatos!  rugaciune
Nici eu n-am avut nicio contractie sau modificare a colului desi am pierdut tot lichidul.  nustiu

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-08-31 19:14:01)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2180 2012-08-31 19:13:46

Lothraine
Insomniac member
De la: Resitza
Inregistrat: 2011-02-27
Mesaje: 9962

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

bună burtici

Pass, pusspusspusspusspusspusspusspusspusspusspusspusspusspusspuss. Offf, multe multe rugăciuni ptru loly rugaciune rugaciune rugaciune Egal cum va naște important este să fie bebe bine. Sper să decurgă totul așa cum trebuie și să se bucure de o viață frumoasă ?n 3.

Tu cum mai ești? Ce fac Sebică și bebedoi?


Trăiește astăzi. Pentru ieri suntem morți, iar pentru mâine nu ne-am născut încă. http://www.fertilityfriend.com/home/39c73d 33+

Offline

 

#2181 2012-08-31 19:17:18

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pass dar ea nu are contractii deloc ?
cum sa aibe oxitoxcina de azi dimineata si ea nimic ? pai intr-o ora cu oxitocina te urci pe pereti, crede-ma ca stiu , oxitocina da contractii mari , insa nu si dilatatie

buna , uitasem sa salut


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

#2182 2012-08-31 19:23:53

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

asa pun si medicii problema, daca nimic si nimic, oricat sunt ei impotriva cezarienei facute asa in doru' lelii in doi timpi si 3 miscari si fara sa fie indicatie f serioasa pt ea,  pana la urma asta ramane solutia. doar ca e aiurea rau sa nu se poata altfel, eu stiu, numai cu perfuzia aia. ..  sad  ma gandeam poate stiti voi ceva metode, ceva . orice...

kate, nici vorba, aici nu se pune pb sa o lase atat de mult fara lichid. e monitorizata si conectata la aparatele lor.
Kate, ai nascut!!! vreau si eu pe calea asta sa te felicit din tot sufletul pentru minunea pe care o traiesti!  hjarta  kram

stormulici  kram  da, asa e! pana la urma important este sa fie bine!
noi suntem bine, surprinzator de bine, mereu am crezut ca nasc prematur, pana acum se pare ca si bb2 e la fel de motan ca si bb1 si iese la lumina tarzior, fac atata efort si car in brate 13 kg de copilut, sacose de la piata, ape la 5 litri big_smile  iar bebe2 nu protesteaza(prea tare!), adica ma mai doare burta dar na, tratez cu ignore. Vad ca puiul mic se tine tare la mami in uter.  smile Sebi e f bine, isi asteapta fratiorul si bineinteles portia de titi pt ca mami i-a promis ca dupa ce voi avea iar lapte in sani, de acolo va bea cot la cot cu frate-su. ( eu in luna 3-4 de sarcina am ramas cu atat de putin lapte incat sebi a preferat sa nu mai suga si de atunci au secat si fantanile, s-a intarcat micutul oarecum din cauza mea si a sarcinii ) . Vine mereu si pupa burta, zice "bondan, 'ade, tzitzi" deci stie care e treaba, pana acum e iubire pe interes  rotfl 
Te pupam dulce!`

angel, puss  nu i-au tinut perfuzia decat pt scurt timp ca bataile inimii lui bebe mic au luat-o la galop. au incercat iar cu perfuzia acum spre seara si la fel, bebe nu o suporta. nu are nicio contractie, nimic.

Ultima oara a fost editat de passenger (2012-08-31 19:27:04)

Offline

 

#2183 2012-08-31 19:25:37

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Merci, Pass! puss Da, am nascut la 35 de saptamani, cu una mai mult decat are Loli ...


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#2184 2012-08-31 19:28:01

passenger
Addicted member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2008-10-16
Mesaje: 14356

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Wow, nu am stiut, sunt in urma cu noutatile, in urma cu vreo 6 luni cred.  sad 
Si cum fu? Ma duc rapid sa iti caut povestea, ai scris pe aici pe forum?  puss

Offline

 

#2185 2012-08-31 19:30:31

angel_sweety
Platinum member
Inregistrat: 2008-08-08
Mesaje: 22808

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

am inteles pass
mie mi s-a pus un gel in vagin, cate o doza la 6 ore, de 3 ori , insa nu a avut nici un efect, trebuia sa imi inmoaie uterul si sa dea dilatatie , sincer, imi pare rau
nu ii face cezariana ca inca mai are lichid bebe, 2 -3 pahare e putin , daia o mai lasa , daca copilul nu se hotaraste sa iasa nu prea are ce face
aici mai ziceau unele fete ca li se punea un fir, ca de ata (nu stiu denumirea stiintifica) in col direct , asta le dadea contractii
sa se puna pe frecat sfarcurile, nu e de gluma, in felul asta corpl ii produce oxitocina proprie
un dus cald pe burtica si jos
nu mai stiu , daca imi amintesc iti mai scriu
daca ar fi avut contractii ar fi fost dilatatia manuala, ceea ce insa nu i-o doresc


un falfait de ingeras a devenit glasul unei minuni , 23 decembrie ora 22si 44 min
Cand viata-ti da o suta de motive ca sa plangi, arata-i ca ai 1000 de motive ca sa zambesti
http://www.fertilityfriend.com/home/322f77

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.