homestiri sanatatedespre anticonceptionalesfatul mediculuieducatie sexualaforumcontact

Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23-46


#856 2012-08-01 11:47:06

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno puss, amalia puss neata

eu va las, s-a trezit Anto, sper sa ne mobilizam de acum.n o zi buna! pusspuss


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 



#857 2012-08-01 11:52:14

ella drenea
New member
De la: voluntari ,ilfov
Inregistrat: 2012-04-19
Mesaje: 71
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

buna burticilor...am o intrebare referitor la ecografii....trebuie sa se faca eco atunci cand misca fatul pt prima data? eu am fost luni si nu mi sa facut nimic ....adik am stat ca prosta acolo 5 ore k sa imi dea o hartie dupa care sa imi fac eu analizele la clinici private in bucuesti si nu la ginecologul unde sunt supravegheata de el toata periada sarcinii..aici nu mi se pare corect...nu mai zic ca in cele 5 ore in care am stat luni mi sa facut rau de la caldura iar doctoriisi asistentele ma plasau de le una la alta fara sama intrebe ce am ! voi ce parere aveti?eu am zis ca nu ma mai duc la nici un control pana la 9 luni si o sa nasc la mn in judet... adoua intrebare este daca are ceva vitaminele ELEVIT si ACIDUL FOLIC   luate impreuna.?am intrat in 17 saptamani....sfatuiti ma!pop tuturor


viitoare mamica de bebelus....

Offline

 

#858 2012-08-01 11:57:00

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

onu puss

jasmina, eu as zice s-o lasi balta cu testele de ovulatie, cel putin la mine n-au fost concludente. eu am vazut ca am ramas gravida cam in ziua 27 dupa valorile la beta, nu am facut teste de ovulatie. in lunile cand le-am facut n-am ramas smile desi prestam ca la carte.
in luna cand am ramas, luam ceva medicamente si n-am avut contact in preajma presupusei ovulatii si cand am avut, trebuia sa vina urmatoarea menstra si in mijlocul actiunii sotul a vrut sa iasa afara si zic stai acolo ca n-am cum sa raman gravida acuma lol
atunci am ramas smile in luna cand  nu ne asteptam deloc, pt ca nu mai voiam.

asa ca, detaseaza-te de tot si nu mai fa nimic in privinta asta decat sex. sansele de reusita vor fi mai mari daca esti relaxata smile succes!


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#859 2012-08-01 12:02:40

Jasmina
Full member
De la: Timisoara
Inregistrat: 2008-05-14
Mesaje: 840

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Iti multumesc pt incurajari, asa o sa fac, ne vom iubi relaxati lol

Numai bine, burtici,  si abia astept sa vorbim ca intre mamici smile hjarta


Mămică fericită de prințesă Iovana din 26.09.2013!
Te iubim, comoara noastră! hjarta

Offline

 

#860 2012-08-01 12:30:01

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

deno am citit la kata...am ramas fara cuvinte...i-am citit si sotului. el a zis ca e de parere ca in ale nasterii cele care nu au acces la informatie, mai pe romaneste ?fericit bcel sarac cu duhul?, sunt si cele care percep totul mult mai natural, mult mai dezinvolt. m-am regasit in ceea ce a povestit acea mamica la un punct, mai ales in partea cu alaptarea...la fel nu intelegeam de ce plange, o puneam la sani desi aveam niste dureri incredibile, ma gandeam la fetele de aici de pe forum care ziceau cat de frumos si de minunat e sa alaptezi..iar eu nu vedeam de ce nu am si eu parte de acea minunatie....a trecut totul iar acum cand vad ca se joaca cu tzatzi in gurita si o ia in mana stiu ca descoperit frumusetea alaptarii!
burticilor pregatiti-va psihicul pentru orice...si pe al sotului care e esential in toata povestea cu depresia postpartum...doar el te poate scoate de acolo, daca tu nu esti suficient de puternica!


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

 Publicitate


loading...

#861 2012-08-01 12:35:41

Onutza23
Insomniac member
De la: Neamt
Inregistrat: 2007-07-09
Mesaje: 9163

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

am vazut un mesaaj si am postat iar smile

ella eu stiu ca acidul folic se ia pana la 12 sapt, apoi iei elevit. nu vad de ce impreuna, elevitul are si acid folic parca, desi intr-o cantitate mai mica


Un vis implinit, o familie fericită! Sunt mămică de fetiță și băiat!  hjartahjartahjarta

Offline

 

#862 2012-08-01 12:39:42

AmaliaRaluca1985
Hero member
Inregistrat: 2011-06-28
Mesaje: 2634

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

exact onu: acid folic pana la 12 saptamani apoi doar elevit...cel putin asa mi s-a prescris mie.
ella normal ca nu mi se pare corect sa fii tinuta 5 ore de pomana pe la cabinete, dar daca nu ti s-a facut eco o stii el dr de ce..oricum nu are lagtura ecografia cu miscatul bebelui. sfatul meu ar fi sa faci totusi ecgrafia de la 22-24 de sapatamani, morfofetala si analizele de sange. in rest daca tu te simti bine....


un pui de om a facut sa pluteasca de fericire o mama si un tata. Bine ai venit in viata noastra, fetita draga!
Si-ai sa cresti mare, si-ai sa inveti despre luna, despre prieteni si despre viata. O, de-ai ramane asa mica si fericita, gangurind catre mine cu ochi mari si calzi...

Ana, Îngeraș drag!

Offline

 

#863 2012-08-01 12:52:16

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Amalia, inainte sa raman gravida nu-mi doream decat sa-mi fie usor in tot, in sarcina, la nastere si eram hotarata sa fac cezariana la cerere doar ca sa nu simt si sa nu stiu nimic, doar sa mi se puna in brate copilul si sa scap.

dupa ce am ramas gravida si a inceput teroarea, a existat un moment de cumpana in viata mea cand mi s-a spus ca fac insuficienta renala si trebuie sa scap de copil. atunci s-a rupt ceva in mine si nu puteam sa accept ca cineva vrea sa-mi ia copilul meu, pt care m-am rugat atata.

si de acolo incepe povestea mea, o poveste cu multe cautari, vazand atatea esecuri in familia mea, copii mici distrusi, nenorociti de propri parinti care cred ca a creste un copil inseamna a-l imbraca si a-i da sa manance...am inceput sa caut experiente, sa cer sfaturi, de la cei care cred ca a creste un copil inseamna iubire, respect, daruire, acceptare, rabdare si asa am intalnit-o pe aceasta mamica care mi-a explicat multe, si-a facut timp pentru mine ca sa nu trec prin ce a trecut ea.

astfel ca voi avea la nastere o doula cu care vorbesc si acum si care ma intelege si ma ajuta din umbra fara a-i simti deloc prezenta, imi intelege temerile si imi da incredere dar nu asa cum face familia de ex: "hai ca n-a murit nimeni din asta". si un consilier in alaptare. vor fi cu mine la spital, doula va fi cu mine in sala de nastere. cer sfaturi si adun cat mai multe experiente ca sa nu fiu nevoita sa ma izbesc de sistemul spitalelor. ala induce depresia postpartum prin violenta manevrelor.

s-au schimbat foarte multe in viata si gandirea mea si prima care a contribuit la acest lucru, a fost katami, din cateva lucruri pe care ea le face am inteles ca un copil inseamna viata ALTFEL si am cautat ce inseamna acest "altfel" si am gasit. mai am de aflat ce inseamna "altfel" cu copilul in brate, dar cel putin teoretic stiu aproape tot ce ar trebui sa stiu. dar cum practica ne omoara, am decis ca CER AJUTOR atunci cand va fi cazul de la inceput.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#864 2012-08-01 13:03:09

katami
Platinum member
De la: sapte coline - orasu, nu vinu
Inregistrat: 2008-01-09
Mesaje: 20382

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

AmaliaRaluca1985 a scris:

deno am citit la kata...am ramas fara cuvinte...i-am citit si sotului. el a zis ca e de parere ca in ale nasterii cele care nu au acces la informatie, mai pe romaneste ?fericit bcel sarac cu duhul?, sunt si cele care percep totul mult mai natural, mult mai dezinvolt. m-am regasit in ceea ce a povestit acea mamica la un punct, mai ales in partea cu alaptarea...la fel nu intelegeam de ce plange, o puneam la sani desi aveam niste dureri incredibile, ma gandeam la fetele de aici de pe forum care ziceau cat de frumos si de minunat e sa alaptezi..iar eu nu vedeam de ce nu am si eu parte de acea minunatie....a trecut totul iar acum cand vad ca se joaca cu tzatzi in gurita si o ia in mana stiu ca descoperit frumusetea alaptarii!
burticilor pregatiti-va psihicul pentru orice...si pe al sotului care e esential in toata povestea cu depresia postpartum...doar el te poate scoate de acolo, daca tu nu esti suficient de puternica!

are dreptate, cu o precizare: daca TU ai fost crescuta de o mama care a perceput totul natural si dezinvolt atunci DA, are dreptate, si tu vei percepe totul natural, nu-ti tb informare. dar daca mama ta a "scartait" in ceea ce priveste dezinvoltura, atunci nu mai are dreptate, si tu (generic, da?), mama "saraca cu duhul", esti candidata ideala la facut prostii si ascultat sfaturi gresite....

deno, ce fain ca-ti iei doula cu tine hjarta si tot hjarta si pt restu... si p toata povestea ta puss io n-am niciun rol, primim informatii atunci cand suntem pregatiti pt ele, iar oamenii sunt doar vehicule wink

eu am trecut sa va salut, iar n-am citit decat ultima pag...


Mama-cioara de 2 pui... perfecti, cum altfel? Cristian Matei (12.01.10) si Gabriel (27.07.12)

Despre wrapuri, slinguri, wrap-tai-uri si alte esarfe port-bebe... despre natural parenting, despre alaptare si... cate putin si despre noi: http://www.wrapsling.ro/blog/

Offline

 

#865 2012-08-01 13:11:18

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

kata, daca tu n-ai niciun rol, cu siguranta faptele tale au smile tu nici macar nu sti pe cata lume ajuti sau incurci cu ceea ce faci strict personal fara sa implice alte persoane decat familia ta. pe mine experientele tale strict personale relatate la comun nu doar ca m-au ajutat, mi-au schimbat perspectiva de viata si a fost un punct de plecare sa CAUT.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#866 2012-08-01 13:21:13

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Onu, da natural vreu sa nasc si am ales sa nu ma gandesc prea mult la nastere pentru ca stiu ca va fi bine si totul va fi ok. Sunt optimista, ma simt foarte bine, pot sa fac de toate, ma odihnesc bine, citesc, ma plimb, ma uit la filme, e chiar foarte OK. Mi-am imaginat ca va fi mult mai greu lol


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#867 2012-08-01 13:25:20

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

time, esti o mare norocoasa big_smile


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#868 2012-08-01 13:26:42

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, asa este. Doresc la toata lumea sarcina ca si a mea. Sper sa fie si in continuare asa smile


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#869 2012-08-01 13:35:03

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

acuma ce mai conteaza cum va fi in continuare, ca mai ai putin spre deloc hjarta


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#870 2012-08-01 13:39:46

ella drenea
New member
De la: voluntari ,ilfov
Inregistrat: 2012-04-19
Mesaje: 71
Site

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Onutza23 a scris:

am vazut un mesaaj si am postat iar smile

ella eu stiu ca acidul folic se ia pana la 12 sapt, apoi iei elevit. nu vad de ce impreuna, elevitul are si acid folic parca, desi intr-o cantitate mai mica

iau acid folic pt ca nu am luat primele 3 luni de sarcina...iar elevitul il iau toata perioada sarcinii....am acum17 saptamani ..nu prea am pofta de mancare..am zile in care nu mananc nimic ,nici apa nu beau,in unele zile mananc doar 2 felii de paine cu ceai sau lapte..atat pt toata ziua....dar am dureri de cap mai ales pe partea drepta...am o stare de discomfort,o usoara iriabiitate,uneori dureri de uter si ovare unii doctori mi u spus ca am uter fibromatos si ca am pe ovarul drept niste mici chisturi...dar la ultimile contacte sexuale acum 3 luni si ceva am dureri la contact...in rest am tot 70 de kg si tensiunea 10 cu 7 ,acum 10 min am venit de la medic..acm o luna era la fel greutatea si tensiunea..in afara de caldura care imi da probleme de cp in rest sunt fb..dar astept sa mi creasca burtica si mie mai mare am 4 luni si abia dak se vede k sunt gravida...imi e teama ca bebele meu e prea mic dak eu nu mananc sa pot sal hranesc sa cresca mare pana la 9 luni...nu stiu ce sa fac sa fie bn pt el..


viitoare mamica de bebelus....

Offline

 

#871 2012-08-01 13:44:31

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Deno, ma refeream la nastere, alaptare, colici etc tongue

Ella, acum nu mai conteaza daca iei acid folic. Trebuia sa iei atunci. Nu te mai stresa, bb isi ia ce trebuie de la tine si daca tu nu te poti alimenta cum trebuie.


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#872 2012-08-01 13:53:30

denorah00
Insomniac member
Inregistrat: 2012-02-07
Mesaje: 9686

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

ella drenea a scris:

Onutza23 a scris:

am vazut un mesaaj si am postat iar smile

ella eu stiu ca acidul folic se ia pana la 12 sapt, apoi iei elevit. nu vad de ce impreuna, elevitul are si acid folic parca, desi intr-o cantitate mai mica

iau acid folic pt ca nu am luat primele 3 luni de sarcina...iar elevitul il iau toata perioada sarcinii....am acum17 saptamani ..nu prea am pofta de mancare..am zile in care nu mananc nimic ,nici apa nu beau,in unele zile mananc doar 2 felii de paine cu ceai sau lapte..atat pt toata ziua....dar am dureri de cap mai ales pe partea drepta...am o stare de discomfort,o usoara iriabiitate,uneori dureri de uter si ovare unii doctori mi u spus ca am uter fibromatos si ca am pe ovarul drept niste mici chisturi...dar la ultimile contacte sexuale acum 3 luni si ceva am dureri la contact...in rest am tot 70 de kg si tensiunea 10 cu 7 ,acum 10 min am venit de la medic..acm o luna era la fel greutatea si tensiunea..in afara de caldura care imi da probleme de cp in rest sunt fb..dar astept sa mi creasca burtica si mie mai mare am 4 luni si abia dak se vede k sunt gravida...imi e teama ca bebele meu e prea mic dak eu nu mananc sa pot sal hranesc sa cresca mare pana la 9 luni...nu stiu ce sa fac sa fie bn pt el..

ca nu bei apa nu e bine. trebuie sa bei, macar 1 l pe zi, desi ideal ar fi 2 3. trebuie sa faci si putin efort, nu ca nu-ti trebuie si nu bei sau nu mananci. eu vomit de la inceput de minim 10 ori pe zi si ma fortez sa beau apa pe care o vomit la 2 minute. la fel si cu mancarea, e crunt sa mananci si sa sti ca imediat va trebui sa vomiti si nu vreau sa-ti explic cum e sa vomiti mancare proaspat mancata, bucati mari, nedigerate. asa ca nici nu ti-e rau, te fortezi putin si bei macar lichide daca mancare nu.
cat despre kg, eu la 5 luni aveam inca 5 kg in minus si o burta maaare dar bebe mic, mai mic cu 3 saptamani. si am o verisoara care la 5 luni n-avea burta deloc, da deloc si bebele ei era mai mare cu 2 saptamani. asa ca marimea copilului nu tine de marimea burtii.


time, am inteles acum.


Viata mea, desprinsa din povesti hjarta

Offline

 

#873 2012-08-01 14:20:57

timean86
Addicted member
Inregistrat: 2008-10-27
Mesaje: 14965

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

Nu m-am exprimat eu bine Deno kram


D+T= hjarta = A "sans vous ma vie n'est qu'un décor qui brille, vide de sens"

Offline

 

#874 2012-08-01 14:38:09

sonia30
Moderator
Inregistrat: 2010-08-01
Mesaje: 89341

Re: Intrebari si raspunsuri pentru viitoarele mamici - 23

pup burticile puss

ella,ai putea incepe prin a constientiza ca esti gravida,ca creste un sufletel acolo in tine,chiar daca ai ramas din prima.in al 2 lea rand ai putea sa bei apa si sa mananci ce trebuie,nu porcarii.ce zici?incerci?in al 3 lea rand du-te,fetito,la medic!fa ce trebuie pt copilul tau,ecografii specifice fiecarui trimestru si ce mai trebuie.intreaba daca nu stii.in al 4 lea rand,cum naibii sa faci analize la cabinetul dr ginecolog?la ala ce e acolo?turnu babel?in al 5 lea si ultimul rand...un copil inseamna muult mai mult decat ce stii tu.poate ar fi bine sa lasi contactele sexuale pana se naste fiinta pe care o duci cu tine in f secunda.

ma scuzati,fetelor,dar nu am vrut sa ma abtin.e in folosul ei sa fiu directa.daca va intelege...


"Daca vrei sa Il faci pe Dumnezeu sa rada,povesteste-i despre planurile tale.Cel putin o sa Il fac sa rada."


http://www.fertilityfriend.com/home/329906

Offline

 

 Acum



   

Footer-ul board-ului



© Anticonceptionale.ro.
Reproducerea integrala sau partiala a textelor sau a fotografiilor din oricare pagina a site-ului anticonceptionale.ro va fi posibila numai cu acordul nostru scris.