homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-17


#305 2012-07-16 15:15:16

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Va salut din nou ...am incercat sa dorm putin, dar nu am reusit  sad .

Laura, am fost la schit, dar acum ffff multi ani (daca te referi la cel de la Calimanesti), sincera sa fiu, nu imi mai amintesc mare lucru  chicot

Eu sunt bine, sau asa cred, urmeaza sa merg joi la dr sa vedem exact daca suntem bine sau nu, pt ca mai am si contractii BH. Astept sa imi vina sotul acasa din delegatie si sunt multumita ca am fost la oftalmolog si problemele mele de la ochi nu ma impiedica sa nasc natural: a zis ca pot sa nasc cum vreau eu  dance


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 



#306 2012-07-16 15:52:04

manu2007
Sr. member
Inregistrat: 2007-12-18
Mesaje: 1619

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura_rts a scris:

Manu, ma bucur ca esti bine! Ai grija de tine. De cel de la Calimanesti zic, da. Eu nu am stiut de el pana acum 2 sapt, am ramas pur si simplu impresionata, e superb. Au si icoana facatoare de minuni. M-a vazut pe geam o maicuta ca sunt cu burtica si a coborat, a mers la magazinul lor si mi-a dat o iconita, m-am simtit minunat smile.

Foarte frumos ... cand am fost eu nu cred ca arata asa smile . Il stiam pt ca bunicii mei mergeau la Calimanesti la statiune si l-am vizitat ...
Frumos gestul maicutei.
Am observat ca de cand se vede burtica, parca altfel se comporta lumea cu mine, sunt toti mai protectori  big_smile  (bine, mai sunt si cei care te lovesc cu cosul in magazin, dar aia sunt exceptii  smile  )

Ultima oara a fost editat de manu2007 (2012-07-16 16:10:44)


"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca, ci sa inveti sa dansezi in ploaie"
mamica de buburuza din 19.10.2012 hjarta
gravida hjarta hjarta 21+ rugaciune

Offline

 

#307 2012-07-16 15:53:38

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Burtici puss

Time puss felicitari pentru saptamana adaugata!
Laura puss sa nu crezi ca eu nu am trecut si prin stari mai putin roz, cand am plans cu sau fara motiv sau cand n-am stiut cum s-o calmez pe Nati sau ce sa-i fac cand urla de foame. Dar incerc sa le rezolv pe toate cum pot eu si cum mi se pare mnie ca ar fi ok pentru noi. Si mie imi era si inca imi este teama de depresie, dar incerc s-o ignor.
Angel puss
Bunny puss
Cris puss
Manu puss
Blu puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#308 2012-07-16 15:55:24

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey , foarte fain gandesti! Si eu vreau s-o ignor ! Cred  ca ti-a fost un pic mai greu ca ai nascut si prematur.

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-16 16:09:52)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#309 2012-07-16 17:51:00

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

honney_bunny a scris:

Asa am zis si eu... si-a calculat exact!  rotfl  bebe  hjarta  rugaciune

razi tu razi, da' fi-meu asta mare exact asa a facut (a iesit la fix 40 sapt ecografic, adica 41 dupa um smile )

hello


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

 Publicitate


loading...

#310 2012-07-16 17:57:54

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey kram mltumesc


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#311 2012-07-16 18:04:46

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello fetelor!
Venim si noi cu noutati. Ne-am internat azi in spital, am facut analize, ecg, eco, cam tot ce trebuie si dr a hotarat sa ne opereze maine dimineata. M-am speriat putin pt ca bebelina mea cea miscatoare, s-a tot invartit si acum se afla in pozitie oblica, adica are capusorul in stanga jos si inimioara in dreapta sus sau lateral cumva pt ca o manita o avea pe sub fundulet. Era foarte inghesuita oricum.....Dr a zis ca este inalta si ca nu prea mai are loc. Asa se explica cumva si starile mele de voma din ultimul timp pt ca ea apasa pe toate organele, chiar si pe splina.
Acum am venit acasa ca nu am vrut sa stau in spital o noapte degeaba si mergem maine dimineata sa infaptuim minunea....
Honney. hai ca te mai astept o zi. happy


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#312 2012-07-16 18:12:20

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, da, mi-a fost greu, dar in spital m-am tinut cat am putut de tare, n-am bocit decat de doua ori, prima data cand asteptam operatia pentru ca imi era frica sa nu aiba bebe probleme si a doua oara cand am vazut-o legata de firele alea in prima zi.
Als puss si  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

Ultima oara a fost editat de Katey (2012-07-16 18:17:41)


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

#313 2012-07-16 18:32:01

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey, chiar ca te-ai tinut tare! Si eu tot tare sunt de fel dar clar ca si mie mi-ar fi fost frica si as fi plans iar cat despre sa il vad legat de fire nu mai zic. Oricum Nati e bine si mai e si frumi  hjarta  hjarta  hjarta

Als  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-16 18:32:26)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#314 2012-07-16 18:34:30

honney_bunny
Full member
Inregistrat: 2012-03-13
Mesaje: 884

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

als a scris:

Acum am venit acasa ca nu am vrut sa stau in spital o noapte degeaba si mergem maine dimineata sa infaptuim minunea....
Honney. hai ca te mai astept o zi. happy

Als, o sa ii transmit lui bebe... poate poate!  rotfl  chicot  rugaciune
katey  puss e de retinut sfatul tau cu ignorarea..  puss
katami, laura, timepuss
Fetelor  puss  puss  puss

Ultima oara a fost editat de honney_bunny (2012-07-16 18:36:22)


rugaciune hjarta     Mamica de pufulet mic si scump
God, grant me the serenity to accept the things I cannot change,/ courage to change the things I can,/ and wisdom to know the difference.

Offline

 

#315 2012-07-16 18:38:29

als
Sr. member
Inregistrat: 2011-04-26
Mesaje: 1077

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Katey, Honney  puss  puss


mami de fetita mare, Erica-Maria
si surioara mica Ema-Gabriela

Offline

 

#316 2012-07-16 18:41:11

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Honney  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta  majoreta

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-16 18:41:41)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#317 2012-07-16 19:56:18

JanisJoplin
Platinum member
De la: Bucuresti
Inregistrat: 2006-12-26
Mesaje: 20471

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

laura_rts a scris:

Katey, se schimba, stiu, dar sunt rea de somn smile. Prietenele mele dau si completare mai ales noaptea. Spun ca nu rezista altfel.
Nu sunt o pers f rezistenta de felul meu, asta sunt, incerc sa ma descurc cum pot.

M-ai facut sa rad rotfl rotfl
Deci nu stiu ce ti-au spus prietenele tale,dar femeile care alapteaza noaptea se odihnesc MULT mai bine. Ti-o zic eu,care de 4 luni ma trezesc aproape din 2 in 2 ore. SUNT EXTRA REA DE SOMN....daca sotul ma trezeste sau se misca urlu la el,insa cu bebe e muuult mai simplu.adica el scanceste usor,tu te dai spre el usor cu tzatza..aproape o ia singur.si gata,ati adormit amandoi.alaptatul relaxeaza si adoarme.ti-o zic si cartile(hormonii secretati in timpul alaptarii iti dau somnolenta si relaxare) ti-o zic si experientele : mamicile de aici iti pot confirma.
Acum,ia gandeste-te tu sa te ridici,sa mergi la bucatarie,sa prepari laptele...timp in care copilul deja a inceput sa planga..pana il linistesti...of Doamne. Cu alaptatul e mult mai simplu. Te rog sa mai citesti despre alaptare ca cu prietenele astea mai mult de 1 luna nu iti dau..sincer


6 ani de dragoste  hjarta

Offline

 

#318 2012-07-16 20:14:28

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna fete!!!

am citit pe sarite, am vazut ca sunteti toate bine!!!

janis, subscriu ce i-ai scris laurei in totalitate, chiar daca nu alaptez inca big_smile dar o sa-mi dau si sufletul pt asta. in legatura cu sfaturile "binevoitoarelor" chiar weekendul acesta am fost la o nunta. si printre invitati era o verisoara care are bebe de 7 luni. la un moment dat fetita era singura in carucior cu pumnii indesati in gura si gagurea singura. eu m-am uitat spre ea si m-am ridicat sa merg s-o aduc langa mine sa nu fie singura.

o alta verisoara cu prunc de 2 ani jumate cand m-a vazut a strigat la mine : "sa nu-ti fie mila, las-o acolo" nu mi-a venit sa-mi cred urechilor. i-am explicat ca eu n-o sa-mi abandonez copilul in carucior si sa ma autoeduc sa nu-mi fie mila de el. evident au venit explicatiile ca exact asa zicea si ea cand era gravida, ca n-o sa faca aia si aia si fix invers a facut ca "te dispera" la un moment dat copii...cat de trist:(

als, sa treaca cu bine experienta nasterii!

am vazut ca ati vb de depresie. eu nici nu cred ca exista smile de plans mai plang si eu cand mi se umple paharul, dar nu as putea sa numesc acea stare depresie. adica ma tine o ora, ma descarc si mai merg o luna inainte. ma refer acum la perioada sarcinii cand ma mai copleseste si pe mine atata rau...ca in rest niciodata n-am plans nici de rau nici de bine lol ci doar de mila daca se intampla.
asa ca nu cred in depresie cum nu cred in extraterestri, deci nu ma astept sa apara deloc.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#319 2012-07-16 20:25:33

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno ce-mi place ultima parte a mesajului tau lol rock

Als goodluck goodluck si sa te odihnesti kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#320 2012-07-16 20:36:01

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, si mie imi place ultima parte a mesajului tau, nici eu nu cred ca exista dar vad tot mai des mamici care se plang. Acum o sa vad la momentul respectiv.
Janis, era ideea ca nu mananca atat de des cand ii dai lapte praf, se digera mai greu. Pai sa inteleg ca tu il culci cu tine in pat? Eu vreau sa il culc singur in camera. Ii urmez exemplul Danei82.


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#321 2012-07-16 20:44:05

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Laura, eu zic sa nu urmezi niciun exemlu, ca niciunul nu e mai bun decat ce-ti va spune inima cand vezi mogaldeata mica. eu cred ca n-o sa fiu in stare sa-l pun asa de departe de mine cum va fi patutul (adica lipit de pat smile ) daca inima iti va spune "pune-l in patut" atunci pune-l, daca nu, nu-l pune doar ca sa urmezi un exemplu sau un sfat etc...cat poate dura perioada asta, 3 ani?!?!?! si nu ne mai intalnim cu ea, cand nu se vor mai lasa pupati si stransi la piept ne va fi dor si ciuda ca n-am profitat la timp. si timpul e acum, primii ani de viata.

cat despre depresie  roll unele-s prea sensibile, altele-s prea comode, am mai vazut si prefacatorie la greu smile asa ca...de mine nu se va lega ca nu-s niciuna din toate astea lol
cand mi-e greu, cer ajutor. si o sa am cu siguranta ca mami ar face orice, sotul la fel, si cumva trece perioada grea, ca asta cred ca exista big_smile

Ultima oara a fost editat de denorah00 (2012-07-16 20:48:09)


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#322 2012-07-16 20:49:25

laura_rts
Hero member
Inregistrat: 2010-10-24
Mesaje: 2295

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, discutam teorii, luam exemplu de la altii dar intr-adevar nu stim cat de atasate vom fi. Asa au zis multe ca ele nu o sa ii alinte si cand colo e durere cu alintatul lol.  Eu si vizavi de sot am zis ca nu ii fac multe placeri dar se pare ca  as face enorm de multe pt el. Ma miram de alte tipe chiar si de mama ce multe pot face pt sotii lor si ziceam ca eu in veci nu as face, sa isi faca daca vrea smile dar n-a fost asa, chiar ma bucur ca am pentru cine face  hjarta  hjarta

Ultima oara a fost editat de laura_rts (2012-07-16 20:49:43)


Mamica lui Razvan Gabriel 30.07.2012

Offline

 

#323 2012-07-16 20:49:39

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eu cred ca exista depresie... dar depinde de firea fiecarei persoane.
Cred ca daca esti o fire optimista, treci mai usor peste multe chestii.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.