homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-39


#723 2012-07-28 09:10:43

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Neata wave

Smart puss multumesc mult par

Onu multumim la fel kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 



#724 2012-07-28 09:22:24

mirik
Insomniac member
Inregistrat: 2009-12-17
Mesaje: 7830

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Pupam burticoasele puss

Deno sad sper sa scapi repede de starile astea nasoale sad .Mi se pare aiurea ce fac dr tai  box

Timean mai ai un pic big_smilebig_smilebig_smilebig_smile .Abia te astept la mamici puss .Miss you!


Cea mai fericita mamica!!!
Cea mai frumoasa zi 28-XII-2010

Offline

 

#725 2012-07-28 09:43:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Miri puss multumesc kram si mie mi-e dor de voi


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#726 2012-07-28 10:43:00

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Hello, burtici, mamici si bebici! wave  wave  wave
Va pupacesc pe toate si pe toti, de la mic la mare si inapoi!  puss  puss  puss  puss
Azi avem program de  curat2  rufe  food  bucatar , dar intentionez sa trag cu ochiul si pe la voi!
Am vazut k avem burtici noi,  goodluck  goodluck  goodluck  sarcina usoara si bebei sanatosi!
Noi suntem bine, f activi si dragalasi. hjarta
Am fost la morfofetala, avem aprox 24 cm si 400g, toate organele ok, colul de 5cm si ....tot baietel  chicot
Am ascultat sfaturile voastre si dorm mai mult pe partea stanga si ma odihnesc bine. Am inceput sa luam cateva hainute: body si sosetele  hjarta . Saptamana viitoate dau comanda de mobilier: patut si dulapior cu sertare.
Am vazut la un SH un port bebe(din acela de purtat bebele in brate, sau la spate...asa cred k ii zice) in stare f buna si l-am luat. Credeti k am facut rau? Intentionez sa-l spal bine... nustiu
Pana acum am pus 8 kg(mai mult pe burta si pe solguri) dar nu m-am masurat sa vad cati cm...k nu m-am masurat la inceput.
O fi bine? Cunosc pe cineva cu gemeni si nu a pus nimic si are sarcina tot cat mine. Ea era mai plinuta. Eu am porint de la 58 kg(am 1,68).
Time si Laura, mai aveti putin  majoreta  majoreta  majoreta
In rest sper k sunteti toate bine!  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#727 2012-07-28 11:22:43

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna Vrabi kram nu te stresa cu Kg. ma bucur ca e totul bine cu bb smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

 Publicitate


loading...

#728 2012-07-28 11:30:27

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Timi  puss
Nu ma stresez, k nu mi se pare k m-am ingrasat prea tare si chiar si de ar fi asa, important e sa fie bebe bine  rugaciune
Acum m-am intristat putin, k tocmai am aflat de o cunostinta care e in spital, k are o a doua sarcina oprita din evolutie  supa
mi se pare k e cam in aceeasi situatie in care am fost eu si imi pare rau k nu a avut incredere in mine sa-si faca analize. Eu nu i-am recomandat tratament, doar analize, k medicii astia nu pun pret pe suferinta. Zic k prima sarcina pierduta e o eroare, abia dupa a doua sau mai multe te trimit la analize  supa
Acum e internata in spital si azi ii fac intrerupere. are 9 saptamani , dar nu se stie exact la cat s-a oprit din evolutie. La 6 sapt era bine... supa
Doamne fereste pe toata lumea de astfel de sferinte! rugaciune Doamne ajuta sa se recupereze repede, sa nu cedeze psihic si sa aiba putere sa incerce din nou.  rugaciune


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#729 2012-07-28 11:38:06

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Saraca... chiar ca nu sunt cuvinte pentru astfel de momente.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#730 2012-07-28 12:12:31

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Buna burtici. Va  puss  puss  puss pe toate !!!
Vrabi am citit de cunostinta ta, imi pare tare rau si asa cum ai zis si tu, sa speram ca are putere sa incerce din nou, insa dupa ce va face investigatii.
Ce ti-a mai crescut burtica  puss Deja ai pui marisor, sa fie bine pana la termen !!!  puss
Time puss si aici.
Laura mai ai foarte putin. Iti doresc nastere usoara  puss  puss
Deno imi pare rau ca inca mai ai stari de rau  puss Dar daca ai fost curajoasa pana acum si bebelul tau s-a dezvoltat ok, ai sa rezisti tu cat a mai ramas. Curaj draga mea  puss  puss mai este foarte putin si ai visul implinit !!
Katami  hjarta


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#731 2012-07-28 12:52:57

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Madlena  puss 
Este foarte greu sa treci o data printr-o astfel de suferinta, k stii si tu cum e. Dar cand se repeta si a doua oara, dupa ce ai asteptat 1 an de cand ai pierdut pe prima....este ingrozitor de dureros.Fata asta, din pacate trece exact prin ce am trecut si eu: la prima hempragie, iar la a doua, dupa un an de asteptari...oprita din evolutie.
Sper din suflet sa treaca peste suferinta si sper sa aiba incredere in D-zeu  rugaciune  si sa imi asculte sfaturile si sa faca investigatii, k sa nu astepte mult k sa vina minunea de care sa se bucure pana la batranete  rugaciune
Madlena, dar tu cum mai esti? Ziceai k vii in tara in perioada asta, nu? K iti luasei bilete la avion. Cu recuperarea cum esti? Ai fost la control?Investigatii ai facut ceva? V-a dat unda verde la lucrat pt bebe?  rugaciune  sa fie bine si sa vina bebele si la voi  rugaciune
Timi, tu parca ziceai k vei naste cu ceza, sau ma insel?  nustiu


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#732 2012-07-28 13:07:11

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Madle kram

Vrabi, nu, eu vreau sa nasc natural.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#733 2012-07-28 13:25:07

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

O, super! Si eu tot naturat as vrea, daca se poate si dc vrea bebele sa se pozitioneze bine pe usa  chicot
La tine s-a intors bebele, sau cand trebuie sa se intoarca? goodluck sa iasa usor si fara probleme!
Si Laura tot natural,sau cum? Influenteaza cu ceva cercaljul?  nustiu
Am uitat sa va zic k inca nu mi-a facut control medicul, deloc pana acum. Doar dr de garda cand am fost in spital acum 3 sapt. Dar mi-a facut eco cu sonda vaginala sa vada lungimea colului si a zis k are 5 cm si ca dc era mai mic de 2,5 era problema  nustiu 
nu prea am priceput. E problema k mi-a facut cu sonda? Pe monitor nu se vedea bebele, doar mi-a aratat colul...
Inainte de a folosi sonda mi-a facut eco abdominal vreo 10-15 min...a tot invartit si a masurat. Nu mi-a zis mare lucru, doar k e bebe e bine si sarcina decurge bine...am intrebat eu cate grame si ce lungime. eu eram programata pt morfologia fetala. Asta a fost tot?  nustiu In asta consta morfologia fetala? nustiu Mi s-a parut un eco normal, doar k a durat mai mult  nustiu


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#734 2012-07-28 13:38:55

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Si Laura tot natural vrea sa nasca, nu cred ca influenteaza cu ceva cerclajul. Bebele meu s-a intors, deja de multisor. Dar are timp si al tau sa se intoarca pina pe la 33-34 de saptamani.
Morfologia e un eco normal care dureza mai mult, masoara tot felul de chestii. Mie nu mi-a facut eco intravaginal niciodata in sarcina. Dar asta cred ca depinde de dr.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#735 2012-07-28 13:45:34

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Vrabi este foarte greu, mai ales daca a asteptat 1 an pana la a doua sarcina, trist. Sper sa aiba curaj sa mearga mai departe si sa faca investigatii cum ai zis si tu.
O sa fie bine si la tine, ai sa vezi. Bucura-te de perioada asta magica din viata ta, caci e unica  puss  puss
Iar in legatura cu mine, saptamana viitoare mergem in tara, ai memorie buna  tummenupp Mai este putin.
Inca nu avem unda verde pt bebe, folosim prezervative. Au mai ramas aproape 2 luni pana se termina perioada de pauza. Insa eu cred ca se va prelungi, pt ca deja m-am interesat unde sa fac analizele in caz de sarcini pierdute, cele in caz de trombofilie, mutatii etc si vreau sa le fac pe toate.
Medicul de familie si ginecologul mi-au zis ca nu e cazul, ca ei nu cred ca am ceva, insa eu ma incapatanez sa le fac. Si pana la urma mi-a dat trimitere med de familie, am cautat la mai multe laboratoare preturile, am incercat sa le fac la un pret mai redus, caci prima data am gasit cu 600 de euro, in tara stiu ca se fac cu 400 euro caci a facut o prietena acum o luna, insa atat am cautat ca am gasit cu 160 euro si sunt tare bucuroasa (prin stat, compensate ca am trimitere de la mediciul de familie).
Iar acum nu le pot face pe toate si ei mi-au recomandat sa le fac la sf lui august cand ma intorc. Si nu vreau sa renunt la protectie pana ce nu am rezultatul analizelor. Prefer sa mai astept o luna in plus sau chiar si mai mult, dar sa fie bine.
Scuze ca m-am intins cu povestea mea  tongue


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#736 2012-07-28 14:46:41

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Madlena, e bine sa-ti faci analizele, k sa eviti si alte probleme, dar la tine a fost sarcina extrauterina...deci nu e cazul cu oprit din evolutie, sau alte cele...pur si simplu  nu s-a fixat unde trebuie.
Eu in locul tau le-as lua pe rand si doar dc ar fi ceva in neregula m-as lungi la altele mai compllicate si mai costisitoare...
Mie mi-a zis dr k dc este incompatibilitate intre partenerei aia nu se rezolva cu niciun trat, doar k sarcina se poate forma, dar nu se dezvolta bine...
Zicea k decat sa stiu k st incompatibili, mai bine nu stim, k nu exista trat si mai bine incercam pana se formeaza un ousor bun.  rugaciune
Eu am facut analizele pt coagulare si anticorpi antifosfolipidici(aprox 60 lei). Anticorpii au fost buni, dar timpul de coag a fost putin modificat. Am luat aspenter in trim I. Si pt linistea mea am facut trombofilie ereditara II(cu proteina C, S si ce mai era pe acolo), la Sinevo si a costat 560 lei. A venit rez dupa 2 sapt. Dc a fost bine nu am mai facut si I.
Eu zic sa le iei treptat pe cele mai simple si sa fi increzatoare, k totul e in regula la tine.  goodluck


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#737 2012-07-28 15:05:13

vrabiutza
Sr. member
Inregistrat: 2010-07-20
Mesaje: 1387

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Eu va las, k ma pun putin la somn!  puss  puss  puss  puss


rugaciune Doamne, ai grijă de ingerașii nostri și dă-ne nouă forță să mergem mai departe...
" Dumnezeu permite cu adevărat să se întâmple lucruri rele, dar numai pentru a scoate din acestea un bine și mai mare."

Offline

 

#738 2012-07-28 15:24:51

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Vrabi eu nu mai dau inapoi, daca mi-am propus sa fac toate analizele si ma costa atat de putin, atunci le fac.
Da asa e nu s-a implantat unde trebuie, insa prima sarcina a fost avort spontan, asa ca sa vedem ce zic rezultatele analizelor. La urma urmei sunt 2 sarcini pierdute, motive diferite.
Si ca sa fiu sincera imi e frica sa risc, nu as incerca a treia oara pana nu as avea analizele facute, nu as face psihic fata unui alt esec. Trebuie sa le iau pe rand, treptat cum ai zis si tu. Si banii nu reprezinta nimic pe langa suferinta unei sarcini pierdute, doar stii. As regreta enorm sa aflu ca as fi putut evita o suferinta si nu am facut-o.
Aaaa inca ceva : la laboratorul unde vreau eu sa-mi fac analizele mi-au recomandat sa le fac pe toate, le-am explicat cate sarcini am pierdut, in cate saptamani eram, cum le-am pierdut si ei mi-au taiat anumite analize si mi-au adaugat altele. E un laborator specializat pe pierderi de sarcini si sarcini duse greu cu risc. Apoi mi-au recomdat sa le fac pe toate odata, caci ma costa mai putin, cred ca din cauza ca anumite prelucrari separate costa mai mult.
Somn usor si sa auzim de bine  par si multumesc de sfaturi draga mea.

Ultima oara a fost editat de Madlena06 (2012-07-28 15:43:54)


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#739 2012-07-28 16:03:56

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

MAdle, si eu as proceda ca si tine.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#740 2012-07-28 16:08:59

Madlena06
Hero member
Inregistrat: 2012-02-13
Mesaje: 3364

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Time par  ma bucur ca mai exista cineva care are acceasi parere ca si mine, asa nu ma simt extraterestra  chicot
Am senzatia ca uneori exagerez, insa mai bine sa fii mai precaut decat sa suferi dupa.


Doamne rugaciune iti multumesc din suflet pentru printesa din viata noastra bebe
Visul nostru s-a implinit, in august 2014 am devenit mama  hjarta

Offline

 

#741 2012-07-28 16:11:21

Katey
Addicted member
De la: Tgv
Inregistrat: 2011-09-13
Mesaje: 12451

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Fetele puss

Onu puss
Time puss
Vrabi puss
Madlena puss


Strumful nails  7,5 ani
Gremlinul bebe 2 ani si 10 luni

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.